Zakwaszanie wody

Serpico23
Ryba
Ryba
Posty: 161
Rejestracja: 7 marca 14, 23:43

Zakwaszanie wody

Postautor: Serpico23 » 29 sierpnia 14, 20:46

Z racji że nie mogę zejść z pH poniżej 7.5 zacznę od przyszłego tygodnia kombinować kwasem, tylko mam jeszcze kilka pytań... Najważniejsze to który kwas wybrać, solny czy siarkowy? Czytałem ze solny nie wpływa na twardość ogólną, a siarkowy tak i tu bym się kierował w stronę siarkowego. Nie wiem też czy mogę przyjąć ze gęstość kwasu i wody jest taka sama, bo czytałem ze do zakwaszania wody trzeba kwasu o mniejszym stężeniu. Chodzi mi o to czy można przyjąć ze mając litr 36% kwasu solnego i zmieszając go z literwm wody będzie stężenie 18% ? Podobno przy stosowaniu kwasu solnego może wytrącać się osad na dnie i tafli wody(?), jeśli są duże wartości twardości. Jakie mogą być "efekty uboczne" stosowania kwasu siarkowego? Aha, dlaczego wodę do której naleje się kwasu trzeba napowietrzać przez pewien czas? Domyślam się że ma to jakiś związek z CO2, ale jaki?

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Sance » 29 sierpnia 14, 21:44

kwas + zasada= sól + co2 sól może wytrącać się w postaci osadu

w jednym litrze masz 360 ml kwasu wiec w dwóch będzie tyle samo czyli
100X36/200=18%

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: EyeQueue » 30 sierpnia 14, 09:35

Sance zupełnie bezpodstawnie pisze:w jednym litrze masz 360 ml kwasu

NIE!!!

W 1 kg roztworu masz 360 g kwasu!

Twoje pytanie o gęstość jest zasadne - różnią się gęstościami. Napiszę Ci dokładnie, jak i dlaczego to zrobić, ale najpierw napisz Ty, jakie masz KH, jaki kwas możesz mieć i skąd wziąłeś podane informacje, szczególnie o osadach i twardości ogólnej.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Serpico23
Ryba
Ryba
Posty: 161
Rejestracja: 7 marca 14, 23:43

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Serpico23 » 30 sierpnia 14, 09:49

W akwarium mam kH równe 3, problemem jest kranówka. Filtra RO nie mam, zmiękczam wodę przed każdą podmianą armatką torfową ale po dłuższym czasie woda nabiera bardzo herbacianego koloru. Nie mówię ze jest to minus bo wygląda całkiem ładnie, ale nie wszystkim rybom i roślinom musi to odpowiadać. Teraz jestem poza domem, wracam dopiero za tydzień i wtedy podam wartość kH kranówki. Pamietam ze zawsze jak mierzylem kH było na poziomie 12 stopni, chociaż.ostatni pomiar jakoś w czerwcu wykazał aż 23 stopnie. Mam do wyboru kwas azotowy, ortofosforowy, solny i siarkowy, ale biorę pod uwagę tylko siarkowy i solny, podobno są najlepsze. Skąd wziąłem informację? Czytałem, czytałem i jeszcze raz czytam... Jednak nie wszędzie są odpowiedzi na wszystkie pytania dlatego zacząłem ten temat :) większość informacji mam chyba ze stron o paletkach, bo tam najczęściej takie tematy są poruszane.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Sance » 30 sierpnia 14, 17:08

gęstość kwasu siarkowego 1,84 g/cm³
gęstość wody 0,99 g/cm³

Stężenie procentowe roztworu to liczba gramów związku chemicznego, jaka jest obecna w 100 g roztworu.

Więc od początku nie powinnyśmy mówić o litrach tylko gramach roztworu.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 14, 08:57

Sance pisze:gęstość kwasu siarkowego 1,84 g/cm³

Innymi słowy, doradzasz koledze zastosowanie stężonego kwasu siarkowego. To bardzo zły pomysł, do operowania tym odczynnikiem potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. W przeciwnym przypadku może skończyć się naprawdę ciężkim wypadkiem.
Sance pisze:gęstość wody 0,99 g/cm³

Akurat, gęstość wody poniżej 33°C to 1,00 (ach te zaokrąglenia...). W sumie to nie ma znaczenia, ale błąd to błąd.
Sance pisze:Więc od początku nie powinnyśmy mówić o litrach tylko gramach roztworu

Ależ właśnie powinniśmy mówić (pisać) o objętościach, bo tylko to przeciętny akwarysta może zmierzyć. Natomiast powinniśmy obliczyć na podstawie gęstości, jakie objętości odmierzyć. Z wyjaśnieniem tego jednak poczekamy na odpowiedź autora. Serpico23, pytałem, jakim kwasem dysponujesz lub możesz dysponować, ale chodziło mi także o jego stężenie. A w pytaniu o informacje też chodziło mi o konkretne strony, by sprostować błędy, a czasem nawet głupoty tam wypisywane.

Pozdrawiam

PS. Kolego Sance, nie obrażaj się czasem, bo nie jadę po Tobie, lecz prostuję pokutujące na forum błędy. Taki zawód. Zresztą, jakbym ja zaczął pisać o modelarstwie, też byś mnie pewnie wypunktował.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Sance » 31 sierpnia 14, 12:27

Eye tak się składa że jestem chemikiem (technologia procesów chemicznych) ale poza tematem.
Mi łatwiej zważyć roztwór niż niż brać odpowiednie objętości. A co stężenia kwasu, brałem najbardziej popularny o zasadach bhp nie dyskutowałem bo to podstawa tak oczywista że nie ma nawet sensu o niej wspominać;)

PS nie obrażam się. Nie mam talentu do prostego przekazywania informacji może stąd te nieporozumienia.

Serpico23
Ryba
Ryba
Posty: 161
Rejestracja: 7 marca 14, 23:43

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Serpico23 » 31 sierpnia 14, 17:23

Kupić mogę na pewno 36% solny i chyba 97% siarkowy. Czy są inne stężenia nie wiem, zapytam jutro jak będę w hurtowni. Chciałbym 8% i jeśli taki będzie to go kupię. Nie jestem w stanie teraz podać konkretnych linków, po prostu przekopywałem google na ten temat, ale nie pamiętam co gdzie konkretnie czytałem. Znalazłem, że kwas solny zbija tylko twardość węglanową, właściwie tylko zmienia ją w twardość ogólną... Jeśli chodzi o osad to pamiętam, że ktoś tłumaczył że może się on tworzyć na dnie i powierzchni wody przy laniu kwasu solnego, miało być to spowodowane zachodzącymi reakcjami chemicznymi, (nie pamiętam dokładnie o co chodziło, postaram się to odnaleźć) szczególnie przy dużych wartościach twardości wody.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 14, 19:35

Bierz stężony solny (36%), chyba że znajdziesz 30% siarkowy, to też może być. W akwarium to bez większego znaczenia, później napiszę Ci dlaczego. Nie bierz stężonego siarkowego (95%). Zwróć też uwagę na czystość, może być:
czysty (cz.)
czysty do analizy (cz.d.a.)
o czystości spożywczej (spoż.)
o czystości farmakopealnej (FPV) - dla farmacji

nie bierz:
technicznego (tech., techn.)
oczyszczonego (ocz.)

Weź też bańkę 5 L wody demineralizowanej do rozcieńczenia. To rozwiązanie tańsze niż kupno kwasu rozcieńczonego.
Zbieraj też butelki po wodzie mineralnej - przydadzą się do testów, a także jakiś pojemnik na wodę do podmian, który będzie mógł chwilę postać w kącie, nie przeszkadzając domownikom.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Serpico23
Ryba
Ryba
Posty: 161
Rejestracja: 7 marca 14, 23:43

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Serpico23 » 31 sierpnia 14, 19:57

Dzięki za podpowiedź. Widziałem też, że mają w ofercie siarkowy akumulatorowy. Co z takim?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Hunter » 31 sierpnia 14, 20:01

EyeQueue pisze:Nie bierz stężonego siarkowego (95%).

Dlaczego?
Pytam bo akurat posiadam. Może jest coś o czym nie wiem? :mrgreen:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 14, 20:10

Serpico23, podaj czystość lub link.
Hunter, można się poparzyć, a ja nie biorę odpowiedzialności za bezpieczeństwo eksperymentatora. Zwłaszcza, że forum czytują też dzieci.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Serpico23
Ryba
Ryba
Posty: 161
Rejestracja: 7 marca 14, 23:43

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Serpico23 » 31 sierpnia 14, 20:45

http://chemiawarszawa.pl/text.php?id=35 ... ecznej%206
z tego sklepu będę brał kwas. Napisałem jeszcze mail czy mają solny lub siarkowy czysty do analizy i w jakich stężeniach oprócz wymienionych w ofercie.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 14, 21:05

Na Rzecznej mają tylko odczynniki techniczne, ale nie będziesz tam kupował, bo wygląda na to, żeś z Wawy lub okolic. No to przyjedziesz do mnie na Ursynów i weźmiesz sobie 5 L roztworu o stężeniu, jakie będziesz chciał. Jeśli jesteś zainteresowany, reszta na PW. Jakim testem mierzysz pH?
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Serpico23
Ryba
Ryba
Posty: 161
Rejestracja: 7 marca 14, 23:43

Re: Zakwaszanie wody

Postautor: Serpico23 » 1 września 14, 09:19

Nie wiem czy to PW doszło czy nie, bo ciągle jest w zakładce "Do wysłania"... Na pH mam test zooleka. Może kiedyś zaopatrze się w stały test. Zobaczymy co mi odpiszą w mailu, w razie czego podjade na Ursynów, bo jestem spod Piaseczna. Z tym ze aż 5 litrów na początek to za dużo, litr góra dwa wystarczy. Co do stężenia to może nie więcej jak 10% żeby nie trzeba było go już rozcieńczać?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości