Kwarantanna nowo zakupionych ryb

Awatar użytkownika
Monka00
Ryba
Ryba
Posty: 114
Rejestracja: 4 stycznia 06, 17:43
Lokalizacja: Radzionków

Kwarantanna nowo zakupionych ryb

Postautor: Monka00 » 16 stycznia 06, 16:10

o co chodzi z ta kwarantanna? :oops: bo nie raz czytalam ze jakas tam choroba 'moze byc spowodowana brakiem kwarantanny nowo zakupionych ryb'

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwarantanna nowo zakupionych ryb

Postautor: A-kara » 16 stycznia 06, 16:23

Kwarantanna-czyli np kupujesz sobie parke ramirez ,nie wiesz czy sa chore,wiec na dwa tygodnie zamiast wpuszczac je do akwa ogolnego ,wpuszczasz je do oddzielnego akwa i obserwujesz czy wszystko z nimi ok.Jesli po 2 tygodniach nie widzisz zmian w zachowaniu i wygladzie ryb ,mozesz uznac je za zdrowe i wpuscic je do akwa ogolnego.Kwarantanna innymi slowy jest to sprawdzenie (przez okres np. 2 tygodni) czy ryby sa zdrowe i czy nie maja zadnych ukrytych chorob.
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Kwarantanna nowo zakupionych ryb

Postautor: ciosek » 16 stycznia 06, 17:19

mowi sie nawet ze kwarantanna powinna trwac minimum w tygodnie, do 1 miesiaca. Akwarium kwarantannowe powinno byc raczej pozbawione wystroju, tzn podloza (co iwaze sie z brakiem roslin ;). ma byc sterylne. Można dla poprawienia samopoczucia wlozyc im jakas rosline w doniczce.

P.S oczywiscie filtry i wszystko ma byc :)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Kwarantanna nowo zakupionych ryb

Postautor: Rama » 17 stycznia 06, 00:20

Proponuje znacznie dluzej trzymac rybki w oddzielnym zbiorniku....
Ja trzymalem przez 2 tygodnie i.... Teraz walcze z chorobami :/
Mam na slasku upatrzony jeden sklep gdzie rybki zawsze jak kupilem byly zdrowe i nawet moglem je wrzucac do akwa bez kwarantanny bez ryzyka. Tym razem dostalem prezent z innego sklepu i gdy wydawalo mi sie ze wszystko jest ok wpuscilem do ogolnego.... Wszystkie rybki maja biale punkciki i poszarpane pletwy.... A srodki jak na zlosc nie chca pomagac :/

rysib
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 13 grudnia 05, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kwarantanna nowo zakupionych ryb

Postautor: rysib » 17 stycznia 06, 17:53

Rama pisze:Proponuje znacznie dluzej trzymac rybki w oddzielnym zbiorniku....
Ja trzymalem przez 2 tygodnie i.... Teraz walcze z chorobami :/
Mam na slasku upatrzony jeden sklep gdzie rybki zawsze jak kupilem byly zdrowe i nawet moglem je wrzucac do akwa bez kwarantanny bez ryzyka. Tym razem dostalem prezent z innego sklepu i gdy wydawalo mi sie ze wszystko jest ok wpuscilem do ogolnego.... Wszystkie rybki maja biale punkciki i poszarpane pletwy.... A srodki jak na zlosc nie chca pomagac :/


czasem i kwarantanna nie pomaga. pamiętaj że ryba może być nosicielem choroby, nie bedąc sama na nią chora. w zbiorniku kwarantannowym może i miesiac pływać i żadnych oznak choroby nie uświadczysz. Jednak lepiej robić tak, żeby samemu sobie udowodnić że zrobiło się wszystko, aby ryby zabezpieczyć przed chorobą (a wypadki przecież się zdażają). Dlatego kwarantanna jest zawsze wskazana (ja niestety czasami o niej zapominam gdy widze że ryba w sklepie pływa już długo i wygląda na zdową :oops: )
Pozdrawiam Rysiek
375 l. Pielęgnice: sajica, 2 x miodowa,2 skalary + kiryśniki czarnoplame x 5, gibiceps + zadziorny ancistrus.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości