SunSun HW-602B

hal_ack
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 21, 21:00

SunSun HW-602B

Postautor: hal_ack » 3 lutego 21, 17:34

Witam,
Od niedawna jestem posiadaczem filtra SunSun HW-602B. Używam go jako filtr do akwarium 50l - na razie w środku same rośliny. Po początkowych problemach z głośnością teraz jest zupełnie cichy. Problemem chyba jest jego przepływ. Zamiast 400l/h wychodzi mi zaledwie ok. 180l/h trochę to chyba za mało jak na taką pojemność (tym bardziej,że niedługo chcę dodać trochę życia). W środku oprócz standardowych gąbek i waty dodałem trochę Seachem Matrix i PrimePore. Filtr stoi obok akwarium. Mam więc pytanie - czy to normalne i czy wystarczy taki przepływ? Jeżeli nie to co zrobić - np. wyciągnąć jednią gąbkę ewentualnie wymienić pompę (tylko czy są jakieś pasujące mocniejsze modele)?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: SunSun HW-602B

Postautor: Hunter » 3 lutego 21, 20:08

Ten filterek jest traktowany zazwyczaj jako prefiltr do dużego kubełka. Występuje wersja 602A i 602B, wersja A jest bez pompy, wersja B z pompą, która ma za zadanie wspomagać główny filtr.
Faktycznie filterek trochę malutki jak na baniak 50l. Czy wystarczy? Trudno powiedzieć. Filtracja biologiczna nie wymaga dużego przepływu przez filtr, więc przy racjonalnej małej obsadzie nie powinno być problemu. Jednak możesz mieć problem z cyrkulacją wody - może być zbyt zastana w akwarium, a to powoduje np wysyp glonów. Wyjściem z sytuacji może być zakup małego cyrkulatora, np JVP-110, albo jakaś głowica filtra wewnętrznego.
A czy HW-602 podoła jako biolog to się okaże w praktyce. Warto mieć pod kontrolą takie parametry jak NH4/NH3 i NO2. Powinny być zerowe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

hal_ack
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 21, 21:00

Re: SunSun HW-602B

Postautor: hal_ack » 3 lutego 21, 21:26

Wiem, że w większości przypadków filtr ten jest użytkowany jako prefiltr, jednak nie miałem za dużego wyboru z racji braku miejsca (filtr musi stać za akwarium, a tam mam ok. 15 cm przestrzeni, więc właściwie nic innego się nie zmieści - jeżeli tak to prosiłbym o sugestie). Chyba i tak jest lepiej niż z kaskadą którą na początku użytkowałem - SUNSUN CBG-500.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: SunSun HW-602B

Postautor: jurkin » 3 lutego 21, 23:13

Szkoda że zamiast kaskady sunsuna nie kupiłeś fzn2 aquaela, nie było by tematu.

hal_ack
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 21, 21:00

Re: SunSun HW-602B

Postautor: hal_ack » 4 lutego 21, 12:39

jurkin pisze:Szkoda że zamiast kaskady sunsuna nie kupiłeś fzn2 aquaela, nie było by tematu.


O tym filtrze też słyszałem złe opinie - m.in. że jest głośny.
Wracając do tematy mojego "kubełka" to czy istnieje możliwość zamiany pompy i kupienie czegoś mocniejszego i czy jest to opłacalne kosztowo?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: SunSun HW-602B

Postautor: Hunter » 4 lutego 21, 20:08

hal_ack pisze:Wracając do tematy mojego "kubełka" to czy istnieje możliwość zamiany pompy i kupienie czegoś mocniejszego i czy jest to opłacalne kosztowo?

HW nie ma mocniejszej pompy, maja tylko 400L/h.
Można próbować z pompami aquaela Unipump, albo do multikani, ale przed zakupem sprawdź sobie średnice węży. Mają różne wydajności od 800 do 1500l/h. IMO ja bym nie kombinował. Każdy kubełek jest dostosowany do konkretnego ciśnienia, uszczelki, łączenia itp. Może się roszczelnić jeśli użyjesz za mocnej pompy.
Czy to się w ogóle opłaca? Nie :P Na pewno nie bardziej niż rozwiązanie które zaproponowałem wcześniej z dodatkowym tanim, małym cyrkulatorem do mieszania wody.

hal_ack pisze:O tym filtrze też słyszałem złe opinie - m.in. że jest głośny.

Bzdury. Kwestia utrzymywania odpowiedniego poziomu wody w akwarium. Mam wersję FZN1 i FZN2, oba są ciche, praktycznie bezgłośne. Jedynie silniczek lekko buczy jak w każdym filtrze. Każda kaskada robi głośny plusk wody przy zbyt niskim poziomie wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości