wysokie ph w nowym akwarium

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 18 lutego 20, 08:22

Witam
To moje pierwsze akwarium po dłuższym czasie.
Akwarium 112 l filtr zewnętrzny 1000l/h. Do akwarium dałem żwirek florapol posadziłem rośliny . Kamienie granitowe. Woda w kranie ma pH 7.9 po zmiękczaczu. khd i ghd kolo 5. Zalałem akwarium wodą. Zaświeciłem ledy 45 w światło 12 h. wyjechałem na kilka dni i po powrocie woda czysta ale pH 8.6. Myśle zbiornik dojrzewa po 3 tygodniach roślinki nie rosną a pH 9.2. Udaję się do akwarystycznego polecają kwas leje pH spada do 7.6. Mierze codziennie pH rośnie po kilku dniach 8.6. Znów do sklepu. Diagnoza podłoże nie takie pewnie żwir trzyma pH. Wymieniam na żwir ze sklepu kupuję 40 l wody RO resztę dolewam z sieci znów kamienie granitowe roślinki. Po zalaniu pH 7.3. Doba po zalaniu 7.6 dwie doby 8.0 po 6 dniach mam 8.6 pH.
Parametry wody pH 8.6 khd 5 ghd 5 reszta w normie. Co robię nie tak skąd taki wzrost pH

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 18 lutego 20, 16:01

1. W jaki sposób zmiękczasz wodę?
2. Jakie GH i KH bazowe ma ta zmiękczana woda?
3. Kamień granitowy nadaje się na nagrobki a nie do akwarium ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 18 lutego 20, 17:14

1. woda zmiękczana przez zmiękczacz jonowymiana na Na
2. woda z sieci ma ponad 21 stN po zmiekczaczy 5 stN

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 19 lutego 20, 16:31

adusul pisze:1. woda zmiękczana przez zmiękczacz jonowymiana na Na

Tak myślałem... Coraz bardziej popularne to cholerstwo. No to już masz przyczynę dlaczego rośliny marnieją.
Te zmiękczacze nie nadają się do uzdatniania wody w akwariach roślinnych. Zmiękczanie wody w tym ustrojstwie polega na wymianie jonów magnezu i wapnia na jony sodu, przez co GH na testach spada, a kamień nie osiada sięw łazience na armaturze i w pralce. Efektem ubocznym jest wysokie Na w wodzie. Im mniej Na w wodzie tym lepiej dla roślin i na odwrót. Niestety na tej wodzie akwarium z roślinami nie będzie funkcjonowało.
Zainstaluj filtr RO przed zmiękczaczem, dla celów akwarystyki zmiękczaj wodę przez filtr RO.

A jeśli chodzi o kwestię wzrostu pH to widzę tutaj kilka powodów.
1. Granit/bazalt alkalizuje wodę
2. Podłoże aktywne, (które notabene nadaje się już tylko do wywalenia bo pochłonęło olbrzymie ilości Na) wpływa na pH
3. Testy szaleją i pokazują bzdury przez wysokie stężenie Na w wodzie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 20 lutego 20, 17:43

ok
mogę puścić wodę bezpośrednio z sieci ale w takim przypadku twardość wody ponad 20 st jak postępować z taką wodą

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 20 lutego 20, 17:49

Moje akwarium nie ma być typowo roślinne są 3 gatunki roślin + mchy + anubiasy. Rośliny raczej w mniejszości na razie śą bardzo małe. Sprawdzałem kamienie kwasem nie pokazuje bąbelkowania, od dwu dni leżą w wodzie demineralizowanej i ph minimalnie wzrosło 0,2 . Na dnie mam sam żwir też sprawdzałem kwasem i moczyłem w de mineralce nie stwierdzono wpływu na wzrost ph.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: jurkin » 20 lutego 20, 18:23

Kamienie sprawdź testem gh, nie ph, powinno być 0.

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 20 lutego 20, 20:24

Kamienie sprawdź testem gh- jak to zrobić

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: jurkin » 20 lutego 20, 20:29

Tą wodę w której mączą się kamienie sprawdź testem gh. Jeżeli wynik będzie większy niż zero to znaczy że zatwardzają wodę.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 21 lutego 20, 10:36

adusul pisze:Moje akwarium nie ma być typowo roślinne są 3 gatunki roślin + mchy + anubiasy. Rośliny raczej w mniejszości na razie śą bardzo małe.

Rozumiem. Jeśli kwestia roślinności jest dla Ciebie drugorzędna to musisz się pogodzić z ich kondycją korzystając z wody po zmiękczaczu.
Jeśli natomiast chodzi Ci głównie o problem wzrostu pH, to obawiam się że niestety nie poradzisz sobie ze skokami używając wody po zmiękczaczu.
Tak jak tłumaczyłem wyżej, "Zmiękczacz wody" to mylna nazwa, on nie tyle zmiękcza wodę co po prostu usuwa wapń i magnez zastępując je sodem, ale ilość minerałów w wodzie pozostaje ta sama. Stąd szalejące pH.

adusul pisze:ok
mogę puścić wodę bezpośrednio z sieci ale w takim przypadku twardość wody ponad 20 st jak postępować z taką wodą

Jak chcesz zmiękczyć wodę na potrzeby akwarystyki to żadne domowe zmiękczacze oparte na solach się nie nadają. Tylko filtr RO zdaje egzamin.
Pamiętaj o zależności pH od KH. Im wyższe KH, tym trudniej zmienić pH. Żeby zbić pH, musisz też zbijać KH. KH zbijesz za pomocą podmian wody na wodę o niższym/zerowym KH, np przepuszczonej przez filtra RO.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 22 lutego 20, 11:05

Czyli robię restary
1. czy muszę płukać żwir
2. czy tylko spuścić wodę i nalać ponownie pół wody RO + pół wody z sieci bez zmiękczania.
3. czy sadzić od razu rośliny czy najpierw obniżyć ph i dopiero jak będzie ok sadzić roślin.

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 22 lutego 20, 11:07

Czy taką wodę po RO + sieci należy jakoś wzbogacić o jakieś mikro i makroelementy.
Rośliny przestały rosnąć dostały brązowych plam na liściach nie wyglądają najlepiej.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 23 lutego 20, 20:06

Restart nie będzie potrzebny. Wystarczy kilka podmian wody.
3. czy sadzić od razu rośliny czy najpierw obniżyć ph i dopiero jak będzie ok sadzić roślin.

Najpierw sprowadz parametry do optymalnych, a dopiero potem dosadź rośliny.
adusul pisze:Czy taką wodę po RO + sieci należy jakoś wzbogacić o jakieś mikro i makroelementy.

Woda RO jest jałowa, ale jeśli będziesz ją mieszał z kranówką do mikro i makro wpadnie do akwarium wraz z tą kranówką.
Czy będzie trzeba dodatkowo nawozić akwarium mikro i makroelementami to już zależy od tempa poboru nawozów przez rośliny. Im więcej roślin tym większe zapotrzebowanie na nawozy. Z kolei jeśli w akwarium będzie tylko kilka roślin to mikro i makroelementy, które wpadną z kranówką + odchody ryb wystarczą.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

adusul
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 18 lutego 20, 08:19

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: adusul » 26 lutego 20, 16:38

Mam pytanie
Pomierzyłe mierzyć wodę w karnie ph 7,5 kh 20
Czyli muszę jednak wlać część Ro poszukałem na miejscu i litr 60 gr przy potrzebnych 50 kl transporcie za 100 zł kupiłem filtr RO3 75GDP. I pytanie czy lać samą RO czy mieszać z kranówką w jakim stosunku.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: wysokie ph w nowym akwarium

Postautor: Hunter » 26 lutego 20, 19:29

Pisz zrozumiale. Nie będziemy się domyślać co chciałeś napisać.
Wodę RO powinieneś mieszać z kranówką pobraną przed zmiękczaczem(!).
W jakich proporcjach mieszać to zależy jakie ta woda ma parametry (KH i GH), oraz jakie KH i GH chcesz docelowo uzyskać, a to z kolei zależy od obsady ryb jaką posiadasz.
KH już znamy, ale nie wiemy czy to kranówka po czy przed zmiękczaczem.
Nie znamy GH.
Nie znamy Twojej obsady.
Podejrzewam, że pierwsze kilka podmian wypadałoby zrobić na czystą RO.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości