[32l] Low tech (?)

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

[32l] Low tech (?)

Postautor: Slamdunker » 10 listopada 10, 22:55

Wymiary zbiornika: 44x24x30

-Oświetlenie: 15W żarówka energooszczędna 2700K (docelowo 2x 8W daylight + grolux lub 1x15W żarówka energooszczędna 6500K daylight)

-Filtracja: kaskada FZN2, prefilt z gąbki, w środku zaczynając od dołu: gąbka+ceramika aquael bioceramax pro600+wata)

-Ogrzewanie: 50W z termostatem

-Dodatkowe wyposażenie: ziemia i glina jako podłoże przysypane piaskiem

-Obsada: brak, docelowo: krewetki, gupiki endlera (2 samce + 3 samice?), może coś jeszcze

-Roślinność:
-bacopa caroliniana (bakopa karolińska)
-ludwigia repens (ludwigia płożąca)
-ludwigia ??? (nie ma tak intensywnego czerwonego koloru na spodzie liści jak repens, liście nie są oliwkowe jak u repens a zielone)
-egeria densa? (moczarka argentyńska)
-cabomba caroliniana (kabomba karolińska )
-hydrocotyle leucocephala (wąkrota białogłowa)
-cryptocoryne wendtii (zwartka wendta)
-lilaeopsis carolinensis?

Wiek zbiornika: 1 dzień

Dekoracje: kamienie

Z założenia miał to być zbiornik low tech, o możliwie jak najbardziej naturalnym wyglądzie. Niestety, brak doświadczenia w aranżacji zbiorników i niezbyt dobra orientacja w roślinności przyczyniły się do tego, iż zakupiłem nie do końca odpowiednie rośliny. Przede wszystkim zakupiłem za dużo gatunków do tak małego zbiornika. W przyszłości myślę o tym, żeby moczarkę, kabombę i wąkrotę zastąpić jakimś jednym gatunkiem, np. nadwódką. Z lewej strony przed bacopą zamiast kamienia już mam zamiar zasadzić glossostigmę potocznie zwaną chyba "glosią" (gdzieś podobną nazwę wyczytałem). Trochę żałuję, bo akwarium obecnie przypomina bardziej wesołe miasteczko niż wycinek podwodnej natury.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Hunter » 11 listopada 10, 09:45

LT zazwyczaj robi się na ziemi, masz tam ziemię? :) Widzę na zdjęciach bardzo cienką warstwę podłoża.

Świetne kamienie! Skąd je masz?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Pawlosma
Ryba
Ryba
Posty: 182
Rejestracja: 18 czerwca 10, 16:51
Lokalizacja: Grudziądz

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Pawlosma » 11 listopada 10, 09:49

Bardzo mi się podoba nie ważne czy LT , jest super.
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Greek » 11 listopada 10, 12:05

Fajnie to wygląda, dodaj jeszcze tło a efekt będzie świetny ;).
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Kew1
Ryba
Ryba
Posty: 474
Rejestracja: 12 marca 10, 22:19
Lokalizacja: toruń

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Kew1 » 11 listopada 10, 12:38

Super,środek z tymi kamieniami mi się podoba najbardziej :ok:

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Slamdunker » 11 listopada 10, 14:58

Hunter pisze:LT zazwyczaj robi się na ziemi, masz tam ziemię? :) Widzę na zdjęciach bardzo cienką warstwę podłoża.

Świetne kamienie! Skąd je masz?


W pierwszym poście, w podpunkcie "Dodatkowe wyposażenie" napisałem, że mam ziemię zmieszaną z gliną, coś około 2cm. Przysypałem ją 3cm warstwą piasku. Warstwa podłoża wcale nie jest taka cienka. Z przodu 3,5 cm, z tyłu dochodzi do 5cm.

Kamienie mam z potoku górskiego. Ogólnie nie jestem za tym, żeby okradać matkę naturę, ale pozwoliłem sobie te 3 kamienie z brzegu potoku zabrać...

Dzięki wszystkim za pozytywne opinie, ale mimo wszystko jeszcze daleka droga do efektu jaki chciałbym uzyskać...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Hunter » 11 listopada 10, 16:41

oj racja :) napisałeś o ziemi. Jakoś to "dodatkowe wyposażenie" mnie zmyliło :]

Akwarium ładne. Efekt będzie jeszcze lepszy, jak rośliny się rozrosną i całkowicie zasłonią tylna szybę.

Czekamy na mieszkańców ;D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kudłaty
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 15 maja 10, 16:29

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Kudłaty » 11 listopada 10, 19:13

Całkiem ładne akwa, krewetki będą miał raj ;) Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało za jakiś czas.

Awatar użytkownika
Krzysiu1996
Ryba
Ryba
Posty: 298
Rejestracja: 27 lipca 08, 16:01
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Krzysiu1996 » 11 listopada 10, 19:49

super baniak , naprawdę ładny zbiornik ... Gratulację :ok:
112l : Azja
120l : żółwie ozdobne

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Plewek01 » 17 listopada 10, 15:50

Co do LT to na pewno nie u Ciebie :) Co prawda ziemia jest, ale to jedyne co wiąże ten zbiornik z LT. Jak dasz docelowo światła tyle co piszesz to na bank będziesz musiał nawozić i bez bimbra się nie obejdzie. A i o glony trudno nie będzie :) . Co do obsady dałbym jednak same samce tak z 5szt. albo jeśli już to 1+4. Aranż faktycznie całkiem ciekawy choć czegoś mi w nim brak, ale niestety sam nie wiem czego :roll:

Awatar użytkownika
yorki111
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 955
Rejestracja: 21 czerwca 07, 07:29

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: yorki111 » 17 listopada 10, 15:58

A tu się mylisz. LT może mieć oświetlenie do 0,5W/l czyli mieści się w tej granicy :P
160l-mcharium
56l-mchowa kostka

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Plewek01 » 17 listopada 10, 16:07

yorki111, może ale Slamdunker, docelowo chce mieć prawie 1w/l :)

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Slamdunker » 17 listopada 10, 17:05

Plewek01 pisze:Co do LT to na pewno nie u Ciebie :) Co prawda ziemia jest, ale to jedyne co wiąże ten zbiornik z LT. Jak dasz docelowo światła tyle co piszesz to na bank będziesz musiał nawozić i bez bimbra się nie obejdzie. A i o glony trudno nie będzie :) . Co do obsady dałbym jednak same samce tak z 5szt. albo jeśli już to 1+4. Aranż faktycznie całkiem ciekawy choć czegoś mi w nim brak, ale niestety sam nie wiem czego :roll:


Może niepotrzebnie zrobię małego OT, ale nie lubię jak niesłusznie się mi coś wytyka :P. Otóż ten zbiornik wiąże z LT wszystko oprócz nadfiltracji. Sprawa oświetlenia jest otwarta (czytaj niżej). Roślin jest dużo tak jak w prawdziwym LT, a będzie jeszcze więcej. Ziemia jest. Wszystko jest jak w prawdziwym LT tylko ta nadfiltracja trochę mi psuje koncepcję, ale to nie problem, bo zawsze można dokupić parę ryb więcej i nadfiltracji nie będzie ;)(nie widziałem sensu pozbywać się dobrego filtra i kupować inny gorszy).

yorki111 pisze:A tu się mylisz. LT może mieć oświetlenie do 0,5W/l czyli mieści się w tej granicy :P


Dokładnie tak jest. Więc nie wiem Plewek, skąd masz takie info:
Plewek01 pisze:yorki111, może ale Slamdunker, docelowo chce mieć prawie 1w/l :)


Widocznie nieuważnie przeczytałeś podpunkt oświetlenie.... W ramach wyjasnień:

"docelowo 2x 8W daylight + grolux lub 1x15W żarówka energooszczędna 6500K daylight", Oznacza to, że rozważałem 2 opcje:
1. Będę miał 2 świetlówki 8W, grolux razem z daylightem czyli w sumie 16W, co daje 0,5W/l
2. Będę miał jedną żarówkę energooszczędną 15W o barwie 6500K, co daje niecałe 0,5 W/l

Obecnie nie mam żadnej z tych opcji. Na początku miałem 15W żarówki energooszczędnej. Po dwóch dniach zrobiłem sobie "belkę" DIY. Zamocowałem na niej jedną świetlówkę 8W grolux, gdyż została mi ona wraz z okablowaniem po poprzednim akwarium, dokupiłem zwykłą oprawkę na gwint E27 oraz kabel i doczepiłem do belki jeszcze żarówkę energooszczędną 11W o barwie 4000K. Na dzień dzisiejszy mam więc w sumie 19W, co daje około 0,6 W/l i muszę przyznać, że jest trochę prawdy w tym co Plewek pisze. Przy takim oświetleniu rośliny rosną za szybko, widać że trochę marnieją, pewnie ze względu na brak nawożenia, dlatego zamierzam ograniczyć to oświetlenie. Rozważam obecnie 3 opcje:

1. Sama świetlówka grolux 8W na te 32 litry(daje to 0,25W/l)? Boję się, że rośliny mogą nie uciągnąć przy tak słabym oświetleniu, zwłaszcza kabomba.

2. Myślę też żeby zmienić tą żarówkę energooszczędną 11W na 5W lub 8W. Miałbym wtedy odpowiednio 13W (0,4W/l) i 16W (0,5W/l).

3. Rozważam też opcję zakupienia lampki aquaela z zestawu shrimpset, bo belka, którą zrobiłem jest trochę nieestetyczna. Poza tym, przez belkę trudniej mi przykryć akwarium szkłem, a chcę to zrobić, bo boję się, że ryby i krewetki będą mi wyskakiwały. Przy opcji lampki aquaela miałbym 11W czyli 0,34W/l.

Przyjmuję, że mój baniak ma 32 litry. Niemniej wody tak naprawdę jest zaledwie 25l, dużo zajmuje podłoże i kamienie, ale nie wiem dokładnie czy liczyć samą ilość wody czy całą objętość baniaka. Może ktoś coś doradzi w sprawie oświetlenia. Nie chcę żeby rośliny rosły za szybko, z drugiej strony nie chcę żeby marniały. Jaka opcja bedzie najbardziej optymalna?

Awatar użytkownika
yorki111
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 955
Rejestracja: 21 czerwca 07, 07:29

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: yorki111 » 17 listopada 10, 17:23

Plewek01 - czytaj ze zrozumieniem, on nie chce dokładać oświetlenia do tego co ma, tylko je wymienić ;)
160l-mcharium
56l-mchowa kostka

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Re: [32l] Low tech (?)

Postautor: Slamdunker » 17 listopada 10, 17:55

Tak to mniej więcej wygląda po tygodniu od zalania:

Obrazek

Obrazek

Póki co wszystko w miarę dobrze rośnie, oprócz moczarki, która gnije i chyba będę musiał ją wyrzucić. Zauważyłem też, że kryptokoryna i bakopa lekko żółkną, dlatego podłożyłem im pod korzenie kulki gliniane własnej roboty, żeby mogły zacząć pobierać składniki z podłoża zanim ich korzenie dotrą do ziemi umieszczonej pod piaskiem. Dodałem też trochę nawozu w płynie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości