Rośliny i glony

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
lilakwarystka7
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 27 maja 20, 16:54

Rośliny i glony

Postautor: lilakwarystka7 » 8 lipca 20, 14:23

Hej. Moje akwarium to kostka 30l z Aquaela. Stoi od 1 maja. Jest niezamieszkane, także nie robiłam jeszcze testów wody. Sprzątam co tydzień - czyszczenie roślinek, szyb, odmulanie dna, czyszczenie gąbeczki od filtra i podmiana wody.
Dzisiaj zobaczyłam na moczarce taki jakby ciemnozielony kożuch. Myślę, że to sinice. Nigdy wcześniej nie miałam ich w akwarium. Odrazu zabrałam się za częściowe usunięcie ich. Wyciągnęłam roślinkę i wyszorowałam ją delikatnie szczoteczką. Przy okazji odmuliłam troszkę dno, bo glon był też na żwirku. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale wydaje mi się, że w miarę skutecznie. Mam narazie tylko 2 żywe roślinki, ale coś z nimi nie gra. Podejrzewam, że to przez parametry wody - jeszcze nieznane. Rośliny wyglądają, czy ja wiem, średnio. Może czas zacząć je nawozić? Tylko że nie wiem czym, i jak.
Ps. Wiem, że bez podanych parametrów raczej trudno będzie mi pomóc, ale może dacie mi jakieś porady i wskazówki? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny i glony

Postautor: Hunter » 9 lipca 20, 19:49

Hej,
to prawda, że z wynikami parametrów wody jest dużo łatwiej.
Ale już z samego zaplecza technicznego i zdjęć można wiele wywnioskować. Opisz więc akwarium według pomocnego wzoru: viewtopic.php?f=10&t=32851
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
lilakwarystka7
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 27 maja 20, 16:54

Re: Rośliny i glony

Postautor: lilakwarystka7 » 11 lipca 20, 11:03

No to tak:

1. Akwarium ma 29x29x35 cm, 30l, stoi ok. 2,5 miesiąca.
2. Oświetlenie LED 6W. Włączam mniej więcej o 11, wyłączam o 22. Akwarium stoi z dala od okna. Nie jest wystawione na działanie słońca.
3. Żwir Aquael naturalny wielobarwny, najprawdopodobniej 3-5 mm.
4. Nawożenie - nie nawożę.
5. Jeszcze nie posiadam.
6. Rośliny - moczarka - najdłuższy ,,pęd” ma z 9 cm (argeńtyńska albo kanadyjska, niestety byłam taka podekscytowana moim akwarium, że zapomniałam już co kupiłam) oraz żabienica - bez korzenia około 7-8 cm. I kilka sztucznych.
7. Obsada zwierzęca - akwarium niezamieszkane.
8. Filtracja - filtr Aquael Pat Mini z zestawu.
9. Obieka sprawowana nad akwa - moje cotygodniowe sprzątanie wygląda mniej więcej tak: 1. wyłączam filtr, grzałkę. 2. Odlewam wodę. 3. Wyjmuję sztuczne roślinki i korzeń i delikatnie myję te rzeczy szczoteczką do zębów w odlanej wodzie. Filtr oprócz gąbki też. Gąbkę płuczę w wodzie - oczywiście odlanej. 4. Odmulam dno. 5. Wsadzam wyjęte rzeczy. 6. Dolewam wody. Jest to 1/3 akwa, czyli ok. 4 butelki (1,75) wody. W między czasie czyszczę szyby za pomocą czyścika magnetycznego.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny i glony

Postautor: Hunter » 11 lipca 20, 19:01

OK, dzięki za opis. Wrzuć foty roślin i tego kożucha.
Naprawdę ciężko coś poradzić nie widząc roślin lub nie znając parametrów wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości