Jakie sole kupić

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Ane_Yo_Toro
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 31 października 11, 19:42

Jakie sole kupić

Postautor: Ane_Yo_Toro » 10 maja 12, 22:11

Przymierzam się do zakupu z sklepie "Akwanawozy"

Czy to co wymienię wystarczy ,czy potrzeba jeszcze jakieś nawozy?

K2SO4
KNO3
MgSo4 - kupić bezwodny czy siedmiowodny?
KH2PO4

I jeszcze chciałbym wiedzieć jaką ilość kupić żeby się nie " zestarzało" ? Czy opakowania 100 gramowe wystarczą , czy kupić większe - na akwarium 240 L dość gęsto obsadzone ?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jakie sole kupić

Postautor: Doody » 11 maja 12, 06:38

W sumie te wystarczą. Ja używam jeszcze KHCO3 jako źródła potasu, ale podnosi on KH w zbiorniku. Natomiast K2SO4 z czasem zasiarcza baniak. Najlepiej by było aby KNO3 i K2HPO4,
zapewniły całe zapotrzebowanie na potas.
MgSO4 X 7H2O jest bardziej popularny i łatwiej znaleźć kalkulator dla tego związku.
Nie zapomnij oczywiście o mikro! Może być np. z Intermagu.
440l - Roślinne

Ane_Yo_Toro
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 31 października 11, 19:42

Re: Jakie sole kupić

Postautor: Ane_Yo_Toro » 11 maja 12, 11:08

Ok. dzięki. A zatem kupię siedmiowodny.

cyklista
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 26 marca 12, 17:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie sole kupić

Postautor: cyklista » 11 maja 12, 12:28

Dlatego najlepiej dla potasu używać KCl.

krzysztof_
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 4 lutego 11, 23:11

Re: Jakie sole kupić

Postautor: krzysztof_ » 12 maja 12, 19:33

K2SO4 z czasem zasiarcza baniak

Poproszę ciut więcej na ten temat. Za duże stężenie w wodzie czy osad jakiś? Jakie negatywne skutki ma to "zasiarczenie " ?
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jakie sole kupić

Postautor: Doody » 14 maja 12, 09:01

Zasiarczenia fizycznie raczej nie widać. Ale dostarczanie jonów SO4 zarówno z K2SO4 jak i z MgSO4 powoduje, że kumuluje się on w baniaku w znacznych ilościach. Rośliny co prawda potrzebują również siarki jako mikroelementu ale nie w tak ogromnych ilościach. Nie jest do końca zbadane w jaki sposób siarka szkodzi zbiornikowi ale jest odpowiedzialna za wzrost glona zwanego Compsopogon.
440l - Roślinne

bartolini
Narybek
Narybek
Posty: 51
Rejestracja: 6 sierpnia 08, 17:55

Re: Jakie sole kupić

Postautor: bartolini » 15 maja 12, 08:51

Pozwolicie, że podepnę się pod temat, ponieważ bez sensu zaczynać nowy.
W baniaczku 60l ogólnym mam oświetlenie 3x15W.
Zazwyczaj włączam tylko 2x15W na ok 10 godzin.
ph 7, GH 7, KH 1-2, temp. 27 st.
Niedługo chcę uruchomić małą bimbrownię, na razie mam takie cuś: EASYCARBO firmy EASY LIFE. Czy to coś daje? Czy wiecie jaki jest tego skład chemiczny?

Hmm, trochę poszperałem i wyszło że jest to aldehyd glutarowy.
Trochę się obawiam, bo oto co o nim pisze encyklopedia:

Aldehyd glutarowy – organiczny związek chemiczny z grupy aldehydów. Wykorzystywany do sterylizacji i jako substancja konserwująca. Trujący. Aktywny w stosunku do form wegetatywnych bakterii, wirusów, przetrwalników i grzybów. Nie powoduje korozji metali i nie uszkadza wyrobów gumowych.

Do wyjaławiania stosowany jest przeważnie roztwór 2% o pH 7,5-8,5 (o największej aktywności w stosunku do przetrwalników), do którego dodaje się 0,3% wodorowęglanu sodu. Materiał zanurza się w nim na trzy godziny.

Aldehyd glutarowy może powodować podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Stosowany do sterylizacji wysokiego stopnia narzędzi chirurgicznych i endoskopów, o szerokim spektrum działania włącznie z prątkami gruźlicy. Skuteczny już po 20 min w temp. 20 °C. Nie powoduje korozji i uszkodzeń narzędzi.

źródło: Wikipedia

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie sole kupić

Postautor: Hunter » 15 maja 12, 16:26

bartolini pisze:temp. 27 st.

Trzymasz welona w takiej temperaturze? :o

EC to węgiel w płynie. Coś tam daje. Aldehyd glutarowy jest w niewielkim, bezpiecznym stężeniu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
marian9669
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 706
Rejestracja: 12 listopada 08, 13:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Jakie sole kupić

Postautor: marian9669 » 15 maja 12, 16:49

Easy Carbo sam stosowałem i polecam do małych akwariów. Nie wiem, czy w 60l się sprawdzi, bo będziesz musiał tego dość dużo lać, a jedno opakowanie kosztuje z 40-50zł. Ja kupiłem butlę 1.5kg do akwarium 27l i starczyła mi na rok jak nie więcej. Ale nawiązując do pytania, EC można używać jako jedyne źródło Co2 w baniaku albo jako wpomagacz do butli.
"Cogito ergo sum" :D

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie sole kupić

Postautor: Kadav » 15 maja 12, 19:41

bartolini pisze:EASYCARBO
bartolini pisze:Hmm, trochę poszperałem i wyszło że jest to aldehyd glutarowy.


Z tym, że nie do końca.

Easy carbo, jeśli mnie pamięć nie myli jest bezbarwne, aldehyd rozcieńczony do 3% r-ru nadal jest przezroczyście żółty :)
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jakie sole kupić

Postautor: Doody » 16 maja 12, 06:21

EasyCarbo jest pewnie mieszaniną kilku związków. Gdyby było rozcieńczonym jednym związkiem kosztowało by 5 zł ;-)
Uważam, że w 60l sprawdzi się EC. Ja nawet stosowałem u siebie w 440l i to w potrójnej maksymalnej dawce (walka z glonami).
Ja kupowałem w 1l butelce. Ale można kupić 5l, wtedy jeden wydatek a w 60 l wystarczy na bardzo długo.
440l - Roślinne

cyklista
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 26 marca 12, 17:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie sole kupić

Postautor: cyklista » 16 maja 12, 07:15

Aldehyd glutarowy czysty jest przeźroczysty jak łza, kupuje taki 25% i robię sobie sam carbo.
Jak był żółty to miał jakieś dodatki.

carbo.. różnych firm nie kosztuje tyle bo ma jakieś cudowne dodatki tylko dlatego że ludzie tyle są w stanie zapłacić za niego w sklepie, i właśnie jak sam sobie kupisz stężony i rozcieńczysz to będzie kosztowało 5zł

sprawdza się w każdym baniaku, nawet 300l, tylko wtedy robi się stężenie większe żeby wlewać np, 5ml a nie 30, wtedy też podawane bezpośrednio na glony dużo lepiej je wypala,
a stosowane ogólnie dobrze hamuje ich wzrost

zresztą o tym jest mnóstwo dyskusji i informacji, wystarczy tylko poszukać

ps. trzeba oczywiście zachować odpowiednie środki ostrożności przy pracy ze stężonym ze względów które już wyżej są podane, albo zamówić sobie taka samoróbkę i mieć za 30-50% firmowych

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie sole kupić

Postautor: Kadav » 16 maja 12, 16:57

cyklista pisze:Aldehyd glutarowy czysty jest przeźroczysty jak łza, kupuje taki 25% i robię sobie sam carbo.
Jak był żółty to miał jakieś dodatki.


Tu niestety możesz mieć racje. Jak kupowałem za pierwszym razem to korzystałem z dziwnego źródła, zamiast od razu do POCHu skoczyć.

Skutecznie 3% r-rem jesteś wstanie zwalczyć krasnale i okrzemki. Czy coś jeszcze to nie wiem, bo próbowałem bezpośrednio tylko na ten rodzaj glonów lać :)
lecimy od zera :)
PeIHa

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości