Wybór roślin do akwarium 112l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
aga18d
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 6 marca 11, 16:09

Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: aga18d » 1 lipca 13, 11:42

Witam, jestem posiadaczką akwarium 112l, zakupiłam dodatkowe oświetlenie 24W, więc sumarycznie mam 60W. Zdecydowałam się na filtr Aqua Szut Turbo 750 N. Pod kamieniami będzie cienka warstwa ziemi ogrodowej, w sumie ok 8-9 cm podłoża.
Temperatura w akwarium będzie w okolicach 25 stopni, woda raczej twarda. Ewentualne nawożenie CO2 i żelazem tylko w płynie - nie mam gdzie ulokować butli!

Marzy mi się piękny trawniczek, niekoniecznie wysoki. Czy moje propozycje roślin są dobre, biorąc pod uwagę wspomniane wyżej warunki?

1. Trawnik z Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus, albo Hemianthus callitrichoides Cuba - wszystkie roślinki mi się podobają, teraz kwestia tego, która najbardziej - o ile w ogóle - się nadaje..
Jeśli któraś z nich byłaby odpowiednia, to ile mniej więcej sadzonek muszę zakupić, żeby powstał ładny trawnik? Na pewno chciałabym, aby zajmował przynajmniej połowę powierzchni..

2.Na dalszy plan planuję: Hygrophila polysperma Rosanervig, Sagittaria platyphylla. Nadają się?

Co do zwierząt - dwie duże ławice razborek i neonek + ślimaki hellenki.
Będę wdzięczna za wskazówki!

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: Hunter » 1 lipca 13, 12:28

Napisz ile konkretnie jest tego światła ;)

Dlaczego zakładasz od razu, że będziesz nawozić wyłącznie żelazem i węglem w płynie? Co z resztą mikro i makroelementów? Na trawnik wybrałaś rośliny wymagające, które na pewno będą wymagały kompletu nawożenia. Te na drugi plan powinny pociągnąć.

Co do obsady. Akwarium za małe na dwie ławice. Będą się mieszać, wkraczać sobie w drogę w efekcie nie będzie ani jednej ławicy. Zdecyduj się albo na neony, albo na razbory. Skoro woda będzie raczej twarda, to raczej Razbora Klinowa. Neony pływają w miękkich wodach. Te razbory w sumie też, ale są bardziej tolerancyjne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

aga18d
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 6 marca 11, 16:09

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: aga18d » 2 lipca 13, 08:33

Hunter pisze:Napisz ile konkretnie jest tego światła ;)


dwie świetlówki 18w, - aquastar t8 i daylightstar t8, + 24w

Zależy mi na doborze mało wymagających roślin, aby nie było aż tak konieczne nawożenie, ewentualnie w małych ilościach. Czy ktoś mógłby poradzić jakiś zestaw? widać nie wychodzi mi to, wydawało mi się, że napisane przeze mnie wyżej rośliny nadawałyby się na pierwszy plan...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: Hunter » 2 lipca 13, 09:57

Czyli razem masz 60w. Fajnie, akurat na taki przeciętny roślinak ;)

aga18d pisze:Zależy mi na doborze mało wymagających roślin, aby nie było aż tak konieczne nawożenie, ewentualnie w małych ilościach.

Dlaczego tak boisz się nawożenia? :) Nie ma czego się bać. Przy takim oświetleniu nawożenie będzie prawie pewne. W przeciwnym razie rośliny mogą wykazywać niedobory.

aga18d pisze:wydawało mi się, że napisane przeze mnie wyżej rośliny nadawałyby się na pierwszy plan...

Owszem nadają się, ale tak jak pisałem. Są to rośliny wymagające. Powinny dać radę u Ciebie, ale będzie prosiły o nawozy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

aga18d
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 6 marca 11, 16:09

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: aga18d » 2 lipca 13, 10:20

Hunter pisze: Dlaczego tak boisz się nawożenia? :) Nie ma czego się bać. Przy takim oświetleniu nawożenie będzie prawie pewne. W przeciwnym razie rośliny mogą wykazywać niedobory.


Boję się nawożenia, bo nie miałam z tym nigdy wcześniej styczności, zwyczajnie nie wiem jak się za to zabrać! :)

Może jakieś sugestie?

Wielkie dzięki za pomoc!

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: Doody » 2 lipca 13, 11:10

Zacznij przygodę z nawożeniem od gotowych linii nawozów np. Planta Gainer. Znajdziesz tam zarówno dobre makro jak i mikro. Oraz zastawy mineralizujące.
Światła masz wręcz idealnie do dobrej zabawy w roślinniak :-)
Powodzenia!
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: Hunter » 2 lipca 13, 11:13

aga18d pisze:Może jakieś sugestie?

A wolisz nawozić gotowymi nawozami ze sklepów zoologicznych, czy wolisz nawozić nawozami własnej roboty? Metoda druga daje większe pole manewru, metoda pierwsza łatwiejsza, mniej roboty, bo wystarczy dozować zalecaną przez producenta dawkę nawozów.

Metoda pierwsza droższa, metoda druga tańsza. Metoda druga wymaga wiedzy, więc musiałabyś poświęcić kilka godzin na naukę.

Ani pierwsza, ani druga metoda nie daje 100% skuteczności ;)

Edit: widzę, że w między czasie Doody coś dopisał :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

aga18d
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 6 marca 11, 16:09

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: aga18d » 2 lipca 13, 13:04

Dla upewnienia - nie powinnam mieć problemów z wyżej wymienionymi roślinami na trawnik, stosując się do Waszych zaleceń z nawożeniem?

Która z nich jest mimo wszystko najmniej wymagająca na trawnik?

Wielkie dzięki, Panowie! :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: Hunter » 2 lipca 13, 14:14

Tej pewności nigdy nie ma. Każde akwarium jest inne. Inna woda, inne podłoże, inne naświetlenie.

Która najmniej wymagająca? Tego nie wiem. Na to pytanie może odpowiedzieć ktoś, kto miał te trzy rośliny.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Akwarystyczny24
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 18 czerwca 13, 07:34

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: Akwarystyczny24 » 14 lipca 13, 10:34

Jeżeli już mowa o nawozie,to zdecydowanie "lepszym" rozwiązaniem będzie wg mnie ten domowej roboty, na pewno zdrowszy dla roślin,tym bardziej jeśli planujesz trawiaste podłoże,tak z tego wnioskuje. Wymaga to trochę czasu i cierpliwości,jego przygotowanie,ale warto bo potem są efekty.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wybór roślin do akwarium 112l

Postautor: deXter » 14 lipca 13, 13:48

Po pierwsze widzę, że ładny spaming sobie robisz super.
A teraz proszę wyjaśnić wszystkim czemu to nawozy DIY są zdrowsze, i co to w ogóle znaczy?
Trawnik w akwarium to jakie to efekty?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości