Płynny nawóz do roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 18 maja 15, 22:17

Jestem na etapie szukania taniego nawozu do tanich roślin. Interesują mnie bardziej płyny niż sole, bo nie chcę/nie potrafię się nimi "bawić". Miałam nie kupować żadnego nawozu, dopóki nie wystartuję z nowym baniakiem (będzie dobre światło), ale jestem zmuszona pomyśleć o roślinach. Rośliny mi bardzo słabo rosną, za to w akwa jest umiarkowana ilość glonów, znaczy mniej niż miałam w zestawie krewetkowym, ale też trochę jest. Zakładam, że skoro rośliny (mam szybko rosnące) nie rosną, a zachodzą glonami, to im czegoś brakuje, a glony jedzą nadwyżki tego, co jest w nadmiarze. Zawiłe tłumaczenie, ale pewnie wiecie co mam na myśli.

Zobaczyłam coś takiego na Alledrogo, ale zanim wydam kasę, chcę wiedzieć, co o tym myślicie:

http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 32640.html

Wiecie, ja mogę sobie teraz pozwolić na eksperymenty. Mam baniak tymczasowy, 25-27 litrów, jak zajdzie bardzo glonami, to trudno, ryba do lipca dożycie, a potem będzie już z górki.

I jeszcze o oświetleniu, mam żarówkę energooszczędną Osram, 11W. Wychodzi 0,4W/l, więc najtragiczniej nie jest, ale temperatura światła to jest raczej niska, dużo poniżej 6500K, ale ile dokładnie to nie wiem. Na chwilę obecną nie da się ulepszyć światła, nie będę kupowała specjalistycznej żarówki na dwa miesiące...

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Sance » 19 maja 15, 06:06

Nie wiem czemu ale jakos mi to przypomina średniowiecznych szarlatanow. Super nawóz, kilka kropel do akwarium? (Chyba 25l?) Dozownik kropelkowy z tego co widzę to chyba strzykawka?
Wiem ile leje nawozów do swojego akwa i to ogłoszenie mnie nie przekonuje. Jeszcze te szkolne literówki w opisie...
Zanim przeszedlem na sole stosowałem nawozy od Huntera z dobrym wynikiem wiec te mogę ci polecić. Dużo ludzi sobie je chwali.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 19 maja 15, 11:32

Niby kolo pisze, że to koncentrat. Też mi się to za piękne wydaje.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: deXter » 19 maja 15, 11:54

Czemu nie kupisz blue lina od Huntera.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Sance » 19 maja 15, 14:18

Alina_33 pisze:Niby kolo pisze, że to koncentrat. Też mi się to za piękne wydaje.

Nie da się skoncentrować czegoś co ma ograniczoną rozpuszczalność. Woda przyjmie określoną ilość związków i nie rozpuści wiecej.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: deXter » 19 maja 15, 14:34

Sance ale jeżeli w jednym nawozie masz 10 ppm w 50 ml, a w drugim masz 25 ppm w 50 ml to ten drugi jest już koncentratem :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 19 maja 15, 15:58


Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Sance » 19 maja 15, 16:15

deXter, nie. To ten pieszy jest do bani :D

Alina tak to te.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 19 maja 15, 16:27

Dobra, "po pierwszym", się zaopatrzę... :) Dzięki za info. Tylko tam jedno kliknięcie jest na 150 litrów bodajże, a ja mam 25-27 jak na razie, później 72, wiec trochę będzie zonk z dawkowaniem.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Sance » 19 maja 15, 17:56

Zawsze możesz rozrobić z wodą RO lub poprosić Huntera żeby zrobił;) Albo dozować strzykawką.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Hunter » 19 maja 15, 18:22

Stosujemy 1 naciśnięcie na 150l wody przy malej ilości roślin i niewielkim oświetleniu.
W mniejszych baniakach zawsze można dozować raz na 3 dni :)
No i więcej roślin i więcej światła = większe zapotrzebowanie na nawozy

Jeśli faktycznie miałby być problem z dozowaniem, to możesz odezwać się na PW, przygotuję nawóz o mniejszym stężeniu.
Samemu nie polecam rozcieńczać nawet wodą RO, bo prócz makroelementow w nawozie mamy też szereg stabilizatorów, konserwantów i innych substancji nieułatwiających przyswajanie nawozów przez rośliny. Rozcieńczony nawoz zawsze da trochę gorsze efekty niż oryginalny, a zanieczyszczona woda RO może spowodować spleśnienie nawozu po jakimś czasie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 22 maja 15, 18:28

Wspominałam, że mam okropne oświetlenie w tym baniaku:

Alina_33 pisze:...mam żarówkę energooszczędną Osram, 11W. Wychodzi 0,4W/l, więc najtragiczniej nie jest, ale temperatura światła to jest raczej niska, dużo poniżej 6500K, ale ile dokładnie to nie wiem.



Szukałam lepszej żarówki, takiej 15W, z małym gwintem i temperaturą 6500K. Jest problem z takimi żarówkami, nawet zwykłą 15W jest ciężko dostać, no i bez sensu kupować teraz drogą żarówkę, jak w lipcu przestanie być potrzebna. Ostatecznie postawiłam na tym baniaku tą moją belkę. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, bo ta belka ma dwie rury po 18W, czyli światła w moim obecnym baniaku jest za dużo. Jednak już wolę to, niż to przymulone światełko tamtej żarówki. Podejrzewam, że glony będą teraz rosły, więc muszę pewnie kupić ten nawóz, Co2 nie mam i nie będę mieć. Nie chce mi się babrać w zacier, butle itp.

I teraz pytanie, jeśli dobrze rozumiem, muszę kupić jakby 3 butelki tego blue Line'a, Micro, Macro i Carbo, zgadza się? No i jak mam 27 litrów i światło 36W, to tak myślę wszystkiego po kliknięciu co trzeci dzień..?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Hunter » 22 maja 15, 21:16

No generalnie 2x18w nad akwarium 27l będzie ciężko ogarnąć nawet z butlą CO2 :)

Alina_33 pisze:I teraz pytanie, jeśli dobrze rozumiem, muszę kupić jakby 3 butelki tego blue Line'a, Micro, Macro i Carbo, zgadza się? No i jak mam 27 litrów i światło 36W, to tak myślę wszystkiego po kliknięciu co trzeci dzień..?

Tak :)
Na wstępie proponuję po 1 naciśnięciu.
Proponuję też ogarnąć prędko oświetlenie bo nastąpi zielona katastrofa trudna do opanowania. Chyba wolałbym tą 11w ;P
Kompakty z zakresu 4700-6500k są bardzo korzystne dla ludzi. Stosuje się je w pomieszczeniach dziennych, gdzie intensywnie pracujemy. Wzrok mniej się męczy, światło jest "bielsze". Zatem w lipcu możesz przełożyć żarówkę do żyrandola w pokoju. Ja 6500 mam w lampce nocnej, która służy mi do czytania. Te popularne u nas 2700k (zachód słońca) hamburgery za oceanem stosują tylko w sypialniach/pokojach wieczornych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: barttsw » 23 maja 15, 08:05

może napisze nie na temat ale alina masz 2 wyjscia
1 kubić zarówke ledowaą o barwie 4500K
- 5w odpowiednik 40w 17,00
- 6w odpowiednik 55w 21,00
2 kubić redukcje e14/e27 3,9 + zaarówka 15w 6500 lub ledową 12W 4500k
http://allegro.pl/osram-zarowka-mini-tw ... 70396.html

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 23 maja 15, 10:57

Już sobie ogarnęłam temacik światła, dało się wyjąć jedną rurę z belki i mam teraz jedną rurę T8 18W. Tak więc mam 0,6W/L, czyli górna granica normy, ale trzeba będzie i tak te nawozy kupić. Na szczęście udało się uniknąć Zielonej Katastrofy... :P Nawozy jednak mogę kupić dopiero po pierwszym, teraz mam inne wydatki.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości