Glonarium :(

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
senvil
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 września 20, 22:12

Glonarium :(

Postautor: senvil » 24 września 20, 22:20

Witam

Zbiornik 80x35x40 112l
Podloze HELP Advanced Soil Plants

Oswietlenie 8h/dobe
Świetlówka T8 Flora-glo 20W 61cm 2800K 90lux
Świetlówka T8 Sun-glo 20W 61cm 4200K 125lux
Leddy Tube Retrofit Plant 820-950mm 8000K 16W 1150lm

Aktualne parametry wody w baniaku:
NO2 - 0
NO3 - 25
GH - 9
KH - 6
pH - 6.8
CO2 - indykator zielony chodzi 24h/dobe od tygodnia

Parametry wody z kranu dane z badan z wodociagow, (sprawdzilem testem tylko GH wyszlo takie
jak podaja ci z wodociagow wiec moze i pozostale parametry sa podobne)
GH - 18
Ph - 7,1
NO3 - 1,3
NO2 - mniej niz 0,010
K - 1,9
Fe - mniej niz 10
Mg - 9,1
Ca - 73
Mn - mniej niż 20

Zbiornik ma niecaly miesiac, niestety pospieszylem sie nieco...
Nie robilem podmian bo stwierdzilem, po co i tak tam nic nie plywa
i to byl blad. Po 2 tygodniach wywalilo mi glony zrobilem testy, NO3 bylo okolo 250...
Nie mam pojecia skad ta wielkosc tak czy inaczej zrobilem podmiane wody (pol na pol z woda zdemineralizowana)
i teraz od tygodnia jest w normie, ale problem glonow pozostal i szczerze mowiac nie wiem co z tym dalej zrobic.

Korzystajac z okazji chcialem rowniez zapytac czy to swiatlo co mam jest
wystarczajace, czy powinienem cos zmienic, dolozyc czy odjac?
pod pokrywa zmiesci mi sie jeszcze jeden retrofit 70cm przywiazany na jakis drut
ewentualnie moge wyjac t8 sunglo i w jej miejsce wstawic mniejszego retrofita.
ale za pierona nie wiem czy to swiatlo wystarczy dla tych roslinek co posiadam
czy jest za mocne czy za slabe, w zalozeniu chcialem zeby to bylo akwarium z ladnymi roslinkami a teraz
zamiast akwarium mam glonarium XD

Link do filmu z glonarium: https://youtu.be/DTnxY7KOzFA

Obsada - 4x Otosek 8x Neonek 4x Amano 2x Red Cherry i jakies slimaki docelowo dojdzie moze jeszcze z 8 neonow
i z 10 razborek. Tyle ze neonki kitraja sie ciagle kolo wlotu filtra i wylaza dopiero jak zgasnie swiatlo
albo na karmienie, wiec raczej swiatlo im nie odpowiada, moze jak sie "zagesci" to wyjda ;)

Z gory dziekuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 26 września 20, 09:41 przez senvil, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glonarium :(

Postautor: Hunter » 26 września 20, 07:14

Wrzuć film na jakiś serwer na którym można go obejrzeć, lub wstaw foty.
Neony to ryby które nie powinny pływać w akwariach z mocnym światłem, płoszą się. To ryby z tak zwanych Czarnych Wód, wpisz w google Akwarium Black Water i zobacz jak powinno wyglądać dla nich akwarium. Więc nie ma co sie dziwić, że są spłoszone.

Ciekawi mnie też jakim cudem zjechałeś jedną podmiana pół na pół z NO3 bliskim 250mg/l na ok 25mg/l :P Na logikę jeśli podmieniłeś połowę wody na wodę o zerowym NO3, to wartość bliska 250mg/l powinna spaść o połowę, a nie dziesięciokrotnie.
Może błąd testu. Pewnie korzystasz z Zoolek? ;) Mniejsza o to, ustal prawidłowa aktualna wartość NO3, zaopatrz się też w test na K, bo jeśli kranówka ma zaledwie ~2 mg/l K to niewiele Ci tam urośnie.

Tyle na razie mogę doradzić na temat samego opisu nie widząc akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

senvil
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 września 20, 22:12

Re: Glonarium :(

Postautor: senvil » 26 września 20, 09:51

Wstawiłem filmik na YouTube i przeedytowałem pierwszego posta wstawiając nowego linka:

https://youtu.be/DTnxY7KOzFA

Co do podmiany, to w momencie jak z testu (tak zoolek - jesli jest zły to co moglibyście polecić?) mi wyszło NO3 250mg/l to nie robiłem podmiany 50% tylko raczej dwie podmiany po 75% każda (50% woda demineralizowana i 50% odstana kranówka) żeby jak najszybciej się tego pozbyć. Zamówiłem testy na potas, jak przyjdą zrobię i wstawię wyniki. Mam jakieś nawozy, m.in również Potas
OPIS Produkt służący do uzupełniania braków POTASU w akwarium
SKŁAD CHEMICZNY K2SO4, E 202, E 300
PRZYGOTOWANIE Produkt w pełni gotowy do użycia
DAWKOWANIE
3 naciśnięcia pompki / 100 litrów / codziennie
Jedno naciśniecie pompki zwiększa stężenie potasu (K) o 0,50 ppm/ 100 litrów wody w akwarium.

Ile tego tam wlać jednorazowo jeśliby się okazało że rzeczywiscie jest na poziomie 2mg/l i czy w kolejnych dniach też podawać tak jak jest na etykiecie? Dodam, że do tej pory pomimo tego, że mam większość nawozów jeszcze nic do tego akwarium nie wlewałem bo jeszcze nie za bardzo się w tym wszystkim orientuję, a same nawozy kupiłem profilaktycznie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glonarium :(

Postautor: Hunter » 26 września 20, 12:18

Długie nitki, typowy objaw dojrzewającego akwarium. Zbieraj glony mechanicznie jak najwięcej możesz. Zacznij podawać potas, dobij z nim do 25mg/l. Czyli zakładając, że musisz podnieść potas o 23Mg/l powinieneś zaaplikować 46 naciśnięcia :) Tak wynika z opisu.
A potem to już zależy jak rośliny będą wciągać potas. Uzupełniaj na bieżąco.

Ogarnij potas, jeśli sytuacja nie będzie się poprawiała (tzn dalszy rozrost glonów) to możesz spróbować zaciemnić akwarium na około 4 dobry.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

senvil
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 września 20, 22:12

Re: Glonarium :(

Postautor: senvil » 26 września 20, 14:55

O rany, nie wiedziałem, że aż tyle tego potrzeba, widzę że taniej będzie kupić czysty siarczan potasu i wsypać z pół łyżeczki
A w kwestii oświetlenia? Czy to co mam wystarczy? Nie wiem jak to liczyć tym bardziej, że część mam w ledach część w zwykłych świetlówkach.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glonarium :(

Postautor: Hunter » 28 września 20, 15:56

Na łyżeczki to sypie się kaszkę dla dziecka do butelki a nie nawozy do akwarium ;) Przy nawożeniu akwarium wymagane jest choć trochę precyzji, bo skończy się; glonami i padającymi zwierzętami. Światło wygląda OK. Masz tam typowo roślinne planty i flora. Moc jest mniej istotna. Zawsze łatwiej ustawić nawożenie pod oświetlenie a nie na odwrót ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości