Chory neon innesa

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
kris_vip
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 07, 12:18

Chory neon innesa

Postautor: kris_vip » 21 października 07, 12:55

Witam

Mam akwa 112L i następującą obsadę:

- ok 20 neonów innesa
- ok 10 otosków
- 1 zbrojnik niebieski

Rośliny to:

- microsorium pteropus
- żabienica

Temp. ok 28 stopni, filtracja Eheim 2213.

Paramtery:

pH- ok 7,5 (czekam na torf żeby zbić troszkę)
NO2 - 0
NO3 - ok 10 mg/l
NH3 - 0
TwW - 9
TwO - 11

Nawożę narazie tylko bimbrownią. Oświetlenie 2x 18W, ale niedługo dojdzie jeszcze jedna świetlówka 24W.
Podmianki co tydzień lub dwa ok 25%.

Chyba wszystkie najważniejsze dane wymieniłem. To przejdę do sedna sprawy. Otóż jeden z moich neonów pływa lekko przechylony na bok i zauważyłem że jedno oko wygląda tak jakby wydłubane bądz zapadnięte do środka. Jest lekko wychudzony ale nie zauważyłem żadnych zmian na ciele i wybarwieniu.

Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc

Dzięki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chory neon innesa

Postautor: Tomek83 » 21 października 07, 13:01

Po objawach nic pewnego nie można powiedzieć, nie są to objawy wskazujące na którąś ze znanych mi chorób. Pozostaje tylko obserwować tego osobnika, w przypadku gdyby okazało się, że takie same objawy pojawiają się u innych ryb należy je odseparować. Jednak na razie nic nie można powiedzieć, to może być wszystko...Jak dugo masz tę rybę?
Mała uwaga co do obsady: troszkę ubogo, no i przesadziłeś z tymi otoskami... ;-) Akwarium byłoby ciekawsze gdybyś jeszcze coś dodał ale to oczywiście nie jest obligatoryjne, tak jak jest też może być jeśli Ci się podoba.
Pozdrawiam

kris_vip
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 07, 12:18

Re: Chory neon innesa

Postautor: kris_vip » 21 października 07, 13:26

Przyznam szczerze, że mam taki zamiar tylko najpierw chcę dorzuć trochę więcej roślin i zmienić żwirek żebym mógł mieć np bocje lohochata. Planuję z roślin dołożyć anubias barteri i coffeifola, bacope monieri i lotosa tygrysiego.
A nad rybami zastanawiałem się na razborami espei, oraz bojownikiem + 3 samice

Jeśli natomiast chodzi o neona to tego mam już ok. 6 miesięcy. Kupiłem ich wtedy ok 10 i zostało 5 bo włożyłem je do nieustabilizowanego akwa. Natomiast jakieś 2 miesiące temu dokupiłem 15 i są do dzisiaj.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chory neon innesa

Postautor: Tomek83 » 21 października 07, 13:40

Zapytałem ponieważ mogło to być spowodowane starością ale wychodzi na to, że nie więc nic pewnego nie można powiedzieć. Co do roślin to koniecznie najpierw dołóż oświetlenia a potem dokup roślin. Co do obsady to razbory możesz dokupić jeśli zmniejszysz liczbę neonów bo na 30(20 neonów+10 razbor) ryb masz za mały litraż. Harem bojownika będzie ok, natomiast na stado bocji akwarium również jest za małe.

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Chory neon innesa

Postautor: Broker » 21 października 07, 17:47

Tomek23 pisze:troszkę ubogo, no i przesadziłeś z tymi otoskami...

Moim zdaniem obsada jest świetna :D tylko otoski i zbrojnika powinnaś dokarmiać, pokarmami sztucznymi dla zbrojników jak i surowym np. ogórkiem, kabaczkiem, dynią i innymi podobnymi jak melon, arbuz, cukinia oraz dawac podgotowane warzywa jak kalafior, brokuł ( moą byc mrozonki ). dla zbrojnika dawać też troche pokarmu białkowego ( larwy owadów, tabletki z zawartoscią białka ), tylko z tym nie przesadzać ;)
Mam pytanie co do tego oka?? Czy tego oka poprostu nie ma?? Jezeli tak, to jest to zapewne uraz mechaniczny. Pływanie pochylone to dość często objaw podtrucia zwiazkami azotu, jednak u Ciebie maja one niski stan, optymalny. Może ma to związek z brakiem oka?? Poszperam coś, na temat czy brak oka może miec wpływ na pływanie ryby ;)
Co do wychudzenia, to pamiętaj, ze samce tych ryb są smukłe, zwłaszcza jest to widoczne przy dojrzałej, pełnej samicy. Chyba, że wychodzenie to jest dość znaczne. Czy ta ryba pobiera pokarm??

neonnet
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 18 stycznia 07, 18:57

Re: Chory neon innesa

Postautor: neonnet » 21 października 07, 18:11

Witam.
Pierwsza sprawa to zbyt wysoka temperatura jeżeli chodzi o neona innesa. Temperaturą graniczną dla tej ryby jest temperatura 22 stopnie a podczas tarła do 24 stopni. Kilkakrotnie spotkałem się przy neonach innesa z opisanym zjawiskiem nie wiem czym jest to spowodowane, najczęściej były to samce mimo tej wady żyły i żerowały normalnie.
Przy tych parametrach wody nie wiem czy filtracja przez torf przyczyni się do spadku ph.

Pozdrawiam neonnet.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Chory neon innesa

Postautor: artur_89 » 21 października 07, 18:29

Na każdego Otosa, powinno przypadać, około 15l. wody, więc max. to 8 otosków, no ale jeżeli je będziesz dokarmiać tak jak powiedział Broker, , to 10 osobników, powinno być OK. pozdro

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chory neon innesa

Postautor: Tomek83 » 21 października 07, 18:51

Broker pisze:Mam pytanie co do tego oka?? Czy tego oka poprostu nie ma?

Brak oka nie wpływa na sposób poruszania się ryby, miałem już kilka ryb z jednym okiem i zawsze pływały tak jak pozostałe.
neonnet pisze:Pierwsza sprawa to zbyt wysoka temperatura jeżeli chodzi o neona innesa
neonnet pisze:Temperaturą graniczną dla tej ryby jest temperatura 22 stopnie a podczas tarła do 24 stopni

Temperaturą graniczną dla neonów Innes'a jest 26*C.

kris_vip
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 07, 12:18

Re: Chory neon innesa

Postautor: kris_vip » 21 października 07, 19:27

Nie wiem czy będzie to pomocne ale zauważyłem, że neonek ten pływa przechylony na tą stronę na której zostało mu oko.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chory neon innesa

Postautor: Tomek83 » 21 października 07, 19:29

Czyli ma to oko czy go nie ma w końcu?

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Chory neon innesa

Postautor: Broker » 21 października 07, 19:52

Co to temp. dla neonów Innesa to optimum to 20 - 24 stopnie ;) i w takim przedziale najlepiej aby je trzymać. 28 stopni to za dużo dla nich, a nawet taka temperatura jest nieco za duża dla neonów czerwonych i niebieskich, które to zamieszkują w naturze cieplejsze czarne wody w naturze ;).
neonnet, czemu twierdzisz, że 22 stopnie to temp. graniczna dla nich??

kris_vip
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 07, 12:18

Re: Chory neon innesa

Postautor: kris_vip » 22 października 07, 22:50

Tomek23 oko zostało mu jedno i właśnie przechyla się na tą stronę na której mu zostało.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chory neon innesa

Postautor: Tomek83 » 23 października 07, 19:52

Jeżeli to uraz mechaniczny i rana się zagoi to bez oka może żyć jeszcze długo.

Alu$ia
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 25 października 07, 09:28
Lokalizacja: Kowal

Re: Chory neon innesa

Postautor: Alu$ia » 25 października 07, 16:51

kris_vip pisze:ok 10 otosków

Moim zdaniem to wina otosów.Neonki to bardzo spokojne ryby,a otosy...nie tak bardzo.I ja chciałam kupić tez otosa z neonkiem,ale pan w sklepie doradzil mi zebym sobie darowala(moga sie zjesc(najpierw 1 zabije 2 a potem go zje)) :roll: :mrgreen:
200l
7 Neonków inessa
2 Molinezje balonowe
4 Gupiki
2 Glonojady
4 Kirysy
2 Danio
1 Labeo
1 Sumik rekini
Bardzo nieudana kompozycja ryb:):)

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Chory neon innesa

Postautor: Broker » 25 października 07, 18:39

Alu$ia, o czym ty mówisz?? Otosek ( typowy roslinożerca ) mordercą neonów?? Niektórych sprzedawców, nie powinno sie słuchać...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości