Rośliny pływające a glony

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Łosiu
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 7 lipca 13, 09:07

Rośliny pływające a glony

Postautor: Łosiu » 10 stycznia 14, 01:20

Witajcie, mam kilka pytań.
Ostatnio zacząłem stosować mikroelementy i poza tym, że rośliny zaczęły rosnąć jak powinny, to wyrosły też glony. Walczę mechanicznie, jednak ciężko je zbierać z np limnofili(nitki, na szczęście na razie pojedyncze). Będę zmniejszał dawkę mikro, ogólnie czekając na paczkę z nawozami od Huntera nie będę lał nic. Jednak poczytałem trochę i znalazłem informacje o tym jak to rośliny pływające skutecznie działają na glony, bo po pierwsze zabierają składniki z wody, po drugie przyciemniają powierzchnię. Jednak to trochę mnie martwi. Wszystko fajnie, tylko, że teraz mam 0.45W/L i rośliny rosną jako tako, a pytanie czy po przysłonięciu nie rosły jeszcze wolniej. Fakt, że nie stosuję jeszcze makro, bo czekam na hunterowe, może to by dało roślinom rosnąć szybciej i wyciągać mikro z wody. Stosuję też Carbo podwójną zalecaną dawkę, mimo to glony się pojawiły. Najbardziej martwił by mnie wpływ ewentualnego przysłonięcia Cardamine lyrata, bo to u mnie najbardziej wymagająca świetlnie roślina, jednak ponoć może rosnąć jako pływająca, więc może z nią bym mógł spróbować jako pływająca, zastępując ją na dole czymś innym.
Czy wprowadzenie roślin pływających ma taki zbawienny wpływ na zahamowanie wzrostu glonów czy zwiększenie dawki carbo i oczywiście zbilansowanie nawożenia dałoby lepsze efekty a rośliny pływające działają jak każde inne?

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliny pływające a glony

Postautor: kuba!!! » 10 stycznia 14, 10:47

Łosiu,
po prostu przenawoziłeś akwarium. Jak dasz rośliny pływające to tak jak pisałeś zabiorą tylko światło, więc nie ma sensu ich dawać.
Częstsza podmiana i usuwanie ręczne glonów. Na przyszłość pamiętaj o sprawdzonej metodzie i rozpoczynamy nawożenie od połowy dawki, lub nawet mniej i to bez znaczenia na firmę czy to JBL, AQUAART, TROPICA czy też HUNTEROWE :)
Obrazek

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Rośliny pływające a glony

Postautor: Malec » 10 stycznia 14, 11:47

Glony nie pojawiają sie w wyniku jednorazowego przedawkowania nawet 2x dzienna dawka, zwykle pojawiają sie w wyniku kumulacji. Po przedawkowaniu micro zwykle mamy do czynienia z zielonym pyłkiem.
Do wypowiedzi kolegi o nawozach micro dodam jeszcze "micro plus Intermag :grin:"na tej bazie masz robione wiekszosc samoróbek Maciejewa :mrgreen:
------
Ale do np Aqua artu mają sie nijak chodzi o dobór składników, lepsza jakosc itp

Łosiu
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 7 lipca 13, 09:07

Re: Rośliny pływające a glony

Postautor: Łosiu » 10 stycznia 14, 18:15

Zaczęło się właśnie od szybszego wzrostu pyłku, a teraz doszło trochę nitkowych.
Micro które stosowałem dolewa się 1 naciśnięcie z podajnika na 10l podmienianej wody, więc nie podaje się codziennie tylko raz, skumulowaną dawkę, może dlatego tak to wyszło.
Tak robiłem 2 lub 3 tygodnie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny pływające a glony

Postautor: Hunter » 10 stycznia 14, 20:41

Mikro bardzo łatwo przedawkować. Jak sama nazwa wskazuje to MIKRO :P czyli mało.

Malec pisze:Ale do np Aqua artu mają sie nijak chodzi o dobór składników, lepsza jakosc itp

A z czego oni mają micro to wiesz? ;)

Jak dotąd czytałem opinie, że mikro z intermagu to jednak najlepiej przyswajalne jest. Początkowo miałem CSM+B, ale jakoś tak nie mogłem z nim dojść do ładu. Na dnie słoika po tygodniu robiła się pleśń. Poza tym higroskopijność mimo używania woreczków strunowych doprawiła nawóz tak, że nie szło tego odpowiednio odważyć. Wtedy postanowiłem wywalić je do kosza i zastąpić intermagiem. Jednak płyn to płyn.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Rośliny pływające a glony

Postautor: deXter » 11 stycznia 14, 01:09

No widzicie, a ja np miałem koncentrat intermagu i po przygotowaniu dawki EI nawóz się strącał strasznie....
Dlatego zastanawiałem się nad jakimś markowym mikro lub konserwanty do intermagu.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Rośliny pływające a glony

Postautor: Malec » 11 stycznia 14, 07:46

Hunter nie , Aqua art nie podaje składu nawozów. Pewnie chodzi o lepszy dobór składników Fe shelatowane itp. Sam stosuje nawozy Maciejewa wiec wiem jak zanieczyszczone mogą byc :smile:i jak predko strąca sie np Fe. :grin:. Intermag ma sporo plusów jest tani i wydajny. Jako przyczyne podawali chyba jakis nawóz Tropicala czy cos. Chodziło o to że jak firma podała skład nawozu to za chwile było w necie kupa podrobionych nawozów o podobnym składzie. Oczywiscie nawozy były robione z czego sie dało byle % był podobny. Mało dochodowe dla firmy i ryzyko nieuczciwych niedoinformowanych alchemików.

Dex jak potrzebujesz namiar na konserwanty to daj znac. Co sie dziwisz z 1l intermagu wychodzi 10l micro do akwa, odpad musi byc :mrgreen:

Łosiu rozbijaj dawke na wiecej dni tak jest bezpieczniej. Niekoniecznie co dzien ale może co drugi.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Rośliny pływające a glony

Postautor: deXter » 11 stycznia 14, 15:38

Malec, ale ja mam dobry kontakt do nawozów :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Rośliny pływające a glony

Postautor: Malec » 11 stycznia 14, 16:48

Jesli chodzi o nawozy Huntera , sam mam ochote je wypróbowac. Tyle że teraz mam tylko jedno akwarium i zapas nawozów na chyba poł roku lub wiecej. Skończe przeprowadzke to odpale inne baniaki. No i musze znależc nowego dilera na co2 bo mi sie stary skonczył i wszedzie mam daleko.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości