Woda w akwarium jest mleczna.

Awatar użytkownika
Jolanta
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 lipca 07, 21:30
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie

Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Jolanta » 7 grudnia 07, 18:59

Od trzech miesięcy mam nowe 200l. akwarium i od początku wszystko było OK. Od 2 tygodni coś się dzieje z wodą. Jest po prostu mleczna a w akwarium już mało co widać. Nie wiem co może być tego przyczyną. Dodam jeszcze, że zaczęło się to dziać jak odłączyłam bimbrownię, ale to przecież chyba nie jest przyczyną. PH jak sprawdzałam to jest u mnie7,6. Posiadam filtr wewnętrzny HAILEA HL-BT 700, w którym znajdują się wkłady gąbkowe, ceramika i węgiel. Oprócz tego napowietrzam całodobowo kurtyną napowietrzającą. Z chemii stosuję MFC i nawóz dla roślin 2 razy w tygodniu. Podmianę wody robię co 2 tygodnie w ilości 1\3 i po podmianie stosuję CRISTAL.Bardzo proszę poradźcie mi co może być przyczyną tak mętnej, mlecznej wody.Co powinnam zrobić,bądź zmienić?
Ostatnio zmieniony 8 grudnia 07, 18:17 przez Jolanta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: osama » 7 grudnia 07, 19:01

było już pare razy o tym pisane...
Przyczyn może być kilka:
-za słaby filtr
-za duża obsada
-przekarmianie ryb
-inwazja pierwotniaków-jeśli woda jest biała
-zakwit glonów-jeśli woda jest zielona
-zbyt rzadkie podmiany wody
-rozkładające się liście roślin
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Jolanta
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 lipca 07, 21:30
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Jolanta » 7 grudnia 07, 19:12

A gdzie mogę o tym więcej przeczytać? Bo jak widać jestem początkującą na forum
Akwa 200 l.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Tomek83 » 7 grudnia 07, 20:07

Czy nowe akwarium w ogóle dojrzewało? Jaka jest obsada? CO2 nie podaje się na początku, bo rośliny i tak nie korzystają z nawozów. Węgiel w filtrze stosuje się tylko parę dni, np. po kuracji a Ty stosujesz cały czas. Po co lejesz do akwarium MFC?? Do tego dochodzi zawsze "efekt nowego akwarium". O problemach tego typu możesz naleźć informacje na Forum, używając opcji "wyszukaj". Tak na przyszłość: nie pisze się wielkimi literami. Polecam przeczytanie Regulaminu.

Awatar użytkownika
Jolanta
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 lipca 07, 21:30
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Jolanta » 7 grudnia 07, 20:44

Akwarium dojrzewało przez prawie miesiąc. CO2 podawałam po przeszło 2 miesiącach i to tylko przez 2 tygodnie. Jeśli chodzi o obsadę, to właśnie wydaje mi się , że jest przerybienie, bo często mi się koci molinezja. Dokładnie może napiszę jakie i ile jest u mnie tych rybek. Otóż: 4 mieczyki, 6 gupików, 2 miedziki, 11 neonów, 1 tetra cesarska,8 platek, 4 danio, 1 mułojad i z mniejszych rybek to: 8 miesięcznych molinezji i 26 dwutygodniowych
Akwa 200 l.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Tomek83 » 7 grudnia 07, 21:12

Tych molinezji jest za dużo to pewne, musisz ograniczyć ich ilość.

Awatar użytkownika
Jolanta
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 lipca 07, 21:30
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Jolanta » 7 grudnia 07, 21:21

Właśnie zamierzam te średnie chociaż wydać do sklepu zoologicznego, bo mam tam zaprzyjaźnioną sprzedawczynię, ale to będzie tylko o te 8 rybek mniej i czy nie będzie w dalszym ciągu jeszcze przerybienia? Bo jeśli tak to mogłabym jeszcze ewentualnie te mniejsze na jakiś czas przełożyć do akwarium 20 l.,bo takowe jeszcze posiadam, ale czy problem z moją mleczną wodą może być wtedy zakończony? A czy mogłabym jeszcze ewentualnie robić częstszą podmianę wody, bo myślę np. zrobić to co tydzień i w takiej samej ilości jak podmieniałam co 2 tygodnie? Myślę też o zastosowaniu w filtrze ceramiki nie z węglem, ale z zeolitem i czy to może coś też pomóc?
Akwa 200 l.

Awatar użytkownika
Wsciekly
Ryba
Ryba
Posty: 145
Rejestracja: 24 października 07, 15:19
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Wsciekly » 7 grudnia 07, 21:43

Po pierwsze to zmień filtr najlepiej na kubełkowy lub, jeśli nie masz kasy to na kaskadę, bo wewnętrzny przy takim litrażu się nie sprawdza. Ten, co masz jest on od 70-250L i przepływ 690l/h na 200L to stanowczo zamało. Lepiej mieć nadfiltracje niż jej brak. Ja osobiście mam w 152L wewnętrzny aquael unifilter 1000 uv do akwa 250-350L o przepływie 1000 l,/h ( na kubełek nie starczyło kasy a na kaskadę niema miejsca, ale w przyszłości będzie kubełek). Co do mediów filtracyjnych się nie wypowiem, bo nie znam się na tym. Preparat mfc stosuje się do leczenia ryb z ospy i pleśniawki. Wodę podmieniaj, co tydzień w ilości około 50 L i co dwa tygodnie odmulaj dno.

Awatar użytkownika
Jolanta
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 lipca 07, 21:30
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Jolanta » 7 grudnia 07, 21:52

A masz może jakieś propozycje co do ciekawych odmulaczy? Może znasz jakąś stronę, to możesz mi ją podać. Jeśli natomiast chodzi o wymianę filtra, to też na kaskadę nie ma miejsca, bo mam tak przystosowaną pokrywę, że w żaden sposób nie da rady tej kaskady tam zawiesić, a poza tym ja też już myślałam o kubełku, tylko jak na razie nie mogę sobie na nią pozwolić finansowo, ale za jakieś 2 może 3 miesiące się o nią już postaram, bo chyba nie będę miała innego wyjścia :ok:
Akwa 200 l.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Tomek83 » 7 grudnia 07, 22:02

W filtrze zewnętrznym będziesz miała znacznie lepszy zestaw mediów filtracyjnych, podmieniaj częściej wodę, wydaj wszystkie te małe molinezje. To powinno pomóc. Co do odmulaczy to najlepszy jest najprostszy a zarazem najtańszy: zwykła rura zakończoną końcówką ssącą odpowiedniej długości. Ja za taką zapłaciłem 5zł.

Awatar użytkownika
Haitauer
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 25 czerwca 06, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Haitauer » 7 grudnia 07, 22:20

A czy przypadkiem nie stało się tak, że przy odłączaniu bimbrowni część zacieru dostała się do wody? Nawet bardzo mała ilość! U mnie kiedyś (kiedy jeszcze miałem rośliny, a nie miałem kraba) właśnie tak się stało. Jakimś cudem kilka kropli drożdzy z cukrem dostało się do wody i objawy były bardzo podobne- coraz bielsza woda z dnia na dzień...

Pomogły podmiany wody 1/3 co 3 dni. I tak 4 podmiany i woda przestała mlecznieć.

A w kwestii odmulania dna... Ja tego nigdy nie robiłem regularnie. A tak na prawdę zrobiłem to tylko kilka razy :( W tej chwili wolałem zainwestować w świderki ;)
www.krabownia.pl - Serwis poświęcony hodowli krabów, spora galeria i forum. Zapraszam gorąco!

www.hortusogrody.pl - usługi ogrodnicze Łódź.

Awatar użytkownika
Jolanta
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 lipca 07, 21:30
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Jolanta » 8 grudnia 07, 00:02

Jeśli chodzi o odmulacz, to mam właśnie taki jak ma moderator Tomek23. Jeśli natomiast chodzi o bimbrownię, to mogłabym się z tym po części zgodzić, gdyż przy bimbrowni nie miałam dołączonego zaworu zwrotnego, czyli mogłam nawet nie zauważyć jak odłączając możliwe, że się dostała jakaś mała ilość zacieru. Spróbuję zrobić takie podmiany wody jak mi radzisz. Mam jeszcze takie pytanie, bo dziś włożyłam węgiel aktywowany, bo już sama nie wiedziałam co począć z tą wodą i co może być tego przyczyną, co napisałam na początku i teraz niewiem czy lepiej będzie jak usunę z filtra ten węgiel i zostawię samą ceramikę lub ewentualnie dokupię zeolit?
Akwa 200 l.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Tomek83 » 8 grudnia 07, 17:58

Węgiel można stosować jedynie przez kilka dni, po tym czasie należy go z filtra usunąć.

rafal91
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 grudnia 07, 22:30

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: rafal91 » 8 grudnia 07, 18:01

podobno przepłukanie wkładu z dojrzałego akwarium w wodzie załatwia ten problem

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Woda w akwarium jest mleczna.

Postautor: Tomek83 » 8 grudnia 07, 18:16

podobno przepłukanie wkładu z dojrzałego akwarium w wodzie załatwia ten problem

:?:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 86 gości