Pytanie /'grzecznosciowe'/

Awatar użytkownika
Belladonna
Ryba
Ryba
Posty: 292
Rejestracja: 9 lipca 07, 11:38
Lokalizacja: Stary Sącz

Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Belladonna » 30 czerwca 08, 20:55

Mam do Was pytanie w sprawie grzecznosciowej i licze na duzo mozliwych odpowiedzi.
Otoz sprawa dotyczy grzecznosciowego 'Dzien dobry' i przedstawia sie tak:
Pare lat temu na studiach mielismy pewien przedmiot, z ktorego wykladowca byl wymagajacy /straszny kosa/. Mniej wiecej z tego powodu nie mowilam mu 'dzien dobry' /jedynie 'do widzenia' z wielka radoscia jak sie zajecia skonczyly/. Potem wreszcie kiedy zaliczylam przedmiot zaczelam mu mowic 'dzien dobry'. A teraz to ten wykladowca zaczyna mi pierwszy mowic 'dzien dobry' /i jeszcze czasem kiwa glowa jak jest po drugiej stronie ulicy/.
Jak to odczytacie/zinterpretujecie? Czy w tym zachowaniu sa jakies podteksty, konteksty?
Np. moj promotor /znajacy mnie 3 lata - mielismy z nim duzo przedmiotow i seminarium mgr/ to mowi mi /czasem i pierwszy/ 'dzien dobry pani x'. No ale tamten wykladowca mnie prawie wcale nie zna /raz mielismy z nim przedmiot przez jeden semestr i to wszystko/. Dodac musze, ze mialam z niego poprawke i przy wpisie powtarzal dwukrotnie moje nazwisko pod nosem, ale nie sadze, zeby je do teraz zapamietal.

Co o tym sadzicie? :?:
Rozmnożyłam Paletki, Kiryski, Neony Innesa i Skalary :lol:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Tomek83 » 30 czerwca 08, 21:10

Moim zdaniem są dwie możliwości choć obie poniekąd się łączą. Po pierwsze jest człowiekiem wysokiej kultury wobec tego mówi Ci "dzień dobry" pamiętając Cię z zajęć. Druga możliwość: kłaniając Ci się pokazuje Ci swoją wyższość w obyciu(pomimo, że Ty go swego czasu ignorowałaś, on pokazuje Ci jak powinno się odnosić do wykładowcy, innymi słowy pokazuj Ci Twoją niższość w związku z tym jak się wcześniej do niego odnosiłaś)bez obrazy Belladonna.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Jakus » 30 czerwca 08, 21:10

Mi się wydaje że poprostu jesteś osobą, którą dobrze zapamiętał ale nie bardzo wie z jakiego powodu i na wszelki wypadek woli powiedzieć dzień dobry.
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
Belladonna
Ryba
Ryba
Posty: 292
Rejestracja: 9 lipca 07, 11:38
Lokalizacja: Stary Sącz

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Belladonna » 8 lipca 08, 21:55

Nie wiem, co jest grane, albo to jakas ironia losu /a moze on mnie po prostu sledzi we wszelkim tego slowa znaczeniu poza chodzeniem za mna/. Czy on jest jakims jasnowidzem i np. czyta to forum? :shock: Wiecie co mi powiedzial jak mu powiedzialam 'dzien dobry'?
Dzien dobry
po czym zciszonym glosem dodal
Pani x

:shock: :shock: :shock:
x - to jest moje imie
Na pewno mu sie po 3 latach nagle nie przypomnialo. Moze z innym wykladowca sobie plotkowal, albo chcial uzyskac informacje /ale na pewno nie rozmawial z moim promotorem - ten jest na innym wydziale/.
Wiecie moze co to ma znaczyc?
Rozmnożyłam Paletki, Kiryski, Neony Innesa i Skalary :lol:

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Hero » 9 lipca 08, 16:25

Belladonna pisze:x - to jest moje imie


Top secret :mrgreen:

Wg mnie profesorowie zawsze mają jakieś tam swoje odchyły. Ten ma może większe. Odnoszę wrażenie, że trochę wyolbrzymiasz i się nakręcasz. Pewnie po prostu często Ciebie widział na ulicy i spytał kogoś jak masz na imię z czystej ciekawości.

Belladonna pisze:/a moze on mnie po prostu sledzi we wszelkim tego slowa znaczeniu poza chodzeniem za mna/.


Tak wnioskujesz na podstawie tego, że mówi Ci "dzień dobry"?

Belladonna pisze:i np. czyta to forum?

jak czyta ten temat to pewnie ma ubaw. ;-)

A może wpadłaś mu w oko. :D

W każdym razie wg mnie nie ma problemu. To że wita się z Tobą to nie jest nic złego. pzdr
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: A-kara » 9 lipca 08, 23:14

Belladonna pisze:Nie wiem, co jest grane, albo to jakas ironia losu /a moze on mnie po prostu sledzi we wszelkim tego slowa znaczeniu poza chodzeniem za mna/. Czy on jest jakims jasnowidzem i np. czyta to forum? :shock: Wiecie co mi powiedzial jak mu powiedzialam 'dzien dobry'?
Dzien dobry
po czym zciszonym glosem dodal
Pani x

:shock: :shock: :shock:
x - to jest moje imie
Na pewno mu sie po 3 latach nagle nie przypomnialo. Moze z innym wykladowca sobie plotkowal, albo chcial uzyskac informacje /ale na pewno nie rozmawial z moim promotorem - ten jest na innym wydziale/.
Wiecie moze co to ma znaczyc?



:zimno: O nie! Sprawdz torebke. Wszystkie obrazy w domu. Zajrzyj tez pod biurka i kanapę/ sofę. Gdzies na pewno ukryli pluskwy. Powazna sprawa. Co chcesz usłyszec? Ze sie w Tobie zakochał? Ok, zakochał sie w Tobie. Wyluzuj sie, ludzie plotkuja, ciagle to robią, moja babka od chemii, zawsze wiedziała o mnie takie rzeczy, że nawet ja tego nie widziałam :] Widze dwie opcje.

Jesli jest stary to go olej i nie przejmuj sie jego "zaczepkami"
Jesli jest młody i przystojny to sie z nim umów :]
Albo widze jeszcze trzecia opcje. Jak znowu tak zrobi, to podejdz do niego i powiedz z wyższościa : " Dla pana, PANI X!" :) :) :) :)
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Tomek83 » 9 lipca 08, 23:20

A-kara pisze:Albo widze jeszcze trzecia opcje. Jak znowu tak zrobi, to podejdz do niego i powiedz z wyższościa : " Dla pana, PANI X!" :) :) :) :)

Nie polecam, opinię zepsujesz sobie nie do nadrobienia.

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: A-kara » 9 lipca 08, 23:23

To był żart ;)
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Broker » 10 lipca 08, 00:05

Nie polecam, opinię zepsujesz sobie nie do nadrobienia.

Eee tam, zyje sie chwilą :D

BTW Akarko, on i tak powiedzial "Pani x" ;)

Co za temat :mrgreen:


/ A racja :P
Ostatnio zmieniony 10 lipca 08, 03:00 przez Broker, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: artur_89 » 10 lipca 08, 09:50

A-kara pisze:Jesli jest młody i przystojny to sie z nim umów :]


A tak z czystej ciekawości, czy u nas w kraju wykładowca na studiach może się spotykać (umawiać) ze swoimi uczniami, bo w innych krajach jest to zabronione. :!: :?:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Tomek83 » 10 lipca 08, 10:27

artur_89 pisze:A tak z czystej ciekawości, czy u nas w kraju wykładowca na studiach może się spotykać (umawiać) ze swoimi uczniami, bo w innych krajach jest to zabronione. :!: :?:

Wszystko można, niektórzy "adonisi" romansują ze studentkami, w innych krajach może i jest zabronione. z resztą etyka zawodowa na to nie pozwala. ale jest często praktykowane...

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: EyeQueue » 10 lipca 08, 12:09

Paranoja ludzka nie zna granic. Czy nauczyciele nie powinni mówić "dzień dobry", by nie zostać posądzonym o niecne zamiary? To co powiedzieć o nauczycielu (mnie), który zatrzyma się na korytarzu, porozmawia, a nawet pożartuje ze studentkami? Idąc tropem rozumowania Autorki wątku, powinienem mieć opinię co najmniej Rasputina...
Pozdrawiam.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Belladonna
Ryba
Ryba
Posty: 292
Rejestracja: 9 lipca 07, 11:38
Lokalizacja: Stary Sącz

Re: Pytanie /'grzecznosciowe'/

Postautor: Belladonna » 10 lipca 08, 15:49

Dziekuje za wyjasnienia i ewentualnie czekam na dalsze.
EyeQueue, 'Dzien dobry' jest w porzadku. Tylko bardzo mnie zaskoczylo i zastanowilo skad on zna moje imie? :?: /i to jeszcze tak zdrobniale jak to kolezanki i koledzy do mnie mowia czy tez moja rodzina/. Rozumiem mojego promotora, ktory tak sie do mnie zwraca bo juz 3 lata mnie czegos tam uczyl i mnie zna, ale zeby wykladowca, ktory mnie uczyl tylko jeden semestr i to kilka lat temu?
A-karo, nie jest az tak zle, pluskw to raczej sie nie spodziewam /niby jak mialby mi ja podlozyc jak sie do mnie nigdy nie zblizal na mala odleglosc/. W plotki tez troche watpie, bo on jest z innego wydzialu /choc nigdy nic nie wiadomo/.
A jesli chodzi o umawianie sie z wykladowcami, to jestem przeciwniczka takiego postepowania. Nawet jak mnie juz nie uczy to jest troszke nieetyczne.

[ Dodano: 19 Listopad 08, 13:06 ]poprawiono na j.polski przez Belladonna o 21:40
Jeśli ktoś miałby zamiar porównywać wykładowca-'pani X' etc, to od razu piszę, że sprawa się już wyjaśniła. Ten pan tak mówił 'Dzień dobry', bo był prawdopodobnie chory na ciężką chorobę i wiedział, ze wkrótce umrze. Nie chciał, żeby go źle studenci zapamiętali.
Wczoraj na uczelni widziałam 'klepsydrę' z jego imieniem i nazwiskiem.
Rozmnożyłam Paletki, Kiryski, Neony Innesa i Skalary :lol:

Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość