Wymiana podłoża

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Wymiana podłoża

Postautor: jurkin » 21 kwietnia 17, 12:32

Anka cyganka pisze:
jurkin pisze:Ja na ziemię kładę siatkę z moskitiery, drobne oczka, i przy wyciąganiu roślin ziemia i siatka zostaje na swoim miejscu, miałem raz bez siatki i nigdy więcej.

Dlaczego nigdy więcej?

Dlatego że jak pielilem odrosty kreptokoryn czy wolisnerii to wychodziły razem z ziemią.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Wymiana podłoża

Postautor: Anka cyganka » 21 kwietnia 17, 12:44

A nie dzieje się tak że korzenie wrastaja w tą siatkę?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Wymiana podłoża

Postautor: abiba » 21 kwietnia 17, 13:17

Anka cyganka pisze:A nie dzieje się tak że korzenie wrastaja w tą siatkę?

zależy jaką siatkę uzyjesz tzn jeśłi będą dostatecznie małe oczka to raczej nie powinno być problemu ale np często polecana siatka budowlana to już raczej masakra przy wyciąganiu rośłin

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wymiana podłoża

Postautor: Hunter » 21 kwietnia 17, 13:28

Nie widzę sensu stosowania drobnej siatki oddzielającej ziemię od żwiru, która nie pozwala przebić się korzeniom do tejże ziemi. Wszak ta ziemia to nasz nawóz.
Nie widzę sensu stosowania grubej siatki w którą wrastają korzenie np kryptokoryny.
W ogóle nie widzę sensu stosowania siatki. Jak ryby, albo akwarysta dokopie się do ziemi to z siatką czy bez ziemia dostanie się do słupa wody.
Po 2 latach moje akwarium Low-Tech było tak zarośnięte korzeniami, że nie byłem w stanie wyrwać roślin. Dźwigałem całe podłoże wraz z korzeniami. Zmuszony byłem zrobić restart.
Z siatką po poł roku najprawdopodobniej będzie to samo.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Wymiana podłoża

Postautor: Anka cyganka » 21 kwietnia 17, 13:42

A ile czasu ta ziemia jest warta w tym akwarium bo jak teraz zmienię to podłoże na piach to zamierzam zapomnieć o jakimkolwiek restarcie na x czasu ?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Wymiana podłoża

Postautor: abiba » 21 kwietnia 17, 13:47

Masz rację Hunter (w pewnym sensie)
Jak już kiedyś pisałem siatki więcej nie zastosuje i 2 ostatnie zbiorniki są własnie bez siatek . Ale miałem drobną siatkę i na to żwir i sądzę że sens tego jakiś był bo substancje odżywcze z substratu przenikały do podłoża własciwego a np żabenice korzenie puszczały po siatce czerpiąc z substratu . Nie miałem większych problemów z wyćiągnieciem żabienic (w sensie przedostania sie ziemi ). próba wyciagniecia żabienicy z podłoża gdzie była siatka budowlana zakończyła sie restartem - tyle moich eksperymentów :)

PS
czy nie po to między innymi zaleca sie drobny piasek na ziemię aby spowolnić uwalnianie składników z ziemi do słupa?

edit:
Anka cyganka pisze:A ile czasu ta ziemia jest warta w tym akwarium bo jak teraz zmienię to podłoże na piach to zamierzam zapomnieć o jakimkolwiek restarcie na x czasu ?

u mnie 2,5roku ziemia ogrodowa z gliną itp

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wymiana podłoża

Postautor: kodzaj11 » 21 kwietnia 17, 17:43

ja dzisiaj odebralem swiezy baniaczek, mialem juz dzis sie w to bawic ale kazal mi jeszcze odczekac, jutro jak wroce z nocnej zmiany jade rowniez z ziemia ogrodowa, ja nic nie plukalem jedynie przesialem wraz z glina, tak czytam was i z tym keramzytem, tez go mam i zastanawiam sie czy nie wymieszac razem z reszta podloza bo bart sugerowal lawe w kubelek wiec keramzyt mi zostaje, wrzuce w swoj temat niedaleko pod jakies zdjecie z tego co mi to wyjdzie :)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Wymiana podłoża

Postautor: Anka cyganka » 27 kwietnia 17, 14:01

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie tematu powiedzcie mi bo raczej nie dam rady zrobić tego w jeden dzień czy np
1. rybom by bardzo zaszkodziło gdyby w sumie półtora dnia bo wydaje mi się że tyle czasu mi wszystko zajmie przesiedziały w pojemniku około 30l oczywiście cały czas w włączonym filtrem ?
2. Czy reszta wody zlana z akwa przystalaby w pojemnikach bez filtra nadawalaby się czy nie ? Bo nie mam tak dużego i muszę w kilka ponalewac
3 kupiłam piach kraisler czy trzeba go koniecznie płukać jakoś bardzo dokładnie ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wymiana podłoża

Postautor: barttsw » 28 kwietnia 17, 06:16

Anka przepłucz go 2-3 razy
a co do ryb troche mały litraz na te twoje ryby

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Wymiana podłoża

Postautor: Anka cyganka » 28 kwietnia 17, 08:32

No właśnie nic większego nie mam żeby je upchnąć może uda mi się w ciągu całego dnia wymienić to wszystko i jakoś tam może przezyja

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wymiana podłoża

Postautor: kodzaj11 » 13 maja 17, 00:08

i jak podmianka wyszla?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Wymiana podłoża

Postautor: Anka cyganka » 13 maja 17, 14:45

Już jakiś tydzień po podmianie,rybki pływają :wink: i sam w końcu piach jest

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Wymiana podłoża

Postautor: Wilkołak » 13 maja 17, 16:56

Ja byłem zmuszony zrobić znów wymianę podłoża, bo mi ziemia zgniła w akwarium.

Wszystko opisałem w mojej prezentanci 240l.

Nie wiem co się stało z ta ziemią, bo przygotowałem ją jak zwykle, namoczyłem na drugi dzień zebrałem syf, ziemię odcedziłem i włożyłem do akwa, przysypałem piachem, nalałem wody, wpuściłem ryby i powinno być ok.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Wymiana podłoża

Postautor: Anka cyganka » 13 maja 17, 19:42

A no właśnie dlatego stwierdziłam że sam piach i patrząc co zbrojniki robią w piachu cieszę się że tak zrobiłam :wink:

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wymiana podłoża

Postautor: kodzaj11 » 14 maja 17, 19:29

jak Ci zgniła ????

gdzieś wyczytałem, że nawet lepiej jest zostawiać ten syf ale tyle było tych opinii, że już się pogubiłem jak ja sam mam się do tego zabrać? ja tylko przesiałem, wymieszałem z gliną i taką przykryłem żwirem i piaskiem, wydaje się mi, że wszystko ok ? nic strasznego się nie dzieje, nawet jak sadziłem dwie rośliny z większymi korzeniami i dokopałem się do warstwy ziemi to nie poleciała w słup wody

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości