[240 L] - Start akwarium

sniver
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 marca 13, 08:48

[240 L] - Start akwarium

Postautor: sniver » 18 marca 13, 08:53

Przede wszystkim na początek chciałem się przywitać z resztą forumowiczów, a tym samym pokazać startowy zbiornik 240 litrów jaki nabyłem w ostatnim tygodniu.

Zbiornik 120x50x40 - a więc 240L, profilowany + pokrywka z jarzeniówkami (nie znam ich mocy).
Filtr BHW 302 + grzałka niewielka, bo jest dość ciepło w mieszkaniu i zdaje się ona zbędna....

Temperatura wody około 26-27 stopni, Ph (jeśli wierzyć wodociągom to około 7,2) i inne parametry nie są jeszcze znane - testery nie dotarły do mnie.

Obsada:

7 kirysków pstrych
2 kiryski albinosy
2 kiryski spiżowe
2 kiryski sterby
2 zbrojniki
4 skalarki
4 prętniki karłowate

no i to co mi zostało z poprzedniego z poprzednego akwa:
około 10-12 tetra sztucznie barwione...
3 neony
4 danio

1 żaba wodna (nie wiem jaki rodzaj bo się na nich nie znam).

Do tego przypadkowo kupione roślinki (mam ograniczony budżet) - a więc taki startowy zbiornik - zamówiłem u sprzedawcy na allegro mech który dostanę za jakiś tydzień - więc, będzie ładniej i ciekawiej..

To teraz poproszę o baty - ewentualne wskazówki - mówię odrazu - rybek jest wiele, a kamieni nie wyrzucę :D
Tetry zostaną przewiezione do znajomego akwarium tylko je założy - więc obsada się nieco zmniejszy...

Oto fotka:
Obrazek

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: przemekkmmz » 18 marca 13, 13:56

Piąteczka :)
Pokombinuj z roślinami i kamieniami, teraz to wygląda jak jakis murek :)
Zbiornik wygląda na mniejszy przez to, inne ustawienie zwiększy wizualnie glebie.
Brakuje Ci wysokich roślin, pomyśl o nurzańcu Valisineria gigantea na przyklad.

Jak bedziesz już miał mech obsadz nim kamienie :)
Co do obsady to zdecyduj się na jeden rodzaj kirysów i wpuść stadko około 8 sztuk jednego gatunku.

sniver
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 marca 13, 08:48

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: sniver » 18 marca 13, 14:53

Z tym może być problem :niewiem:
Kirysy są ulubieńcami mojej żony - moje zresztą też :D
Prawdę mówiąc gdyby nie fakt że one ciągle przy dnie siedzą albo gdzieś w kamieniach baraszkują to by były w akwa same kirysy :D

Awatar użytkownika
xianhua1
Ryba
Ryba
Posty: 368
Rejestracja: 9 lutego 12, 17:19

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: xianhua1 » 18 marca 13, 19:55

Kirysy są ulubieńcami mojej żony

Z żona nie wygrasz Kiryski zostają :D Przepatrz Galerie na forum a może dostaniesz nagle jakiś pomysłów na aranżację dobrą :D Rośliny na tył bo strasznie pusto u ciebie :(

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: Fatty » 18 marca 13, 20:04

sniver pisze:Kirysy są ulubieńcami mojej żony - moje zresztą też :D
Prawdę mówiąc gdyby nie fakt że one ciągle przy dnie siedzą albo gdzieś w kamieniach baraszkują to by były w akwa same kirysy


większe stadko kirysów jednego gatunku kapitalnie wygląda a i ryby się lepiej czują: można ciekawe zachowania obserwować :) Kiryski różnych gatunków już takiej fajnej, zgranej paczki nie stworzą
Are you sure, you want to exist?


sniver
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 marca 13, 08:48

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: sniver » 18 marca 13, 20:20

No tak - ale nie bardzo mam szansę porównać jak wygląda to u innych z tymi kiryskami na żywo - nie znam nikogo kto by miał coś większego niż 20 litrów :D

co do kamieni - to ja tu robie getto :czacha:

hehe

a na serio, w tej chwili przygniatają korzenie - bo wypływają :/

Awatar użytkownika
mati5123
Ryba
Ryba
Posty: 358
Rejestracja: 10 lipca 10, 10:06

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: mati5123 » 18 marca 13, 20:38

Ta moim marzeniem było zawsze stadko pand no ale nie wyszło :D , kiryski w akwa zawsze są fajne fajne ale więcej roślinek i te kamienie to po co ustawiać jak kartofle w szeregu :D lepiej trochę porozrzucać z wyczuciem oczywiście :P powodzenia :D
Moje 63L -old one

sniver
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 marca 13, 08:48

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: sniver » 18 marca 13, 21:31

Jakiś dobry i sprawdzony sposób na to by roślinki nie wypływały może ktoś zdradzi?
Nie chcę nadmiaru wielkich kamieni które przytrzymują je przy podłożu :D

Może jakaś siateczka czy coś?

Awatar użytkownika
mati5123
Ryba
Ryba
Posty: 358
Rejestracja: 10 lipca 10, 10:06

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: mati5123 » 19 marca 13, 17:03

Wtykasz głęboko w żwirek czy co tam masz i roślina gdy się ukorzeni sama się trzyma :D
Moje 63L -old one

sniver
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 marca 13, 08:48

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: sniver » 20 marca 13, 08:51

w tym rzecz że by się ukorzeniła dobrze to powinna przez jakiś czas posiedzieć w miejscu, a te francowate glonojady je wykopują. Postanowiłem że załatwię nowe akwarium do przechowania ryb - pożyczę od znajomego - kiedyś w piwnicy się mu kurzyło..
Wypompuję wodę, włożę siatkę plastikową ogrodową. Powciskam roślinki, tak aby, korzenie rozprowadziły się pod siatką. Całość zasypię żwirkiem i piaskiem. Potem głazy i kamienie, korzenie i inne pierdoły i będzie się trzymać...mam nadzieję :mrgreen:

Takie akwa ile musi postać aby dojrzało - poprzednie nie bardzo stało w odosobnieniu...
2-3 dni wystarczy aby wpuścić rybki?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: Hunter » 20 marca 13, 10:42

sniver pisze:Takie akwa ile musi postać aby dojrzało - poprzednie nie bardzo stało w odosobnieniu...
2-3 dni wystarczy aby wpuścić rybki?

Każdy baniak jest indywidualny. Jedni powiedzą tydzień, inni dwa, a jeszcze inni miesiąc. Zasada jest prosta. Niebezpieczne związki azotu muszą być na poziomie równym 0, oczywiście mówię tutaj o NH3/4 i NO2. Jak wlejesz wodę z dojrzałego akwarium, to proces ten na pewno przebiegnie szybciej.

Wszystko fajnie, tylko obsada kuleje. Raz to trzymasz zimnolubne kirysy z ciepłolubnymi skalarami, co w tym przypadku może skończyć się śmiercią dla kirysów ze względu na niższą zawartość tlenu w ciepłej wodzie, a dwa akwarium jest nieodpowiednie dla Skalarów, z tego samego powodu co nie trzyma się skalarów w 112, z tego samego powodu nie trzyma się w 240 o tych wymiarach (wysokość akwarium ta sama, czyli za niskie), trzy mieszasz biotopy. To, że prętnik ponoć w Ameryce został introdukowany, nie oznacza to, że to jego naturalny obszar występowania, a więc do reszty ryb naturalnie nie pasuje. Danio podobnie, neon mam nadzieję, że nie Innesa, bo to już katorga dla tej ryby.

Daj na tył czarne tło, baniak będzie się lepiej prezentował ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

sniver
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 marca 13, 08:48

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: sniver » 20 marca 13, 12:32

skąd w wodzie z kranu biorą się związki azotu?Ewentualnie co powoduje że one się pojawiają?

edit: dobra już wiem - czyli duża ilość roślin + wiadro albo dwa wiadra wody którą buchnę komuś z akwa powinno sprawę przyspieszyć? Dobrze rozumiem?

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: przemekkmmz » 20 marca 13, 17:22

Pojawienie się związków azotowych w wodzie (tych szkodliwych) spowodowane jest tym, że obumarłe liście roślin, wszelkie syfki z podłoża, drewna itd. rozkładają się i je wydzielają.
W świeżym akwarium nie ma odpowiedniej ilości bakterii nitryfikacyjnych które je konsumują i rozkładają na te lepsze, z którymi już sobie poradzą rośliny. Tak w duuużym skrócie :)

Bakterie będą się rozmnażały, wystarczy ich niewielka ilość przyniesiona z roślinami. Wystarczy im do tego papu i temperaturka :)
W wyższej temperaturze będą się szybciej namnażały.

Tak przyspieszy to proces dojrzewania, ale nie zastąpi :)

sniver
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 marca 13, 08:48

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: sniver » 25 marca 13, 16:57

Dobra mam mały baniak do przechowania rybek. Mam nadzieję że te pare dni tu wytrzymają.

sniver
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 18 marca 13, 08:48

Re: [240 L] - Start akwarium

Postautor: sniver » 18 czerwca 13, 09:04

No to powracam do tematu. Zmieniłem nieco wystrój - to znaczy włożyłem koralowca (nie bić - wiem że to morskie itd..) do tego wrzuciłem do zniwelowania "wahań parametrów wody" dodatkowe korzenie. Efekt superowy - na niektórych koralach pojawiają się zielona narośl (coś jak by a'la glony). No i fajnie zaczyna to wyglądać! Całość dodatkowo kontroluje testami. Nic niepokojącego się nie dzieje. Kamienie zatopiłem 3 tyg. temu, póki co za wcześnie na osądy ale musi być nieźle bo - uwaga!

Moje zeberki zaczęły kopać dziury w ziemi. By tego było mało wszystkie 3 naraz! Wyczytałem że barwa brzucha i jego powiększenie + dodatkowa agresja (wcześniej były naprawdę spokojne) = tarło, składnie ikry i maluchy.

Filmik z robienia demolki (bo przy okazji ryby postanowiły wykopać sobie rośliny...): http://www.youtube.com/watch?v=r9P_3061zsc

No i teraz seria pytań:

1. Mam w akwarium też akare pomarańczopłetwą (3 sztuki) - które cały czas podpływają ale oberwało im się wiele razy od tatuśka :D czy powinienem oddzielić oba rodzaje pielęgnic i przenieść do innego akwa? Czy może dopiero gdy coś sie wykluje, zaczekać moment i dopiero maluchy przełożyć?

2. Czy po narodzinach, wyłowić tatuśka? Mamuśki? Bądź nic nie robić?

3. Czy mogę wsadzić ponownie rośliny? Czy w ten sposób nie zaburzę ich starań o potomstwo?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości