Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

mika24
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 października 13, 20:33

Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: mika24 » 4 grudnia 13, 17:48

Witam :) Akwarium 112l (80x35x40) zalane 22 listopada, podłoże to ASII+, światło 2x18 T8+2x24 T5, butla Co2 24h/dobę, filtr JBL e900 (wkurza mnie bo się zapowietrzył i terkocze), temperatura 25 stopni. Oto parametry z dzisiaj (wczoraj podmiana 25l):

NH3 0mg/l
NO2 0,2mg/l
NO3 5mg/l (przedwczoraj, przed podmianą było 20mg)
pH 7,4 (było 7,2 ale przykręciłam CO2 i skoczyło, chyba mi dyfuzor słabo CO2 rozpuszcza)
GH 17
KH 8

Czy te parametry są ok? Wiem że akwarium jest niedojrzałe, póki co są w nim tylko rośliny i przywleczone skądś ślimaki. Zastanawiam się tylko czy jestem na dobrej drodze i czy w najbliższym czasie mogę wpuścić krewetki Amano? Pomału się glony zaczynają tworzyć.

A, mierzone testami kroplowymi Zooleka. Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: Hunter » 4 grudnia 13, 20:07

mika24 pisze:Czy te parametry są ok? Wiem że akwarium jest niedojrzałe, póki co są w nim tylko rośliny i przywleczone skądś ślimaki. Zastanawiam się tylko czy jestem na dobrej drodze i czy w najbliższym czasie mogę wpuścić krewetki Amano? Pomału się glony zaczynają tworzyć.

Testy wyglądają OK.
Jaką planujesz obsadę oprócz krewetek? Ile ich będzie na wstępie?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mika24
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 października 13, 20:33

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: mika24 » 4 grudnia 13, 21:12

No właśnie nie wiem jaka obsada. Jakieś sugestie? Planowo miały być Neony Innesa i parka pielęgniczek Ramireza, ale neonki chyba nie lubią tak mocno oświetlonych zbiorników, dlatego się waham. Poza tym nie wiem czy parametry wody będą im odpowiadać? A krewetek na początek z 5, a po tygodniu dokupiłabym kolejne 5 sztuk. Nie miałam do czynienia z krewetkami, w ogóle z akwarystyką, dlatego myślałam żeby na początek kupić mniej i sprawdzić jak się będą czuły.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: Hunter » 4 grudnia 13, 21:24

Problem w tym, że pielęgniczki będą urozmaicać sobie dietę krewetkami ;)
Zasadniczo krewetki + ryby to połączanie wychodzi średnio.
Masz rację, Innesy nie przepadają za mocnym oświetleniem, ponadto tolerują całkiem inny zakres temperatur niż Ramireza.

Część wody przepuściłbym przez armatę torfową w celu zmniejszenia twardości i zakwaszenia, lub mieszałbym kran z wodą RO, tak żeby osiągnąć GH poniżej 15. Wtedy dałbym Apistogramma borelli. Pytanie jak z podłożem? :P Piasek jest? ;)

Albo to co poleciłem koledze w innym temacie. Czyli zbijamy trochę twardość ogólną i wpuszczamy ławicę ryby, którą znajdziesz w Polskich sklepach pod nazwą Brzanka sumatrzańska.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mika24
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 października 13, 20:33

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: mika24 » 4 grudnia 13, 21:54

Piasku nie ma ;) Jest tylko Aqua Substrate II+ i rośnie sobie eleocharis parvula, więc ryby denne chyba odpadają... Dlatego chciałam krewetki, żeby sobie glony powcinały :) No i druga rzecz to dosyć wysoka temperatura, 25 stopni bez grzałki i to w zimie (pokrywa i dodatkowe świetlówki robią swoje), chyba mało który gatunek lubi ciepło. Myślałam też nad bojownikiem, bo wiem że preferuje wysokie temperatury, ale tutaj miałam pewność że zrobi sobie wyżerę z krewetek, nie sądziłam że większość gatunków tak ma. No i bojownik chyba BW preferuje? A tu typowe CW ze sporą ilością roślin. Sama już nie wiem, mętlik mam w głowie ;) A filtr RO to niegłupi pomysł jest, jeżeli nie da się dobrać gatunków ryb do mojej wody to z pewnością go kupię. No chyba że ta armatka torfowa nie wymaga dużo zabawy, zawsze lepiej przyoszczędzić.. :)

Ładne te brzanki, ale rozumiem że tylko one i nic więcej?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: Hunter » 4 grudnia 13, 22:03

mika24 pisze:No i bojownik chyba BW preferuje? A tu typowe CW ze sporą ilością roślin.

Daj jakieś rośliny pływające, powinno być OK ;) W CW też da sobie radę, ale to GH nawet dla niego za wysokie. Z bojownikiem jest ten problem, że jego ozdobne płetwy, często atakuje martwica przy twardej wodzie.

Co tu dużo mówić... Większość ryb dostępnych w handlu pochodzi raczej z miękkich wód. A nie o to chodzi, żeby pchać rybę na siłę w nieodpowiednie warunki, bo tak nam się podoba.

Zawsze możesz pójść w stronę Malawi czy Tanganiki, ale wtedy AS II odpada i rośliny raczej też :P Tu jednak nie pomogę. Jak widać po moim akwarium wolę leśne cieki :P

mika24 pisze:Ładne te brzanki, ale rozumiem że tylko one i nic więcej?

Raczej tak. One rosną duże i okrągłe :P Ładnie też się prezentują w grupie 10szt. W toni wodnej raczej nic już nie upchasz, no a denne odpadają.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

melon
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 24 listopada 13, 20:29

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: melon » 4 grudnia 13, 22:09

Przepraszam ,ze sie wtracam ale : zamiast neonow Innesa moga byc neony czerwone , ktore znosza wyzsze temperatury i sa z powodzeniem trzymane z dyskowcami . Moga byc tez neony zielone .Jesli chodzi o krewetki , to oczywiscie ... ale z tych wiekszych ; amano lub filtrujace . Jezeli mialyby byc RC, to musialaby byc ich duza populacja na starcie z duza iloscia kryjowek zanim pojawia sie pierwsze ryby . Problem jednak wystapi w tym ,ze jezeli rybki zasmakuja w krewetkach nie beda zaintaresowane innym pokarmem . A pozytyw tego to pieknie wybarwione i zdrowe ryby .=dopoki oczywiscie starczy pokarmu .
Filtrem poruszaj na boki , w tyl i przod =powinno pomoc.
No2 powinno byc 0
Ostatnio zmieniony 4 grudnia 13, 22:13 przez melon, łącznie zmieniany 1 raz.

mika24
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 października 13, 20:33

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: mika24 » 4 grudnia 13, 22:11

W takim razie faktycznie zmiękczę wodę, tylko najpierw chyba pobawię się z destylowaną z CPN, ile mam jej wlać? 15l przy podmianie? Filtr RO zamówię w przyszłym tygodniu, tylko nie wiem jaki i też pewnie będę się na forum pytać :P Co w takim razie do bardziej miękkiej i cieplejszej wody będzie się nadawać? Teraz to już wiem że nic nie wiem.. :) Te brzanki ładne, ale jak będą same to mało kolorowo będzie, jak coś dorzucę to zupa rybna. Żałuję że nie mam przynajmniej 200l :P

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: Hunter » 4 grudnia 13, 22:19

melon pisze:zamiast neonow Innesa moga byc neony czerwone , ktore znosza wyzsze temperatury i sa z powodzeniem trzymane z dyskowcami . Moga byc tez neony zielone

Prawda. Zwróć też uwagę na twardości wody. Wykluczają te ryby. No chyba, że zmiękczymy ;)

mika24 pisze:W takim razie faktycznie zmiękczę wodę, tylko najpierw chyba pobawię się z destylowaną z CPN, ile mam jej wlać?

Teoretycznie, żeby zbić TWo o połowę, trzeba podmienić 50% wody netto na destylowaną :P

Sądzę, że armatą torfową jesteś w stanie dużo zejść z twardości, bo masz wysokie TWw. Pytanie tylko, czy herbaciany kolor Ci pasuje...
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mika24
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 października 13, 20:33

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: mika24 » 4 grudnia 13, 22:32

Krewetki tylko Amano :) właśnie dlatego że są większe. Herbaciany kolor nie bardzo.. ;) Dlatego jednak będzie filtr RO. Teraz wymienię połowę wody w zbiorniku na destylowaną , a potem załóżmy 12,5l przefiltrowanej i 12,5 kranówy, tak? W sensie cały czas podmieniam pół na pół? I dalej, kiedy zacząć wpuszczać pierwsze ryby/krewetki Amano? Czekać aż NO2 będzie równe 0? I ostatnia rzecz - jakie ryby? ;) Czy poczekać aż podmienię wodę na destylowaną i wtedy zmierzyć parametry i się dopiero zastanawiać? :) Jeszcze jedna rzecz, jak się ma kranówa zmieszana z destylowaną do glonów? Zapobiega im w jakiś sposób.. albo coś? :)

Neony czerwone też fajne..

melon
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 24 listopada 13, 20:29

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: melon » 4 grudnia 13, 23:04

Musisz poznac parametry kranowy , wowczas bedziesz wiedziec w jakim stosunku mieszac . Wlasnie walkujemy w innym dziale problemy z kranowa , ktora ma az 50 NO3 .
Przede wszystkim ... nie spiesz sie .

mika24
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 października 13, 20:33

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: mika24 » 4 grudnia 13, 23:12

Nie spieszę :) Zbiornik stoi 3 tygodnie, to i tak za wcześnie żeby coś do niego pchać. Dziwię się że te paskudne ślimaki jeszcze żyją i mają się świetnie :/ Nie wiem ile NO3 ma woda w kranie, zmierzyłam tylko pH GH i KH - odpowiednio 7,8. 26 i 21 :)

Dziękuję za pomoc, zmiękczę wodę, zmierzę parametry i założę osobny wątek dotyczący obsady. Dobrej nocy :D

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: deXter » 5 grudnia 13, 00:50

mika24 pisze:Dziwię się że te paskudne ślimaki jeszcze żyją i mają się świetnie :

Na co mają narzekać? Przecież to dla nich idealna woda.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: Hunter » 5 grudnia 13, 13:02

Dzięki tym ślimakom akwarium prawidłowo dojrzewa.
Będą parametry, będzie obsada ;) W dziale obsady zbrojników załóż swój temat. Napisz tam jakie konkretnie ryby Ci się podobają i jakie możesz dostać w sklepie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: Dojrzewanie akwarium - ocena parametrów wody.

Postautor: Gagatka » 5 grudnia 13, 15:33

mika24 pisze:zmierzyłam tylko pH GH i KH - odpowiednio 7,8. 26 i 21 :)


Masz takie parametry w kranie?
Gh- 26
kh- 21?

Jakim cudem? Przecież ta woda się nawet dla człowieka nie nadaje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości