Parametry wody po starcie - NO2?

mystillas
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 20 marca 12, 14:37
Lokalizacja: Kraków

Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: mystillas » 22 marca 12, 12:19

Zalałem akwarium (240L) 10 dni temu (90% RO) (temp 25C),
2 dni temu wpuściłem rybki (5x skalar, 20 ławicowych, 10 krewetek amano).
Przed wpuszczeniem rybek parametry wynosiły:
pH=7,
KH=5-6
CO2=15-25 mg/l
NO2,NO3,PO4=0,0
Mama dużo roślin a do startu używałem startera EasyLife.
Poza okrzemkami glonów nie było.

Dobę od wpuszczenia rybek parametry się minimalnie zmieniły poza NO2 które wskoczyło na NO2=0.3 .

Z tego co doczytałem wnioskuję że jest problem z bakteriami w kubełku (JBL 900L/h).
Wkłady mam takie: gąbka, Purigen, ceramika. Mam do dodania jeszcze zoolit ew węgiel aktywny (dostałem z kubłem).
Razem z rybkami dodałem filtr wewnętrzny (tylko mechaniczny - gąbka na turbinie 1000l/h).
Kolega radzi żeby zwolnić obieg wody w kubełku żeby pomóc bakteriom się namnożyć.

Poradźcie proszę , czy stężenie NO2 jest groźne dla fauny i jaki poziom jest alarmujący - przy jakim trzeba robić duże podmiany?
Czy zmieniać coś w dawkowaniu CO2 (jest włączane ze światłem ok 2 bąble /sek) , czy zwiększać/zmniejszać natlenianie przez falowanie?
Dodam tylko jeszcze że świecę 2x54W 7h na dobę.
Jak na razie rośliny ładnie rosną (przyrosty dużych po około 1-2cm dziennie, pistie się rozmnożyły)

Przy jakim stężeniu NO2 powinienem robić podmianę, żeby rybom nie stała się krzywda?

Z góry dzięki za pomoc!

Maciek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: deXter » 22 marca 12, 12:23

Ogólnie widzę wiedza na temat startowania akwarium i dojrzewania akwarium zerowa.
Imo zwolnienie przepływu w kuble aż tyle nie da jak się koledze wydaje.
Ryby wpuszcza się na partie aby akwarium się przyzwyczaiło, a nie wszystko na raz.

Teraz możesz zacząć już podmienić wodę około 30% co 2-3 dni, bo każde stężenie NO2 świadczy o niedojrzałym akwarium.

mystillas pisze:NO2,NO3,PO4=0,0

A to znaczy, że akwarium było niedojrzałe.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

mystillas
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 20 marca 12, 14:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: mystillas » 22 marca 12, 12:28

Ok, dzięki. RO powinno wydolić z podmianami 80L/2-3h dni :)

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: Doody » 22 marca 12, 12:49

mystillas pisze:Jak na razie rośliny ładnie rosną (przyrosty dużych po około 1-2cm dziennie, pistie się rozmnożyły)

Nic nie napisałeś o podłożu. Pistia będzie niedługo ograniczać światło innym roślinom.
Przyszłościowo pomyśl o jeszcze jednej świetlówce 54W.
Cykl azotowy u Ciebie dopiero zaczął się po wpuszczeniu ryb. Wcześniej, żaden proces dojrzewania się nie rozpoczął nawet (świadczą o tym pierwotne parametry).
30% Podmiany to będzie u Ciebie jakieś 65l (mówimy o podmianie wody netto), ale 80l nie zaszkodzi przy wysokim NO2.
440l - Roślinne

mystillas
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 20 marca 12, 14:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: mystillas » 22 marca 12, 13:27

Co do podłoża : częściowo świr a pod nim substrat , a na części ADA Amazonia, na środku piasek, ale w nim nic nie ma rosnąć :)
tak to wygląda (jeszcze bez rybek)

Obrazek

Do tych świetlówek mam dość porządne odbłyśniki z polerowanej stali chromowej i jedna to grolux a druga ma strumień świetlny 4700Lm (6500K)- myślisz że będzie konieczna kolejna świetlówka?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: deXter » 22 marca 12, 14:10

Co nie zmienia faktu, że o dojrzewaniu nie masz pojęcia.
A testy też możesz mieć strzelone to niemożliwe aby na amazoni na starcie mieć no3 0....
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

mystillas
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 20 marca 12, 14:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: mystillas » 22 marca 12, 14:27

deXter pisze:Co nie zmienia faktu, że o dojrzewaniu nie masz pojęcia.
Co nie zmienia faktu?
że mam podłoże czy świetlówki :?:

deXter nie twierdzę że mam, i myślę, że to że pytam jest też tego potwierdzeniem.
Ale oczywiście miło mi, że w każdej wypowiedzi mi to przypominasz - lepiej zapamiętam...
Testy mam kropelkowe zoolek'a wszystkie. PO4 i NO3 wychodzi niemierzalne jak na razie...
Pewnie pomierzę jeszcze parę dni i jak dalej będzie wychodziło 0 , to przetestuję jakieś inne testy...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: deXter » 22 marca 12, 14:36

Jak cytujesz jedno zdanie to zacytuj i kolejne, a potem pomyśl chwile do czego są warte Twoje testy ;]

Miłej zabawy z glonami :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Arek30
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 14 marca 12, 19:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: Arek30 » 22 marca 12, 15:31

Witam,

Kup szybko dobre bakterie z AZOO 11ni1 i AZOO PBC, jeśli nie możesz to chociaż Tetra Safe Start, filtr niech pracuje normalnie, do kolegi który ma stabilne akwa weź wodę im więcej tym lepiej (tyle co on podmienia) ale nie więcej niż ty normalnie byś podmienił, Dexter ma rację glony będą pewnie nie długo, pochłaniacze takie jak zoolit czy purigen wkładasz dopiero jak akwarium już pracuje żeby obniżyć ewentualne nadmiary związków, węgiel zostaw sobie :) i oby Ci się nie przydał chyba że to np: ada bamboo charcoal bo to bardziej podłoże biologiczne i jakiś tam mechaniczny filtr niż węgiel.

a i najważniejsze kup inne testy.
Pozdr.
A.K.

mystillas
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 20 marca 12, 14:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: mystillas » 22 marca 12, 15:38

od kolegi będę miał 30L jutro, a resztę doleję RO.
Jakie testy polecacie ?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: osama » 22 marca 12, 16:36

Arek30 pisze:Kup szybko dobre bakterie z AZOO 11ni1 i AZOO PBC, jeśli nie możesz to chociaż Tetra Safe Start
Nie kupuj! Arek, wytłumacz mi jak bakterie tlenowe mają przeżyć w szczelnie zamkniętej buteleczce? Wytarzają formy przetrwalnikowe? Raczej nie, więc? Kiedyś pisałem już w którymś temacie do Killla, ale się w żaden sposób nie ustosunkował do mojej wypowiedzi.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

mystillas
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 20 marca 12, 14:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: mystillas » 23 marca 12, 08:35

mieliście rację w sprawie testu zooleka.
dzisiejsze pomiary przed podmianką wyszły tak:
pH=7.1
KH=5
PO4=0.5
NO2=0.5
NO3=25 (test sera)

Podmieniłem 80L na RO, dodałem mineralizatora, bakterii do filtra (kupiłem Nitrobe-lift Nite-out II) i dla roślinek K i Fe.
Zdjąłem też pożyczoną od kolegi gąbkę z prefiltra kubła bo zauważyłem przy podmianie że baardzo mocno ograniczała przepływ przez kubeł. Założyłem ją na wewnętrzną turbinkę.
Zobaczymy jutro co z tym NO2 będzie.

Osama: na poparcie Twojej tezy o nieskuteczności starterów bakteryjnych jest to, że startowałem z takim starterem i po tygodniu zbiornik miał parametry takie, jak by cykl w ogóle nie ruszył, czyli dokładnie takie samo tempo dojrzewania jak bez startera...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: Hunter » 23 marca 12, 08:47

mystillas pisze:na poparcie Twojej tezy o nieskuteczności starterów bakteryjnych jest to, że startowałem z takim starterem i po tygodniu zbiornik miał parametry takie, jak by cykl w ogóle nie ruszył, czyli dokładnie takie samo tempo dojrzewania jak bez startera...

Bo startować akwarium trzeba z głową. Nie wiem co to za "bakterie", ale na pewno nie te nitryfikacyjne. Ważne, że w wielu przypadkach działa. U Ciebie też by zadziałały, jeśli tylko w ten sam dzień co wlałeś "bakterie" wpuściłbyś ryby. U Ciebie cykl się nie rozpoczął bo bakterie nitryfikacyjne nie miały pożywienia, więc buteleczka startemu poszła na marne ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mystillas
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 20 marca 12, 14:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: mystillas » 23 marca 12, 08:51

No nie dokładnie tak było jak piszesz:)
PRzy starcie akwarium (tydzień przed wpuszczeniem rybek) wlałem pierwszą dawkę bakterii. Dwa dni kolejną i w dniu wpuszczenia rybek trzecią.
Ja się nie znam, ale z tego co mówią koledzy, to cykl mi się jeszcze nie rozpoczął po tygodniu, a teoretycznie (wg wskazówek producenta bakterii) rybki można wpuszczać po 24h...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody po starcie - NO2?

Postautor: Hunter » 23 marca 12, 09:15

mystillas pisze:Ja się nie znam, ale z tego co mówią koledzy, to cykl mi się jeszcze nie rozpoczął po tygodniu, a teoretycznie (wg wskazówek producenta bakterii) rybki można wpuszczać po 24h..

Bo żeby się rozpoczął to bakterie potrzebują pożywienia i tlenu, a co jest dla nich pożywieniem? Jony NH3/4. A skąd się bierą? Między innymi z odchodów ryb. Bez amoniaku cykl się nie rozpocznie, więc zmarnowałeś pierwsze dwie dawki. Trzecia zadziałała, ale pewnie była za mała ;) Trzeba było robić jak producent zalecił. Wlewasz starter, nazajutrz wpuszczasz ryby.

Monitoruj NO2 i podmieniaj wodę jak zbliży się do niebezpiecznego poziomu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości