Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: michal_77 » 19 sierpnia 15, 12:07

Sance pisze:Posprzatal podloze wiec zabrałeś sporo żarcia bakteriom

z tym się mogę zgodzić

Sance pisze:razem z kubełkiem wyplykales tez bakterii stąd spadek no3.

a z tym nie do końca, bo gdybym "zabił" bakterie z filtra, to raczej powinien skoczyć NH3/4 i/lub NO2. Sprawdzę to jeszcze dzisiaj.

ps: płukanie zawartości filtra było zrobione zgodnie ze sztuką - poprzez kilkukrotne zanurzenie koszyka z wkładami w wiadrze z wodą chwilę wcześniej spuszczoną z akwarium

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: Hunter » 19 sierpnia 15, 20:16

Nie tyle o wybicie flory bakteryjnej tutaj chodzi co o pozbycie się gnijącej materii organicznej (pożywki dla bakterii). Wiele osób pisało, że długo nieczyszczone kubełki to bomby azotowe i wielu o tym się przekonało na własnym akwarium ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: Sance » 19 sierpnia 15, 21:24

Nie miałem na myśli wybicia bakterii tylko pozbycie się ich części poprzez wyplukanie wraz z zapasem "smieci" które dostarczały ci no3

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: michal_77 » 20 sierpnia 15, 06:20

Hunter pisze:Nie tyle o wybicie flory bakteryjnej tutaj chodzi co o pozbycie się gnijącej materii organicznej (pożywki dla bakterii). Wiele osób pisało, że długo nieczyszczone kubełki to bomby azotowe i wielu o tym się przekonało na własnym akwarium ;)
Sance pisze:Nie miałem na myśli wybicia bakterii tylko pozbycie się ich części poprzez wyplukanie wraz z zapasem "smieci" które dostarczały ci no3

Ok, wszystko jasne. Odmulenie chyba jednak było konieczne, bo nawet po podmianie było prawie 30ppm - chyba sąsiad opiekując się podczas mojego urlopu nie żałował im żarła - wnioskuję to po ilości g..na po przyjeździe :neutral: (a karmił co 2 dni)
Jaką strategię proponujecie? Dobić NO3 do 15ppm i dołączyć micro? Carbo na jakiś czas chyba całkowicie odstawię.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: Sance » 20 sierpnia 15, 14:17

Ja bym spróbował dodać micro i obserwować azot. Jeśli to braki mikro powinien dość szybko spaść.
Masz zielenice punktowe na szybie?

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: michal_77 » 20 sierpnia 15, 16:14

Sance pisze:Ja bym spróbował dodać micro i obserwować azot. Jeśli to braki mikro powinien dość szybko spaść.
Masz zielenice punktowe na szybie?


Tylko delikatny zielonkawy nalot widoczny patrząc wzdłuż szyby. Szyby czyszczone 10 dni temu. Mogę dać micro. Bo azot Hunter dzisiaj wysłał, więc odbiore dopiero jutro wieczorem.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: Sance » 20 sierpnia 15, 19:13

Jeśli po podaniu micro azot dość gwałtownie spadnie będziesz miał przyczynę. Rośliny rusza ostro z fotosyntezą

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: michal_77 » 20 sierpnia 15, 20:48

ok, uzupełniam azot aby no3:po4 było 10:1 i podaję micro, w poniedziałek podmiana to zrobię wcześniej testy i zobaczymy co wyjdzie.

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: michal_77 » 30 sierpnia 15, 23:10

Witam ponownie. Od 10 dni stosuję codziennie micro + macro + potas, z carbo czasowo zrezygnowałem. Bakopa jakby odżyły, tzn nowe listki od tygodnia nie mają nekrozy. Heteranthera rośnie jak należy a limnophila tak sobie. Jednak poziom NO3 znowu idzie w górę :neutral: .
Dzisiejsze pomiary:
NO3=40
PO4=1,2
pH=6,7
KH=4
Pojawiły się już zielenice nitkowe.
Tak więc azot nie spadł gwałtownie po dodaniu micro, zastanawiam się więc co jest nadal nie tak?
Planuje uzupełnić trochę obsadę roślin i chyba dolożę rogatka aby "pożerał" nadmiar azotu. Masa roślin jest aktualnie o ok 50% mniejsza niż na ostatnich fotach.
Jutro podmiana 40%

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: Hunter » 31 sierpnia 15, 19:33

Może woda na podmianę jest kiepska? Jakie ma parametry? Uzupełnienie obsady roślin o szykorosnące to dobry pomysł.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: michal_77 » 1 września 15, 08:20

Hunter pisze:Może woda na podmianę jest kiepska? Jakie ma parametry? Uzupełnienie obsady roślin o szykorosnące to dobry pomysł.

dane z wodociągów: http://mpwik.jaworzno.pl/images/stories ... analiz.pdf - dzielnica Podwale.
zmierzona jakiś czas temu z wodociągu to GH=17 KH=9 (testy zoolek)
zrezygnowałem z 100% RO + mineralizator i daję na podmianę 15l RO i 20l kranowitu, chociaż zastanawiam się nad zmianą pół na pół

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: Hunter » 1 września 15, 09:07

O ile możemy się opierać na wynikach analizy wody z lipca, to wraz z kranówką podajesz sporo azotanów. Warto byłby przeanalizować, czy jest sens nawozić dodatkowo azotem przy już i tak bogatej wodzie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: michal_77 » 3 września 15, 14:04

O ile możemy się opierać na wynikach analizy wody z lipca, to wraz z kranówką podajesz sporo azotanów. Warto byłby przeanalizować, czy jest sens nawozić dodatkowo azotem przy już i tak bogatej wodzie.


No racja. Potas i fosfor mam, nie wiem co z resztą macro - magnezem i wapniem. Starczy tego co w wodzie z wodociągu czy muszę dodatkowo dozować?

Tak jak wcześniej pisałem obsada roślin mocno zubożała ostatnio, chociaż wydaje się, że wychodzę na prostą. Aktualnie baniak wygląda tak:
Obrazek
W najbliższym czasie uzupełnię rośliny (w tym rogatka sztywnego), więc będą potrzebowały więcej azotu.
Aktualnie mam troszkę zielenic nitkowych. Dzisiejszy pomiar NO3=25, PO4=1,5 (dodałem 2 strzały powinno wzrosnąć ~0,5). Dozuję dziennie 1 niepełny strzał micro, 2x potas, 1 x carbo, fosfor doraźnie - pomiary robię raz lub dwa razy w tygodniu (dopóki nad tym nie zapanuję).

Marzy mi się aby mój baniak choć trochę przypominał ładnego roślinniaka, ale widać do wszystkiego muszę powoli dojść i mam nadzieję, że w końcu z Waszą pomocą ten cel osiągnę :dzieki:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: Hunter » 3 września 15, 16:06

michal_77 pisze:No racja. Potas i fosfor mam, nie wiem co z resztą macro - magnezem i wapniem. Starczy tego co w wodzie z wodociągu czy muszę dodatkowo dozować?

wodociągi podają twardość ogólną, nie mam tam podziału na Mg, Ca i inne, więc ciężko powiedzieć. Woda jest twarda, ale przy tych roślinach nie powinno to grać pierwszych skrzypiec. Ważne, żeby Mg było proporcjonalne do Ca. Mniej więcej tak to powinno wyglądać:
N : P : K : Mg : Ca
10 : 1 : 15 : 8 : 30

Wyżej podane proporcje sprawdzają się w większości akwariach roślinnych.

Co z żelazem? Wodociągi podają, że kranówka ma 0,1mg/l, a to stanowczo za mało ;) Zresztą pomiary nie są dokładne, bo nie wiemy w jakiej postaci to Fe występuje a jak wiemy, nie w każdej formie Fe jest przyswajalne przez rośliny.
Zakładając cotygodniową podmianę w ilości 50% objętości netto, dostarczasz zaledwie połowę tego co wyżej, a to "nic".
Jeśli jedno naciśnięcie micro powoduje u Ciebie wysyp zielenic, to warto zaopatrzyć się w nawóz z samym Fe i podbić do minimum 0,25-0,3mg/l tygodniowo. Bez Fe nie ma fotosyntezy :(
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Słaby wzrost, nekroza i ogólnie kiepska kondycja roślin

Postautor: michal_77 » 4 września 15, 12:47

Hunter pisze:Co z żelazem? Wodociągi podają, że kranówka ma 0,1mg/l, a to stanowczo za mało ;) Zresztą pomiary nie są dokładne, bo nie wiemy w jakiej postaci to Fe występuje a jak wiemy, nie w każdej formie Fe jest przyswajalne przez rośliny.
Zakładając cotygodniową podmianę w ilości 50% objętości netto, dostarczasz zaledwie połowę tego co wyżej, a to "nic".
Jeśli jedno naciśnięcie micro powoduje u Ciebie wysyp zielenic, to warto zaopatrzyć się w nawóz z samym Fe i podbić do minimum 0,25-0,3mg/l tygodniowo. Bez Fe nie ma fotosyntezy :(


Żelazo na szybko dokupiłem i już podałem zamiast pełnego micro. No to obserwuję jaki będzie efekt.
Dodam jeszcze, że pomimo podawania CO2 praktycznie nie zauważam bąbelkowania z roślin. Poziom CO2 pod koniec świecenia jest ~25-30. Być może jest to kwestia światła, zastanawiam się nad dołożeniem belki LED 70cm http://allegro.pl/profesjonal-swietlowk ... 83653.html Daje ona 1700lm więc więcej niż pojedyncza moja świetlówka T5 28W (1200lm). Powinno dać to łączną moc ~1W/l - czy dobrze to liczę??? Czy taka belka będzie OK dla roślin?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości