Podłoże Aktywne

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Podłoże Aktywne

Postautor: telefonalarmowy » 18 maja 12, 15:50

Witajcie, mam zamiar zastosować w swoim akwarium podłoże aktywne (chyba Aquasubstrate II+ ale tego jeszcze do końca nie wiem). W związku z tym mam kilka pytań.

1. W czym lepsze jest takie podłoże od zwykłego substratu ?
2. Czy mogę mieć same podłoże aktywne czy trzeba je przykrywać żwirem ?
3. Czego nie zawiera podłoże aktywne i co bedzie trzeba dokupić jako osobne pierwiastki ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: Hunter » 18 maja 12, 16:17

telefonalarmowy pisze:1. W czym lepsze jest takie podłoże od zwykłego substratu?

Co masz na myśli pisząc "zwykły substrat"? Każdy substrat zawiera mikro i makroelementy niezbędne do wzrostu roślin. Różnią się przede wszystkim składem i czasem "przydatności", niektóre dłużej oddają nawozy inne krócej. Nie mnie oceniać, bo mało się na tym znam :)
telefonalarmowy pisze:2. Czy mogę mieć same podłoże aktywne czy trzeba je przykrywać żwirem ?

Podłoży aktywnych z reguły się nie przysypuje ;) Służą jako warstwa wierzchnia.
telefonalarmowy pisze:3. Czego nie zawiera podłoże aktywne i co bedzie trzeba dokupić jako osobne pierwiastki ?

Prędzej czy później zasób nawozów zostanie wyczerpany, zależy od wielu czynników, począwszy od ilości roślin, poprzez moc światła i kończąc na ilości CO2 w wodzie. Jeśli jesteś nowicjuszem to polecam poszperać w sieci i poczytać o chemii wody, o nawożeniu roślin akwariowych, o oświetleniu, o podawaniu i dawkowaniu CO2. Początkowo mogą wystąpić poważne problemy, bo substrat będzie oddawał sporo nawozów do słupa wody. Mogą zaatakować glony. Bez wiedzy na temat zagadnień które podałem nie startuj z akwarium, bo skończy się niepowodzeniem (zresztą jak ostatnio).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: telefonalarmowy » 18 maja 12, 16:23

Hunter pisze:telefonalarmowy napisał/a:
1. W czym lepsze jest takie podłoże od zwykłego substratu?

Co masz na myśli pisząc "zwykły substrat"? Każdy substrat zawiera mikro i makroelementy niezbędne do wzrostu roślin. Różnią się przede wszystkim składem i czasem "przydatności", niektóre dłużej oddają nawozy inne krócej. Nie mnie oceniać, bo mało się na tym znam :)


Chodziło o przeciętny substrat. I poprosze do tego pytania jeszcze odpowiedz osoby bardziej zaznajomionej z tym tematem.

Hunter pisze:Prędzej czy później zasób nawozów zostanie wyczerpany, zależy od wielu czynników, począwszy od ilości roślin, poprzez moc światła i kończąc na ilości CO2 w wodzie. Jeśli jesteś nowicjuszem to polecam poszperać w sieci i poczytać o chemii wody, o nawożeniu roślin akwariowych, o oświetleniu, o podawaniu i dawkowaniu CO2. Początkowo mogą wystąpić poważne problemy, bo substrat będzie oddawał sporo nawozów do słupa wody. Mogą zaatakować glony. Bez wiedzy na temat zagadnień które podałem nie startuj z akwarium, bo skończy się niepowodzeniem (zresztą jak ostatnio).


Rozumiem że na początku musiałbym wymieniać częściej wodę aby oddać nadmiar związków ?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: Doody » 18 maja 12, 19:54

Hunter pisze:2. Czy mogę mieć same podłoże aktywne czy trzeba je przykrywać żwirem ?

Podłoży aktywnych z reguły się nie przysypuje ;) Służą jako warstwa wierzchnia.

Dokładnie tak jak pisze Hunter, tego substratu niczym się nie powinno przykrywać.
W pierwszym okresie bardzo fajnie buforuje pH i zmiękcza wodę. Przyjmuje też duże dawki fosforu pochłaniając go (potem przychodzi moment na oddawanie ;-)
W pierwszym okresie po zalaniu podmieniłem w pierwszym tygodniu co 3 dni po 30% wody. (dolewałem wodę z RO + PGHM).
Potem regularne podmiany po 20-25% co tydzień. CO2 podajemy od samego początku i możemy dawać jakieś 10-15ppm potasu. Po 3 tygodniach zaczynamy (badając parametry wody) dodawać fosforu i azotu. Szczególnie zwracamy uwagą na ilość PO4 ze względu na chłonność podłoża. Mikro zaczynamy dopiero po około 2 miesiącach, (chyba że wcześniej pojawią się niedobory). Mikro bardzo ostrożnie, zaczynamy od 1/3 zalecanej dawki i obserwujemy.
440l - Roślinne

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: telefonalarmowy » 18 maja 12, 20:07

Doody pisze:Dokładnie tak jak pisze Hunter, tego substratu niczym się nie powinno przykrywać.
W pierwszym okresie bardzo fajnie buforuje pH i zmiękcza wodę. Przyjmuje też duże dawki fosforu pochłaniając go (potem przychodzi moment na oddawanie ;-)

W pierwszym okresie po zalaniu podmieniłem w pierwszym tygodniu co 3 dni po 30% wody. (dolewałem wodę z RO + PGHM).
Potem regularne podmiany po 20-25% co tydzień. CO2 podajemy od samego początku i możemy dawać jakieś 10-15ppm potasu. Po 3 tygodniach zaczynamy (badając parametry wody) dodawać fosforu i azotu. Szczególnie zwracamy uwagą na ilość PO4 ze względu na chłonność podłoża. Mikro zaczynamy dopiero po około 2 miesiącach, (chyba że wcześn[/quote]

Trochę mieszacie i nie wiem co mam robić ...

Teraz piszecie tak ,wcześniej ktoś mi napisał że w tak małym akwarium podłoże wystarczy , a później tylko CO2 i żelazo...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: Hunter » 18 maja 12, 21:19

telefonalarmowy pisze:Trochę mieszacie i nie wiem co mam robić ...

Teraz piszecie tak ,wcześniej ktoś mi napisał że w tak małym akwarium podłoże wystarczy , a później tylko CO2 i żelazo...

Doody mówi dobrze, bo sam to testował. Nikt nie miesza :P Nie zakapujesz tematu bez podstawowej wiedzy na temat chemii wody i nawożenia. Zacznij od podstaw.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: telefonalarmowy » 19 maja 12, 09:47

A mam jeszcze jedno pytanie. Można takie podłoże odmulać ?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: deXter » 19 maja 12, 12:18

Można delikatnie tylko nie wiem po co to robić...
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: telefonalarmowy » 19 maja 12, 12:24

no żeby odchody i resztki roślinek zebrać ... bo co mam w ogóle nie sprzątać ?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: deXter » 19 maja 12, 12:25

Oj telefon podstawy.
Delikatnie górną warstwę można sprzątać lecz nawet odmulacza w podłoże nie wbijasz, resztę zostaw w spokoju biologii.

Myślisz, że chłopaki swoje HT odmulają tak jak Ty to sobie wyobrażasz?
W moim akwarium aktualnie jest około 5x5 cm podłoża gdzie miałbym dostęp odmulaczem.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: telefonalarmowy » 19 maja 12, 12:28

deXter pisze:Delikatnie górną warstwę można sprzątać lecz nawet odmulacza w podłoże nie wbijasz, resztę zostaw w spokoju biologii.


Czyli nie mam nawet po co kupować odmulacza ?

W ogóle DeX polecasz podłoże aktywne ?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: deXter » 19 maja 12, 12:38

Nigdy nie miałem potrzeby używać.
Aczkolwiek podłoży jonowymiennych używałem.
Czypolecam hmm wystarczy popatrzeć jakie akwaria wyciąga się na AS albo Amazonii ;]

Ja nigdy nie miałem odmulacza im mniej grzebiesz w podłożu tym jesteś zdrowszy.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: telefonalarmowy » 19 maja 12, 12:39

czyli oprócz czyszczenia szyb i cotygodniowej wymiany wody nic nie musze robic ?

Tylko jeszcze zastanawiam się jakie podłoże wybrać :)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: deXter » 19 maja 12, 13:10

Poczytaj o akwariach roślinnych, bo potem będziesz płakał na glony znów.
Doody Ci coś napisał, a Ty teraz walisz tekstem, że nic nie trzeba robić...
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

telefonalarmowy
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 646
Rejestracja: 6 czerwca 11, 10:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Podłoże Aktywne

Postautor: telefonalarmowy » 19 maja 12, 16:55

Doody pisze:W pierwszym okresie po zalaniu podmieniłem w pierwszym tygodniu co 3 dni po 30% wody. (dolewałem wodę z RO + PGHM).


co to jest PGHM ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości