Rośliny , objawy choroby

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
MartynaStr.
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 4 stycznia 15, 21:52

Rośliny , objawy choroby

Postautor: MartynaStr. » 4 stycznia 15, 22:02

Witam
Mamy swoje pierwsze akwarium. Są w nim niewymagajace rośliny. Dzieje się z nimi coś złego. Jak je uratować?
Akwarium 120l, oświetlenie 0,7W/l, CO2, podłoże to ziemia. W płynie nie podajemy nawozów lecz tylko potas. Polecicie jakieś?

Fotki chorych roślin:

Tutaj roslina puści młode liście a za kilka dni zaczynają się rozpuszczać

Obrazek

Tu po wypuszczeniu się zatrzymały i rosną tak już trzy tygodnie

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: Hunter » 4 stycznia 15, 22:53

Niedobory makroelementów.
Podłoże z biegiem czasu traci swoje właściwości (wyjaławia się) a ziemia ogrodowa sama z siebie jest dość jałowa, dlatego rośliny fajnie rosły tylko przez jakiś czas na początku. Teraz im brakuje.
Czas zacząć nawozić.
Taki zestawik nawozów: http://allegro.pl/blue-line-kompletny-z ... 98330.html
Komplet. Masz Potas, to fajnie bo przy tej ilości światła może się też przydać.
Napisz co to za potas, to doradzę jak nawozić Niebieską Linią i Twoim potasem.
CO2 z butli? Jaki dyfuzor, jaka dystrybucja?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartynaStr.
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 4 stycznia 15, 21:52

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: MartynaStr. » 4 stycznia 15, 23:05

Potas kupiony na allegro w postaci proszku, K2SO4 czy jakoś tak. CO2 z butli 2l, 1 bąbelek/sek. 24godz na dobę aby nie było skoków pH. Rozpuszczany prze mixer ferplastu.

Niedobory tych makroelementów mogą zatrzymać wzrost roślin? mam kilka sztuk krasnorostów ale rosną tylko na korzeniu nad samymi świetlówkami. Obawiać się ich?

Rośliny przy tej ilosci CO2 i światła powinny bąblować a tego nie ma, jaki może być powód? przy obcięciu rośliny owszem powietrze leci ale nigdy więcej

Świecimy 10godz

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: Hunter » 4 stycznia 15, 23:20

MartynaStr. pisze:Niedobory tych makroelementów mogą zatrzymać wzrost roślin?

Oczywiście! Mało tego... Niedobory na dłuższą metę wyniszczają rośliny tak jak Tobie teraz. Najpierw następuje chloroza, później nekroza. Cale szczęście, że jeszcze porządnego wysypu glonów nie dostałeś.

Przy świetle 0,7w/l nie pociągniesz bez nawożenia.

Krasnymi nie ma co sie przejmować jeśli to policzalne ilości ;) Możesz je łatwo wytępić Carbo z zestawu, które podałem. A tu masz zdjęcia i opis jak: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t ... c&start=15
MartynaStr. pisze:Rośliny przy tej ilosci CO2 i światła powinny bąblować a tego nie ma, jaki może być powód? przy obcięciu rośliny owszem powietrze leci ale nigdy więcej

Brak nawozów ;)
Rośliny głodują. Nie wiem co jeszcze mam napisać... Chyba jedynie tyle, że widać, że jesteś laikiem, bo zdrowe akwarium przy tej ilości światła bez nawożenia do słupa wody jest nieosiągalne :)

K2SO4 nada się. Napisz jeszcze jak ile g rozrabiasz w jakiej ilości wody i ile ml takiego roztworu podajesz i jak często.

Po przecięciu rośliny bombelkują, bo przecinasz ich kanaliki, którymi transportują gazy. To norma niezależna od ilości światła czy dostępności CO2/nawozów - mechaniczne uszkodzenie.
U Ciebie głodne rośliny po prostu zwalniają z fotosyntezą.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartynaStr.
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 4 stycznia 15, 21:52

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: MartynaStr. » 4 stycznia 15, 23:30

Potasu 100g rozpuszczam w 1l wody tak jak mi napisali jak kupiłam. Dawkuję 20ml na tydzień. W jakich ilościach podawać te nawozy co masz na aukcji? tylko najlepsza instrukcja to taka dla "idiotów" bo na chemii to się nie znam. Po jakim czasie widać efekty?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: Hunter » 4 stycznia 15, 23:49

MartynaStr. pisze:Potasu 100g rozpuszczam w 1l wody tak jak mi napisali jak kupiłam. Dawkuję 20ml na tydzień.

Okej, może być, niech tak zostanie :)
Pamiętaj tylko, żeby sprawdzać co jakiś czas czy pleśń w nich nie pływa, bo 1L starcza na baaardzo długo a o konserwantach nic nie wspominałaś, więc pewnie ich nie masz ;)

MartynaStr. pisze:W jakich ilościach podawać te nawozy co masz na aukcji? tylko najlepsza instrukcja to taka dla "idiotów" bo na chemii to się nie znam. Po jakim czasie widać efekty?

To dla "idiotów" nie ma :P Nawozy są dla osób, które skończyły minimum 3 klasy podstawówki i potrafią liczyć do 5 ;) Liczymy ilość naciśnięć dozownika. U Ciebie najprawdopodobniej będą to dwa naciśnięcia codziennie, ale jeśli możesz wstaw ogolne zdjęcie baniaka w celu określenia ilości roślin to powiem precyzyjniej. Proste - o to właśnie chodziło jak wprowadzałem rok temu linię do obiegu. Z założenia miało być prosto i wygodnie. Bez jak się często okazywało skomplikowanych obliczeń.

W Twoim przypadku, przy Twoich niedoborach efekty będzie widać zapewne już po pierwszych kilku dniach. Zobaczysz jak rośliny wystrzelą ze wzrostem :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartynaStr.
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 4 stycznia 15, 21:52

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: MartynaStr. » 4 stycznia 15, 23:55

Akwarium jest szczelnie zarośnięte , mówię o instrukcji dla idi... bo z tego co czytałam to robicie jakieś testy ile czego wlać a to nie na moją głowę. Czyli wystarczy się stosować do instrukcji na opakowaniu?
Fotki dam jutro

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: Hunter » 5 stycznia 15, 00:09

MartynaStr. pisze:Czyli wystarczy się stosować do instrukcji na opakowaniu?

W 96% tak :P Nawozy są dobrze zbilansowane, a część ich składników jest łatwo biodegradowalna, dlatego nie kumulują się aż tak bardzo. Przyswajalność też jest lepsza niż popularnych soli, bo w nawozach nie są "zwykłe sole" jak większość uważa.

A testy robią te pozostałe 4% akwarystów :P Zazwyczaj jak ma się przerybione akwarium, lub z kranu leci cała tablica Mendelejewa, to wywala glony... Wtedy zaczyna się zabawa "na czuja" a testy pomagają.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartynaStr.
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 4 stycznia 15, 21:52

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: MartynaStr. » 5 stycznia 15, 07:42

Tylko nie macie tych nawozów w 500ml butelkach... a co myślisz o Planta Gainer micro i macro?

bergman
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 kwietnia 14, 13:15
Lokalizacja: Radzionków

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: bergman » 5 stycznia 15, 07:47

chyba mają, bo zamawiałem duże butelki
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy" J. Piłsudski

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny , objawy choroby

Postautor: Hunter » 5 stycznia 15, 09:59

MartynaStr. pisze:Tylko nie macie tych nawozów w 500ml butelkach

Mamy, tylko nie na Allegro. Napiszę szczegóły na PW.
Nie schodziły, a cena tych 250ml jest tak śmiesznie niska, że cała linia jest tańsza niż jeden produkt PG. Allegro nie jest tanie, więc nie było sensu trzymać czegoś, co generowało spore koszty.

MartynaStr. pisze:a co myślisz o Planta Gainer micro i macro?

Zapewne zabrzmi to jak kryptoreklama, więc dla pewności przejrzyj opinie w sieci, lub poczekaj może wypowie się ktoś niezależny, kto próbował zarówno PG jak i BL.
W każdym razie w moim (i nie tylko moim) odczuci nawozy PG są bardzo rozcieńczone i... kilkakrotnie droższe ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości