oświetlenie nocne

bartol
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 9 stycznia 07, 16:08

oświetlenie nocne

Postautor: bartol » 20 stycznia 07, 19:23

witam,
mam kilka pytań odnośnie oświetlenia nocnego
1.czy oświetlenie nocne ma się palić całą noc czy tylko pewien czas (ile czasu?) przed całkowitym wygaszeniem światła w akwarium
2.czy może to być zwykła listwa z diodami LED (12 sztuk), gdzie najlepiej je zamontować,ile ich zamontować?

pozdrawiam
bartek

misioowski
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 lutego 07, 17:36

Re: oświetlenie nocne

Postautor: misioowski » 18 lutego 07, 17:45

Ja używam oświetlenia z allegro. Bardzo ładne:))

SzymaneK
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 13 marca 06, 21:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: oświetlenie nocne

Postautor: SzymaneK » 19 lutego 07, 21:13

bartol pisze:witam,
mam kilka pytań odnośnie oświetlenia nocnego
1.czy oświetlenie nocne ma się palić całą noc czy tylko pewien czas (ile czasu?) przed całkowitym wygaszeniem światła w akwarium
2.czy może to być zwykła listwa z diodami LED (12 sztuk), gdzie najlepiej je zamontować,ile ich zamontować?

pozdrawiam


1. moze ale jesli jest za mocne moze stresowac ryby. Ja u siebie mam wlaczone przez 2 godziny po wylaczeniu glownego oswietlenia potem zreszta sam juz spie wiec i rybon daje spokojnie spac ! :)
2. dokladnie tak moga to być diody led. A ja mam je w listwie miedzy swietlowkami co 10cm wiec mi wyszlo 18 szt
540l 180*50*60 - 4x80W - sump 120l; 1200l/h
180l 200*35*35 (w bliższych planach)
180l 180*35*40 (w planach)

www.aquaworld.brzeski.net

Pablo23
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 22 stycznia 07, 10:57
Lokalizacja: Tychy

Re: oświetlenie nocne

Postautor: Pablo23 » 20 lutego 07, 08:12

Ja nigdy nie stosowałem tzw. oświetlenia nocnego. Wyszedłem z zasady, że jak ja śpię to ryby też:0 ale kupilem ostatnio na allegro diody LED i zobaczymy!! może w nocy też poświecę:)

Awatar użytkownika
lynks
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 19 lutego 07, 12:22
Lokalizacja: Wa-wa

Re: oświetlenie nocne

Postautor: lynks » 20 lutego 07, 11:11

Osobiście używam zwykłej lampy warsztatowej (pojedyncza rura w plastikowej obudowie kupiona promocyjne za 9 zł w castoramie) i włączam ją 20 minut przed włączeniem się HQI i tyle samo utrzymuje po wyłączeniu głównej lamy tylko po to aby nie było tak drastycznych przejść pomiędzy zerową widocznością a sztuczną "pełnia dnia"

Te diody z allegro dla mnie to zwykły fajans - dają punktowe światło i są relatywnie drogie (zupełnie pomijam osobników stosujących to oświetlenie pod wodą - dla mnie to jest skrajnie nienaturalne, niebezpieczne i raczej na pewno nie wpływa dodatnio na samopoczucie ryb)

jeżeli ktoś nie ma miejsca na dodatkową słabą świetlówkę to już prędzej polecam listwy led które normalnie używa się w meblach

http://www.trytonik.aplus.pl/product_in ... ucts_id=74 - przykład listwy

Taniej wychodzi od tych z allegro, światło nie jest punktowe (oczywiście stosując ją pod obudową wypadałoby to jakoś zabezpieczyć ale uszczelnienie takiej listewki to banał - wystarczy zalać jakimkolwiek nieprzewodzącym silikonem)

SzymaneK
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 13 marca 06, 21:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: oświetlenie nocne

Postautor: SzymaneK » 20 lutego 07, 12:33

lynks pisze:Osobiście używam zwykłej lampy warsztatowej (pojedyncza rura w plastikowej obudowie kupiona promocyjne za 9 zł w castoramie) i włączam ją 20 minut przed włączeniem się HQI i tyle samo utrzymuje po wyłączeniu głównej lamy tylko po to aby nie było tak drastycznych przejść pomiędzy zerową widocznością a sztuczną "pełnia dnia"


Więc nie masz oświetlenie nocnego tylko "wygładzasz" gaśnięcie światła.

lynks pisze:Te diody z allegro dla mnie to zwykły fajans - dają punktowe światło i są relatywnie drogie (zupełnie pomijam osobników stosujących to oświetlenie pod wodą - dla mnie to jest skrajnie nienaturalne, niebezpieczne i raczej na pewno nie wpływa dodatnio na samopoczucie ryb)


Zgadzam się ze na allegro ludzie zarabiają na tym sporo lepiej zrobić to samemu wychodzi 3 razy taniej 80gr za LEDA nie pamietam ile za listwe a zasilacz zawsze sie jakis znajdzie choćby jakas stara ladowarka od telefonu.

A co do skrajnej nienaturalnosci to Wasć troszke się zagalopowaleś jest na tym świecie cos takiego jak księżyc który niejednokrotnie daje wieksze swiatlo niz dobrze zrobione nocne oswietlenie ktore pomaga w obserwacji nocnych ryb itp.

Co do punktowego swiecenia takich ledow to mylisz się jeszcze bardziej jak nie chcesz tego efektu to
1. sa nakladki rozpraszajace (to dodatkowy koszt)
2. pilnik i pilowanie czubeczkow ledow i z punkotwym swieceniem nie ma problemu
540l 180*50*60 - 4x80W - sump 120l; 1200l/h
180l 200*35*35 (w bliższych planach)
180l 180*35*40 (w planach)

www.aquaworld.brzeski.net

Awatar użytkownika
lynks
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 19 lutego 07, 12:22
Lokalizacja: Wa-wa

Re: oświetlenie nocne

Postautor: lynks » 20 lutego 07, 13:21

odnośnie nienaturalności pisałem do kwestii pakowania tych ledów pod wodę - w naturze żadna ryba nie uświadczy źródła emisji światła od dna, tak samo nie ma punktowego światła w naturze, owszem światło księżyca może być rozpraszane przez rośliny czy jakieś pływające śmieci ale to i tak nawet odrobinę nie przypomina światła które daje 12 (czy ileś tam) pojedynczych ledów wpakowanych w pokrywę - mój kumpel z kamienicy tak ma i osobiście uważam to za koszmarne rozwiązanie

Można piłować, można kupować nakładki pytanie tylko po co, skoro dodatkowa słaba świetlówka czy też listwa z fluxami wychodzi cenowo porównywalnie a efekt i tak jest lepszy

Moje oświetlenie na początku miało robić za nocne ale przestałem je utrzymywać dłużej bo zaobserwowałem że nawet tak słabe przeszkadzało mułojadom i nie za bardzo się brały do żerowania wiec co im będę zabierał przestrzeń życiową ;)

SzymaneK
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 13 marca 06, 21:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: oświetlenie nocne

Postautor: SzymaneK » 20 lutego 07, 13:31

lynks pisze:efekt i tak jest lepszy


Może nie wziąłeś pod uwagę tego że za mało widziałeś i to że sąsiad może mieć nienejlepiej wykonane oświetlenie. Ja juz parę takich zrobiłem sam z powodzeniem stosuje i tu Cie zdziwie miałem kiedyś mułojada i właśnnie dzieki nocnemu bardzo fajnie mi się go podglądało a co wazniejsze nie stresował się. Powiadam Ci to kwestia wykonania i dobory mocy światła!


odnośnie nienaturalności pisałem do kwestii pakowania tych ledów pod wodę


a to faktycznie niedoczytałem i zgadzam się z Tooba i faktycznie dość niekonwencjonalne rozwiązanie :)
540l 180*50*60 - 4x80W - sump 120l; 1200l/h
180l 200*35*35 (w bliższych planach)
180l 180*35*40 (w planach)

www.aquaworld.brzeski.net

redblue
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 15 lutego 07, 08:56

Re: oświetlenie nocne

Postautor: redblue » 21 lutego 07, 12:55

a ja sobe wlasnie zrobilam oswietlenie nocne.dowod rzeczowy zbrodni jest tu: Obrazek
w rzeczywistosci swiatlo jest bardziej rozproszone i bardziej "rozmyte" .nietety nie dorobilam sie jeszcze porzadnego aparatu wiec sorki za jakosc :ok:

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości