Problem z NO2, NO3 – bakterie, wymiana wody

igorko
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 26 listopada 20, 15:00

Problem z NO2, NO3 – bakterie, wymiana wody

Postautor: igorko » 5 grudnia 20, 12:29

Po dwóch tygodniach od założenia 70 l. akwarium wpuściłem ryby (Neony Inessa 10 i Kiryski panda i czarne - razem 6). Wraz z rybami kupiłem tester paskowy i wyszło mi : NO2-0,5, NO3-50, KH-20, GH->21, pH-7,6, chloru brak. Po dwóch dniach bytności ryb NO2 zwiększyło się do 2 (być może inne światło i zły odczyt z paska), KH spadło do 15, reszta bez zmian. Podczas zakładania akwarium dodałem: uzdatniacz wody kranowej, po dobie preparat bakteryjno-enzymatyczny i po kolejnej dobie nawóz dla roślin. W akwarium jest średnia ilość roślin. Przed wpuszczeniem ryb zrobiłem błąd bo przepłukałem gąbkę z filtra wewnętrznego (ASAP 300) pod bieżącą wodą. Dodatkowo mam łodygę wyjętą z rzeki, co prawda gotowaną i wypiekaną w piekarniku, ale może ona powoduje takie parametry wody?

Na razie strat nie ma, ryby zachowują się normalnie, pobierają pokarm, mają intensywne barwy, żwawo pływają po akwarium. Woda w akwarium jest czysta, przejrzysta.

Zastanawiam się co robić w związku z tymi wynikami:
1. Na razie czekać i obserwować wyniki.
2. Dodać preparat bakteryjno-enzymatyczny
3. Podmienić z 15% wody.

Proszę o porady.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z NO2, NO3 – bakterie, wymiana wody

Postautor: Arturrro » 5 grudnia 20, 19:04

1. Testy paskowe są do dupy, przykro mi. Wskazania często odbiegają od faktycznych parametrów, strata kasy. Póki nie kupisz testów kropelkowych to nie będziesz znał prawidłowych wartości. Dlatego nawet nie będę komentował Twoich wyników bo to nie ma sensu bo już z tego miejsca wiem, że masz inne wartości w akwarium.
2. No to jak wypłukałeś Twoje wojsko z gąbki to jedziesz teraz od nowa. Podmiana wody co 3 dni po około 30-40% wody. Do każdej podmiany lej dwukrotność zalecanej ilości bakterii. Tak przez 2 tygodnie. Później jedna podmiana w tygodniu rzędu 20-30% wody i nadal bakterie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z NO2, NO3 – bakterie, wymiana wody

Postautor: Hunter » 5 grudnia 20, 19:27

A przede wszystkim testy kropelkowe na NO2, stała ich kontrola i szybka podmiana jeśli zajdzie taka potrzeba. NO3 na tym etapie jest mniej istotne, więc to sobie póki co odpuść.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

igorko
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 26 listopada 20, 15:00

Re: Problem z NO2, NO3 – bakterie, wymiana wody

Postautor: igorko » 5 grudnia 20, 21:35

Test robiłem - JBL Aquatest 7 in 1.

Jakie preparaty do badania twardości, NO2 i NO3 byście polecili? w jakiejś rozsądnej cenie

Przed chwilą podmieniłem z 15% na wodę zdemineralizowaną, wlać teraz AZOO SUPER BIO-BACTERIA 11w1? bo to mam, wlałem raz na starcie akwarium.

Jeszcze jedna uwaga bo zobaczyłem, że na roślinach zaczynają pojawiać się glony: okrzemki i nitkowate.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z NO2, NO3 – bakterie, wymiana wody

Postautor: Arturrro » 6 grudnia 20, 09:07

Producentów testów bardziej znanych i lubianych przez akwarystów jest trzech: JBL, Sera, Zoolek. Osobiście używam JBL, są droższe od konkurencji ale nie oznacza, że tamte są gorsze. Po prostu się przyzwyczaiłem. Wg mnie test np. na NO3 zoolek jest lepszy w odczycie od JBL, ponieważ skala kolorów jest bardziej przejrzysta i osobiście czasem denerwuje mnie porównywanie czy kolor żółty jest bardziej żółty od poprzedniego czy może go dopasować do wyższej wartości. Przed wyborem testów polecam wpisać na YT porównanie testów takich i takich i wybrać, któryś na podstawie wyciągniętej opinii.

Te bakterie co masz lej.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z NO2, NO3 – bakterie, wymiana wody

Postautor: Hunter » 9 grudnia 20, 06:46

Arturrro pisze:Wg mnie test np. na NO3 zoolek jest lepszy w odczycie od JBL

Może i skalę mają łatwiejszą do porównywania kolorów, ale za to odsetek trefności testów ogromny. Internet jest pełen komentarzy, że dwa testy Zoolek NO3 potrafią wskazać różne wyniki tej samej badanej wody... Sam to przerabiałem. Podobnie z GH, ten potrafi zawyżać wynik o 30-40%. Na sprzęcie i preparatach mierniczych nie warto oszczędzać i to w każdej branży, nasze dalsze działania i sukces opiera się na wynikach pomiarów których powinniśmy być pewni.
igorko pisze:Jakie preparaty do badania twardości, NO2 i NO3 byście polecili? w jakiejś rozsądnej cenie

NO3 z JBL. Przerabiałem też Sera i Zoolek, jednak JBL wypada najlepiej.
KH, GH testy JBL, tak zwane "uzupełnienie", czyli same preparaty, są tańsze a menzurki do badania masz z NO3, instrukcję przeprowadzania testu znajdziesz w internecie.
NO2 z JBL też wystarczy w formie "uzupełnienia". J.w. menzurki do badań zapożyczasz z testu NO3, a skala barw jest zbędna. Ponieważ przy NO2 każda wartość inna niż 0 jest nieprawidłowością i wymaga szybkiej reakcji, zatem obecność różu w badanej próbce świadczy o nieprawidłowości, a im więcej różu w menzurce tym większy problem dla akwarysty. ;)
Zaproponowany przeze mnie zestaw to najbardziej ekonomiczna ale pewna wersja zestawu testów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z NO2, NO3 – bakterie, wymiana wody

Postautor: Arturrro » 9 grudnia 20, 10:31

Szkoda, że te testery Hanna są takie drogie i nie ma konkurencyjnej firmy aby ceny poszły w dół. NO3 mają w zakresie tylko do 5ppm a za większą skalę badanej wody trzeba zapłacić już ponad tysiaka :( No ale tutaj mamy pewniaka, że dany pierwiastek jest w wodzie w określonym stężeniu bo czasami takie domyślanie między wartościami czy jest czegoś 16 czy 19 też jest słabe bo zakresy w górnych podziałkach już są zbyt duże. Dlatego też testy kropelkowe informują nas czy jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia założonego stężenia i najlepszą metodą na określanie stanu faktycznego jest najzwyczajniej na świecie nauka na roślinach :) One nigdy nie kłamią :P

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 70 gości