Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

vogue
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 07, 20:46
Lokalizacja: śląskie

Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: vogue » 22 maja 07, 15:57

Witam!!

Wywaliłam muszle :D rzeczywiście Tomek23 miałeś rację...w wodzie tego nie było widać, ale po wyjęciu ich wyraźnie mozna było zauważyć, że się "ulatniają" (zrobiły się w nich dziurki,jak w koralowcu).

Teraz suzkam korzenia , za bardzo nie mam czasu chodzić po sklepach, więc narazie zdaję się na allegro, czy ktoś może wie gdzie indziej jeszcze można kupić korzeń?
Jeśli tak, to proszę o linka.

Acha no i jakich powinien być mniej więcej wymiarów ( mam akwarium na 60l) ,tak żeby rybki miały miejsce do pływania :lol:

Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: artur_89 » 22 maja 07, 16:11

vogue, bardzo dobrze zrobiłaś, że wywaliłaś te muszle, bo to tylko szpeci i szkodzi rybą. Hmm, z kupnem korzenia to jest różnie, zawsze to lepiej poświęcić troche czasu i pójść do sklepu Zoologicznego, a przynajmniej widzisz ten korzeń na własne oczy i możesz zobaczyć czy jest dobrze spreparowany (czy się nadaje to nawet można po zapachu rozpoznać). Na allegro kupisz oczywiście korzenie, bo jest ich tam masa do wyboru i mają przeróżne kształty. A co do rozmiaru, to zależy jaki Ci się bardziej podoba korzeń większy, czy mniejszy. Do akwa możesz dać duży korzeń (bez przesady oczywiście), który będzie skupiał na sobie uwagę. Lub możesz kupić dwa mniejsze korzenie. Korzenie nie mogą być za duże, bo przytłoczą całą aranżację w akwarium i nie będzie to wyglądać zbyt ładnie. Ja bym proponawał Ci dać jeden większy korzeń, który ma długość, 2/3 lub dwa po 1/3 długości twojego akwarium, nie musi być zbyt wysoki. To tyle z mojej strony. pozdro

vogue
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 07, 20:46
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: vogue » 22 maja 07, 21:17

Dziękuję za rady:)

Chyba rzeczywiście muszę pochodzić po zoologicznych...
Będę szukać TEGO JEDYNEGO ,wolę mieć w akwa coś konkretnego niż pare mniejszych :oops:

Zaintrygował mnie w Twojej odp. ZAPACH KORZENIA..co to znaczy? Jak on ma pachnieć, jeśli jest dobrze spreparowany?

Jeszcze pytanko do ludzi z Katowic lub Będzina , mianowicie: gdzie jest dobry sklep zoologiczny w którym mają dobrze rozbudowany dział akwarystyki? Może ktoś wie...?

Acha oprócz tego że wyłowiłam musze, to oddałam w dobre ręce (mam nadzieję) dwa Labeo Bicolor (samce) Co świadczy o tym że robię postępy :lol: (w zasadzie to powinnam to dopisać do temetu Labeo musi odejść,ale co tam..)

POZDRAWIAM! 8)

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: artur_89 » 23 maja 07, 08:20

vogue pisze:Zaintrygował mnie w Twojej odp. ZAPACH KORZENIA..co to znaczy? Jak on ma pachnieć, jeśli jest dobrze spreparowany?


Najlepiej jest kupować korzenie pochodzące z torfowisk, jeśli go powąchasz, poczujesz taki przyjemny (przynajmniej dla mnie) zapach wody i torfu, ważne żeby się się nie rozwałał i żeby nie było czuć od niego gnijącej woni, bo to by znaczyło że został, źle spreparowany, korzeń również nie może być bardzo lekki bo to może spowodować że będzie wypływał. Przed włożeniem do akwa włóż korzeń do garnka jakiegoś dodaj łyżke soli (jako odkażalnika) i pogotuj go przynajmniej z godzinę w tej wodzie. Zoabczysz też wtedy czy farbi wodę, a najlepiej potem daj go do jakiegoś garnka z zimną wodą na noc i zobaczysz czy farbi i czy nie bedzie wypływał. pozdro

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: Rama » 23 maja 07, 12:54

W Katowicach na Warszawskiej (od centrum dwa badz trzy przystanki tramwajem w kierunku Zawodzia) jest skep... Kiedys tam bylem i byl dosc duzy wybor korzeni, takze w akwariach z rybami wiec juz nic nie bedziesz musiala robic... chociaz nie zaszkodzi przegotowac go jeszcze :) ... i ceny gosciu ma tez niezbyt wygorowane... Tylko to maly sklepik i wszystko na wrzucane byle jak wiec sie nie wystrasz...
Jak masz troche wiecej czasu i checi to polecam sklep akwarystyczny w Chorzowie (centrum) na ulicy Powstancow. Sa dwa sklepy tego samego wlasciciela... Takze i tam kupisz dosc fajne korzenie za niewielkie pieniadze...
Nie kupuj w hipermarketach ani innych tego typu sklepach... Bo przeplacisz i to duzo (Silesia Center)

vogue
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 07, 20:46
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: vogue » 23 maja 07, 21:20

Witam!

Dziękuję za cenne rady o korzeniu i o sklepach:)

Dziś już szukałam w Katowicach ,byłam na Mariackiej ,niestety nic tam nie było:(
Szkoda ,że wcześniej nie miałam dostępu do netu ,bo bym się przeszła na Warzszawską.
Katowice znam bardzo dobrze ,bo mieszkałam tam 23 lata :lol: ale w zoologicznych się nie oriętuję ,bo do tej pory miałam tylko króliczka miniaturkę, a teraz mam jeszcze psa i rybki oczywiście :D

Nasuwa mi się pytanie na temat podłoża, a mianowicie ile powinno być piasku na dnie, ja mam ok 5cm (grubości/wysokości-nie jesrem dobra w określaniu tego typu rzeczy) i zastanawiam się czy nie przesadziłam?
Jeśli już gdzieś na forum było "o tym"to proszę mnie pokierować na linka:)z góry dziękuję!

PZODRAWIAM!!

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: Tomek83 » 23 maja 07, 21:22

Bardzo dobrze, że masz taką grubość podłoża, 5 cm jest optymalną grubością podłoża.

vogue
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 07, 20:46
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: vogue » 23 maja 07, 22:15

No to mi się trafiło!! W końcu zrobiłam coś dobrze "na oko" :D

Jutro jak moja córcia pójdzie na popołudniową drzemkę będę myślała nad tłem (zwenętrzyn)
Mam już pewien zarys pozostaje zgromadzić materiały:)

POZDRAWIAM!!

polobis
Ryba
Ryba
Posty: 153
Rejestracja: 29 kwietnia 07, 12:54
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: polobis » 23 maja 07, 22:23

jak bedzie ladnie to wez sie wybierz po korzen nad jakas wode... nie rozumiem, po co lazic po sklepach i przeplacac, jak mozna sobie samemu fajna rzecz znalezc i jeszcze czlowiek sie tlenu nawdycha...

oskrobac z miekkiego
pogotowac w wodzie z sola (2-3 godziny)
dla pewnosci zanurzyc na pol dnia w nadmanganianie potasu (kali)
i bedzie dobrze

jak nie zgnil iles lat w rzece, stawie czy bagnie, to nie zgnije tez w akwarium

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: Rama » 24 maja 07, 13:51

Oczywiscie ze mozna pojsc nad wode... Szkoda tylko ze na slasku raczej czystych wod nie ma... Takie wody znajduja sie raczej w lasach badz w jakis struminiach... A takie cos uswiadczysz kilkadziesiat kilometrow od Katowic....
I przy kalkulacji - paliwo czy bilet PKP to lepiej wydac 10zl i miec cos fajnego w akwarium.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: artur_89 » 24 maja 07, 14:31

Rama pisze:I przy kalkulacji - paliwo czy bilet PKP to lepiej wydac 10zl i miec cos fajnego w akwarium.


jeszcze nie dodałeś GAZU, na którym mamy gotować ten korzeń :) pozdro

vogue
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 07, 20:46
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie wymiary korzenia do akwarium 60l ?

Postautor: vogue » 24 maja 07, 17:28

No właśnie, jak się wszystkie koszty pooblicza, to rzewczywiście taniej mnie wyjdzie przechadzka do sklepu...:)

Co prawda od 3 lat mieszkam na wsi (ok 30km od Katowic) ale w okolicy nie ma czystych wód:( Są lasy, ale nie rosną w nich "szlachetne" drzewa (czyli np dęby) same sosny i topole, no może jeszcze leszczyny...w sumie to się nie znam za dobrze :wink:

POZDRAWIAM!! :o

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 15 gości