Problem z zamieraniem roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
MARTI00X
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 10 lutego 21, 21:29

Problem z zamieraniem roślin

Postautor: MARTI00X » 10 lutego 21, 22:20

Cześć.
Akwarium ogólne 112 l
Oświetlenie to dwie świetlówki T8 po 20W każda. Pierwsza Aqua-Glo 18000 K,druga Flora-Glo 2800K

Akwarium założone 2 miesiące temu.Podklad to 3 cm substrat plus kulki nawozowe,gòra Żwirek 2-4mm.


Rośliny
Echinodorus Tropiąc
Cryptocaryna lutea
Cryptocaryna wentii
Hygrophila corymbosa
Hygrophila polysperma

Filtr to Aquael fzn2

Obsada to Danio pręgowany 15 szt plus Kirysek spiżowy.Chwilowo także 5 płatek

Parametry wody
No3. 15
NO2. 0
GHd. 7
pH. 7.0
Temp 23 °

Moje pierwsze akwa.Odkupione z filtrem i świetlówkami.Filtr będzie wymieniony na kubełek.
Rośliny do niedawna rosły całkiem dobrze,pojawiały się tylko gdzie nie gdzie
Czarne plamki.
Dwa tyg.temu liście zaczęły przebarwiać się na brązowy kolor, więdnąć i jakby rozpływać się.Dotyczy to każdego gat. U rybek nie widzę pogorszenia.
Świetlówki kupiłem wczoraj nowe zgodnie ze wskazówkami pana ze sklepu zoologicznego choć nie jestem przekonany czy to był trafny wybór.
Staram się zakładając akwa stosować się do rad na min tym forum. Niestety gdzieś popełniłem błąd i brakuje mi wiedzy.
Pozdrawiam

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Arturrro » 11 lutego 21, 06:32

Musisz znać również parametry wapnia, magnezu, potasu i żelaza. Podnieś temp do 25-26 stopni.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Hunter » 11 lutego 21, 07:16

Hej,
przede wszystkim na tym etapie przydałyby się pomiary PO4 i Fe, bo objawy wskazują, że tutaj coś nie halo.

1. Wrzuć foty akwarium, abyśmy mogli ocenić ile tam jest zieleni
2. Wrzuć foty zbliżenia na przebarwienia
3. Czy suplementujesz jakieś nawozy? Jakie? Ile?
4. Jakich używasz testów do pomiaru wody?
5. Czy dozujesz CO2 do akwarium, lub stosujesz jakieś preparaty obniżające pH wody?
6. Jaka tam jest obsada rybna? Jakie ilości ryb?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MARTI00X
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 10 lutego 21, 21:29

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: MARTI00X » 11 lutego 21, 14:14

Hej.Jak wstawić zdjęcie?
Temp wody niższa że względu na obsadę w postaci Danio Pręgowanego(15 szt) oraz Kiryska Spiżowego(10 szt).Mogę podwyższyć ,grzałka ma termostat.
Używam testów paskowych
Tak obnizalem pH przy zakładaniu z 7,5 na 7 oraz przy podmianach do dolewki
Postaram się zmierzyć parametry przez Was podane.

ps dziękuję za pomoc i zainteresowanie.pozdrawiam

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Arturrro » 11 lutego 21, 16:50

MARTI00X pisze: Używam testów paskowych


Najpierw to musisz niestety zmienić testy bo paskowe mocno przekłamują. Testy kropelkowe są bardziej wiarygodne i dopiero na ich podstawie można stwierdzić co drzemie w wodzie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Hunter » 12 lutego 21, 08:31

MARTI00X pisze:Hej.Jak wstawić zdjęcie?

Jak wstawiać zdięcia na Forum - poradnik
Zdjęcia będą bardzo pomocne. Wizualne można wiele powiedzieć na temat niedoborów u roślin.

MARTI00X pisze:Temp wody niższa że względu na obsadę w postaci Danio Pręgowanego(15 szt) oraz Kiryska Spiżowego(10 szt).Mogę podwyższyć ,grzałka ma termostat.

Temperatura jest OK.

MARTI00X pisze:Używam testów paskowych

Jak przedmówca napisał - paski nie nadają się.
Na ten moment istotne jest:
NO3, PO4, Fe, GH
mierzone testami kropelkowymi
MARTI00X pisze:Tak obnizalem pH przy zakładaniu z 7,5 na 7 oraz przy podmianach do dolewki

Jaką metodą?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek


Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Arturrro » 13 lutego 21, 07:54

Po co używasz zeolit w akwarium roślinnym ? W akwarium rybnym jego zastosowanie jest uzasadniane.
Stosuje się go głównie do usuwania jonów NH4. Zaleca się jego wymianę co kilka miesięcy, ponieważ traci on swoje właściwości. Po tym czasie zeolit przestaje być filtrem chemicznym i spełnia już tylko funkcję filtracji biologicznej, więc nie trzeba go wymieniać jeśli chcesz zwiększyć złoża biologii. Można spróbować go zregenerować kwasem. Jednak zabijemy w ten sposób bakterie, więc lepiej robić to partiami.

Musisz wiedzieć, że zeolit wiąże nie tylko NH4 ale również wapń, potas, magnez i mikro oprócz chyba boru o ile pamięć mnie nie myli. Dlatego nie polecam go stosowania do rośliniaków bo zaburzasz tylko równowagę nawożenia gdzie wapń potas i magnez to Twój szkielet w nawożeniu i powinien on być w odpowiednich proporcjach. W pewnym momencie będzie on tracił swoje właściwości i spotkasz się z sytuacją, że nagle zaprzestanie on wchłaniania w/w pierwiastków i będziesz miał ich nadmiar w wodzie co może doprowadzić do zaburzenia równowagi, którą sobie miesiącami budowałeś.

Zamiast zeolitu znacznie lepszym wyborem będzie węgiel aktywny, który doskonale wiąże metale ciężkie, usuwa z wody DOC, garbniki, chlor, leki. Wiąże on również niestety żelazo, więc tutaj musisz to uwzględnić przy nawożeniu ale to jest jedyny powiedzmy minus przy akwarium roślinnym. Węgiel aktywny węglowi nie równy. Produkcja tego medium w obecnych czasach wiąże się z tym, że posiada on w sobie fosfor. Dlatego producent producentowi nie równy i trzeba mieć na uwadze ilość fosforu, który w sobie już ma i który może Ci oddać do słupa wody. Jeśli będziesz zainteresowany tym medium to napiszę Ci jaki węgiel jest najlepszy na rynku.

I tak jak hunter napisał. Bez zmierzenia parametrów testami kropelkowymi, które zasugerował niczego konkretnego Ci nie podpowiemy, ponieważ niektóre niedobory są do siebie bardzo podobne i ciężko określić wzrokowo jakiego pierwiastka u Ciebie brakuje.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Hunter » 13 lutego 21, 08:13

Dzięki za zdjęcia, już wiemy jak to wyglada. Czy możesz odpowiedzieć na pozostałe pytania? Są tutaj dość istotne.

1. Czy suplementujesz jakieś nawozy? Jakie? Ile?
2. Czy dozujesz CO2 do akwarium, lub stosujesz jakieś preparaty obniżające pH wody?
3. Wspominales o obliczaniu pH wody. W jaki sposób obnizales pH wody i czy nadal to robisz? Jakaś chemia że sklepu zoologicznego?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MARTI00X
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 10 lutego 21, 21:29

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: MARTI00X » 13 lutego 21, 11:32

To nie jest akwarium roślinne.Pływaja w nim Kiryski,Danio oraz płatki. Starałem się robić zdjęcia bez ryb w kadrze.
Zeolit został zastosowany bo tak miałem w instrukcji od sprzedawcy filtra.Zamienic na ceramikę?Teraz ceramika stanowi 0,33 objętości filtra.
Wkrótce zmierzę parametry testami kropelkowym

Stosuję od tygodnia nawóz do roślin wodnych- węgiel organiczny Planta Gauner Carbo.Zostal polecony w zoologu przez sprzedawcę akwarystę. Dozuje 3 uciśnięcia dozownika.Nie widzę poprawy wręcz mam wrażenie że tylko pogarsza sprawę .

Obnizalem pH dodając preparat pH/kg Minus firmy Tetra do wody podmienianie a także wcześniej przy zakładaniu akwa.Wode uzdatniam też dodając środek JBL Biotopol.

https://naforum.zapodaj.net/464b9b5650ea.jpg.html

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Hunter » 13 lutego 21, 19:51

Dozuje 3 uciśnięcia dozownika.Nie widzę poprawy wręcz mam wrażenie że tylko pogarsza sprawę

To, że pogarszasz sprawę to złudne wrażenie, choć faktycznie możesz nie widzieć poprawy. Carbo zostało Ci polecone, ponieważ nie zaszkodzi, ale też nie poprawi sytuacji, bo nie Carbo tutaj brakuje. Nawozić trzeba z głową i wiedzieć jakie nawozy dobrać. Poza tym Planta Gainer Carbo to bardzo rozwodniony nawóz, ciężko przedawkować :lol:

Obnizalem pH dodając preparat pH/kg Minus firmy Tetra do wody podmienianie a także wcześniej przy zakładaniu akwa.

Odstaw
Wode uzdatniam też dodając środek JBL Biotopol.

Nie zaszkodzi, ale też wiele nie pomoże. Praktycznie bez różnicy czy będzie stosowany czy nie.

Niezły dobór chemii. Wydałeś pewnie kilkanaście złotych na praktycznie zbędne preparaty. Czyli jak 90% akwarystów który szukają porad u sprzedawców w sklepach ;)

Jak już będziesz miał wyniki parametrów wody to daj znać.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MARTI00X
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 10 lutego 21, 21:29

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: MARTI00X » 14 lutego 21, 00:24

No cóż,jeśli chodzi o wydatki to żona zaczyna zgrzytać zębami :shock: No trudno,muszę to ogarnąć i tyle.
Doszły testy kropelkowe.Po wielkich zmaganiach z menzurkami,pipetami i fiołkami przypomniałem sobie czemu tak nie cierpiałem chemii... :czacha:
Oto wyniki

pH 7,4-7,6
GHd 19
Kh. 10
NO3. 10
Fosforany PO. 0.0-0.25
żelazo Fe. 0,00
Potas 9 mgl/l
wapń Ca. 60 mg/l
Magnez Mg. 15 mg/l
Tw0. 8,4n
CO2 13

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Arturrro » 14 lutego 21, 07:25

MARTI00X pisze:Fosforany PO. 0.0-0.25
żelazo Fe. 0,00
Potas 9 mgl/l
CO2 13


Tutaj masz braki. Fosfor ciut podciągnij. Żelazo delikatnie najpierw do 0.05. Dawki tygodniowe rozłóż na dziennie. Jak osiągniesz ten pułap to próbuj na 0,1. Potasu zdecydowanie za mało. Jeśli magnezu masz 15ppm to potas trzymaj w przedziale 25-30ppm. CO2 to najważniejszy pierwiastek w akwarium roślinnym i nie masz równowagi względem światła. CO2 w granicy 25. Jak podciągniesz wszystkie te pierwiastki to zobaczysz kolosalną różnicę.

MARTI00X
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 10 lutego 21, 21:29

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: MARTI00X » 14 lutego 21, 14:03

Coś godnego polecenia?jest tego masa z tego co sprawdziłem.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z zamieraniem roślin

Postautor: Hunter » 14 lutego 21, 15:21

Z parametrami wody nie jest źle, choć mogło być lepiej :p Na pewno jesteś w o tyle komfortowej sytuacji, że masz niedobory, a nie nadmiary. Łatwiej wlać nawóz do wody uzupełniając niedobór, niż w drugą stronę - pozbyć się nadmiarów. Zwłaszcza jeśli kranówka jest kiepska.

PO4 na pewno w górę, na pewno też Fe i K. Jak już podniesiesz stężenia tych trzech to zauważysz też mocny zjazd NO3.
Powinieneś zacząć suplementować nawozy, w przeciwnym razie nie ma co liczyć na poprawę, a wręcz przeciwnie, będzie tylko gorzej.
Z gotowych nawozów polecam budżetową linię nawozów Blue-Line.
Blue-Line Fosfor, Żelazo, Potas i Azot załatwią sprawę. Carbo póki masz z Planta Gainer to wykorzystaj, szkoda wylewać. Potem możesz też przejść na wydajniejszy Blue-Line Carbo.

Zasadniczo nawozy to jedyna "chemia" którą warto stosować w akwarium, bo stosowana z głowa przynosi rezultaty. Pozostałe "ulepszacze" i "uzdatniacze" maja za zadanie tylko uszczuplić portfel.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości