[215L] WoodLand

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [215L] WoodLand

Postautor: barttsw » 24 listopada 16, 17:55

wata ogranicza i to sporo
wirnik czysc co 6 miesiecy

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 17:56

To jest cieniutka warstwa - ok 1 cm... Myślę, że to albo wirnik albo za dużo lawy w środku :)
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [215L] WoodLand

Postautor: barttsw » 24 listopada 16, 17:58

wirnik i wata
nie szkodzi ze 1 cm grubosci chodzi o jej gestosc
przefiltrowac ci przefiltruje gorzej z cyrkulacja ja stosuje zawsze dodatkowo cyrkulatory

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 18:05

No właśnie cyrkulacja - u mnie oczywiście woda sobie wolniutko obiega zbiornik, ale rośliny raczej się nie bujają.

Jak zamontowałem małą głowicę 500l/h to mam trochę pralkę i więcej syfku w wodzie (kurz, pył). No i nie podoba mi się dodatkowe urządzenie w zbiorniku. Sam już nie wiem co lepsze. Chciałem się skupić na lepszym filtrze zewnętrznym z większym przepływem.

Czy większa cyrkulacja jest też potrzebna aby lepiej "wymywać" nieczystości z elementów dekoracji i liści roślin (odchody, kurz itd)? O odpowiedniej dystrybucji CO2 wiem...

No nic - przy następnej wymianie węgla spróbuję wyczyścić wirnik - tylko nie wiem jak ;)
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Hunter » 24 listopada 16, 18:28

mihow1979 pisze:Ostatnio tylko przesiadłem się na Fluval Carbon bo jest w woreczkach i nie trzeba go praktycznie płukać.)

Daj znać jak będziesz wymieniał, bo szkoda przepłacać, a wprowadzam węgiel mielony pakowany już w woreczki ;) To samo co Fluval
mihow1979 pisze:To jest cieniutka warstwa - ok 1 cm... Myślę, że to albo wirnik albo za dużo lawy w środku

Bartek dobrze mówi. Wata z reguły wyłapuje najmniejsze zanieczyszczenia i szybko się zapycha, więc sporo ogranicza przepływ.

mihow1979 pisze:Czy większa cyrkulacja jest też potrzebna aby lepiej "wymywać" nieczystości z elementów dekoracji i liści roślin (odchody, kurz itd)? O odpowiedniej dystrybucji CO2 wiem...

Wiadome, że prąd wody ruszy najmniejszy pył ;p Np mchy dobrze jest poddać dużej cyrkulacji, bo na nich lubi osiadać się drobny syfek. Jeśli masz dobrą mechanikę to ten wzburzony pył powinien zostać wyłapany prędzej czy później.

A ja z ciekawości dopytam ;) Wcześniej miałeś HELPa i problem z "kurzem" pływającym w wodzie. Na piasku masz to samo?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 19:08

Restart akwarium byl spowodowany wlasnie rozpadajacym sie podlozem. Mialem mnostwo pylo na warstwie podloza, ktory przy kazdym myciu szyb roznosil sie po zbiorniku. Mialem juz tego dosc.

Teraz kurz w wodzie tez mam i nadal nie wiem skad on sie bierze. Ale jest go mniej i jest widoczny jak nos przylozysz do szyby. Dlatego tez wymienilem Unimaxa na Eheima. Lekka poprawa byla ale wody krysztalowej nie mam.

Byc moze to wszystko jest spowodowane slaba filtracja? Juz sam nie wiem. Teraz po glowie chodzi mi albo dolozenie kolejnego kubla jako mechanik albo wymiana mojego Eheima na 2080. Moge kupic za dobre pieniadze. Ale czy to cos zmieni?
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [215L] WoodLand

Postautor: barttsw » 24 listopada 16, 19:13

powiem ci tak zawsze zakładam na zbiornik 2 kubly i w 99% zaladowane lawa

teraz mam jeden bo mi nie trzeba takiej filtracji bo tanganika miesorzerna

ale na twoim miejscu dolozyl bym 2 kubel i wywalil ta wate a dał gabke 30 lub 45 ppi

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 19:26

Dziwne jest jedno. Mój kolega ma Glossy 80 (128L brutto) i w nim jednego Unimaxa 250. I wodę ma po prostu krystaliczną. Jak zobaczyłem jego zbiornik to mi szczęka opadła. Jako podłoże ma też sam piasek i podobną obsadę do mojej. Podmiany kranówką itd...

A u mnie jest netto jakieś 160L wody i mam 2x mocniejszy filtr od niego i u mnie takiej wody uzyskać nie mogę. I to mnie wyprowadza z równowagi.
Owszem - można kupić dodatkowy kubeł, ale dlaczego u niego "wody nie ma" a u mnie "woda jest widoczna"? I u niego nie ma węgla, a u mnie jest :)
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [215L] WoodLand

Postautor: barttsw » 24 listopada 16, 20:06

bo kazde akwarium jest inne
po drugie znow wpuscilem ryby do niedojrzalego zbiornika w cyklu azotowym rozne cyrki sie dzieja

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 25 listopada 16, 12:43

W związku z faktem, że wczoraj mój Eheim zaczął turkotać postanowiłem go otworzyć i sprawdzić co się dzieje.
Ku mojemu zdziwieniu wirnik był cały usyfiony mazią :) Szczoteczka do zębów i wyczyszczony.

Filtr od razu zaczął ciszej pracować i przestał turkotać. Ale przepływ zmierzony moją niedoskonałą metodą wyszedł mi jakoś ok 514L/h. Watę też wymieniłem i wsadziłem ciut mniej.

No nic - pomyślę jeszcze o dodatkowym kubełku...
Glossy Reef 215L

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 27 listopada 16, 19:01

Wczoraj postanowiłem jeszcze wyczyścić zawory oraz zaworek przeciwzwrotny. Przy okazji zauważyłem, że zaworek przeciwzwrotny był jakby żle założony przez co trochę ograniczało to przepływ. Jest tam taka gumowa nasadka, która nie była wciśnięta do końca i zaworek nie otwierał się do końca.

Teraz filtr dmucha znacznie mocniej :) Bardzo się cieszę.

Ale chyba mimo wszystko dojdzie dodatkowy kubełek. Tylko jeszcze nie wiem jaki. Wypełnię go mediami mechanicznymi (gąbki i wata) i będzie działał jako mechanik.
Glossy Reef 215L

Pablo80
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 4 grudnia 16, 15:34

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Pablo80 » 4 grudnia 16, 15:46

Piękne akwarium :)
Czytając Twój wątek nabieram coraz większej ochoty na powrót po 20latach do akwarystyki. Jako szkło wybór padł na takie jak Twoje, czyli glossy 100 - jest naprawdę piękne :)
Zastanawiam się aktualnie nad aranżacja, podłożem i wszystkim innym naraz, ot taki nieogarnięty entuzjazm.
Powiedz mi proszę czy wszystko Ci dobrze rośnie na samym piasku? I czy unimax 250 to faktycznie fatalny wybór?

Pablo80
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 4 grudnia 16, 15:34

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Pablo80 » 4 grudnia 16, 16:55

Oczywiście zapraszam innych do komentarzy ;)

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 4 grudnia 16, 18:03

Jeżeli chodzi o samo akwarium - Glossy jest pięknym zestawem, który idealnie prezentuje się w salonie lub w biurze. Design jest nowoczesny a wbudowana pokrywa z oświetleniem dodaje jeszcze więcej uroku no i jest super wygodna przy pracach w akwarium. Ale nie ma róży bez kolców...

1. wszelkie kable i węże od filtrów możesz zamontować tylko z tyłu (po obu stronach są dwa wcięcia na kable i węże), a przez konstrukcję pokrywy i bez ingerencji w jej konstrukcję kabli i węży nie zamontujesz z boku, co może mieć znaczenie, jeżeli akwarium nie będzie posiadało przyklejonego tła z tyłu lub jak będzie stało przy jasnej ścianie.

2. oświetlenie - w tym zestawie jest oświetlenie LED, które jest zamontowane kilka centymetrów nad lustrem wody i świeci bardzo mocno punktowo. Oczywiście nie zauważyłem, aby miało to jakiś negatywny wpływ na rośliny, ale ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o jakość wody - widać po prostu każdy pył w wodzie i woda musi być krystaliczna - szczególnie gdy będziesz miał czarne tło. Ja np. ciągle z tym walczę. Aby uwydatnić Ci problem, weć mozną ledową latarkę i przyłóż do szyby dowolnego akwarium - będzie widać pyłek w wodzie pomimo, że woda wydaje się krystaliczna.

3. Unimax 250 - do tego zestawu 215L jeden taki Unimax to będzie zdecydowanie za mało. Miałem najpierw jeden i nie dawał rady, szczególnie przy większej obsadzie. Akwarium ma spore rozmiary i miałem słabą cyrkulację wody. Potem jak mi rośliny urosły to było lepiej, bo było widać mniej tego syfu w wodzie i tło stanowiły po prostu wysokie rośliny, które też stanowią filtrację w zbiorniku. Ale przy moim obecnym aranżu filtracja musi być mocniejsza. Obecnie mam Eheima 2075, który ma realny przepływ ok 550-600L/h oraz Eheima 2071 jako mechanik, który ma przepływ ok 700-800L/h. I teraz dopiero jakość wody mnie zadowala. Coś tam jeszcze widać w wodzie, ale trzeba po prostu przyłożyć nos do szyby... Także z mojego doświadczenia na to akwarium przy obsadzie np. ok 30-50 neonów, które nie są przekarmiane, powinno być min 1000L/h. Zastanów się nad Unimaxem 500, który ma 4 węże, dwa wloty i dwa wyloty. U mnie obecnie tak właśnie jest teraz, tylko, że mam dwa oddzielne kubły. Zresztą filtracji nigdy za wiele. Ale możesz na początek spróbować z jednym Unimaxem 250 i najwyżej później dokupić np drugą 250-tkę, co ma też swoje zalety np. w razie awarii jednego z filtrów masz drugi, który na czas awarii ratuje sytuację. Cenowo też jest dobrze bo to dosyć tanie kubły i pobierają mało prądu. Na początku podejrzewałem, że moja 250-tka ma lewy obieg, ale nie jestem pewien na 100%. Sprzedałem i wszedłem w Eheimy - 2075 kupiłem za 500zł jeszcze 2 lata na gwarancji a 2071 juz po gwarancji, ale w super stanie. I teraz raczej jest ok.

4. jeżeli chodzi o dobór podłoża i aranżu u ciebie - sam musisz się zdecydować. Ja osobiście już nie wszedłbym w aktywne podłoża (cena do możliwości wg mnie jest nieadekwatna) oraz HELP zaczął bardzo u mnie pylić. Obecnie mam sam piasek kwarcowy i rośliny na korzeniach i kamieniach. Piasek ma tą zaletę, że się nie rozpada, a odchody ryb można delikatnie zebrać wężykiem z powierzchni. No ale w piasku z roślinami trochę gorzej - to jałowe podłoże i rzeba dobrać odpowiednie rośliny. Jak będę robił kolejne akwarium to zrobię je na ziemii ogrodowej i przysypię piaskiem. Jestem ciekaw jak to się prowadzi...

To chyba tyle. Jakby co to pytaj - postaram się doradzić.
Glossy Reef 215L

Pablo80
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 4 grudnia 16, 15:34

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Pablo80 » 4 grudnia 16, 21:13

Ad.1 Na szczęście u mnie to nie problem, gdyż ustawię je plecami do ściany a na tylną szybę przykleję czarne tło - chociaż może zamiast czarnego wybiorę folię prezentującą skały, ale tego jeszcze nie wiem

Ad.2 To mnie trochę ciekawi, jako że przeczytałem dokładnie cały Twój poprzedni wątek i opisywaną w nim walkę związaną z pyłem, to byłem trochę zaskoczony Twoim nowym podłożem - co Cię do niego skłoniło?

Ad.3 Chyba zacznę od jednego Unimaxa 250 i ewentualnie potem dokupię drugiego, wydaje się to lepszym rozwiązaniem, niż jeden większy - pobór mocy przy dwój 250 będzie mniejszy niż przy jednej 500 a i bezpieczeństwo na wypadek awarii większe. Co do Ehaima, to pewnie jest to lepszy sprzęt, ale też droższy - chociaż przy zestawieniu go z 500 to już nie jest tak źle a w Unimaxsie są tak jak pisałeś cztery węże.

Ad.4 Czytając Twój wątek, czytałem jednocześnie wątek Twojego znajomego Blistra i u niego widzę, że ma posadzone rośliny w piasku, niestety w jego wątku nie ma aktualnych informacji, stąd nie wiem czy ta kompozycja mu się utrzymała/rozrosła - wiesz coś może na ten temat?
Jeśli chodzi o samo obsadzenie roślin na korzeniach, to czy możesz mi napisać coś więcej - jak dla laika - gdzie to się ma ukorzeniać - oczywiście nie mówię o mchach :) - chociaż możesz napisać jak je mocowałeś.

Jeśli chodzi o podłoża aktywne lub nie, to obawiam się każdego typu podłoża, które układa się warstwowo (choć aktywne nie równa się warstwy) - po prostu z uwagi na brak doświadczenia może się okazać, że trzeba będzie zrobić restart i wszytko pójdzie do wywalenia, a tanie to to nie jest :/

Ogólnie, tak jak pisałem wcześniej, chcę wrócić do hobby po dużej przerwie i im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam jak to moje stare 60L akwarium mogło funkcjonować :)) - prawie nic nie zdychało a rośliny rosły, co prawda raz lepiej a raz gorzej.

Co do zasady nie chciałby inwestować w dozowanie CO z butli, ewentualnie jeżeli będzie trzeba to zrobię bimbrownicę - choć jeszcze miesiąc temu miałem inne skojarzenie z bimbrownicą ;)

Czy mógłbyś mi podesłać namiar na miejsce Twoich zakupów - chodzi mi o korzenie oraz kamienie, jak kupować to od kogoś sprawdzonego.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości