C w płynie wady i zalety

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
stówa
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 6 stycznia 12, 16:51
Lokalizacja: Krapkowice

C w płynie wady i zalety

Postautor: stówa » 15 stycznia 12, 19:20

Witam. chciałbym się dowiedzieć czy CO@ w płynie które jest dostępne w sklepach zoologicznych może zastąpić nam np. bimbrownie lub butle z CO2? czy ktoś z was stosuje to i jak to się ma w praktyce.
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 12, 11:36 przez stówa, łącznie zmieniany 1 raz.

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: C w płynie wady i zalety

Postautor: Kadav » 15 stycznia 12, 19:24

Nie wymyślił jeszcze nikt gazu w płynie. CO2 to CO2 -> Easy Carbo to węgiel w płynie. Źródło organiczne budulca dla roślin. W sumie ja uzupełniam CO2 węglem w płynie. Nie stosuję jako zamiennik.
lecimy od zera :)
PeIHa

stówa
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 6 stycznia 12, 16:51
Lokalizacja: Krapkowice

Re: C w płynie wady i zalety

Postautor: stówa » 15 stycznia 12, 20:10

czyli lejesz płyn Esy Carbo i podajesz do tego CO2 z butli? jest różnica w przyroście roślin ? a jak to się ma do ryb?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: C w płynie wady i zalety

Postautor: Hunter » 15 stycznia 12, 20:21

stówa pisze:a jak to się ma do ryb?

W zalecanych dawkach nie zaszkodzi.
EC przydatne jest w małych akwariach, gdzie nie opłaca się instalować butli, a np bimbrownią jest ryzyko zagazowania. Niektórzy robią jak Kadav pisze. Podają CO2 np z butli + EC.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
OKO
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 697
Rejestracja: 6 sierpnia 11, 22:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: C w płynie wady i zalety

Postautor: OKO » 15 stycznia 12, 21:43

Ja nie mam CO2 a leję carbo 5-6ml na akwa 160l, swiatło mam 0,49W/l. Moim zdaniem jest to dobre rozwiązanie do akwa w którym mamy światlo max 0,6W/l.
EC to odkażalnik wykoRZystywany w medycynie inaczej aldehyd glutarowy. Zauważyłem że przy przedawkowaniu niszczy bakterie we filtrze i można sobie zrobić mleko w akwarium.

Oko popraw sie. ;p
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 12, 22:02 przez OKO, łącznie zmieniany 1 raz.

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: C w płynie wady i zalety

Postautor: Kadav » 16 stycznia 12, 10:14

stówa pisze:czyli lejesz płyn Esy Carbo i podajesz do tego CO2 z butli?

Tak, z tym, że podrabiam EC aldehydem z POCHu

stówa pisze:jest różnica w przyroście roślin ?

Dla mnie zauważalna

Hunter pisze:Niektórzy robią jak Kadav pisze. Podają CO2 np z butli + EC.

Uważam to za konieczność, przy swoich akwariach. Jakiś czas temu miałem wysyp krasnali, ale to wina procesów gnilnych w podłożu (a miałem mnóstwo krypci i sporąąą żabienicę, której korzenie miały ok 90-100cm) niż samego lania aldehydu.

Używam go też w akwarium napędzany CO2 + macro/micro + EC + biostymulator na podłożu jałowym z samym piaskiem. Rotala mi się wybarwia bardzo ładnie. Ogólnie nie mam problemów z EC (jako takim).
lecimy od zera :)
PeIHa

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: C w płynie wady i zalety

Postautor: sekibun » 16 stycznia 12, 10:22

Uprzejmie proszę moderatorów o poprawienie wprowadzającego w błąd tematy tej dyskusji. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: C w płynie wady i zalety

Postautor: polak.krk » 16 stycznia 12, 11:38

Dzieki sekibun. O jakich procesach piszesz? Mozesz cos wiecej na ten temat napisac nam?
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: C w płynie wady i zalety

Postautor: Kadav » 16 stycznia 12, 12:03

Jak zmieniałem aranżacje to robiłem ostre przemeblowanie. To, że na 100% manado trochę mi się wymieszało z substratem to swoją drogą, ale nie byłem w stanie wyciągnąć, nie wiem nawet czy chociaż połowę z systemu korzeniowego żabienicy i zwartek. I na tej bazie zrobiłem nową aranżację.

Dodam jeszcze, że podłoże jest już stosunkowo stare. Ma ok 1,5 roku, więc suma sumarum - to też jest przyczyną gromadzenia się procesów gnilnych.

Mam dobowe skoki wartości NO3 (skoki, nie spadki).

Krasnorosty w świetle powyższych zbiegów okoliczności mają prawo bytu.


Tu też uwag kilka dot. jbl manado.
Mam dziwne wrażenie, że te drobinki manado kleją się ze sobą w różnych miejscach, tak jakby się brylowały;.
Część z drobinek straciła swój kolor i rozjaśnia się w kierunku białego (dotyczy to zwłaszcza warstw niższych. Szczególnie zauważalne przy wyciąganiu korzeni.
Z perspektywy czasu jestem umiarkowanie zadowolony, biorąc pod uwagę cenę/jakość.
Z drugiej strony jednak nie kupiłbym go już nigdy :)
lecimy od zera :)
PeIHa

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości