Obsada 72l - poczatkujacy

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Doedijns
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 11 lutego 14, 20:30

Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Doedijns » 12 lutego 14, 23:17

Witam,ostatnie moje akwarium bylo 15 lat temu,teraz bym chcial zalozyc dla corki i oczywiscie dla siebie,chcialbym na poczatku cos prostego i spokojnego, a z czasem cos sie pozmienia. Wiem, ze najpierw pytacie o parametry akwarium jak i testy wody, ale moje pytanie ( corka napiera) dotyczy obsady, mamy w planach 4-6szt. kiryska, i stadko
( a mozna 2 stada umiescic w jednym akwarium???? )
a-neonki 10-12 szt
b-danio lamparci-pregowany 8-10 szt
c-gupik pawie oczko lub inne 10-12 szt,
prosze o podpowiedzi,napewno sie do nich dostosuje bo czytajac to forum, to widze,
ze informacja i wiedza jest tu na wysokim poziomie

:dzieki:

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: kuba4410 » 12 lutego 14, 23:42

Kiryski, Neony i Gupiki to biotop Ameryki, a Danio Azji. Odradza się mieszanie biotopów, także tych ostatnich nie polecam ;)

Doedijns pisze:a mozna 2 stada umiescic w jednym akwarium????

Jeśli jedno będzie składało się z ryb dennych, a drugie z pływających w toni wody, to tak.

Tyle można na wstępie powiedzieć, ale parametry wody by się przydały. Bez tego będzie ciężko coś dobrać. Podaj jeszcze producenta, model filtra jaki będzie w akwarium ;)

Awatar użytkownika
Gabaaaa
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 6 stycznia 14, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Gabaaaa » 13 lutego 14, 08:48

Danio odradzam, bo zrobi Ci pralkę w akwarium i oczopląsu dostaniecie ;) Neonki jak najbardziej, możecie zamiast innesa (bo pewnie takie masz na myści) wrzucić kilka czerwonych, są bardziej efektowne, ale też trudniejsze w utrzymaniu. Kiryski to świetne rybki. Są bardzo dobrymi zjadaczami resztek, ale warto podawać im też jakieś granulaty, tabletki czy chipsy przeznaczone dla nich, wtedy z pewnością będziesz się nimi długo cieszyć. Gupiki hmmm....nie wolałbyś samych samców?? Są ładniejsze, kolorowsze i nie mają wysypu młodych. Z samicami może ci się szybko akwarium przerybyć. Ja osobiście bym stawiała na akwarium towarzyskie np.:

15 neon innesa
2 pielęgniczka ramireza
6 kirysek panda/spiżowy/pstry


albo:

5 gupików (samce)
5-6 otosków
10 bystrzyków barwnych lub zwinników ogonopręgich (ale tych już np.6)

Awatar użytkownika
Gabaaaa
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 6 stycznia 14, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Gabaaaa » 13 lutego 14, 08:48

Danio odradzam, bo zrobi Ci pralkę w akwarium i oczopląsu dostaniecie ;) Neonki jak najbardziej, możecie zamiast innesa (bo pewnie takie masz na myści) wrzucić kilka czerwonych, są bardziej efektowne, ale też trudniejsze w utrzymaniu. Kiryski to świetne rybki. Są bardzo dobrymi zjadaczami resztek, ale warto podawać im też jakieś granulaty, tabletki czy chipsy przeznaczone dla nich, wtedy z pewnością będziesz się nimi długo cieszyć. Gupiki hmmm....nie wolałbyś samych samców?? Są ładniejsze, kolorowsze i nie mają wysypu młodych. Z samicami może ci się szybko akwarium przerybyć. Ja osobiście bym stawiała na akwarium towarzyskie np.:

15 neon innesa
2 pielęgniczka ramireza
6 kirysek panda/spiżowy/pstry


albo:

5 gupików (samce)
5-6 otosków
10 bystrzyków barwnych lub zwinników ogonopręgich (ale tych już np.6)

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Fatty » 13 lutego 14, 09:31

Gabaaaa pisze:15 neon innesa
2 pielęgniczka ramireza
6 kirysek panda/spiżowy/pstry


zwróć uwagę, że rybki z proponowanej przez Ciebie obsady mają odmienne wymagania odnośnie temperatury.
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Francuz » 13 lutego 14, 11:23

Plus Ramirezy, są wrażliwe na parametry wody, zwykły kranowit (czyli ph powyżej 7 i twarda woda).

Ja bym proponował
1+ 2-3 bojownik wspaniały
10-12 bystrzyk ozdobny
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Hunter » 13 lutego 14, 12:34

Francuz pisze:Ja bym proponował
1+ 2-3 bojownik wspaniały
10-12 bystrzyk ozdobny


Wcale nie lepiej :roll:

Oprócz pH i twardości wody temperatura też ma ogromne znaczenie.
Warto też zwrócić uwagę na rozmiary ryb jakie osiągają i etniczne występowanie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: kuba4410 » 13 lutego 14, 13:46

Zmierz parametry wody, albo sprawdź na stronie wodociągów. Wtedy będziemy mogli podać obsadę ;)

Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Francuz » 13 lutego 14, 23:20

Hunter pisze:Francuz napisał/a:
Ja bym proponował
1+ 2-3 bojownik wspaniały
10-12 bystrzyk ozdobny


Wcale nie lepiej

a co w tej obsadzie jest złego? Oprócz tego oczywiście, że są to różne biotopy, ale zakres temp i parametry wody tolerancji obu gatunków się pokrywają.
Jeśli chodzi o te mierzenie parametrów, oczywiście jest to ważne, ale mam wrażenie, że trochę odrywacie się od rzeczywistości. Pokażcie mi akwarystę, który dopiero co zaczyna swoją przygodę z akwarium i od razu ładuje około 100 zł w testy i 200 zł w filtr RO( czy inne specyfiki), żeby mieć odpowiednie parametry. A prawda jest taka, że mało kogo stać od razu, na tego typu rzeczy. Więc moja propozycja, dla początkujących należy podać obsadę rybek, które są wytrzymałe, a nie tylko krzyczeć (zmierz parametry, wtedy będziemy coś mogli powiedzieć), bo efekt tego jest taki, że potem ludzie, którzy zadali pytania odnośnie obsady, nie otrzymują odpowiedzi i idą w ciemno kupują rybki.
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: kuba4410 » 13 lutego 14, 23:52

Francuz pisze:100 zł w testy

Zestaw tych najważniejszych kropelkowych kosztuje ok. 50zł.

Francuz pisze:200 zł w filtr RO

Można zrobić armatę torfową za kilka złotych.

Poza tym można podać orientacyjne wyniki parametrów z lokalnej strony wodociągów. ;)

Co jest złego w tej obsadzie? To, że jak harem Bojownika, to tylko ten gatunek w takim akwa, a jak ma być jakaś ławica, to Bojownik sam ;)

Doedijns
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 11 lutego 14, 20:30

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Doedijns » 14 lutego 14, 00:08

Dzieki bardzo wszystkim, za odpowiedzi( dodam tylko,ze mieszkam w Holandii i sam jestem ciekaw, jakie tu beda parametry wody)
najtrafniejsza odpowiedz i pasujaca dla mnie dal kolega Francuz,co nie znaczy,ze z innymi podpowiedziami sie nie zgadzam . Jeszcze raz wielkie dzieki, dam znac jak juz cos zrobie. :ok:
A ta obsada Francuza
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda
tez jest jak dla mnie idealna
Ostatnio zmieniony 14 lutego 14, 00:18 przez Doedijns, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Francuz » 14 lutego 14, 00:08

kuba4410 pisze:Co jest złego w tej obsadzie? To, że jak harem Bojownika, to tylko ten gatunek w takim akwa, a jak ma być jakaś ławica, to Bojownik sam
aq gdzie się tego naczytałeś, przepraszam? Czy może z autopsji wiesz? Bo to co piszesz jest głupotą.

kuba4410 pisze:Można zrobić armatę torfową za kilka złotych.

armatka zakwasza, nie zmiękcza wody

kuba4410 pisze:Zestaw tych najważniejszych kropelkowych kosztuje ok. 50zł.

ph i i gh może i tak, ale potrzebne są jeszcze kh (takie testy każdy w zoolu są po ok 25, ewentualnie na necie zooleka po 15, aczkolwiek tym testom nie ufam). Więcej czytaj mniej nabijaj postów.
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: kuba4410 » 14 lutego 14, 00:19

Jako że do akwarium leje wodę z kranu zmierzyłem jej parametry i otrzymałem takie wyniki;
PH - 7.5
kh-14
gh- 19

Po przepuszczeniu pierwszych pięciu litrów otrzymałem niewiarygodne wyniki;
PH- 4.5
KH - 1
GH - 3

To cytat z innego forum. Może już niedowidzę, bo stary już człowiek ze mnie, ale GH spadło o 16*n. O co w tym chodzi?

Opinie testów na KH/GH Zooleka są w necie dość dobre. Ja kupiłem GH/KH Zooleka i pH JBL'a za coś koło 50zł z przesyłką ;)

Doedijns
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 11 lutego 14, 20:30

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: Doedijns » 14 lutego 14, 00:21

A co proponujecie do tej obsady
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda
na dno, mi sie podoba jak jest dno podzielone na dwie czesci, moze do tego bym cos fajnego dobral, naprzyklad piasek z przodu a na tyl zwirek i obowiazkowo mysle o konarze, bo mi sie bardzo podobaja.

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Obsada 72l - poczatkujacy

Postautor: kuba4410 » 14 lutego 14, 00:25

Kiryski Panda wolą troszkę chłodniejszą wodę ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości