Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

karuzo27
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 19 października 15, 19:50

Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: karuzo27 » 19 października 15, 20:12

Witajcie, pierwszy post na forum chociaż z akwarystyką amatorsko już jakiś czas.

Po kilkuletniej przerwie postanowilismy w mieszkaniu zagospodarować trochę miejsca i zacząć od 112l dla słodkowodnych.

Spontaniczne wybrane miejsce zaczęło się lekko uginać - Czy jest się czego obawiać?

Szafka to Kaspian Black Red White
MEBEL
Grubość płyty z przodu niestety nie jest grubością płyty pod akwarium... grubość płyty pod akwarium i bocznych to 20mm

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 października 15, 20:52 przez karuzo27, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: Dhuz » 19 października 15, 20:22

Zmniejsz poziom wody jak najbardziej się da, by odciążyć blat. Kup prawidłową szafkę pod akwarium. Ta tutaj nie ma podparcia na środku, więc drewno będzie się uginać coraz bardziej, aż w końcu akwarium lub półka 'strzeli'.

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: BORYS27 » 19 października 15, 20:38

Szybko zmieniaj mebel albo ściągaj to szkiełko bo grozi powodzią bo chyba nie chcesz mieć prawie 10 wiader wody na podłodze i pewno z paneli a wiadomo co woda robi z tym..
brak podparcia na środku robi swoje bo najlepiej jakby była płyta grodziowa od podłogi po blat byś miał minimum 3 punkty wsparcia a pełne plecy z płyty tez by pasowały by spać spokojnie ;-) ;-) bardzo ważne by akwarium miało wsparcie pod spodem bo najczęsciej dzieje sie z blatem jak u Ciebie
moje szkiełko ,, SKROMNE 300''
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=339382#339382
Zapraszam do oceny :-D

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: BORYS27 » 19 października 15, 20:45

karuzo27, http://www.twojemeble.pl/cdn/p/o/f/old/ ... 7c3f95.pdf
pod płyta nr 5 brak podparcia z podłoga tak jak nr 1 i 2 . sciągnij zbiornik podłóż coś by na ciasno miała (5ka) kontakt z podłogą bys miał wsparcie a pod akwa daj coś grubszego np styropian cienki czy coś ala podkład pod panele gruby np bo patrzac na przekrój szafki to ewidentnie brakuje wsparcia na środku pod nią bo jest płyta grodziowa ale niestety spiera się na płycie dolnej więc wiadomo co na górze to i na dole .
moje szkiełko ,, SKROMNE 300''
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=339382#339382
Zapraszam do oceny :-D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: abiba » 19 października 15, 21:09

Ten mebel udźwignie 2x większe akwarium pod warunkiem że ściany zbiornika będą sie pokrywały z bocznymi ścianami .
W innym niż powyżej przypadku (czyli tak jak jest teraz ) grozi to katastrofa . Paradoksalnie im mniejsze tam postawisz akwarium tym blat będzie bardziej obciążony .

Jeżeli zależy Ci na tym meblu musisz zastosować wzmocnienie. Masz kilka opcji tego wzmocnienia :
najprostszym (chyba) jest wstawienie 2 ścianek ale pamietając co wyżej napisałem powinieneś je umieścić na przedłużeniu ścian bocznych zbiornika .
Sądze że da sie to zrobić bez ewakuacji zbiornika - co najwyżej odciażenie przez spuszczenie większośći wody

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: Greek » 19 października 15, 21:19

Póki co, doraźnie, przesuń baniak do rogu szafki. No i oczywiście upuść trochę wody, ale to chyba jasne.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: BORYS27 » 19 października 15, 21:22

pośpiech jest wskazany przy ścieraniu wody z podłogi ale teraz powinieneś działać szybko z akwarium bo to jest bomba która tyka do pewnego nieznanego czasu
moje szkiełko ,, SKROMNE 300''
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=339382#339382
Zapraszam do oceny :-D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: abiba » 19 października 15, 21:45

Greek pisze:doraźnie, przesuń baniak do rogu szafki
bo po co tak długo czekać na katastrofę

karuzo27
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 19 października 15, 19:50

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: karuzo27 » 19 października 15, 22:49

Panowie!
Bardzo dziękuję wszystkim za 'kubeł zimnej wody' !!
Tak się przestraszyłem czytając do poduszki Wasze odpowiedzi, że wstałem z łóżka i właśnie i wylałem 2/3 wody z akwa.. :)

Blat się wyprostował więc mam nadzieję, że 2 dni jeszcze wytrzyma.
Szkoda mi było trochę wody bo 4 dni dojrzewania dało już niesamowity efekt. Rośliny rosną w oczach, woda krystalicznie czysta...wszystko zaczynało być tak jak trzeba tylko ta szafka...

W miedzyczasie zaprojektowałem już mebel z palet EUR o wytrzymałości 1200kg i potrzebuję na niego około 48h.
Podzielę się wynikami dłubania jak tylko skończę :)

Jeszcze raz dziękuję!

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: BORYS27 » 20 października 15, 03:36

Lepiej poczekać i zrobić jak trzeba wszystko i spać spokojnie :-) sam widzisz co potrafiło zrobić 4dni a tylko się cieszyć że w porę zareagowales a stolik z palet na pewno będzie robił efekt;-) dawaj fotki z wykonywania go bo na pewno dasz ludziom wene do działań.
moje szkiełko ,, SKROMNE 300''
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=339382#339382
Zapraszam do oceny :-D

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: Greek » 20 października 15, 08:54

abiba pisze:bo po co tak długo czekać na katastrofę

Nie rozumiem, zdaje mi się że lepiej jak większą część ciężaru oprze się na 2 płytach niż żeby akwarium w całości "wisiało" między nimi. W moim przypadku, na lichej szafce coś takiego się sprawdziło w podobnej sytuacji (pow. akwarium<pow. blatu).
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

karuzo27
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 19 października 15, 19:50

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: karuzo27 » 20 października 15, 12:20

No i pojawia się kilka kolejnych pytań...

mam już wycięte elementy:
6 sztuk 14cm x 14cm x 80cm więźby dachowej na front i tył szafki.
dwie euro palety docięte jak na obrazku poniżej.

Mam możliwość ustawienia akwarium w dwóch opchach. po srodku lub na froncie. Wszystko ponizej na obrazkach:
Obrazek

Obrazek

Które ustawienie jest lepsze? (to na froncie pozwala mi na wyprowadzenie kabli przez paletę do filtra schowanego pod spodem.
A może popełniłem bład i powinienem dociąć więźbę tak żeby układać ją po bokach (lewa i prawa strona szafki) a nie na froncie i tyle?

Akwarium ma wymiary 80 x 35 x H40

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: abiba » 20 października 15, 13:08

Zdecydowanie opcja 1

Nalezy unikać niesymetrycznych obciążeń z uwagi na rozkłada naprężeń w szkle - prędzej czy później któreś klejenie puści .
Z tego względu (o ile rysunki oddają proporcje ) opcja 1 powoduje właściwe przeniesienie naprężeń na pionowe ściany akwarium zaś środek dna będzie w pewnym stopniu odciążony w wyniku ugięcia desek pod akwarium .
Ugięcie to jednak wydaje sie do zaakceptowania zwłaszcza że wystąpi ono symetrycznie i z uwagi na zachowanie dolnej deski palety będzie zminimalizowane .

karuzo27
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 19 października 15, 19:50

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: karuzo27 » 20 października 15, 13:25

Dzięki! też mi się wydaje, że deska 22mm (żywego drewna) spokojnie utrzyma 150kg.

Głowiłem się jeszcze trochę nad kartką z ołówkiem i wpadłem na pewien pomysł.
Wystarczy mi młotek i 'drzewowkręty' wiec w warunkach blokowych bez piły motorowej mogę sobie z tym poradzić a mianowicie:
Z pozostałości po uciętych kawałkach EUR wybiję klocki paletowe.
Włoże je w środek palety i dokręcę tak, żeby krawędzie akwaria przód i tył były na ścianach pionowych i tylnej. Wtedy rozkład sił będzie najbardziej równomierny.
Z tyłu zagospodaruje też miejsce na filtr zewnętrzny do którego będzie dostęp i którego przy okazji nie będzie widać.

Całość będzie wyglądała tak:
Obrazek

Trzymajcie kciuki - wieczorem efekty ;)

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: Szafka pod akwarium 112l (SZAFKA POD AKWARIUM Z PALET EUR)

Postautor: BORYS27 » 20 października 15, 14:29

karuzo27, aż się wieczora nie mogę doczekać by to zobaczyć ;-) teraz na pewno będzie wszystko ładnie stało z efektem Wow :-P
moje szkiełko ,, SKROMNE 300''
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=339382#339382
Zapraszam do oceny :-D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości