Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Killifish » 24 grudnia 11, 13:47

Postanowilem podzielic swoj wyklad na dzialy, ktore bedziemy, mam nadzieje, kolejno omawiac.
Dzial I Historia i Taksonomia
Samce bojownika, ktore widzimy w sklepach zoo, okreslane mianem Bojownik syjamski/wspanialy/Betta splendens, to w 95% samce dlugopletwe odmiany Veil Tail, czyli o ogonie weloniastym, oraz jego krzyzowki z odmiana Crown Tail, o ogonie koroniastym, potocznie zwane "strzepiastymi".Bojownik, ktorego kupujemy to, tak naprawde, nie B.splendens! Dlaczego? Poniewaz, B.splendens nie wyglada jak ten w kubku.W Tajlandii bojowniki okreslane sa zwrotem Pla Thai, co oznacza tyle co-walczaca tajlandzka(wolna)ryba, a pod ta nazwa kryja sie takie gatunki jak zyjace m naturze B.smaragdina, B.splendens, B.imbelis i wiele innych, zaleznie od prowincji.Dlatego zgodnie z przyjeta od nastu lat zasada i zdrowym rozsadkiem, nasze sklepowe bojowniki nazywa sie Betta aff. splendens.Tajowie hodowali bojowniki juz w XIV w., na co wskazuja odkryte artefakty z wykopalisk pod Ajutthaja. CDN.
Krzyzowano ze soba wspomniane dzikie splendensy,imbelisy i smaragdiny oraz ich podgatunki regionalne,w celu uzyskania krotkopletwych ryb do walk-Pla Morh.Uzyskano w ten sposob hodowlane ryby w formie pierwotnej-odmiany Anabas i Chitala oraz Channa.Bojowniki przeznaczone do walk-Plakat Morh-mialy wiec odpowiednia budowe-byly masywne,zbite,krotkie i silne(Anabas) albo smukle,dlugie,szybkie ph kasliwe(Channa)-sile i agresje.W hodowli krotkopletwych bojownikow do walk krolowali i jest tak nadal,rodzimi Tajowie.Europa miale swego czasu znanych kupcow,handlarzy,ludzi interesu,w postaci Zydow,w Azji taka role odegrali Chinczycy.Chinczycy z Syjamu rozpoczeli nowy dzial w historii bojowniko.Wychodzac od Plakat Morh typu Channa,postanowili stworzyc odmiany dlugopletwe,nazywane nastepnie Pla Cheen-czyli chinskie,oraz odmiany krotkopletwe ale ozdobne.Tajowie nie zwracali uwagi na kolory i wzory pletw,bojowniki mialy walczyc i zarabiac.Walki,takze teraz,nie prowadzily do smierci ryby!CDN
Zatem ten bojownik,ktorego mijamy w sklepie ma wielu przodkow,jest hybryda jedyna w swoim rodzaju. Odmian ozdobnych bojownika jest masa,twierdze,ze co hodowca to odmiana. Sa standardy roznych organizacji,ale to temat na osobny dzial.


PS mam nadzieję, że o to chodziło.
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 11, 20:24 przez Killifish, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Hunter » 24 grudnia 11, 14:07

Hmm no interesujący wykład. To samo można znaleźć w sieci, no ale niech już będzie... Mam wątpliwości i chcę zadać pytanie:

Killifish pisze:B.splendens nie wyglada jak ten w kubku.

A zatem jak? Jakieś zdjęcia? Warto poprzeć jakimiś argumentami to co piszesz, jak rozpoznać prawdziwego B. splendens, od tego nieprawdziwego (tego w kubeczkach)?
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 11, 20:27 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawid5531
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 23 grudnia 11, 21:35

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: dawid5531 » 24 grudnia 11, 14:08

Hmm.. wydaje mi się, że to wszystko o Bojowniku jest w internecie w podstawach :).. ale oki:)

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Killifish » 24 grudnia 11, 14:37

Dex-dzieki za pomoc(male literowki powstaly-zerknij-ja nadal mam problem)

Hunter-cierpliwosc cnota podobna do pokory.Wasze wypowiedzi dotycza kilku pierwszych zdan,gdybyscie cierpliwie poczekali,bylaby calosc.
Odpowiadam na zadane pytanie: Gwarantuje Tobie,ze prawdziwego B.splendens nie widziales na oczy,a te samice sklepowe-podobno forma dzika, to nic innego jak odrzuty z krzyzowania Pla Cheen. Jak chcesz to na gupikach ci to wyjasnie?
Prosze, o to na 1000% pewny wyglad B. splendens z centralnej Tajlandii.
http://zapodaj.net/9633ec3546bf.jpg.html Oznaczenia znajome jak sadze a roznice widac.

I teraz Apel do Huntera i reszty co tu ma zamiar pisać.
Proszę o spokój i brak wypowiedzi w stylu jak wyżej widać.
Pozdro deX


Jaki uklad bojkow w akwa 200l?-pamietacie pytanie? Dlaczego NIKT nie zapytal o wymiary?!
100x40x50 200l/0,4m2 dna
150x50x27 202,5l/0,75m2 dna
Czekam na wasze wnioski.
Ostatnio zmieniony 24 grudnia 11, 18:04 przez Killifish, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: polak.krk » 26 grudnia 11, 00:48

Ja bym dal moje ulubione 2+6(10). :) oczywiscie w tym z wieksza powierzchnia.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Killifish » 26 grudnia 11, 01:14

Mogloby byc i wiecej samcow. Wszystko zalezy od zagracenia i zarosniecia akwarium.
Skoro kolega Hunter nie chce rozmawiac-bo nie ma z kim-to poruszam temat "odrzutow". O samiczkach wspomnialem. A jak ma sie sprawa z samcami? I mowimy o samcach z importu,aby ktos nie pomyslal,ze zle mowimy o samcach z polskich hodowli domowych,ktore maja przeciez tak znaczacy udzial w rynku ;)

PS. Cos mi sie wydaje,ze dyskusji to tu raczej nie bedzie... Szkoda.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: polak.krk » 26 grudnia 11, 01:17

Napisz jak to jest z tymi samcami i odrzutami. Moze Hunter swietuje. Wiesz, swieta sa i duzo ludzi jest w rozjazdach. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Killifish » 26 grudnia 11, 01:44

Hunter nie przyjal w ktoryms z watkow dzis propozycji wymiany pogladow. Trudno.
Samice-kto amatorsko nawet rozmnazal bojki wie,ze co jakis czas w miocie pojawiaja sie "dziko wygladajace osobniki". Takie samice do nas trafiaja(czasem i samiec-omylkowo). Dlaczego takie?Bo hodowla w fermach odbywa sie masowo i trudno powiedziec jakie geny posiada samica wygladajaco jak dzika ale z ojca kolorowego. Te samice nie maja nic wspolnego z natura. Zlapanie samicy w naturze graniczy z cudem i te samice sa wykorzystywane do ulepszania linii lub tworzenia nowych. Samce z takiego miotu fermowego sa selekcjonowane-ladne,mocne okazy sa odlawiane do dalszej reprodukcji,reszta import. Znam ferme o przerobie 85tys.szt samcow miesiecznie :)

[ Dodano: 26 Grudzień 11, 01:49 ]
Samce moze i nie sa odrzutami-na nich sie zarabia idac na ilosc. Wszystkich,ktorzy b.osobiscie odczuli slowo ODRZUT prosze o wyrozumialosc i wyczucie tematu.

[ Dodano: 26 Grudzień 11, 07:10 ]
"Zacytuj chociaz jedno zdanie, nie zmieniajac jego znaczenia, ktore nie jest zgodne z prawda" cytat z klasyka tematu Huntera.
Prosze bardzo:
...odlawiane w hodowlach sa agresywne do walk a reszta na sprzedaz...
Odpop. Yorkiego-selekcja odbywa sie w Azji a do walk uzywane sa najczesciej plakaty.
Przypominam mowimy ciagle o sklepowych B.aff.splendens Pla Cheen Veil Tail.
W takich hodowlach odlawiane sa bojki ze wzgledu na ksztalt pletw i kolor-te najciekawsze zostaja reproduktorami,te ktore sa agresywne trafiaja do doniczek i ida na sprzedaz,tak jak reszta samcow trzymanych razem(miotami). Zatem jak yorki napisal,selekcja odbywa sie w Azji ale do walk nie sa uzywane "najczesciej" plakaty o ktorych wiekszosc mysli,czyli ozdobne,a TYLKO Pla Morh ktorych w tych hodowlach brak!
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Hunter » 26 grudnia 11, 12:30

Killifish pisze:Hunter nie przyjal w ktoryms z watkow dzis propozycji wymiany pogladow.

Ty na PW też rozmawiać nie chciałeś :] Zresztą już, w którymś wątku to napisałem... Nie lubię pisać z ludźmi, którzy robią rażące błędy w pisowni. Po przecinku, po pytajniku i przed nawiasem otwierającym dajemy spację. Nie żeby zaraz było, że się czepiam, albo jestem uprzedzony do kolegi Killifish, ale bardzo wiele tematów, które źle się czyta po prostu olewam. Więc to nie tylko ten. No cóż... Taką mam naturę i już niejednego na tym forum prosiłem o poprawną pisownię :) Sam też nie piszę najlepiej, ale moim zdaniem moje posty są jasne i czytelne. ;)

A co do samej dyskusji, to przecież nie mam obowiązku się przyłączać. Niewiele wiem o bojownikach więc się nie wypowiadam jeśli nie jestem czegoś pewien.

Nie twierdzę, że to co piszesz Killifish jest kłamstwem. Przecież wśród Ancistrusów (tutaj mam na myśli Ancistrus Dolichopterus i Ancistrus sp.) jest podobnie. Wielu sklepowego kundelka nazywa "glonojadem", Zbrojnikiem Niebieskim, albo Ancistrus Dolichopterus, a to przecież nie prawda. Nie ma "glonojada". Jest ewentualnie Glonojad Syjamski, a sklepowy kundelek to Ancistrus sp. Czyli mieszaniec kilku innych Ancistrusów. Z tym, że jeśli chodzi o zbrojniki, to sprawa jest to tyle jasna, że na szczęście są źródła i opisy taksonomiczne (niewiele ale jest!) wskazujące jasno jak wygląda prawdziwy Zbrojnik Niebieski, natomiast o b. splendens nic nie znalazłem, dlatego ten temat traktuję jak legendę (część prawdy, część fikcji). Jeśli chodzi natomiast o gupiki pawie oczko, które bardzo różnią się od siebie pomiędzy formą dziką (naturalną) a forma hodowlaną to jednak obie te formy to nadal Poecilia reticulata, natomiast Ty Killifish nagle twierdzisz, ze b.splendens w sklepowych kubeczkach to jednak nie prawdziwe b.splendens i nie dajesz żadnego źródła pochodzenia tych informacji w formie literatury, lub chociaż fachowych stron internetowych. I to zdjęcie "prawdziwego" b.splendens... Dlaczego mam Ci uwierzyć na słowo, że to "prawdziwy" b.splendens?

Tyle ode mnie w tej dyskusji. Proszę więcej w tym temacie nie nawiązywać do mojej osoby, bo i tak pewnie nie odpisze :] Killifish nie chciałeś rozmawiać na PW, więc ja nie chcę rozmawiać tutaj :)

A Dextera proszę o wyluzowanie. Nawet pytania zadać nie można było?

PS: Do cytowania służą znaczniki [quote]
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Ruki » 26 grudnia 11, 12:43

Hunter pisze: ze b.splendens w sklepowych kubeczkach to jednak nie prawdziwe b.splendens i nie dajesz żadnego źródła pochodzenia tych informacji w formie literatury, lub chociaż fachowych stron internetowych.

Temat ten był poruszony na prelekcji o bojownikach na zeszłorocznym zlocie w Krakowie. ;-)
A o bojownikach-hybrydach można znaleźć pełno informacji w necie(Google: betta genetic hybrid):
http://bettysplendens.com/articles/page ... cleid=3433
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Killifish » 26 grudnia 11, 13:08

Wole pisac bez spacji a wniesc cos do dyskusji. Glonojad syjamski a nie Syjamski. B.splendens a nie b.splendens. O Antkach nie watek a w Twym wykladzie kolejna dawka bigosu.
Skoro dziki gupik rozni sie od hodowlanego to dziki bojek nie ma prawa roznic sie od hodowlanego...
Odpowiedzialem dawno na PW takze sprawdz skrzynke.
Pierwsza ksiazka ktora wpadla mi w rece: Ryby w akwarium Jerzy Ring, Henryk Jakubowski WSiP wydanie trzecie. Warszawa 1983.
Strona 135
" Ubarwienie naturalne jest brunatne z luska mieniaca sie roznymi kolorami. W akwariach hodowane sa obecnie wyselekcjonowane roznobarwne odmiany wielkopletwe. " Ilustracje: tabl. X, rys. 1-4
Zerkamy i... ?
Kurcze, faktycznie nie widze roznicy ;) :D miedzy 1 i 2 a ilustracjami 3 i 4.
Pomysl logicznie-jakie szanse na przezycie w naturze ma kolorowy z tak dlugimi pletwami?
Szukac kolejnej ksiazki?
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Hunter » 26 grudnia 11, 13:40

Killifish pisze:Skoro dziki gupik rozni sie od hodowlanego to dziki bojek nie ma prawa roznic sie od hodowlanego...

Nic nie rozumiesz... Poecilia reticulata w naturze wygląda inaczej niż Poecilia reticulata w akwarium, ale obie te ryby to nadal Poecilia reticulata. Ty za to twierdzisz, że B. splendens w akwarium wygląda inaczej niż B. splendens w naturze i z tym się zgodzić mogę, ale dodajesz też, że B. splendens żyje w naturze, ale w akwarium to już nie B. splendens, tylko hybryda. Więc dlaczego tyle źródeł mówi, że te bojowniki w kubeczkach to jednak są B. splendens?

Killifish pisze:Pierwsza ksiazka ktora wpadla mi w rece: Ryby w akwarium Jerzy Ring, Henryk Jakubowski WSiP wydanie trzecie. Warszawa 1983.
Strona 135
" Ubarwienie naturalne jest brunatne z luska mieniaca sie roznymi kolorami. W akwariach hodowane sa obecnie wyselekcjonowane roznobarwne odmiany wielkopletwe. " Ilustracje: tabl. X, rys. 1-4

Fajnie, że podajesz źródła, niestety nie mam tych książek, może jakieś skany dasz? :]
Z tego co zacytowałeś nie wynika jednoznacznie, że w kubeczkach pływają hybrydy a nie prawdziwy B. splendens. Nie pisze też tutaj jakie to gatunki bojowników zostały skrzyżowane ze sobą tworząc kubeczkową formę bojka.

Zresztą to naprawdę nieważne... Szczerze mówiąc to mam to gdzieś. Zrobiłeś na tym forum takie zamieszanie i takie bagno, że sam już gubię się w tym co piszesz i twierdzisz... Komu chcesz coś udowodnić? Jak masz wiedzę na temat tych ryb to napisz obszerny poradnik podając na samym końcu bibliografię a nie dziel temat na jakieś bezsensowne działy i poddawaj je dyskusji... Spójrz na ten temat i zastanów się czy stanowi logiczną całość... Idzie się pogubić w tej twojej "wykładowej dyskusji". Jak chcesz, żeby z Twojej wiedzy był pożytek to zrób jak Ci radzę, mod podklei temat i młodzi będą mieli fajne kompendium wiedzy na temat bojowników, a ja sam będę miał pod ręką wykaz literatury i być może jak kiedyś znajdę czas to zagłębię się w tę wiedzę.

Killifish pisze:Odpowiedzialem dawno na PW takze sprawdz skrzynke.

Ehe... jasne... Mówisz o tej jednej PW w której strzeliłeś focha? ;)
Killifish pisze:Wole pisac bez spacji a wniesc cos do dyskusji.

No widzisz... Ty masz swoje zdanie, ja mam swoje. Dziękuję i koniec dyskusji z mojej strony w tym temacie, bo takie przegadywanie sie nie ma większego sensu.
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 11, 20:38 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Killifish » 26 grudnia 11, 14:02

Moze ktos inny Tobie to wytlumaczy. Mi rece opadaja. Podalem skad sie wziely obecne formy hodowlane. Tak samo jak gupiki maja formy hodowlane. Polecam rozszyfrowanie skrotu aff. , takze hybryda i forma hodowlana. Czyli jednak odpisalem na PW. Wole dyskutowac o kolejnych dzialach, bo gdybym caly wyklad tu dal, dopiero czulbys sie zagubiony w tym bagnie. Calosc potem zbierzemy i bedzie dla mlodych, jak to stwierdziles.
Ruki-dzieki za linka :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 marca 12, 12:08 przez Killifish, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: boro100 » 26 grudnia 11, 14:48

Killifish, z tego co rozumiem to Betta aff., który jest dostępny w Polsce to tak jak popularny "zbrojnik niebieski-glonojad"-krzyżówka paru zbrojników (bojowników). TO tak jakby glonojad złoty z długimi płetwami? Dobrze rozumiem?
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Bojownik - Poznaj mnie, zanim mnie kupisz.

Postautor: Killifish » 26 grudnia 11, 15:34

:) Boro100, aby nie motac. Czy forma zlota zbrojnika z weloniastymi pletwami wystepuje w naturze? Nie! Czy bojownik syjamski z dlugimi pletwami wystepuje w naturze? Nie! Dlaczego zatem w sklepie masz podpisane te ryby: Zbrojnik zloty weloniasty i Bojownik syjamski? Albo piszemy zgodnie z prawda albo nie. Jestem za wesja z aff. albo Bojownik syjamski VT bo takie mamy zwykle w sklepach.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości