Przetestuj swoje testy...

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Przetestuj swoje testy...

Postautor: EyeQueue » 7 października 08, 08:35

Na razie tu, może później przeniesiemy do nowego działu...

Każdy (no prawie każdy) akwarysta dochodzi do etapu, w którym zaczyna mierzyć parametry wody w swoim akwarium. Na rynku jest sporo firm oferujących testy, tańsze lub droższe, dla każdego wg zasobności portfela. I tu pojawia się problem. Które testy są najlepsze? Czy warto dopłacić do "wyższej półki"? Rozwiązaniem doraźnym mogą być opinie użytkowników, jednak nie obrażając nikogo wypada zauważyć, że są to opinie bezpodstawne, "po uważaniu". Jedni sądzą, że mają dobre testy, inni sądzą, że nie. I tu dochodzimy do sedna.
Ponieważ dysponuję laboratorium z potrzebnymi odczynnikami i wyposażeniem, proponuję Wam profesjonalne przetestowanie testów. Celem eksperymentu miałoby być zweryfikowanie dokładności i porównanie różnych testów dostępnych na rynku. Testy handlowe muszą być dostarczone przez Was, bo ja takich nie posiadam. Jeśli ktoś ma kontakt z producentami, może potraktują to jako formę promocji i sami dostarczą testy do badań (szczerze wątpię, ale co szkodzi spróbować). Ja przygotuję roztwory wzorcowe, Wy zaś przeprowadzicie testy. Na koniec skonfrontujemy Wasze wyniki z rzeczywistością i zobaczymy, ile warte są Wasze testy.
Propozycja skierowana jest z oczywistych względów do mieszkańców Warszawy i okolic, ale jeśli ktoś chciałby dojechać choćby ze Zgorzelca, nie widzę problemu (co najwyżej problem ew. noclegu). Nie wiem, jak wygląda sytuacja prawna osób niepełnoletnich pod względem odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo na laboratorium chemicznym, więc na razie osoby niepełnoletnie wykluczam.
Jeśli ktoś chciałby zgłosić akces, proszę o informacje o posiadanych testach (rodzaj, firma), mile widziany np. pH-metr (firma); istotne jest, aby była jak największa gama testów różnych firm. Jednocześnie proszę o komentarze, jakie testy znajdują się w Waszej sferze zainteresowań, a także zakres pomiarowy (szczególnie w przypadku testów pH).
Moja propozycja (wstępna):
pH, GH, KH, NH3, NO2, NO3, PO4

Nie liczę na jakiś wielki odzew, ponieważ kiedyś próbowałem to przeprowadzić na innym forum i był... jeden zainteresowany. No ale może mnie zaskoczycie...
Jeśli temat się rozwinie, możemy rozszerzyć przedsięwzięcie o wykonanie własnych testów.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

PS. Jednego "ochotnika" już mam, choć on jeszcze o tym nie wie.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: danielek001 » 16 października 08, 19:47

Pomysł jest po prostu świetny, chętnie bym przetestował swoje testy lecz niestety jestem z Białegostoku. Może jakoś niedługo będę w Warszawie to się umówimy.
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: EyeQueue » 18 października 08, 16:05

No i co, warszawiacy? Widać z Białegostoku jest bliżej.
Cóż począć, jak już pisałem, spodziewałem się tak licznego odzewu.
danielek001, jeśli faktycznie chcesz się spotkać, daj znać kilka dni wcześniej na PW.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: Broker » 19 października 08, 22:45

EyeQueue normalnie z nieba byś mi spadł, gdyby akcja nie odbywała się 400km odemnie :P ehhh... Pomysł świetny, jakby do tego doszło, to mnie by bardzo interesowały wyniki. Mam nadzieje, że się zgłoszą chetni, zdaje się, ze pownny to byc tłumy akwarystów z Wawy i okolic, i nie tylko. Ja uzywam JBL i Sery, planuje też kupić jakiś pH-metr.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: EyeQueue » 20 października 08, 20:12

Taaa... normalnie drzwiami i oknami się pchają. Już wiem, czemu w Warszawie nie ma porządnej giełdy akwarystycznej (terrarystycznej zresztą też, to tak na marginesie). Po prostu brakuje u nas prawdziwych akwarystów.
Jeden wynik będę miał, jak przycisnę jednego z naszych modów, ale to trochę mało.
Cóż zrobić...
Pozdrawiam

PS. A może zapaleni akwaryści z Warszawy są po prostu nieletni... W takim razie zmienia reguły. Mogą zgłaszać się wszyscy, jak będzie trzeba, zastanowię się jak to rozwiązać formalnie.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: Jaro69 » 21 października 08, 05:55

Andrzej, a czy wyrazisz zgodę na podanie linka do tego wątku na innym forum akwarystycznym?
Jest to bowiem przedsięwzięcie godne uwagi i wielu akwarystów mogłoby na Twoich wynikach skorzystać.

lisek84
Narybek
Narybek
Posty: 29
Rejestracja: 14 października 08, 09:25
Lokalizacja: Kielce / W-Wa

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: lisek84 » 21 października 08, 07:18

Ja od jakiegos czasu sprawdzam stan wody testem SeraQuickTest 5in1 (ph,GH, KH, NO2, NO3)
Jak juz go Jaro podsumował raczej średni bo paskowy - chętnie sprawdze ile to warte jest, moge poświęcić kilka pasków do testu.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: EyeQueue » 21 października 08, 08:22

lisek84, no to jesteś pierwszy. Gratulacje.
Jaro, oczywiście tak. Choć nie wróżę Ci wielkiego odzewu. Jak napisałem, na forum akwarystyka.com zgłosił mi się kiedyś jeden chętny.

Nowa propozycja dla zachęty:
Oferuję możliwość profesjonalnej analizy miareczkowej GH i KH (pH niestety na razie nie, bo padł mi pH-metr) Waszych kranówek.

Pozdrawiam

[ Dodano: 14 Gru 2008 08:29 ]
Podnoszę temat, bo pojawiły się nowe okoliczności.
Na ludzi z Warszawy nie ma co, jak widać, liczyć. Choć na forum paru by się znalazło...
Nawet jeden Admin i jeden Mod. :?
Są jednak ludzie z tzw. reszty kraju, którzy są zainteresowani tematem. Tak więc ogłaszam nowy nabór "asystentów", najlepiej po kilku z jednej lokalizacji. Swordfish już się sam zgłosił, może jeszcze ktoś ze Szczecina (Jaro, masz jeszcze jakieś testy?). Poza tym myślałem o Łodzi, w końcu to zagłębie akwarystyczne, może Wrocław...
Tu mały komentarz metodologiczny. Nie chodzi o przysłanie testów do mnie, chodzi o sprawdzenie ich przez "zwykłych" użytkowników. Dodatkowo nie będą znali oni parametrów mierzonej wody, by nie sugerować się wynikami. Tak więc, jeśli będą chętni, ja wyślę do nich próbki (do rozpuszczenia lub rozcieńczenia, jeszcze nie jestem pewien), a po otrzymaniu wyników, podam publicznie rozwiązanie. By uniknąć ewentualnego posądzenia o nierzetelność badań, rzeczywiste parametry podam jakiejś wybranej osobie wcześniej.
Pozdrawiam
PS. Jaro, pewnie nie możesz się opędzić od chętnych z innych forów ;-).
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: KaZ » 14 grudnia 08, 23:00

EyeQueue, 3-miasto też jest zainteresowane. Tylko jak to wygląda, parametry wszystkie czy tylko te do, których mam testy?
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: EyeQueue » 14 grudnia 08, 23:11

Jeśli potrafisz zrobić testy, których nie masz, to jesteś mistrzem nad mistrze...
Dlatego im więcej ludzi, tym więcej różnych testów. I dlatego proszę o informację, jakie testy już mamy (także firma). A znasz więcej trójmieszczan?
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: Jaro69 » 14 grudnia 08, 23:39

EyeQueue pisze:Jaro, masz jeszcze jakieś testy?

Moje testy ma Stachu, a że jest z W-wy więc czyba śmiało mógłby Ci parę "kropli" podrzucić. Jak dobrze pamiętam ma Tetra ph/GH/KH i Rataj NO2/NH3/4/NO3/P/Fe.

Awatar użytkownika
Swordfish
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 2 listopada 08, 20:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: Swordfish » 15 grudnia 08, 09:33

Ja będę miał cała walizeczke JBL-a, w styczniu.

http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyk ... 03147.html
200 litrów zalane 7.V.2010

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: KaZ » 15 grudnia 08, 22:36

EyeQueue pisze:Jeśli potrafisz zrobić testy, których nie masz, to jesteś mistrzem nad mistrze...
Nie o to chodziło, pytałem czy to będzie taki test, że dostanę próbkę i mam powiedzmy określić azotany azotyny i żelazo.
Ale ok, już wiem jak to wygląda. Na chwilę obecną dysponuję testami JBL pH/GH/KH.
EyeQueue pisze:A znasz więcej trójmieszczan?

Znam tylko takich, których staram się nawrócić na dobrą drogę akwarystyki...więc o testach nie słyszeli.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: EyeQueue » 16 grudnia 08, 20:21

No dobrze, podsumowując, dotychczasowe zgłoszenia umieściłem w tabeli, którą będę aktualizował. Jeśli ktoś ma testy, które są już w tabeli, nie szkodzi. Ponieważ wynik pomiaru, szczególnie polegającego na ocenie koloru, jest zależny od osoby eksperymentatora, im większa pula danych, tym lepiej.
Prosiłbym też o precyzowanie testów pH, bo są tzw. szerokozakresowe i wąskozakresowe, w dodatku do różnych zakresów.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Przetestuj swoje testy...

Postautor: KaZ » 16 grudnia 08, 21:42

EyeQueue pisze:Prosiłbym też o precyzowanie testów pH
Na pH posiadam test stały o zakresie 6,2-7,6.
EyeQueue pisze:wynik pomiaru
Rozumiem, że jak przy miareczkowaniu czyli minimum 3 testy i średnia.
ps. Średnia z odchyleniem czy bez ;)
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości