Czy możliwe jest...?

Ralstin
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 25 lipca 18, 14:03

Czy możliwe jest...?

Postautor: Ralstin » 10 września 20, 22:05

Witam, przeczytałem wszystkie poradniki na temat cyklu azotowego i bakterii nitryfikacyjnych w akwarium i zacząłem się zastanawiać nad tym głębiej. Gdzieś przeczytałem, że rośliny tak jak glony lubią najbardziej amoniak, trochę mniej NO2, a najmniej NO3, jednakże "zjedzą" nawet NO3 jak nie będzie w wodzie tych dwóch pozostałych. I tu moje pytanie do Was, o wiele bardziej obeznanych z tematem ode mnie: Czy możliwe jest doprowadzić w akwarium do tego, aby rośliny przerabiały cały azot produkowany przez rybki na bieżąco, aby nie trzeba było wymieniać wody?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Czy możliwe jest...?

Postautor: jurkin » 11 września 20, 06:38

Możliwe, na tym polega zasada dzialania akwarium LT.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czy możliwe jest...?

Postautor: Hunter » 11 września 20, 07:03

Sprostuję dla potomnych. Rośliny najpierw pobierają jony amonowe (NH4), potem azotany (NO3), a na końcu azotyny (NO2) ;)

Dobrze kombinujesz. Niemniej jednak pamiętaj, że w akwarium występują też inne związki, nie tylko azotowe. Klasyczne Low-Tech opiera się o zasadę braku podmian przez nawet 6 miesięcy, tylko dolewamy odparowaną wodę wodą destylowaną (RO). W praktyce jednak trudno utrzymać takie akwarium stabilnie bez podmian. Akwarium to zbyt mały ekosystem, aby mógł sobie poradzić bez pomocy człowieka. Prędzej czy później taki system "pęka" a ryby padają, lub występuje masowy wysyp glonów, bo stężenia związków przemiany materii ryb osiągają krytyczne wartości. Kiedy system pęknie zależy głównie od nas samych i naszego widzimisię; tj chcemy coraz więcej i więcej ryb, ryby rosną więc więcej karmimy, a im więcej karmy trafia do akwarium tym więcej tworzy się związków przemiany materii.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości