Oświetlenie - Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Oświetlenie - Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Postautor: Jakus » 22 marca 06, 01:41

Witam wszystkich zainteresowanych.
W związku z dość częstymi postami pojawiającymi się ostatnio na forum postanowiłem założyć temat w którym zawarte ma być kilka wskazówek jak dobrać odpowiednie świetlówki do akwarium.
Obrazek
Powyższy obrazek pokazuje widmo światła białego zawierającego się między promieniami UV a promieniami podczerwieni. Na obrazku umieściłem trzy literki A,B,C i odpowiednio:
A - barwa niebieska wskazana dla ryb, poprawiająca ich wybarwienie
B - barwy od zielonej do pomarańczowej - nie mają istotnego wpływu na wybarwienie ryb ani na proces fotosyntezy
C - Barwa przechodząca od pomarańczowej do czerwonej jest najbardziej istotna w procesie fotosyntezy u roślin.

Dobry dobór świetlówek zależy przedewszystkim od tego co ma funkcjonować w naszym akwarium, jeżeli będzie to akwarium roślinne z niewielką ilością rybek lepiej dobrać świetlówki, które podbitą mają barwę przedstawioną jako C. Jeżeli natomiast zbiornik ma przedstawiać biotop skalistego dna gdzie brak będzie roślin barwa "C" jest nieistotna natomiast barwa "A" poprawi nam wybarwienie ryb i ogólny widok naszego akwarium.
Jeżeli mamy zamiar urządzić zbiornik tak by była w nim roślinność i współfunkcjonowała z rybami trzeba połączyć barwy "A" i "C". Niepolecam jednak kupowania świetlówek, w których podbite są obie barwy jeżeli mamy możliwość zamontować przynajmniej dwie. Zastosowanie dwóch lub więcej świetlówek z podbitą pojedyńczą barwą w każdej pozwoli nam na takie ustawienie światła by więcej barwy czerwonej dochodziło do roślin i oświetlało barwą niebieską miejsca gdzie w otwartej toni pływają ryby.
Informacje o tym jaka barwa jest podbita w danej świetlówce (przy świetlówkach akwarystycznych) pokazane jest na wykresie widma światła na opakowanio jeżeli jednak brak takiego wykresu (przy świetlówkach "nie akwarystycznych") można to sprawdzić na stronie producenta.
Ja osobiście polecam świetlówki Philips TLD 865 - barwa czerwona i Philips TLD 890 - barwa niebieska.

Jeżeli ten Post jest niepotrzebny lub gdzieś popełniłem błąd i coś się nie zgadza proszę o usunięcie go.
Pozdrawiam
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Oświetlenie - Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Postautor: Rama » 22 marca 06, 09:18

Bardzo dobry material...
Ja proponuje jeszcze aby kazdy doal od siebie swietlowki jakie maja barwy... zebrac to w jedna calosc... Pozniej posty ze swietlowkami pousuwac, a zrobic jeden duzy post, a temat zablokowac <Lol>

witek_z
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 11 marca 06, 00:18

Re: Oświetlenie - Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Postautor: witek_z » 23 marca 06, 13:39

Najlepsze są zwykłe żarówki (najbliższe światłu słonecznemu),a póżniej diody LED dużej
mocy. Można takie kupić w: www.tme.com.pl

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Oświetlenie - Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Postautor: Dave » 23 marca 06, 15:50

Dobra robota. Znalazłem na jednej stronie, ze TLD890 to Philips Aquarelle. Czy to prawda?

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Oświetlenie - Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Postautor: Jakus » 24 marca 06, 08:11

Z tego co mi wiadomo to nie. W katalogu philipsa są i jedne i drugie ale mają bardzo podobne widmo więc może dlatego ktoś tak napisał?
Pozdrawiam
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
metylek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 25 czerwca 06, 23:02
Lokalizacja: znienacka:P

Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Postautor: metylek » 18 lipca 06, 09:09

Jakus, przepraszam, ze wracam do tematu po 4 miesiacach ale namierzylem ciekawe swietlowki ktore rzekomo maja filtr UV co skutecznie hamuje rozwoj glonow. To by bylo cus dla mnie (walcze z nimi bezskutecznie).
Mozesz rzucic okiem i zaopiniowac ?

--> http://colisa.com.pl/?/r-Rataj-florar-ratajb.shtml
link jest niestety tylko do sklepu.
Po lewej "Akwarium słodkowodne i terrarium"
Oswietlenie/Sylvania
typ Gro-Lux 30W/90cm

Bylbym wdzieczny :)
metylek

[ Dodano: 2006-07-19, 21:07 ]
Jakus pisze:Moim zdaniem taka świetlówka nic nie da. Ta się raczej nadaje do akwa bez roślin np. dla pyszczaków. Ja bym raczej zastosował UV w przepływie ale lepszym rozwiązaniem jest ozonator a najlepszym równowaga biologiczna między roślinami a rybami...


Jakus, taka mie mysl naszla, ciagle podbijamy oswietlenie, zeby chociaz uzyskac gestosc swietlna od 0.5 do 1.0 W/litr.
a moze zamiast pakowac kilka swietlowek 18/30W czy jeszcze innych, moznaby pomyslec o czyms extra! Cos co daje super mocne swiatlo choc barwe dosyc ciepla 4300K (czyli twoje "C") a dla roslin, jak wspomniales, jest tez git ?

Powiedz mi szczerze, czy gdybys mial kase (wcale nie taka wielka, jak sie okazuje) to skusilbys sie na taki hit ?

HLI-T(HQI) firmy LEUCI :idea:
Lampa HLI-T2 (Rx7s) 150W/WDL
moc: 150W
opis: barwa światła 4300K , Ra>85, strumień świetlny 11250 lumenów.

Wyobrazasz sobie 11tys lumenow ? :!:
Std swietlowki np. T5 czy podobne, maja nieco powyzej 2 tys a tu 11 tysiecy lumenow!

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... f5275dab78

Kasa 79,90PLN to nie taki kosmos.

Pozdr
metylek
moo-Shell-ka

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Oświetlenie - Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Postautor: Dave » 22 lipca 06, 19:37

metylek pisze:Jakus, przepraszam, ze wracam do tematu po 4 miesiacach ale namierzylem ciekawe swietlowki ktore rzekomo maja filtr UV co skutecznie hamuje rozwoj glonow.

To, że filtr UV hamuje rozwój glonów przeczytałeś, czy skojarzyłeś ze zwykłą lampą UV? Myślę, że filtr UV służy do POCHŁANIANIA promieni UV, które są szkodliwe dla zwierząt.

Awatar użytkownika
metylek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 25 czerwca 06, 23:02
Lokalizacja: znienacka:P

Re: Oświetlenie - Jak dobrać odpowiednie świetlówki

Postautor: metylek » 23 lipca 06, 08:52

Nie, nie. Wiem dokladnie co to jest filtr (nawet UV :wink: )
Nic zatem nie kojarze z lampa UV, bo to dokladne przeciwienstwo (filtr UV pochlania, a lampa UV generuje promienie - to jeszcze pamietam z fizyki).
Natomiast ponizszy komentarz:

"Świetlówki o wysokim współczynniku oddawania kolorów i temp. barwnej 5000 K, znakomicie ukazuje naturalne kolory ryb. Ogranicza rozwój glonów dzięki filtrowi zatrzymującemu promieniowanie UV"

zostal zamieszczony na stronie:

http://colisa.com.pl/

Szukaj w: Oswietlenie/Sylvania/Świetlówki akwarystyczne/Gro-Lux 30W.


Obrazek

Oczywiscie, ze UV sa szkodliwe dla orgnizmow zywych (stad np. sterylizatory UV zamiast gotowania narzedzi chirurgicznych).

Rzecz w tym, ze w/g powyzszego komentarza, jakis zakres promieni UV wplywa pozytywnie na rozwoj glonow. Zatem jego brak (wskutek np. filtru UV) hamuje ich rozwoj. Takie jest moje rozumowanie. Ale to jest tylko moj wniosek na podst. opisu w/w swietlowek Sylvania.

Pozdrawiam
metylek

[ Dodano: 2006-07-24, 12:44 ]
Jakus pisze:Obrazek
A - barwa niebieska wskazana dla ryb, poprawiająca ich wybarwienie
B - barwy od zielonej do pomarańczowej - nie mają istotnego wpływu na wybarwienie ryb ani na proces fotosyntezy
C - Barwa przechodząca od pomarańczowej do czerwonej jest najbardziej istotna w procesie fotosyntezy u roślin.

Zastosowanie dwóch lub więcej świetlówek z podbitą pojedyńczą barwą w każdej pozwoli nam na takie ustawienie światła by więcej barwy czerwonej dochodziło do roślin i oświetlało barwą niebieską miejsca gdzie w otwartej toni pływają ryby.
Ja osobiście polecam świetlówki Philips TLD 865 - barwa czerwona i Philips TLD 890 - barwa niebieska.

Jeżeli ten Post jest niepotrzebny lub gdzieś popełniłem błąd i coś się nie zgadza proszę o usunięcie go.
Pozdrawiam


Jakus,
865 (6500K) to barwa ciepla ? W katalogach nazywaja ja barwa biala dzienna ale na pewno nie ciepla (co najwyzej neutralna). 890 (9000K) zgodze sie ze to zimna.

Co o tym sadzisz? Moze sie myle, ale jesli 6500K to ciepla to jak nazwac 4000K (sa rowniez 3000K a nawet 2700K - to dopiero ciepla barwa :) )

Idac za twoja rada chce nabyc typ 830 (3000K) jako najlepsza do fotosyntezy roslin i np. 865 (lub 890). Mozesz mi poradzic?

Pozdrawiam
metylek
moo-Shell-ka

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości