wysokie ph w nowym akwarium

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 2 marca 20, 08:35

Akwarium na nowo założone. wypłukałem żwir posadziłem roślinki wsadziłem kamienie. Zalałem wodą RO ph 6.4 kh 0 gh 0 ppm 16. Wody RO RO70% 30 % kranówka ph 7.8 Kh 17 gh 22. Po zalaniu 29-02 zrobiłem pomiary ph 7.4 kh gh 5 kh 4 ppm144. 1-03 pomiary ph 7.8 kh gh 5 kh 5 ppm144. Resztę parametrów mierzyłem 1-03 paskiem JBL 6 w1 reszta parametrów w normie. I tu pasek pokazał ph 7.4 a tester 7,8. Pomierzyłem kropelkowo też wyszło 7.8ph. Jak widać testy ph z paska się różnią

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 2 marca 20, 18:42

Dziś pomiar ph rośnie 8.1

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 2 marca 20, 20:07

Jakim testem wykonujesz pomiar pH i jakie masz aktualnie KH w akwarium?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 2 marca 20, 20:55

Testy wykonuję na dwie metody phmetr elektroniczny i kropelki zoolek pokazują to samo pow 8 no ijeszcze paski JBL 6w1 ale to ph przekłamuje. PH z 7.4 wzrosło w ciągu 3 dni do 8.1 kh i gh stałe Pomierzyłem właśnie Kh 5. Nie wiem co jest grane co tak podnosi ph

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 3 marca 20, 09:07

Też nie wiem, ale przy KH 5*n powinieneś mieć naturalne pH około 7,6-7,6 ;)
Odstaw całkowicie kranówkę, lej samo RO. Pamiętaj, że samo RO należny mineralizować mineralizatorem.
Jeśli i to nie pomoże to szukaj winnego w podłożu/kamieniach.
Dla mnie od początku kamienie granitowe były podejrzane, ale skoro upierasz się, że są OK, to szukaj i męcz się dalej.
pH samo z siebie nigdy nie rośnie. Coś musi alkalizować wodę. Najczęściej to podłoże/skały. Rzadziej chemia którą się leje niepotrzebnie do akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 3 marca 20, 12:34

Kamienie trzymałem w RO 3 doby i kh nie wzrosło. Został żwir rzeczny dziś zaleje RO i zobaczę co będzie (robiłem test kwasem i nic nie działo) no i jeszcze plaża z piasku kwarcowego z marketu budowlanego. Chemii żadnej nie lałem prócz bakterii ale to nie chemia. Jeszcze pozostaje filtr zewnętrzny. Tam są 1. ceramika walce małe i duże i 2 zeolit. Wywalę zeolit bo on na pewno reaguje z kwasem.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 3 marca 20, 15:38

Test na wodzie RO też nie daje 100% pewności. Przyjmijmy, że daje 90kilka procent pewności ;) Zdarzyło mi się kilkakrotnie spotkać z przypadkiem, gdzie skały nie reagowały na wodę RO, ale już w akwarium, gdzie oddziaływały na nie kwasy humusowe skałki były powoli trawione.

Co to za typ akwarium? Roślinne, biotopowe? Może torfianka albo CO2 załatwi sprawę z wysokim pH.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 3 marca 20, 21:19

Akwarium średnio roślin ławica neonków 12 szt i kardynałków 12 szt brzanki brokatowe 5 szt kirysy 6 szt otoski 6 szt. Co2 odpada. Na początek wywaliłem zoolit z filtra. Podmieniłem 15 l RO zobaczę za 2 godz. jakie będą parametry. Pozalewałem wszystko co leży w akwarium wodą RO pomierze KH. Czym teraz mineralizować wodę RO bo bedę lal ją samą na wymiany

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 4 marca 20, 06:09

Tak, powinieneś mineralizować wodę, ponieważ z każdą podmiana będzie spadać GH i KH. Mineralizatorów na rynku jest bardzo dużo, różnią się ceną i parametrami wody jakimi można z nich uzyskać. Rozejrzyj się np na allegro i poszukaj odpowiedniego dla siebie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 4 marca 20, 21:14

Witam pomiar słoików po 24 h
ph kh
zwir 7,2 0
piach 7,3 2
granit 6,8 0

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 4 marca 20, 21:55

Skok KH o 2*n w ciągu 24h to bardzo dużo.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 4 marca 20, 22:15

Pytanie w akwarium pomierzyłem wodę po wczorajszej podmianie i dziwi mnie że kh nie rośnie a rośnie 8.2 ph. Powoli skłaniam się do wywalenia tego żwiru i piachu. Jak widać granit na razie nic nie robi. Czemu wzrosło ph żwiru i piachu a w żwirze kh 0. Jakie podłoże włożyć. Ponieważ chciałbym kilka kirysów nie może być to podłoże aktywne. Czy dobry pomysł to AQUA SOIL Podłoże na bazie ZIEMI OGRODOWEJ 3 cm a na to Czarny żwirek kwarcowy-ceramiczny 0,4-1,4mm 3 cm

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 5 marca 20, 06:14

Czemu wzrosło ph żwiru i piachu a w żwirze kh 0

Bo im niższe KH, tym łatwiej wpłynąć na pH wody, a przy KH0, pH skacze jak oszalałe nawet pod wpływem gazów rozpuszczalnych w wodzie (np CO2 z atmosfery).
adusul pisze:Czy dobry pomysł to AQUA SOIL Podłoże na bazie ZIEMI OGRODOWEJ 3 cm

Nie, to zwykła ziemia ogrodowa z marketu budowlanego. Wiec IMO nie ma sensu przepłacać.
adusul pisze:a na to Czarny żwirek kwarcowy-ceramiczny 0,4-1,4mm 3 cm

Kwarcowy-ceramiczny? Dziwna nazwa. No ale nie sugeruje, żeby byłoby to coś co może wpływać na parametry wody, więc pewnie to dobre wyjście.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 5 marca 20, 07:18

żwirek z tego ogłoszenia https://allegro.pl/oferta/czarny-zwirek ... 8008983363 lub może coś innego co możesz polecić np jakieś podłoże aktywne. Co dodać aby rośliny jakoś dawały radę. Co zamiast ziemi ogrodowej jakieś kulki , może substrat.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości