Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Awatar użytkownika
PPK
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 31 lipca 05, 09:05
Lokalizacja: Lipno kuj- pomorskie

Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: PPK » 16 września 05, 23:22

POSIADAM 112L panorame. OŚWIETLENIE 2x 18W- flora glo, aqua glo hagena + odbłyśniki z luster.oświetlenie chodzi 12,5h/dobę filtr aquael fan-2 + deszczownia. nawozy: Aqua art.- planta gainer pro ferro+, Planta gainer classic mam dostać za kilka dni z www.colisa.pl sera florenetteA- w tabletkach.. aktualnie dodaje wyciąg z torfu tetra toru min do podmienianej i uprzednio odstanej wody. PH-8.0 Twardość ogólna 19 stopni niemieckich, twardość węglanowa 16 stopni niemieckich. roślinki anubias nana, cryptocoryna wendtii green, brown, ludwigia repens- BARDZO DUŻA, bacopa caroliniana- BARDZO DUŻA lecz prawie bez listków, echinodorus lena- NIE ROŚNIE z dziurami w liściach i z brązowieniem, vallisneria spiralis- SABO ROŚNIE, saururus cernuus- dziury w liściach, nurzaniec olbrzymi- jeszcze mały okaz, żabienica amazońska- nie chce rosnąć. JAKĄ ŚWIETLÓWKE DODAÆ BY TO WSZYSTKO SIÊ BUJNÊLO? PRZYPOMNE, ŻE MOGE DODAÆ TYLKO 1X18W + ewentualne odbyśniki .obudowa wasnej konstrukcji z wentylem PC. Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniej świetlówki. POZDRAWIAM:)
Ostatnio zmieniony 21 września 05, 07:31 przez PPK, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: Marcinus » 17 września 05, 07:08

3x18W na akwa holenderskie to trochę mało,no chyba,że chcesz tam trzymać rośliny pokroju żabienic ,anubiasów,moczarek,kryptokoryn i nurzańców,wtedy takie oświetlenie wystarczy. Polecam zwykłego philipsa TLD 18W/865

Jeżeli byś chciał zrobić prawdziwe holenderskie z wieloma gatunkami roslin,to musisz się zdecydować na całkowitą przeróbkę pokrywy,tak żebyś swiatła miał minimum 0,7W/l

Awatar użytkownika
PPK
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 31 lipca 05, 09:05
Lokalizacja: Lipno kuj- pomorskie

Re: Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: PPK » 17 września 05, 09:18

MARCINUS a 0,6W na litr starczy? Bo po dołożeniu odbłyśników do nowej świetlówki powinno tyle być:)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: Marcinus » 17 września 05, 10:08

Tak,wydaje mi się że starczy,dużo zależy od tego jakie rośliny planujesz tam hodować.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: kuba!!! » 17 września 05, 11:18

Witam.
akwarium 112l ma H35cm (chyba) wiec takie oswietlenie POWINNO wystarczyc jesli woda bedzie klarowna czyli np bez wyciagu z torfu, choc nie wiem jak bedzie z lileopsis i glostka dla nich moze byc za malo ale przy dodawaniu co2 i nawozow powinno byco w miare ok.
co do oswietlania to skruc do 11h ( to moje zdanie i ja bym tak zrobil).
PH obnizaj lepiej woda z filtra RO wtedy tez gh i kh spadna.

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: Elmo » 18 września 05, 12:09

Witam ;)

Akwarium 112 (standard) ma 40 cm ;) i tak jak napisal kuba przy 3 rurkach rośliny będą sobie powiedzmy rosły , choć te bardziej wymagające będą miały problemy , pod warunkiem że woda będzie miała duzą przejrzystość , czyli jej barwa nie bedzie zmieniona np: poprzez wyciąg z torfu który stosujesz. Napewno nie da rady dołożyć 2 rurek ? mowisz ze to własna konstrukcja... przy 4x18 miałbyś juz spore pole do manewru....

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
PPK
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 31 lipca 05, 09:05
Lokalizacja: Lipno kuj- pomorskie

Re: Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: PPK » 19 września 05, 10:46

4x18W mi się nie zmieści. moge dodać jedynie 1x18W+ odbłyśniki. Mam 2x18W flora glo, aqua glo hagena.
:arrow: :arrow: JAKI MODEL ŚWIETLÓWKI 18W WG. WAS POWINIENEM ZAKUPIÆ DO TEGO CO MAM. PRZYPOMNE, ŻE NIE MAM POJÊCIA CO DODAÆ A CHCE ŻEBY BYŁO SUPER? PROSZÊ O PODPOWIEDŹ. :D POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: Marcinus » 19 września 05, 11:14

Dodaj zwykłą świetlówkę PHILIPS TLD 18W/865 jest dużo tańsza niż te akwarystyczne a efekt ten sam.

Awatar użytkownika
PPK
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 31 lipca 05, 09:05
Lokalizacja: Lipno kuj- pomorskie

Re: Jaka ŚWIETLÓWKA do 112L holendra?

Postautor: PPK » 19 września 05, 14:54

hmmmmmmmm........ PHILIPS?nie wiem gdzie ten model PHILIPSA dostane :( a może coś z hagena? Hagena kupie prawie w każdym zoologicznym. Pozdrawiam:)

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości