
Najczęstszym problemem z jakim stykają się młodzi akwaryści to masowe, lub pojedyncze zgony ryb, wysyp glonów i mętna woda w akwarium. Czynników wpływających na ten stan akwarium jest wiele, ale głównym z nich w wielu przypadkach jest niewłaściwa filtracja wody, lub zbyt wiele ryb w akwarium, a co za tym idzie zachwiana równowaga biologiczna.
Otóż co to jest ta równowaga biologiczna? Równowaga biologiczna to taki stan w akwarium, kiedy to akwarium jest w stanie, sobie samo poradzić z nadmierną ilością odchodów ryb.


źródło: wikipedia.org
NH3 - amoniak
NO2 - azotyny
NO3 - azotany
H2O - woda
CO2 - dwutlenek węgla
O2 - tlen
(1) Karmimy ryby. Niezjedzone szczątki, oraz odchody ryb tworzą materie organiczną. Ryby oddychając dostarczają do wody CO2.
(2) Ryby wydalając odchody, produkują NH3.
(7) Procesy gnilne. NH3 i CO2 są też wytwarzane w procesach rozkładu materii organicznej.
(3) Bakterie Nitrosomonas, utleniają NH3 do NO2
(4) Bakterie Nitrosospira, utleniają NO2 do NO3
(5) Podczas wymiany wody (a zarazem dostarczeniu mikro i makroelementów; w tym nasze NO3) i (6) dostarczeniu światła w procesie fotosyntezy, pobierany jest CO2 (9) a wytwarzany O2 (8).
Proces utleniania NH3 -> NO2 -> NO3 nazywamy nitryfikacją, a bakterie, które biorą w tym udział nazywamy bakteriami nitryfikacyjnymi.
Jak widać dzięki pewnym pożytecznym bakteriom (nitryfikacyjnym) skutki uboczne hodowli rybek są eliminowane przez rośliny. Więc gdzie leży problem?
Problem w tym, że już niewielkie stężenie NH3, NO2 lub NO3 powodują zatrucia ryb i zmętnienie wody, natomiast niewłaściwa proporcja tych związków do pozostałych mikro i makroelementów powoduje wysyp glonów. Jak temu zaradzić? Poprzez prawidłowe przeprowadzenie procesu dojrzewania akwarium.
A zatem dojrzewanie akwarium, to proces, w którym w naszym akwarium mnożą się bakterie z rodziny Nitrosomonas i Nitrosospira. Odpowiednia ilość tych bakterii daje możliwość bezpiecznego trzymania rybek w akwarium. Sam proces dojrzewania akwarium jest bardzo prosty. Należy zalać akwarium wodą, zasadzić rośliny, odpalić filtr i dodać pożywkę dla bakterii, bez pożywienia, bakterie nie będą takie chętne do namnażania się


Ryby wpuszczamy jak poziom NH3 i NO2 będzie bliski 0. Najlepiej i najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w testy akwarystyczne na obecność NH3/4, NO2 i NO3 (popularne testy paskowe są mało dokładne! Jeśli nie masz doświadczenia zainwestuj w kropelkowe). NH3 i NO2 po około 2-3 tygodniach powinny już być na poziomie 0, wtedy można wpuścić pierwsze ryby.
UWAGA 1! Nie wpuszczamy wszystkich ryb od razu!. Akwarium może jeszcze nie być gotowe na przyjęcie takiej ilości ryb, dlatego proponuje docelową obsadę podzielić przez trzy i wpuszczać systematycznie co tydzień 1/3 docelowej obsady, ciągle monitorując poziom NH3 i NO2, a także dla pewności NO3.
UWAGA 2! To, że po 2 tygodniach NO2 i NH3 są bliskie 0, niekoniecznie oznacza, że akwarium jest dojrzałe!. Dlaczego? Dlatego, że niewłaściwa pożywka dla bakterii, może późno zacząć się rozkładać. Najpierw po wrzuceniu 1/4 kostki mrożonego pokarmu należy zaobserwować wzrost NO2 i NH3, dopiero potem spadek, aż do 0. Jeśli przez całe 2 tygodnie NH3 i NO2 były bliskie 0, oznacza to, że akwarium nie zaczęło jeszcze dojrzewać!
Pamiętaj, że cnotą akwarysty jest cierpliwość ;) W akwarystyce nie ma co się śpieszyć, bo mogą na tym źle wyjść tylko ryby

EDIT:
Polecam temat "Bakterie nitryfikacyjne" w kapsułkach., znaleźć tam można garść informacji na temat popularnych "bakterii w butelkach" - tak zwanych starterów. Warto zajrzeć i przestudiować przed praktyką stosowania tych "cudownych" preparatów.