Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

szprota
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 7 stycznia 14, 12:30

Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: szprota » 7 stycznia 14, 12:37

Witam Was wszystkich i proszę o pomoc. Akwarium mam od około 2 lat, wszystko było w porządku, jednak od ok 3 miesięcy zaczęły mi padać rybki - padły na początku bocje Lochochate, następnie gurami, danio, bocja wspaniała, kosiarka...

Teraz moje akwarium, niegdyś piękne - wieje pustką. W trakcie padania kolejnych rybek szukałam przyczyny i w końcu znalazłam zbyt niskie PH, mam strasznie kwaśną wodę, odczyn ok 4.5-5 !!!

Akwarium od około 2 miesięcy ratuję podmianami wody, lecz PH wciąż mi spada - po podmianach stopniowo rośnie (staram się podmieniać tak, by PH nie podnieść gwałtownie), wystarczy kilka dni i PH znów spada do poprzedniej wartości.

Uznałam że mam w akwarium coś, co mi wodę zakwasza, dlatego wyciągałam pokolei kolejne elementy wyposażenia (żwirek, korzenie, skorupki kokosu, poszczególne kamienie) i moczyłam je by sprawdzić, czy woda w którymś z wiaderek będzie bardziej kwaśna, niestety nie znalazłam przyczyny, woda z każdą z moczonych rzeczy jest obojętna, a w akwarium dalej mam problem i jedynym ratunkiem na dzień dzisiejszy jest nieustanna podmiana wody.

W chwili obecnej co chwilę akwarium jest odmulane, ryby dostają mniej jedzenia niż wtedy, gdy wszystko było jeszcze ok. Problem pojawił się znikąd i nie mogę sobie z nim poradzić. Nic się nie zmieniło przez kilka ostatnich miesięcy w akwarium, jedynie doszło kilka nowych rybek.

Proszę pomóżcie, wiem że są środki na podniesienie PH ale muszę znaleźć przyczynę bo problem sam z siebie nie zniknie.

Przydatne informacje:

Akwarium 240 litrów, żwirek rzeczny, korzenie, łupiny kokosa, kamienie ozdobne ogólnie dostępne w sklepach zoologicznych, filtr wewnętrzny i zewnętrzny, wewnętrzny idzie cały czas, zewnętrzny codziennie na jakiś czas włączam. Woda stale napowietrzana z filtra wewnętrznego, mało roślin bo są regularnie zjadane, lub wyrywane.

To co zostało z obsady - bocje wspaniałe, kosiarki, mruk nilowy, węgorz ciernisty, giętkoząb (opaczek), kiryski, neonki, glonojady

Ryby dostają pokarm suchy i mrożony na zmianę. Wodę leję z kranu, oczywiście odstaną z ph obojętnym

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: Hunter » 7 stycznia 14, 12:48

Jakis substrat masz pod żwirem?
Szukaj dalej. Coś musi zakwaszać wodę, ale testy skopane.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
LASER
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 2 lutego 10, 10:46
Lokalizacja: Głogów

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: LASER » 7 stycznia 14, 13:03

W poprzednim akwarium miałem podobny problem i winą okazały się testy ! narobiłem się podobnie jak ty by znaleźć przyczynę a okazało się, że test wykazywał błędny pomiar, kupiłem nowe i okazało się że wina tkwiła w testach, sprawdź może masz ten sam problem.

szprota
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 7 stycznia 14, 12:30

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: szprota » 7 stycznia 14, 13:23

Używałam testów w płynie i pasków, oba wyszły tak samo. Poza tym rybki umierały puki nie zaczęłam podmieniać wody co kilka dni.

Przy zakładaniu akwarium miałam pod żwirkiem specjalną ziemię dla roślin (nie pamiętam nazwy) ale z tego względu że mam węgorza który lubi kopać już ok rok temu ją usunęłam (bałam się że ziemia będzie się przedostawać do wody.

Jest szansa że coś nie tak z filtrem? Kojarzę, że zanim problem się zaczął czyściłam filtr zewnętrzny.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: Hunter » 7 stycznia 14, 14:33

Jakie jakie masz w nim wkłady? Co to za filtr konkretnie?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: osama » 7 stycznia 14, 15:14

Dawno temu na forum przerabialiśmy taką sytuację. Mial to coś wspólnego z NH4, niestety nie mogę odnaleźć takiego tematu. EQ na pewno by pomógł.


EDIT
Znalazłem coś takiego:

I jeszcze w celu wyjaśnienia morswinowi9, dlaczego pH w akwarium spada. Bakterie biorące udział w nitryfikacji, aby poradzić sobie z przemianą amoniaku w azotyny, zużywają ogromne ilości nieorganicznego węgla. Cały węgiel zużywany w ten sposób pochodzi z rozpadu węglanów, dwuwęglanów i innych związków odpowiedzialnych za prawidłowe buforowanie (stabilizowanie) parametrów chemicznych wody, czyli przyczynia się do spadku twardości węglanowej (KH). Sytuacja taka spowodować może gwałtowne obniżenie się wartości pH.

Źródło http://akwarystyczne.info/showthread.ph ... 395&page=2
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: kuba!!! » 7 stycznia 14, 20:12

osama, nie czytałem wiadomości z odnośnika więc może tam jest odpowiedz nie wiem, ale.......
Sprawdź poziom nh3 i sprawdz czy nigdzie nie leży jakaś martwa ryba
szprota pisze:zewnętrzny codziennie na jakiś czas włączam.
syf który się zbiera w kuble rozkłada sie powstają szkodliwe związki, a przy włączaniu wszystko trafia do akwarium.
sprawdź parametry wody z kranu i wklej wyniki, jak nie ma w niej azotu to podmień 3/4 wody, wypłucz porządnie kubeł i zapuść bakterie jak byś startował na nowo akwarium
szprota pisze:bocje wspaniałe, kosiarki, mruk nilowy, węgorz ciernisty, giętkoząb (opaczek), kiryski, neonki, glonojady
napisz jeszcze ile masz tych ryb i przestań je karmić przez kilka dni (neonki mogą zniknąć)
Obrazek

Awatar użytkownika
wanted
Narybek
Narybek
Posty: 89
Rejestracja: 16 grudnia 08, 23:08
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: wanted » 7 stycznia 14, 20:51

Ja miałem kiedys podobne zdarzenie. Wlałem do akwa coś (jakiś środek) dwa lata temu by usunac azotany czy azotyny. Woda zrobiła się zielonkawa ale za chwilkę filtr wszystko wciągnął i ok było.
Kiedy będąc w pracy zabrakło nam w chacie pradu - wyłącztyli.
Potem jak żona mówiła, po właczeniu się pradu filtr się uruchomił i z niego wypłynęło pełno świństwa zielonego. Rybki szybko zaczeły pływać u góry i czerpań powietrze. Po prędce zadzwoniłem do kolegi by raczył wpaśc z pomoca bo ja byłem daleko od domu.
Wyłączyli filtr kubełkowy i podłączyli gąbkowy wewnętrzny podmieniając szybko ponad połowę wody.
Padła tylko jedna rybka.


Teraz już wiem, ze po każdej kuracji z czymś - najlepiej jest filtr przepłukac.
Zapraszam na Portal o ptakach ozdobnych www.aviornis.com.pl

szprota
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 7 stycznia 14, 12:30

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: szprota » 8 stycznia 14, 10:19

Hunter filtr kubełkowy Tetratec EX700, z wkładami biologicznymi i mechanicznymi - biobale i gąbki

Osama to co napisałeś - w takim wypadku trzeba zwiększyć KH wody? dobrze myślę?

Kuba!!! właśnie czekam na testy, niestety mieszkam w tak małej miejscowości że tutejsze sklepy zoologiczne nie handlują takimi rzeczami, dlatego musiałam zamówić przez internet.

3 dni temu robiłam podmianę, dziś znów pasek czerwony ;/ Martwych ryb nie mam, na bieżąco wyławiam (zbyt często)

Co do mojej obsady na chwilę obecną 3 bocje, 3 kosiarki, 8 neonek, 5 kirysków, jeden węgorz, mruk i opaczek, 3 glonojady, a i jeszcze jeden danio który się nie dał chorobie.
Już wcześniej ryby były głodzone, nic nie pomogło.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: kuba!!! » 8 stycznia 14, 11:12

szprota pisze:filtr kubełkowy Tetratec EX700, z wkładami biologicznymi i mechanicznymi - biobale i gąbki
jeśli masz wkłady które były w zestawie to nie są one biologiczne, wywal plastykowe kulki i daj Jbl Micromec.
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: osama » 8 stycznia 14, 16:49

szprota pisze:Osama to co napisałeś - w takim wypadku trzeba zwiększyć KH wody? dobrze myślę?
Dobrze. Najpierw zmierz, potem dopiero wrzuć wapienie czy coś innego. Parametry wody zmieniam bardzo powoli.

kuba!!! pisze:syf który się zbiera w kuble rozkłada sie powstają szkodliwe związki, a przy włączaniu wszystko trafia do akwarium
I właśnie dlatego jestem przeciwnikiem kubełków, do których trafia syf. Gęsta gąbka na rurce ssącej efekt ten mocno ogranicza.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: kuba!!! » 8 stycznia 14, 22:35

osama pisze:I właśnie dlatego jestem przeciwnikiem kubełków, do których trafia syf. Gęsta gąbka na rurce ssącej efekt ten mocno ogranicza.

Kubły są bardzo, ale to bardzo wygodne. Oczywiście mają też minusy, ale czyszczenie ich raz na kilka miesięcy a nie raz w tygodniu mnie przekonuje :ok:
Obrazek

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: Malec » 9 stycznia 14, 16:56

O ograniczaniu przepływu takim prefiltrem też wypada wspomniec jak i o tym że przy wyciąganiu gąbki kupa syfu rozpływa sie po akwarium

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: KAMYK32 » 9 stycznia 14, 18:30

Malec pisze:O ograniczaniu przepływu takim prefiltrem też wypada wspomniec jak i o tym że przy wyciąganiu gąbki kupa syfu rozpływa sie po akwarium

A jak wyciągasz wew. to jest inna sytuacja?raczej nie.Co do przepływu to jest identycznie jak się zasyfi to jeden i drugi traci swoje pierwotne parametry przepływu.
Co do podniesienia PH to polecam sodę oczyszczoną.Teoretycznie jedna łyżeczka podnosi twardość węglanową o jeden stopień niemiecki(n) na 100L wody.A praktycznie nigdy nie sprawdzałem bo w swoim baniaku potrzebuję PH 7.6-8.2 więc rozrzut duży i leję ile się da ;-)

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Bardzo niskie PH - rybki umierają :(

Postautor: Malec » 9 stycznia 14, 18:43

Kamyk Ph7,6-8,2 może jakis marmur dolomit grys kolarowy na stałe do filtra lub akwarium. Dobierane w ilosciach eksperymentalnych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości