[112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: sylwekw » 7 stycznia 14, 14:27

Zacząłem delikatne podawanie CO2.

No i zapadła ostateczna decyzja i w akwarium zawitała ławica.
Pokazywałem te fotki już w wątku dotyczącym konkretnie Razbory Klinowej ale pomyślałem, że tu też pokażę:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 14, 23:59 przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.

maciej łysy
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 7 września 13, 18:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: maciej łysy » 7 stycznia 14, 17:12

Bardzo ładnie ławica wyglada,Akwarium ogólnie świetne.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: sylwekw » 14 stycznia 14, 20:20

Minął tydzień od mojego ostatniego wpisu ale życie w akwarium się toczy.

Kilka faktów z dotychczasowej historii:

- przybyło trochę roślin
- jest już pełna obsada ryb
- krewetka (co najmniej jedna) nosi jajka
- od kilku dni podaje CO2 (1 bąbelka na sekundę ze względu na słabe światło)
- walka z okrzemkami jakby się ustabilizowała :-) - ani nie zniknęły ani też nie mnoża się lawinowo
- Helleny zaczęły polować na Rozdętki
- niestety jeden przykry fakt - padło jedno Gurami Mozaikowe - najprawdopodobniej na Posocznicę.

Teraz muszę popracować trochę nad lepszymi zdjęciami ale póki co, mała animowana historia: "40 dni mojego akwarium".

Obrazek

Plany na najbliższą przyszłość:
- zmiana oświetlenia z 2x18W na 2x28W
- po tej zmianie pewnie też pomyślę o rozpoczęciu nawożenia
- no i potem to już tylko regularna pielęgnacja oraz obserwowanie jak rosną rybki i roślinki
.... a potem .... potem się zobaczy ..... może jesienią kolejny zbiornik (albo zmiana na większy) :-)

Relację z dalszego życia mojego akwarium będę kontynuował.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: Hunter » 15 stycznia 14, 15:57

Hehe czadowo to wygląda, ta animacja to fajna sprawa :) W jednym zdjęciu krok po kroku rozwój akwarium.

Gratuluję baniaka, robi dobre wrażenie :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: sylwekw » 15 stycznia 14, 16:18

Dziękuję. Fajniej by wyglądało, gdybym się przyłożył i każde zdjęcie robił dokładnie z tego samego miejsca i z tą samą ogniskową.

A co do akwarium to też dziękuję, staram się ale na razie to jeszcze sporo błędów i problemów :-)

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: sylwekw » 26 stycznia 14, 12:45

Mała aktualizacja.

Patrzyłem na to swoje akwarium i patrzyłem i zrozumiałem kilka błędów i złych wyborów co do roślin, dlatego postanowiłem coś zmienić. To znaczy poprzesadzać je trochę. Wiem, że to nie najlepszy moment bo akurat zaczęły się ukorzeniać i rosnąć ale trudno. Niebawem planuje zmianę oświetlenia z 2x18W na 2x28W i chciałbym aby w tym czasie był już mniej więcej ostateczny układ.

Oto jak wyglądało rozmieszczenie roślin przed wczorajszym przesadzaniem:

Obrazek

Patrząc od lewej opisze kolejne swoje spostrzeżenia.
1. Wąkrotka - odmiana o długiej łodydze i listku na końcu (na powierzchni) - wątpliwa ozdoba i tylko światło przysłania :-)
2. Ludwigia Repens - na boku akwarium na słabsze światło i na dodatek ruch wody w tym miejscu powoduje, że mocno pochyla się w prawo zamiast rosnąć pionowo w górę.
3. Rogatek w centralnej części zdominował przestrzeń.
4. Echinodorus Ozelot - ze względu na swoje czerwonawe przebarwienia chyba też lepiej będzie się czuł pod lepszym oświetleniem - obecnie na prawej stronie przy samym korzeniu.

To główne uwagi które spowodowały przesadzanie.
Co się zmieniło? Otóż:
1. Wąkrotka została zlikwidowana - została Wąkrotka Białogłowa, bo ta ładnie rośnie i jej liście wyrastające na łodydze co kilka centymetrów są ozdobą.
2. Ludwigia Repens trafiła na tył w centralnej strefie. Dzięki czemu jest bezpośrednio pod oświetleniem oraz ruch wody w tym miejscu nie powoduje jej pochylania się. Mam nadzieję, że to ją skłoni do lepszego wzrostu i lepszego wybarwienia na czerwonawo.
3. Rogatek "wylądował" przy prawej ściance i teraz zasłania tylko gąbkę od prefiltra a nie inne rośliny.
4. Ozelot zmienił się miejscem z Anubiasem Coffefolia - liczę, że większa ilość światła w centrum ładniej go wybarwi a jednocześnie będzie tutaj atrakcyjniejszy wizualnie.

Poza tym:
- Żabienica Amazońska z prawej strony trafiła na lewo, za Lotosa aby zrobić miejsce Rogatkowi;
- Hottonia trafiła na sam tył za tą właśnie Żabienicą w nadziei na stworzenie tła;
- Rotala również "przeniosła się" na tył w centralnej części, obok Ludwigii a za drugą Żabienicą Amazońską rosnącą w centrum - więcej światła i stworzenie tła.
- Anubias Barteri z prawej strony przeniesiony na lewo - zwolnił miejsce rogatkowi.

Po przesadzeniach wygląda to tak:

Obrazek

Niestety nadal kompletnie nie podoba mi się lewa strona :-(.

Anubias, Lotos i Żabienica - trzy rośliny z dużymi liśćmi nawzajem się zasłaniające. Niestety jednak nie mam pomysłu w tej chwili co z tym zrobić bo:
- Lotos - na początku zmarniał a teraz odbił kilkoma listkami, które są jeszcze małe i nie wiem jak się dalej rozwinie a szkoda mi go teraz ruszać, bo ma sporą bulwę i skoro zaczął wypuszczać nowe liście to się pewnie trochę ukorzenił i szkoda by było tego zepsuć;
- Żabienica mogłaby być bliżej akurat na miejscu Lotosa ale w tej chwili nie chciałbym go przenosić.
- Anubias - w tej chwili na pierwszym planie bo nie wiem gdzie go "upchnąć"

I tak oto przesadziłem sporo roślinek a lewa strona nadal mi się kompletnie nie podoba :-(

Jeśli macie jakieś uwagi lub pomysły to chętnie wysłucham - może się znajdzie się jakieś rozwiązanie na moje niezadowolenie :-).

cruth
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 8 grudnia 13, 21:40

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: cruth » 26 stycznia 14, 13:38

Nie wiem czy podoba się Tobie taki efekt, ale ja bym dałpo lewej cryptocoryne crispatula var. balansae. Tym bardziej jeżeli prąd wody jest po lewej. Jak podrośnie, położy się na tafli ku prawej stronie, delikatnie miejscami zacieniając baniak, ale razbory chyba tak lubią, tym bardziej jak zwiększysz ilość światła. Pooglądaj sobie na googlu baniaki z tą kryptokoryną.
Nie walczę umysłowo z osobą nie uzbrojoną

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: sylwekw » 26 stycznia 14, 13:49

Ładna jest ta kryptocoryna, o której piszesz ale są dwie kwestie.
Po pierwsze po to dodaję światła by było go więcej więc nie logicznie by było zwiększyć światło a potem je zasłaniać roślinami.
Po drugie "nurt" wody u mnie w akwarium płynie góra od prawej do lewej, potem schodzi w dół i wraca (od lewej do prawej) dołem tak więc ta kryptokoryna albo by się "przytulała" do lewej ścianki akwarium albo całkiem dziwnie układała ulegając wodzie schodzącej w dół w tym miejscu.

Inną kwestią jest, że wolałbym już raczej (na razie) nie dodawać nowych roślin ale coś rozplanować lepiej z tych co mam.
Ale dzięki za sugestie.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Modyfikacja oświetlenia

Postautor: sylwekw » 7 lutego 14, 22:45

Były kolejne drobne zmiany w rozmieszczeniu roślin ale o tym w następnym poście bo teraz chciałbym pokazać efekt zmiany oświetlenia.
Modyfikowałem oświetlenie z 2x18W na 2x28W.

Zrobiłem zdjęcia przed i po w trybie manualnym aby zachować te same parametry ekspozycji (czas, przesłona i czułość) co pozwoli pokazać różnicę w jasności w akwarium. Drugie zdjęcie jest przepalone ale to wynika właśnie z faktu, że zachowałem te same parametry ekspozycji przy zmienionym oświetleniu.

Przy 2 x 18W (ok. 0,3 W/litr)
Obrazek

Przy 2 x 28 W (ok. 0,5 W/litr)
Obrazek

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: KAMYK32 » 7 lutego 14, 23:16

Jedyna fajna rzecz w baniaczku która się rzuca w oko to te razborki Hengela ;-) ,działaj dalej.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: sylwekw » 8 lutego 14, 00:19

To akurat są Razbory Klinowe ale fajnie, że się rzucają w oczy :-)

Awatar użytkownika
Rainok94
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 19 stycznia 14, 22:48
Lokalizacja: Kraków

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: Rainok94 » 8 lutego 14, 01:03

Mi się bardzo podoba taka aranżacja , tylko doczepił bym się do termometru który dał bym bardziej do przodu bo jak zarośnie to go nie zobaczysz ;-)

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: KAMYK32 » 8 lutego 14, 09:37

sylwekw pisze:To akurat są Razbory Klinowe ale fajnie, że się rzucają w oczy :-)

A z daleka jakoś takoś mi pasowało pod to co napisałem ;-) mały ups sorry.Następnym razem postaram się powiększyć zanim coś napiszę :mrgreen: .

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: sylwekw » 8 lutego 14, 19:28

Rainok94 pisze:Mi się bardzo podoba taka aranżacja , tylko doczepił bym się do termometru który dał bym bardziej do przodu bo jak zarośnie to go nie zobaczysz ;-)


Już go prawie nie widać ale to mi akurat nie przeszkadza bo po pierwsze jakoś tak temperatura trzyma mi się na stałym poziomie 25-26 stopni i nie muszę bacznie obserwować termometru a poza tym z boków mam dojście do akwarium więc mogę z tej strony w razie potrzeby zerkać na termometr. A ponieważ jest taki żółty, rzucający się w oczy to nawet fajniej, że go nie widać (Rogatek już go przesłania).

Boli mnie za to nie zarośnięta i taka całkiem bez ładu, składu i koncepcji lewa strona ale jakoś nie mam pomysłu i teraz czekam aż Hottonia posadzona tam z tyłu przesłoni grzałkę i rurkę od CO2.


Kamyk ... spoko, razbory Hengela są trochę podobne i przy mojej marnej jakości zdjęć oraz braku porównania rozmiarów mogą się pomylić z klinowymi.


W innym wątku (Dziwne zachowanie samicy gurami ) pisałem o małym zaniepokojeniu spowodowanym dziwnym zachowaniem jednej z samic gurami po wpuszczeniu do nich samca ale to już minęło i teraz cała trójka zgodnie sobie pływa.

Obrazek

ralotm
Ryba
Ryba
Posty: 215
Rejestracja: 24 stycznia 14, 13:31

Re: [112] sylwka (112 l) ogólne - historia powstawania

Postautor: ralotm » 14 lutego 14, 10:44

mógłbys napisać obsade jaką masz i jaką planujesz całą ? dzieki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości