Drugi (trudny) początek

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 22 czerwca 14, 19:56

Dzień dobry wszystkim forumowiczom AquaForum!

Zanim przejdę do meritum: nie jest to moje pierwsze spotkanie z akwarystyką, mając 7 lat (teraz 33) założyłem pierwsze akwarium i jakoś toczyło się przez 10 lat, pierwsze akwaria ramowe/ przecieki/ filtry z gąbki w słoikach, od 3 do 40 litrów, dużo by wspominać. Nie jestem 100% zielony ale tyle przerwy zrobiło swoje.... i dlatego tutaj do Was piszę o poradę...

Korzystając z okazji i przeprowadzając się na nowe mieszkanie realizuje stary zamysł o który w kolejnym akapicie, nie idę oczywiście na skróty - czytam fora/artykuły/ ale tytlko tutaj mogę uporządkować moją wiedzę razem z Wami :)


Plan na akwarium: amatorskie domowe akwarium z pielegnicowatymi lub stare dobrze mi znane molinezje/gupiki/mieczyki - żadne super wyszukane gatunki, akwarium ma służyć mi i rodzinie jako element mieszkania do odstresowania się i przypomnienie dawnego hobby. Dobrze byłoby gdyby było mocniej zarośniete...

Lokalizacja: w wybudowanej ścianie/szafie - akwarium będzie z 3 stron otwarte - między pokojem a przedpokojem - poniżej załączam projekt

Wymiary: 150 x 50 x 50, ze względu na budżet zrezygnowałem z optiwhite, zwykłe float ( prawie 1000 zł różnicy)

Budżet do 3000 zł - jeżeli nie wystarczy na obsadę/ryby - trudno dokupię później lub "na raty"

Filtry: dom ubezpieczyłem, siebie ubezpieczyłem ( tj sąsiadów przez moje OC), chciałbym mieć wszystko w akwarium, ale chyba dla ww nie uda mi się rozsądnego filtra wewnętrzenego umieścić - zatem pozostaje zewnętrzny:
zaplanowałem:

Eheim Classic 600 - prawie 2x mniejszy pobór energii albo AquaEl Unimax 700

filtr będzie umieszczony obok akwarium - na wizualizacji widać szafkę - 30 szer/50 wysoką tam przygotowałem już instalacje elektryczną i zamierzam ww kubełek ustawić.

Oświeltlenie, to chyba najdroższy element w całej wizji reklama off:http://www.zoolight.pl/product-pol-1537-POKRYWA-150x50-AquaLux-Oswietlenie-LED-.html

[url=:http://www.zoolight.pl/product-pol-1537-POKRYWA-150x50-AquaLux-Oswietlenie-LED-.html]:http://www.zoolight.pl/product-pol-1537-POKRYWA-150x50-AquaLux-Oswietlenie-LED-.html[/url]

koszt 1200 zł za dwie świetlówki LED - jakie są wasze doświadczenia? nadadzą się - przy realizacji liczę aby była tania w użytkowaniu dlatego lepiej wydać więcej na starcie a poźniej taniej - nie wiem jak rozwiąże boczne zasilanie zamiast tylnego ( w pokrywie - może sam nawiercę pokrywę?

Sporo napisałem, proszę przeczytajcie i wesprzyjcie mnie swoim doświadczeniem lub konstruktywną krytyką czy powyższe założenia nie zawierają kardynalnych błędów - może filtr jakiś mniejszy?, czy do napowietrzania potrzebna jest jeszcze jedna pompa czy wystarczy cyrkulacja z kubła?

o żwirkach/korzeniach muszę jeszcze poczytać aby zadać sensowne pytania

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 22 czerwca 14, 20:35

załączam projekt szafy ( pod akwarium stalowa kratownica - jako info)

widok od strony ściany - z pokoju
Obrazek

widok z przedpokoju - ścianka nad akwarium chwilowo nieobecna:
Obrazek

akwarium 150 50 50, dlugosc szafki 180cm ( 30 zostaje na filtry/ elektrykę aby ukryć kable.

pod akwarium zwykła komoda jak w przedpokoju - buty parasole :)

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: Sance » 23 czerwca 14, 11:30

Hmm prokt fajny ale.... na twoim miejscu postawilbym na 60 cm szerokosci skoro ma byc widoczne z 3 stron zostawilbym od pokoju i przedpokoju miejsce dla ryb a srodek obsadzil wyzszymi roslinami. Jak z oknami w mieszkaniu ? Takie akwarium jest narazone na duza ilosc swiatla.

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 23 czerwca 14, 11:40

Dziękuję za odpowiedź,

Co do światła:
pokój i okno zachodnie, piętro pierwsze - ale / niestety 3m od bloku rośnie 100 letni park, drzewa na 30 m, zero słońca bezpośredniego, lekko zielona poświata :).

Chciałem postawić 60 ale kompromisy ograniczają, w pierwszej wersji było 60 cm ale wtedy przedpokój okazywał się zbyt wąski - co skutkowało jeszcze dołożeniem podłogi gresowej. Niestety, mimo chęci nie udało mi się wygrać batalii z żoną :)

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: Sance » 23 czerwca 14, 18:37

Jeszcze pozostaje pytanie jaki biotop będziesz chciał mieć. Mogę tylko zasugerować malawi aby można było je podziwiać z 2 stron.

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 23 czerwca 14, 19:30

Hej

co do stylu, możliwe, ale jeszcze za mało wiem:) biały piasek + skały, zawsze marzyłem o jakimś korzeniu unoszącym wyciągnięte konary, myślę że w ten kierunek pójdę, jeśli da się obsadzić roślinami niskopiennymi mchami - cud miód


pytanie: mimo wysokiego OC :) - zdarzyło się Wam że filtr wylał wodę z akwarium?
jeśli tak to na czym ta awaria polega i jak jej zaprzeczyć?

pytanie drugie: zawsze w akwarium miałem tzw kostkę i pompkę - czy teraz też się stosuje ( na zdjęciach nie widzę - a jeśli jak kunsztownie zamaskować ( zakładam że filtr będzie zewnętrzny i wszystko poza grzałką będzie poza akwarium aby nie zaburzać krajobrazu)

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: sylwekw » 23 czerwca 14, 20:53

hadek pisze:Hej

pytanie drugie: zawsze w akwarium miałem tzw kostkę i pompkę - czy teraz też się stosuje ( na zdjęciach nie widzę - a jeśli jak kunsztownie zamaskować ...


Nie tylko, że się raczej nie stosuje to na niektórych forach wręcz zwalczają tą "fontannę bąbelków" powietrza :-).
Ale poważniej to spokojnie wystarcza odpowiedni ruch tafli wody i przyznam, że dla mnie osobiście taki "gejzer" bąbli jakoś bardzo nienaturalnie wygląda.

JacekS
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 15 grudnia 13, 08:23

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: JacekS » 27 czerwca 14, 21:52

Co do oświetlenia, pokrywy z Zoolight AquaLux mogę się wypowiedzieć bo mam :). Co do wykonania i praktyczności to...REWELACJA!!! Możliwość rozbudowy pokrywy o dodatkowe świetlówki i regulacja położenia świetlówek banalne i łatwe. Jedyny minus to cena!!! Drogie dziadostwo! Mam pokrywę 80x35 2x35W i planuje dodać jeszcze 1x35W-koszt dodatkowo na gotowo (sterownik + oprawka+ świetlówka, oczywiście AquaLux) ca. 300PLN. Jak Cię stać to bierz! Oczywiście kwestia gustu:)







111

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 9 lutego 15, 10:47

Przepraszam że nie pisałem, niestety firma która miała budować projekt lekko się wycofała ( rakiem lub krewetką jak kto woli) nowa - musiała mieć trochę czasu do opracowania ale jest, mam już gotową konstrukcje: wygląda jak poniżej:

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 9 lutego 15, 11:24


hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 9 lutego 15, 11:28

Obrazek

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 9 lutego 15, 11:31

Miejsce do ustawienia baniaka

Obrazek

Szkielet z 30x30 na miejscu:
Obrazek

Montaż frontów
Obrazek

Końcowa forma:
Obrazek

Obrazek

Wstępne napełnianie
Obrazek

W pokrywie są dwie listwy LED - biała i kolor ( z pilotem) - efekt po napełnieniu dla koloru - lampka nocna:

Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: Marcinus » 9 lutego 15, 11:37

Fajny projekt i super wykonanie.
Jaki sprzęt będzie i co będzie pływało w tym baniaku ??

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 9 lutego 15, 11:48

starałem się złapać wiele srok za ogon i dlatego to opóźnienie od czerwca do wczoraj :)

pielęgnicowate - przynajmniej takie mam zamysł - robię ten projekt trochę dla syna - muszą być duże i wyraźne ( taki prosty klucz doboru) - kilka - 10 -15 sztuk ale to drugi etap (akwarium Tanganika/Malawi)- jestem na pierwszym czyli podstawowe elementy:

Aktualnie mam do Was pytanie - jak pisałem - nie znam aktualnych trendów: czy o ile dopuszcza to regulamin forum - konkretny dobry sklep na www z materiałami - plan na ten tydzień to zakupy - ( skałki/filtry/podłoże/drewno) - ewentualnie proszę na PW , oczywiście sam szukam ale jeszcze mam za małe doświadczenie

hadek
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 22 czerwca 14, 18:58

Re: Drugi (trudny) początek

Postautor: hadek » 9 lutego 15, 12:02

Znalazłem filtr który kosztuje 515 zł - i ma dosyć dobre parametry ( schowek na filtr to szafka za ( za nie pod) )akwarium - i tam chcę go ustawić:

EHEIM CLASSIC 2217 2217020
DANE TECHNICZNE 2217020

Moc tylko 20W
Pojemność akwarium 180-600l
Wydajność pompy 1000l/h
Wymiary Śred. x Wys..205x400mm
Objętość wkładów filtra 6l
Objętość filtra 6,6l

co sądzicie doświadczeni akwaryści?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości