proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Alg
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwietnia 05, 23:55

proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: Alg » 14 sierpnia 05, 14:04

Witam
no właśnie , przeczytałem sporo opisów , ale dalej nic nie wiem ...
choroba pojawia się okresowo (....przerwa miesięczna i padają dwa skalary jeden po drugim, znowu przerwa dwóch miesięcy i dwa przętniki jeden po drugim , dwa tygonie i leci kolejny prętnik...), dotyka wszystkie gatunki.
cechy charakterystyczne to nitkowato-watowate odchody, chowanie się w zakamarkach lub siadanie na dnie, apatia, "dyszenie" co jest zaskakujące u labiryntowych.
ponadto występuje wychudnięcie lub obrzęk ??
czasami wytrzeszcz oczu(jeden skale jeden prętnik i gupik.
nie leczona chorba trwa trzy dni, ale drugi zaatakowany skalar po kąpilach w soli i diskussept (czy jakoś tak :) ) wytrzymał prawie dwa tygodnie stan był niestabilny czasami wydawać się mogło,że już jest zdrowy by za chwile znowy było cieniutko. pogarszało się mu wyraźnie po jedzeniu?????
w końcowej fazie następuje zanik ruchów płetw skrzelowych, i raczej spokojne uśnięcie...
dzięki za wszelkie wskazania
pozdrawiam Romek

blaster
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 9 sierpnia 05, 15:39

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: blaster » 14 sierpnia 05, 15:23

Nie napisales nic o warunkach w akwa i obsadzie...

Alg
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwietnia 05, 23:55

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: Alg » 14 sierpnia 05, 18:02

Witam
Tak nie pisałem, celowo aby nie naprowadzać na szablonowe odpowiedzi :)
starałem się natomiast opisać szczegółowo objawy.
dodam iż pozostałe ryby są zdrowe, a choroba pojawia się nagle i dotyczy tylko jednej w danym momęcie. akwa 112 l, temp 27, światło 14 h/dobę, filtr wew. turbo.

Pozdrawiam Romek

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: aajaa » 14 sierpnia 05, 18:27

Jak dla mnie to wygląda to na infekcję bakteryjną. Spróbuj Sera bactopur direct, ja tym pozbyłam się posocznicy (podobne nieuleczalnej ;-) ).
A swoją drogą to masz kiepski filterek jak do takiego baniaka i światło za długo sią pali.
Napisz jeszcze jaką masz obsadę w akwa , to dosyć ważne :wink:

Alg
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwietnia 05, 23:55

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: Alg » 14 sierpnia 05, 21:08

Witam
gurami * 4 (2 od niedawna)
prętnik *3 (już prawie *2)
molinezja *5
gupiki * ??? 10 -20 (musiałbym je wyłapać :) )
kosiarka * 3
glonojad i kirys samotne
trochę narybku molinezji i gupika
światełko może i za długo , ale oryginalna pokrywa ma tylko 2*18 więc nie za wiele

odnośnie filtra to został z poprzedniego akwa , a producent zaleca go do 150 l. w tym akwarium dodałem jeszcze jedną komorę(piętrowo) z ceramiką dzięki czemu wydajność nie spada tak szybko i deszczownię, bo fabrycznie robi zawiele zamieszania.filtr oczywiście pracuje ciągle.

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: aajaa » 15 sierpnia 05, 08:15

Możesz zakupić świetlówki philipsa z serii TLD 865, 965 i światła będzie aż za dużo.
Jeśli chodzi o ryby to masz zupę rybną z ryb bardzo brudzących - bez urazy :wink:
Co do filtra, to każdy filtr wewnętrzny służy do mieszania wody i napowietrzania ( twój wystarczy żeby przemielić i napowietrzyć wodę w 112L) , prawdziwą filtrację zapewnia porządny zewnętrzny. Tu do wyboru kaskada lub kubeł .

Alg
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwietnia 05, 23:55

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: Alg » 15 sierpnia 05, 11:49

Co prawda odbiegamy nieco od tematu ... no cóż
ale które to gatunki są bardzo brudzące ?? zawsze złote rybki są wymieniane jako brudziciele, można tak mówić o kąsaczowatych ponieważ mają krótki przewód pokarmowy i są bardzo żarłoczne (miałem zwinniki ogonopręgie i to całkowicie potwierdzam)

nie bardzo rozumiem z tymi filtrami, co to zaczy "PRAWDZIWA FILTRACJA" :) :)
jak do tej pory zawsze słyszałem o tym, iż filtr służy do uzyskania, w efekcie końcowym azotanów, plus filtracja mechaniczna.
filtr zewnętrzny ma przewagę przede wszystkim łatwości obsługi i możliwości zastosowania bardziej złożonych kombinacji wkładów , o estetyce nie wspomnę.
inną sprawa jest kwestia wydajności, ale tu, przy tej wielkości zbiornika zgadzamy się ,że nie ma problemu.

czy może pod określeniem "PRAWDZIWEJ FILTRACJI" masz na myśli fabrykę złożoną ,filta odwróconej osmozy , mineralizatora, lampy UV,odpiniacza, i innych szczytowych osiągnięć w tej dziedzinie .... :) a bez tego to nawet parki gupików się nie da chodować ...

pozdrawiam
Romek

szkoda tylko, że my tu tak o filtrach i światełkach , a ja dalej nie mam pojącia co to za choróbsko się czepia. W między czasie prętnik odjechał.
ta sama choroba występowała przy różnym stania zarybienia więc niestety nie może to być powodem...

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: aajaa » 15 sierpnia 05, 16:45

Jesli chodzi o choróbsko , to jak dla mnie to nadal wygląda na infekcję bakteryjną.
Prawdziwa filtracja dla mnie to , filtr w którym jest gąbka i wkład biologiczny, a wszystko w ilościach odpowiadających ilości wody w baniaku. Ja mam we wszystkich baniakach filtry zewnętrzne, w jednym kubeł , a w pozostałych kaskady i jakieś wewnętrzne bzyczki , wypełnione kermazytem jako napowietrzacze.

Alg
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwietnia 05, 23:55

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: Alg » 15 sierpnia 05, 17:49

Pozostańmy przy tej infekcji (chociaż objawy charakterystyczne jak obrzęk czy wytrzeszcz oczu nie są za każdym razem... natomiast regułą są nitkowato watowate odchody), to jak najlepiej zastosować tego wymienionego preparata"Sera bactopur direct" czy kąpiele indywidualne, czy do ogólnego zbiornika ?????
pozdrawiam
Romek

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: proszę o pomoc i identyfikacji choroby

Postautor: aajaa » 15 sierpnia 05, 18:30

Jak najbardziej do ogólnego, ściśle według instrukcji. Stosowanie tego specyfiku w moim akwa przeżył narybek ziemiojadów i krewetki, więc o ryby możesz być spokojny :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości