Pogarszający się stan roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Barti93
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 6 lipca 20, 09:35

Pogarszający się stan roślin

Postautor: Barti93 » 6 lipca 20, 09:55

1.Akwarium 112 l, ponad rok czasu
2. Oświetlenie
- jedna tuba LED 16W (standard do pokrywy)
- czas oświetlania: od 12 do 22
3. Podłoże: piasek plus żwir
4. Nawożenie
- węgiel co drugi dzień 3 dozowniki (nie mam pojęcia ile dokładnie)
5. Parametry fizyko-chemiczne wody: temp. 25-26
6. Obsada roślinna (gatunek, wielkość i ilość roślin): moczarki, nurzaniec, kryptokoryny, anubias, żabienica
7. Obsada zwierzęca (ilość i wielkość ryb oraz inny żyjątek): żyworódki (gupiki, molinezje, mieczyki)
8. Filtracja (marka i typ filtra oraz zastosowane w nim media filtracyjne): filtr Aquael turbo 1000
9. Opieka sprawowana nad akwa (podmiany co jaki czas i w jakiej ilości, odmulanie, przycinki roślin, jak i kiedy był czyszczony filtr, jak dużo i jak często podajesz pokarmy itp.): podmiany raz w tygodniu po 20%, odmulanie 2 razy w tygodniu, przycinki gdy zajdzie taka potrzeba, pokarm 2-3 razy dziennie w małych ilościach
10. Opis problemu. Często w diagnozie pomocne jest zdjęcie całego akwa oraz roślin i glonów z którymi są problemy: rośliny obumierają od jakiś 3 tygodni (problem widoczny na zdjęciach), wcześniej nie miałem aż takiego problemu.
https://zapodaj.net/ea883c5a0260c.jpg.html
https://zapodaj.net/6865c97c6428b.jpg.html
https://zapodaj.net/32653d259efdd.jpg.html

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pogarszający się stan roślin

Postautor: Hunter » 7 lipca 20, 05:46

Chloroza, problemy z azotem i fosforem. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w testy na obecność NO3 i PO4 - to bardzo rozjaśniłoby sytuację.
Zacznij podawać potas do akwarium, powinno to odblokować przyswajanie azotu i fosforu. Jeśli sytuacja się nie poprawi to warto prócz potasu podawać jeszcze właśnie azot i fosfor.
Jakiej marki ten węgiel w płynie lejesz do akwarium? Jaki to nawóz?

PS: nie odmulaj dwa razy w tygodniu. Raz, wraz z podmianą podmianą zdecydowanie wystarczy. Odchody ryb to też nawóz dla roślin.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Barti93
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 6 lipca 20, 09:35

Re: Pogarszający się stan roślin

Postautor: Barti93 » 7 lipca 20, 08:30

Węgiel firmy green plants (jeżeli dobrze pamiętam), zestaw kupiony kiedyś na allegro. Jak często i w jakiej ilości podawać potas?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pogarszający się stan roślin

Postautor: Hunter » 7 lipca 20, 19:28

Barti93 pisze:Węgiel firmy green plants (jeżeli dobrze pamiętam)

To lepiej upewnij się, bo Plants Green firmy Microbe-Lift to nawóz mikroelentowy a nie węgiel ;)

Barti93 pisze:Jak często i w jakiej ilości podawać potas?

Jak często? Najlepiej codziennie, bo wtedy eliminujesz skoki parametrów wody. Rośliny codzienne dostają małą dawkę, taką którą są w stanie spożytkować na bieżąco.
W jakiej ilości? To już zależy od konkretnego nawozu i jego wydajności. Na ~100L baniak będą to 2 naciśnięcia pompki dozującej nawozu Blue-Line Potas. Tyle mogę podpowiedzieć, bo znam ten nawóz. Jeśli masz jakiś inny potas to doczytaj na etykiecie, ewentualnie zostaje metoda prób i błędów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Barti93
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 6 lipca 20, 09:35

Re: Pogarszający się stan roślin

Postautor: Barti93 » 7 lipca 20, 19:39

Dziękuję za informację, mam nadzieję że będzie lepiej :D

Zdjęcie nawozu.
https://zapodaj.net/8376a94124c51.jpg.html

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pogarszający się stan roślin

Postautor: Hunter » 7 lipca 20, 20:45

Ahha :D Ja myślałem, że dysponujesz jakimś nawozem... hmm... nazwijmy to "bardziej profesjonalnym". Myślałem o tym:
Obrazek
No to się wyjaśniło ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Barti93
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 6 lipca 20, 09:35

Re: Pogarszający się stan roślin

Postautor: Barti93 » 7 lipca 20, 21:47

Nawozy tak jak piszesz pewnie nie należą do profesjonalnych i zdaje sobie sprawę, że należy je wymienić. Zastanawia mnie tylko fakt dlaczego do tej pory było ok (stosując te same nawozy od początku). Na chwilę obecną wiem, że brakuje potasu i od tego zaczynam walkę z przywróceniem stanu poprzedniego. Przy okazji poniżej zdjęcie roślinność sprzed pół roku.
https://zapodaj.net/8e801d856dd21.jpg.html

Różnica jest ogromna.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 63 gości