Czyszczenie akwarium

AquaAlbercik
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 16 marca 07, 16:56
Lokalizacja: Tychy

Czyszczenie akwarium

Postautor: AquaAlbercik » 27 marca 07, 20:15

Witam ponownie.Moje pytanko dotyczy czyszczenia akwarium.W jaki sposób można oczyścic dno akwarium z róznych nieczystości?Na dnie mam trzy rodzaje kamyków - od drobniutkiego żwirku do drobnych kamyków.Miedzy kamykami i tym żwirkiem nazbierało się troszkę osadu.Słyszałem,że sa jakies odmulacze czy cos takiego.Czy można ewentualnie wyjąć cały żwirek i kamyki i je poprostu przepłukać?Czy ktos juz cos takiego robił?I jak się do tego zabrać?
Aqua 70 litrów
- Neonki czerwone 5 szt
- Przeźroczka 1 szt
- Razbora Espei 1 szt

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: Tomek83 » 27 marca 07, 20:17

Absolutnie nie wolno wszystkiego wyjmować i czyścić, płukać. Dno się czyści za pomocą odmulacza. Poszukaj na forum były już tematy dotyczące wyboru najlepszego odmulacza.

Awatar użytkownika
Bastex
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 13 lutego 07, 15:28
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: Bastex » 27 marca 07, 20:29

Na forum poruszalismy juz ten temat. do odmulania sluza odmulacze bardzo dobry jezt odmulacz firmy tetra praktyczny, niewciaga zwikrku, zawor wody, dobrze czysci cena nie przekracza 30 zl
140 l - pielęgnice z ameryki
45l-kompletwanie sprzetu

Śmiejecie się ze mnie że jestem inny, a ja śmieje się z was bo jesteście tacy sami i dla mnie to wy jesteście inni.

Co wy na to ??

AquaAlbercik
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 16 marca 07, 16:56
Lokalizacja: Tychy

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: AquaAlbercik » 29 marca 07, 12:43

Skorzystałem z waszej rady i poszukałem na forum coś o odmulaczach.Były tylko 4 posty,ale mimo to dowiedziałem się,o co chodzi.Tyle tylko,że nikt tam konkretnie nie napisał jaki odmulacz jest naprawdę dobry.Chodzi mi o taki,który zbiera osad,ale nie wyciąga wody.Czy ktoś może mi polecić jakiś naprawdę dobry?
Aqua 70 litrów
- Neonki czerwone 5 szt
- Przeźroczka 1 szt
- Razbora Espei 1 szt

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: andrzejkowac » 29 marca 07, 13:38

Każdy odmulacz wyciąga wodę i dzięki temu mamy dwa w jednym odmulamy dno i jednocześnie odlewamy wodę z akwa w celu podmiany na świeżą ( oczywiście odstaną)
taki odmulacz możesz też zrobić sam potrzebny jest wężyk i mała plastikowa butelka a zasysanie metodą z paszczu i po kłopocie .

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: Tomek83 » 29 marca 07, 15:45

andrzejkowac pisze:Każdy odmulacz wyciąga wodę

Nie każdy, są odmulacze(niektóży nazywają je odkurzaczami akwarystycznymi), które mają pojemniczek na brud i tylko filtrują wodę. Dzięki temu można odmulić dno nie wyciągając z akwarium wody. Jednak mnie się wydaje, że rzeczywiście wygodnie jest używać takich prostych dzięki, którym mamy wykonane dwie prace za jednym razem: odmulanie dna i podmianę wody.

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: chomiczek » 29 marca 07, 15:51

Bastex napisał jaki odmulacz jest dobry :wink:

[quote="Bastex"]Na forum poruszalismy juz ten temat. do odmulania sluza odmulacze bardzo dobry jezt odmulacz firmy tetra praktyczny, niewciaga zwikrku, zawor wody, dobrze czysci cena nie przekracza 30 zl[/quote

Awatar użytkownika
kamila
Ryba
Ryba
Posty: 314
Rejestracja: 17 września 04, 12:29
Lokalizacja: Stockholm

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: kamila » 29 marca 07, 17:52

ja mam odmulacz sery i jestem zadowolona wiec polecam

Awatar użytkownika
Bastex
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 13 lutego 07, 15:28
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: Bastex » 29 marca 07, 18:02

Ja akurat tetry uzywam i jestem zadowolony nie weim jak inne odmulacze ale pewnie nie ma duzej roznicy, zaproponowalem ten bo taki mam :D
140 l - pielęgnice z ameryki
45l-kompletwanie sprzetu

Śmiejecie się ze mnie że jestem inny, a ja śmieje się z was bo jesteście tacy sami i dla mnie to wy jesteście inni.

Co wy na to ??

makijaja
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 8 grudnia 05, 18:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: makijaja » 29 marca 07, 20:34

A u mnie w domu używamy najprostszego odmulacza, jaki udało nam się kupić na Allegro, tj. rurka ssąca z sitkiem zakończona taką "skarpetą", do której wpadaja nieczystości, a całość połączona jest wężykiem z brzęczykiem. Dzięki temu czyścimy dno nie wylewając wody. Początkowo robiliśmy to przy okazji podmiany, ale wody ubywało z akwa w takim tempie, że nie nadążaliśmy z czyszczeniem, więc ta opcja odpadła.
240l
1 paletka
3 czarne molinezje

5 glonojadów syjamskich
kilka otosków

Bazyliusz
Ryba
Ryba
Posty: 128
Rejestracja: 4 października 06, 10:29
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: Bazyliusz » 29 marca 07, 22:15

Myślę, że na odmulanie z podmianą można sobie pozwolić w dużych akwariach. Ja osobiście nie wyobrażam sobie czyszczenia tymi odkurzaczami, ale jak słusznie kolega zauważył przy małych akwariach nim się człowiek obejrzy może być po 50% wody :)

Ja zrobiłem sobie odmulacz z węzyka 10mm (65groszy za metr) i starego lejka który trochę obciąłem tak, żeby był dzwonek. Jest jeszcze sprawa poruszania górnej wartswy żwiru... Ja odpuściłem, bo mam tablety nawozowe w podłożu i zawsze gdy wzruszałem dno poziom azotanów i fosforu wariował. Podmiany kończyły się co prawda tylko malutkim wykwitem który znikał na drugi dzień samoczynnie, ale znaczyło to zachwianie równowagi w zbiorniku i na pewno dobrze nie wpływało na rośliny i ryby. Podmiany ze wzruszaniem podłoża robiłem co miesiąc. Teraz tego nie robie i też jest super :) tylko bez wykwitów. Może ktoś jeszcze zaobserwował takie wahnięcia?

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: artur_89 » 30 marca 07, 14:05

Ja w swoim dużym akwa, mam najprostszy wąż do odmulania i jest OK, niepotrzebuje żadnej technologii, to rośliny i filtr i tak większość pochłaniają złych związków, a jesli chciałbym coś dokładniej odmulać w akwa to chyba bym wszystko zrujnował :? Dlatego zostawiłem miejsce z przodu akwa około 8 cm i tylko z przodu odmulam a resztę zostawiam roślinkom:) Natomiast odmulanie w 25l. jest troche bardziej męczące, odmulam samym węzem, który trzymam 0.5 cm. nad podłożem, bo mam piasek i wciagą go ostro:/ Jeśli chce odmulić dokładnie to muszę znowu część wody tej bez brudu wlać spowrotem do akwa i jeszcze raz odmulić. I potem tylko dolewam świerzej wody i gitarka:) pozdro :wink:

Awatar użytkownika
kareena
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 19 marca 07, 01:33

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: kareena » 2 kwietnia 07, 19:09

ja odmulam przy podmianie w 72 L i nie mam z tym problemu - fakt na poczatku znacznie mniej z dna odmulalam ale teraz już umiem za jednym zamachem odmulic cale dno (tyle ile pozwalaja mi roslinki - jest troche gęsto) :) używam tetry, jest dość długi i nie za szeroki takze bez problemu można siegnąć dna. Ma zawór zwrotny dla wody więc brudna sie nie cofa. Jest tez kratka zabezpieczajaca przed wciągnięciem ryby

jesli chodzi o odmulanie 15 L to rmobilam to tym, samym odulaczem i tez nie ma problemu. Z tym ze rurka odprowadzajaca wodę jest dość gruba jak na ten zbiornik wiec trzeba sie troszke pospieszyc :) W kazdym razie aby nie wylac wiecej niż chce to odprowadzam wode do 3litrowego wiaderka i po prostu kończę jak woda podejdzie do pełna. Zbiorniczek 15 L jest maly wiec zdażę obleciec dno - wszystko jest kwestią wprawy ;)

PS
zeby sie nikt nie przyczepil to powiem ze w 15 L mam roslinki w kwarantannie (slimaki i to z rosliny ze sklepu..) oraz plywal tam narybek :)

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: Tomek83 » 2 kwietnia 07, 19:31

kareena pisze:zeby sie nikt nie przyczepil

My się nie "czepiamy" :wink: , dajemy tylko dobre rady...

Awatar użytkownika
kareena
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 19 marca 07, 01:33

Re: Czyszczenie akwarium

Postautor: kareena » 3 kwietnia 07, 00:27

wiem ;)

ale wolalam to zaznaczyc zeby uprzedzic ewentualne pytania :mrgreen:

pozdrawiam ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości