[112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

H1ddenPlace
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 28 grudnia 09, 14:57
Lokalizacja: Koluszki

[112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: H1ddenPlace » 16 maja 10, 18:30

Witam :)

Przedstawiam moje pierwsze akwarium po 10 latach przerwy, kiedy miałem dwa akwaria 100-litrowe i raczej nikłe pojęcie o akwarystyce. Teraz znów zaczęło mnie ciągnąć do tego i postanowiłem stworzyć coś niedużego gdzie opłaty za utrzymanie akwarium mnie nie zjedzą :)


Start akwarium - 27 kwiecień 2010

Wymiary 80x35x40h – 112 l
Oświetlenie - 3x18W T8 + odbłyśniki (od przodu Philips Aquarelle, Philips 965 Graphica, Philips 865) około 0,5W/litr
Podłoże - wykopana ziemia przelana wrzątkiem + glina, na wierzch biały piasek, po restarcie AquaSubstrate II+
Ogrzewanie – 100 W
Filtracja - Aquael FZN-2 (gąbka + ceramika + gaza) po restarcie Tetra EX700
Nawożenie - brak
CO2 - bimbrownia
Dekoracje - korzenie z allegro

Flora
- Didiplis diandra
- Cryptocoryna Tropica
- Microsorum pteropus
- Pistia stratiotes
- Micranthemum umbrosum
- Anubias barteri var. nana
- Vallisneria americana
- Ludwigia repens
- Glossostigma elatinoides
- Blyxa japonica
- Eleocharis vivipara
- Hydrocotyle leucocephala
- Rotala green
- Rotala sp. Nanjenshan
- Rotala indica

Fauna
- Kirysek panda x4
- Razbora Hengela x11
- Zwinnik Blehera x10
- Otosek x4
- Ślimak Anentome Helena x2
- krewetka Red Cherry x5

Zestaw to w dużej mierze DIY. Pusty prezentuje się tak. Szafka pod akwarium wykonana z płyty i oklejona okleiną.
Obrazek

Pokrywa ze spienionego PVC, klejone "kropelka" (trzyma bardzo dobrze) i skręcane wkrętami do drewna, podklejone uszczelkami do okna by skraplająca się para nie ściekała po szybach. Z tyłu wycięty otwór na kaskadę a w pokrywie otwór na karmienie, robi jednocześnie za uchwyt po wyjęciu zaślepki.
Obrazek

Obrazek

No to układamy ziemię, na środku akwarium nie wkładałem, ma być tam mała "plaża" dla kirysków i rośliny raczej nie będą tam sadzone, podobno strefy beztlenowe powstają w miejscu gdzie nie ma ukorzenionych roślin, więc nie chciałem ryzykować że plaża ściemnieje. Ziemia przykryta siatką budowlaną, nie kładłem moskitiery bo wydawało mi się że jest za drobna i rośliny będą miały problem z przebiciem się przez nią korzeniami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ustawianie korzeni:
Obrazek

Sadzenie roślin, przyznam że sadzenie w piasku po zalaniu 5 cm wody jest uciążliwe, ma on wtedy rzadką konsystencję i średnio w nim rośliny się trzymają, szczególnie gdy są z przycinki i bez korzeni :) Więc nie polecam zalewać akwa przed sadzeniem roślin w piasku :)
Obrazek

Akwarium kilka minut po zalaniu, jak widać woda od ziemi wcale się nie zmętniła, z przodu jest nad ziemią 3cm piasku, z tyłu 5-6 cm. Natomiast ziemi jest z przodu 2cm, z tyłu około 3cm.
Obrazek

Po kilku godzinach
Obrazek

Akwarium 3 dni po założeniu, woda była kryształ, podłączyłem bimbrownię, i po pół godziny rośliny zaczęły ładnie bąbelkować :)
Obrazek

Później nastąpiło zmętnienie, które utrzymywało się prawie przez 2 tygodnie, ale nie było znaczne, zwykłe jak przy dojrzewaniu akwarium. Zaczęły się też mnożyć powoli zatoczki, przyniesione z roślinami z innego akwarium. Pojawiły się też małe (3-5mm długości) białe nitkowate robaki, ale raczej nie wypławki, może nicienie mikro przyniesione z roślinkami? albo coś z ziemi której użyłem pod żwirem (mimo że była solidnie przelana wrzątkiem), nie wiem.

Stan obecny akwarium na dzisiaj, wczoraj (po prawie 3 tygodniach od założenia) wpuściłem rybki, szybko zajęły się nicieniami i już nic nie widać. Helenki też zajęły się zatoczkami. Rośliny już się ukorzeniły i trochę odbiły, wiem że widać sprzęt w akwarium ale za jakiś czas roślinki go zarosną. Wszystko ładnie rośnie, tylko Micranthemum umbrosum trochę zmarniało, za to Glosia o dziwo daję radę i od tygodnia ostro ruszyła do przodu co widać po lewej stronie z przodu przed korzeniem. Myślałem że bez nawozów nie będzie rosła :)
Obrazek
Obrazek

Na koniec kilka zdjęć mieszkańców akwarium:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 października 10, 19:11 przez H1ddenPlace, łącznie zmieniany 17 razy.

robertbialystok
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 14 kwietnia 10, 12:53
Lokalizacja: Białystok

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: robertbialystok » 16 maja 10, 18:38

Gratulacje. Jak dla mnie bomba. Na pewno będę nadal obserwował twój zbiornik.

mushroom77
Ryba
Ryba
Posty: 202
Rejestracja: 24 kwietnia 08, 19:43
Lokalizacja: Poznań

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: mushroom77 » 16 maja 10, 18:41

Wowwww świetne akwarium bardzo mi się podoba. Jedno ale tyczy korzeni z prawej strony na zdjęciu ....poszukałbym czegoś zgrabniejszego :) Pozdrawiam i gratuluję. Bomba

Awatar użytkownika
Avi^
Ryba
Ryba
Posty: 214
Rejestracja: 11 października 09, 17:03
Lokalizacja: Toruń

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: Avi^ » 16 maja 10, 18:43

Jedno z akwariów,które mi się najbardziej podobają. Ma taki swój klimat. 9,5/10 ,bo wydaje mi się,że dwa stadka to za dużo na taki baniak.

Awatar użytkownika
Michał.Waw
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 555
Rejestracja: 26 lutego 10, 20:25
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: Michał.Waw » 16 maja 10, 19:06

Akwarium bomba, waham się co do użycia ziemi w akwarium boję się zmętnienia wody ale skoro mówisz że nic się z wodą nie stało to użyję ziemi, a użyłeś torfowej czy jakieś innej?
Obrazek

H1ddenPlace
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 28 grudnia 09, 14:57
Lokalizacja: Koluszki

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: H1ddenPlace » 16 maja 10, 19:23

Poszedłem do ogrodniczego i poprosiłem o ziemię bez dodatków, ale nie było takiej. Właścicielce sklepu mąż przywiózł ziemię na skalniak do ogródka, kobieta mi użyczyła reklamówkę.. :) nawet nie wiem skąd jest ta ziemia, ale jest bez nawozów i jest podobno żyzna :) Torf to na pewno nie jest, sam torf raczej zbytnio zakwaszałby wodę.

Co do ilości ryb rzeczywiście można uznać że dwie ławice to o jedną za dużo w 112 l akwarium, ale rybki są naprawdę małe, w toni pływa tylko 20 ryb (+ 8 w strefie dennej). Myślę że przerybienia jeszcze nie ma. Za kilka dni planuję jeszcze wpuścić do tego 10 krewetek Red Cherry i na tym zakończyć obsadę, myślałem o parce Ramirezek ale boję się trochę że podgryzałyby krewetki to raz, a dwa że zakupiona para się nie dobierze i samiec może ciągle ganiać samicę aż ją zamęczy i zostanie mi sam samiec :) Na razie akwarium pod względem obsady jest bezkonfliktowe i chyba lepiej jak tak zostanie :)
Ostatnio zmieniony 5 lipca 10, 17:16 przez H1ddenPlace, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
drizzt
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 30 października 08, 00:16
Lokalizacja: Siedlce

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: drizzt » 16 maja 10, 20:14

Świetne akwarium. Widać, że wszystko przemyślane i zaplanowane. Brawo.

Awatar użytkownika
infaxx
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 7 lutego 10, 19:25
Lokalizacja: Białystok

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: infaxx » 16 maja 10, 21:11

Akwarium ładne. Gratuluje, jednak na twoim miejscu pomyślałbym o nawożeniu. W swoim akwarium też mam ziemię ogrodową i roślinki ładnie rosły przez miesiąc czasu, ale potem bez podawania macro i micro nie dało rady. Roślinki zaczęły marnieć w oczach, zastosowanie kompletu PG pomogło i teraz roślinki rosną jak należy.
------------> Moje 112 L <------------

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: boro100 » 17 maja 10, 06:14

Świetne rozmieszczenie roślin i bardzo ładny baniaczek.
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Awatar użytkownika
kocyk
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 4 listopada 06, 10:13
Lokalizacja: Białystok :)

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: kocyk » 17 maja 10, 14:10

Witam. Akwarium bardzo ładne. Ja zacząłbym nawozić potasem. Po blyxi widać, że nie pogardziła by. ;-)
112l - roślinne aktualizacja 08.09.2013r.

H1ddenPlace
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 28 grudnia 09, 14:57
Lokalizacja: Koluszki

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: H1ddenPlace » 21 maja 10, 13:00

Niecała łyżeczka potasu była wsypana pomiędzy ziemię i piasek przy zakładaniu, ostatnio zrobiłem roztwór i dodałem odpowiednią ilość przy podmianie.

Niestety zmętniała mi woda przedwczoraj, nie wiem czy to wina niedojrzałego zbiornika (ryby wpuściłem po 3 tygodniach od założenia) czy wina zbyt słabej filtracji (FZN-2). Zobaczymy jak się sprawa rozwinie przez najbliższe dni, jak się nie poprawi trzeba będzie kupić kubełek.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: artur_89 » 22 maja 10, 12:47

Baniak bardzo ładny :!: urzekł mnie ;-) jak jeszcze podrośnie będzie elegancko, jednakże widzę, że masz braki w nawożeniu, widać to w szczególności po Blyxie, pasowałoby żebys, przynajmniej zmierzył NO3 i PO4 :!:

Awatar użytkownika
norbi2322
Ryba
Ryba
Posty: 184
Rejestracja: 16 sierpnia 09, 20:01
Lokalizacja: Olkusz

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: norbi2322 » 22 maja 10, 13:39

Bardzo ładne i zadbane akwarium. Widać, że się starasz i poświęcasz mu trochę czasu. Jest czyste i przejrzyste oraz ma bogato ubarwionych mieszkańców.
Pozdrawiam

H1ddenPlace
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 28 grudnia 09, 14:57
Lokalizacja: Koluszki

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: H1ddenPlace » 30 maja 10, 07:00

Mała aktualizacja po miesiącu od założenia zbiornika, doszło też 5 krewetek Redy Cherry. Miałem małe przygody z zakwitem glonów, chwilowo sytuacja jest opanowana (po zaciemnieniu zbiornika na 3 dni i 40% podmianie wody), zobaczymy jak będzie za kilka dni.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 4 lipca 10, 14:01 przez H1ddenPlace, łącznie zmieniany 1 raz.

Kudłaty
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 15 maja 10, 16:29

Re: [112l]H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrateII)

Postautor: Kudłaty » 30 maja 10, 08:07

Jedno z moich ulubionych na tym forum, ładnie roślinki rosną i ogólnie do pozazdroszczenia ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości