woda 30 stopni !!!!

przemol07
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 września 14, 14:09

woda 30 stopni !!!!

Postautor: przemol07 » 8 października 14, 18:38

Witam
Kolejny raz zwracam się o pomoc do doświadczonych akwarystów.
Dwa dni temu zalałem swoje pierwsze akwa 112l. Problem pojawił się dzisiaj a mianowicie temperatura wody wynosi 30 stopni. Przeczytałem wiele wątków na rożnych forach na temat chłodzenia wody, jednak mi chodzi o znalezienie przyczyny takiej wysokiej temperatury i wyeliminowanie jej.
Pokrywa standardowa plastikowa 2x18w T8 + 2x24w T5. Oświetlenie chodzi około 10 godz na dobę. W akwa paprotnica, dwie żabienice, krypotokoryna, gałęziatka i oczywiście bez ryb.
Po otworzeniu klapek na karmienie, podniesieniu i odkryciu pokrywy z przodu, przy otwartym oknie i wyłączonych świetlówkach T8 temp. spadła do 29 stopni. Grzałko oczywiście wyłączona z zasilania. Zaraz po zalaniu temp. wynosiła 24 stopnie. Termometr rtęciowy. Od tafli wody do "końca akwa" około 3-4 cm. Temperatura w pokoju 24-25 stopni, akwa dość daleko od okna.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: Sance » 8 października 14, 19:05

Coś musi grzać tą wodę sprawdź co jest ciepłego w pobliżu. Grzejnik ? przegrzewające się stateczniki od świetlówek?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: KAMYK32 » 8 października 14, 19:11

A może statecznik też się dokłada do podniesienia temp ;-) zakładam,że T5 to zestaw dodatkowy i statecznik jest na zewnątrz?temu wspomniałem o jednym.

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: Dawid » 8 października 14, 20:22

84W i 10h + pokrywa+ 25 stopni w mieszkaniu i jest problem, spokojnie się nagrzeje ;-)

problemem są wszystkie wypisane wyżej czynniki ;-)
Obrazek

cyklista
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 26 marca 12, 17:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: cyklista » 9 października 14, 07:30

Powiedz ile ma woda rano, przed zapaleniem światła a ile wieczorem po zgaszeniu.
Wtedy będzie wiadomo czy ją podgrzewa samo oświetlenie czy inny sprzęt zapakowany do akwarium.
Podkarpackie Forum Farmaceutyczne
pff.odt.pl

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: Lars_Bergson » 9 października 14, 11:11

Moim zdaniem 87dawid87 ma racje 85W moze przez 10h podgrzac pewnie z 90L wody do tej temp. Dodatkowo jesli stateczniki nie sa elektroniczne tez sie grzeja konkretnie, podejrzewam ze te orginalne z pokrywy takie wlasnie sa, zatem rozwiazaniem byloby pozbycie sie T8 na rzecz T5 na elektronice ew. dokupienie do tych T8 statecznika elektronicznego (tak zrobilem u siebie i nic sie nie grzeje). Ostatecznym wyjsciem jest chyba rezygnacja z pokrywy na rzecz belki ale to chyba duzo drozsza zabawa. Widzialem gdzies tez patent na lato ze ludzie kubelek wkladali do wiadra z lodem nie wiem na ile to skuteczne ale na pewno malo praktyczne ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: Dawid » 9 października 14, 12:34

Nie bez znaczenia jest te 25 stopni w pokoju też. Zamknięta pokrywa(wytłoczka) + te watty robią swoje.
Obrazek

przemol07
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 września 14, 14:09

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: przemol07 » 9 października 14, 12:44

Światło zgaszone wczoraj około 20. Na noc odsłonięte klapki na karmienie. Rano o 7.30 temperatura 27 stopni:( Akwa daleko od kaloryfera (i tak wyłączony)
Statecznik elektroniczny do T5 na zewnątrz a w środku w starej pokrywie pewnie magnetyczny
I niestety to nie termometr, kupiłem drugi - pokazuje to samo. Dzisiaj w ramach testu 5godz świecenia tylko na T5

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: Lars_Bergson » 9 października 14, 12:55

To nie tak zle, jesli mowisz ze w pokoju masz 25C to ponizej raczej nie zejdziesz, bez mechanicznego chlodzenia. Jesli zgasiles swiatlo przy 30C po 11h masz 27, uzgledniajac pojemnosc cieplna takiego zbiornika (woda+podloze+kamienie itd) wyglada na to ze to wlasnie oswietlenie ci podgrzewa caly baniak. Trzeba poczekac co bedzie z samym T5 ale stawiam ze te 26-27 utrzymasz. Wywal to magnetyczne ustrojstwo, nie dosc ze buczy zazwyczaj to jeszcze grzeje sie jak maly piecyk, powinno byc oki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: Hunter » 9 października 14, 15:43

A mnie zastanawia dlaczego mieszkasz w tropikach? 24-25*C to temperatura nie do wytrzymania :/ Pomyśl na przykręceniem kaloryferów, wtedy z akwarium nie będzie problemu, a Ty będziesz prowadził zdrowszy tryb życia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: Lars_Bergson » 9 października 14, 15:50

Wydaje mi sie ze kolega pisal ze ma wylaczony kaloryfer i taka po prostu ma temp tam. Moze nad piekarnia mieszka :)
Obrazek

przemol07
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 września 14, 14:09

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: przemol07 » 9 października 14, 23:04

Hunter pisze:A mnie zastanawia dlaczego mieszkasz w tropikach? 24-25*C to temperatura nie do wytrzymania :/ Pomyśl na przykręceniem kaloryferów, wtedy z akwarium nie będzie problemu, a Ty będziesz prowadził zdrowszy tryb życia.



Kaloryfery jak pisałem WYŁĄCZONE!!! a w pokoju około 24 stopnie. Takie mieszkanie:) 7 piętro nad kopalnia i obok kopalni:)
Dzisiaj świeciłem tylko 5 godz. na 2x24 i temperatura utrzymała się na 27 stopni.
Chciałem nenonki dla dziecka ale będę musiał poszukać czegoś ciepłolubnego:)
Dzięki wszystkim za rady.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: deXter » 10 października 14, 06:21

Wymień statecznik T8 na elektronika i dołóż wiatrak komputerowy i będzie lepiej ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

cyklista
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 26 marca 12, 17:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: cyklista » 10 października 14, 08:30

dołóż jak pisali wcześniej jakiś wentylator wmontowany w pokrywę i podpięty do światła i powinien Ci temp. trzymać dużo niżej
Podkarpackie Forum Farmaceutyczne
pff.odt.pl

przemol07
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 września 14, 14:09

Re: woda 30 stopni !!!!

Postautor: przemol07 » 12 października 14, 08:23

Dziękuję wszystkim za rady i zainteresowanie tematem. Aktualnie świecę tylko 2x24w przez 5 godz i temperatura utrzymuje sie na poziomie 26,5 stopnia. Myślę że jakoś sobie poradzę. poszukam ciepłolubnych rybek.
Dla mnie temat do zamknięcia.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości