Akwarystyka - fakty i mity - wyłączanie filtra na noc

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarystyka - fakty i mity - wyłączanie filtra na noc

Postautor: Ruki » 23 kwietnia 12, 20:46

Slamdunker pisze:Miałem nadzieje, że ktoś jeszcze oprócz EyeQueque zarzuci jakimś linkiem z informacjami na temat zapotrzebowania bakterii nitryfikacyjnych na tlen i wszystko się wyjaśni.

Dane podane przez mnie pochodzą z prelekcji "Równowaga biologiczna w wodzie, czyli wzajemne oddziaływania poszczególnych składników ekosystemu" - dr inż. Grzegorza Zygmunta, linka nie mam jak dać, więc info "non valid pewnie"? :> Plus wiedza, której nie zawsze da się przypisać linki. ;) Prawda jest taka, wystarczy jeden czynnik by bakterie szlag trafił. Drugi spowoduje to, że bakterie zapadną w letarg. A trzeci nic nie spowoduje za pierwszym razem, a za drugim poskłada cała obsadę.

Slamdunker pisze: Test zrobię jak mi akwa dojrzeje

Różnorodne karmienie, wysokobiałkowe, niskobiałkowe, roślinne, mięsne- każde inaczej obciąża biologię w zbiorniku. Potrzeba co najmniej kilku testów dla każdego typu, powtarzanych, by wnioski miały jakikolwiek sens.

Dodatkowo, trzeba pamiętać że tu nie chodzi wyłącznie o braki tlenu lecz również o brak wymiany wody i wzrost stężenia szkodliwych związków. Przy kaskadzie chyba najszybciej zajdą niekorzystne zmiany- najmniej wody. Mimo obecności styku wody z powietrzem tlenu też niewiele się rozpuści.

Slamdunker pisze:Chcę się w końcu dowiedzieć czy wyłączanie filtra na noc rzeczywiście ma taki negatywny wpływ na funkcjonowanie akwarium czy to tylko mit, który narodził się w wyniku niewiedzy, domysłów i asekuracyjnego myślenia typu "lepiej niech filtr działa non stop, tak na wszelki wypadek".

Dla dobra ryb i akwarium lepiej przenieść w takim wypadku akwarium poza pomieszczenie sypialne. :roll:


Swoją drogą, polecam wyłączyć filtr przy jakiś na prawdę wymagających rybach. Wtedy krzyżyk na drogę i trumienki dla rybek. :) Np. takie Thorichthys pasionis, co przekręcają się przy śladowym NO2. :mrgreen:


Co do porównywania realiów ściekowych i akwariowych- pewne niuanse, zwłaszcza w przypadku złóż filtracyjnych, są takie same. Ale same środowiska reakcji zupełnie inne.
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

boruta
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 6 stycznia 12, 14:42
Lokalizacja: Jaworzno/Częstochowa

Re: Akwarystyka - fakty i mity - wyłączanie filtra na noc

Postautor: boruta » 30 kwietnia 12, 19:11

Slamdunker popieram cię w "walce".
Po poznaniu kilku forów, odnosze wrażenie, że akwaryści, to zadufani w sobie egocentrycy - teoretycy. Każdy uważa, że ma racje na podstawie swoich często wątpliwych obserwacji, niedopuszczający faktów popartych badaniami, a najczęściej nie próbując takich badań szukac, lub prowadzic.

Sam znalazł bym wiele teorii, żeby ci zaprzeczyc, sam mam filtr 24/dobę i dobrze mi z tym, a kiedy z jakichś powodów mi siądzie, to martwie się tym strasznie (ze względu na odruchy pielęgnowane przez akwateoretyków).
Nie mam dowodów popierających, ani zaprzeczających. Tak samo jak w temacie UV (chociaż potrafię obalic większośc tez przeciw), natleniania (chociaż to jest łatwo mierzalne), akwa dla skalara min 50, czy 55cm (wiem, że im większe, tym lepiej), ilości tetr w stadzie nim 5, czy 6, ilości W/L (jakoś nikt nie rozróżnia już wydajności lumenów, czy luksów z wata przy różnych rurach, odbłyśnikach itp)

Zazwyczaj akwaria prowadzone są z dużym zapasem równowagi i chwała wszystkim za to, nikomu nie chodzi o przerwanie tego, tylko o świadomośc.

Mimo, że nie zamierzam przerywa jego pracy, też bardzo chcialbym wiedziec, ile bez zachwiania równowagi może trwac przerwa w pracy filtra i teksty typu "nie można wyłączac filtra bo tak", "lub wyłączaj, to ci obsada siądzie" jakoś niczego do tej teoretycznej dyskusji nie wnoszą.
112L, 2x18W + 1x24W 4/6,5/8,5kK, 0-20W LED, CO2 z butli, czasem UV, tetratec ex700, z zeolitem + prefiltr 1L ceramiki, temp. 25, start 1.12.2011
pH 6.8, GH 12, KH 5, NO2 0, NO3 5.

Awatar użytkownika
OKO
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 697
Rejestracja: 6 sierpnia 11, 22:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarystyka - fakty i mity - wyłączanie filtra na noc

Postautor: OKO » 30 kwietnia 12, 19:48

boruta pisze:ilości W/L (jakoś nikt nie rozróżnia już wydajności lumenów, czy luksów z wata przy różnych rurach, odbłyśnikach itp)


Co ci da rozróżnianie w lumenach czy luksach jeżeli z każdym dniem świetlówka ciemnieje. Z tego co mierzyłem po 2 latach traci 50% luksów, a poza tym nie każdego stać na luksomierz za 400zl.

boruta pisze:Mimo, że nie zamierzam przerywa jego pracy, też bardzo chcialbym wiedziec, ile bez zachwiania równowagi może trwac przerwa w pracy filtra i teksty typu "nie można wyłączac filtra bo tak", "lub wyłączaj, to ci obsada siądzie" jakoś niczego do tej teoretycznej dyskusji nie wnoszą.


Bez zachwiania równowagi to podejrzewam że około 1-2h jeżeli media będą w wodzie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarystyka - fakty i mity - wyłączanie filtra na noc

Postautor: Hunter » 30 kwietnia 12, 20:00

boruta pisze:Mimo, że nie zamierzam przerywa jego pracy, też bardzo chcialbym wiedziec, ile bez zachwiania równowagi może trwac przerwa w pracy filtra

Zamiast narzekać na teoretyków kup sobie testy na NH3/4, NO2, NO3 i badaj swoje akwarium. Każde akwarium jest inne, każdy filtr jest inny, musisz to zbadać u siebie. Daję sobie rękę uciąć, że u Ciebie akwarium wytrzyma np jeden dzień bez filtracji a u mnie miesiąc. Poznasz teorie to zrozumiesz. Jest milion sposobów na prowadzenie akwarium, a każdy z nich ma swoje plusy i minusy. W każdym filtracja biologiczna działa inaczej. Nie da sie tego określić w godzinach czy dniach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarystyka - fakty i mity - wyłączanie filtra na noc

Postautor: EyeQueue » 1 maja 12, 06:48

Nie mam dużo czasu, ale w końcu muszę odpisać...

Nie wdając się w dyskusję o W/L (co oczywiście jest parametrem wyjątkowo nieprecyzyjnym), dorzucę jeszcze trzy grosze do powyższego podsumowania, całkiem trafnego zresztą (może poza pretensjonalnym "Poznasz teorie to zrozumiesz.")

OKO pisze:podejrzewam że około 1-2h

W tej wypowiedzi kryje się sedno "popularnej" wiedzy akwarystów. "Podejrzewam", ale jednocześnie jestem przekonany, że mam rację, podaję wartości i będę ich bronić jak Częstochowy. Tymczasem nikt nic nie wie. Ja też. Dlaczego? Nawet nie z braku danych. Mógłbym tu przytoczyć dziesiątki artykułów, które większości z Was nic nie dadzą, bo po pierwsze trzeba mieć dostęp do baz pełnotekstowych (Gógle nie wystarczy), po drugie - wszystkie są po angielsku.
Pobieżna nawet lektura tych artykułów wskazuje, że ilu badaczy, tyle wyników. Bo każde akwarium jest inne i każdy filtr jest inny. Jego wydajność i odporność na niekorzystne warunki zależy nie tylko od aktualnego składu wody (nie tylko O2), ale i od historii, która odpowiada za wytworzenie flory bakteryjnej. Skład tej flory nie tylko jest inny w każdym akwarium i filtrze, ale może zmieniać się szybko w czasie, także w akwarium dojrzałym. Wystarczy, że padnie jedna rybka, i już rośnie ilość węgla organicznego w wodzie, powodując zmianę warunków w konkurencji pokarmowej bakterii.
Nie da się zatem określić "bezwzględnie bezpiecznych" okresów wyłączenia dowolnego filtra. Filtr mocno obciążony (duża masa ryb i duża produkcja amoniaku) będzie miał liczniejszą florę i będzie szybciej przechodził w warunki deficytu tlenowego. Jednak w filtrze o małym obciążeniu też może tlenu zabraknąć. Więcej, nawet działający non-stop filtr może być przyczyną kłopotów. Możemy jedynie z pewnym prawdopodobieństwem wskazać, że kilkugodzinne przerwy w pracy nie powodują zmniejszenia aktywności złoża bakteryjnego. Co oznacza, że nic nie "padło" i rybki są bezpieczne. Dotychczas nie trafiłem na żadne badania, które by wskazywały, że ten okres jest krótszy niż 5-6h. Ale, jak już pisałem, nie można dać gwarancji na dowolne akwarium. Dlatego zaleca się, by filtry chodziły non-stop. Jednak niektórzy (większość?) wyciąga z tych zaleceń zbyt daleko idące wnioski, że jak tylko się wyłączy, to natychmiast bakterie giną, a zaraz po nich zginą i ryby. I potem mamy pytania w stylu: "czy nie padnie mi filtr, jak go wyłączę na czas sprzątania w akwarium?"
Czy jesteśmy zatem skazani na ciągłą filtrację? Odpowiem tak, jak w przypadku drewna iglastego. Prawdopodobieństwo, że coś się stanie gdy wyłączymy filtr lub wrzucimy korzeń sosnowy jest niewielkie, jednak będzie jeszcze mniejsze, jeśli nie wyłączymy filtra i nie wrzucimy iglaka. Dlatego zwykłym śmiertelnikom nie polecamy ani stosowania drewna iglastego, ani wyłączania filtrów.
A niezwykłym śmiertelnikom?
Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje filtry, mam dobrą informację. Otóż w linku, który podawałem wcześniej, jest informacja, że stężenie tlenu w wodzie powyżej 2mg/L nie wpływa na szybkość nitryfikacji. Ta informacja jest powszechnie znana (nie ma nic do rzeczy, że to było o ściekach, ponieważ bakterie są te same; dokładnie to samo jest w pozycjach o intensywnej akwakulturze lub akwariach), choć nieliczni autorzy podają nieco wyższe wartości. Mniej powszechnie, ale też często spotkać można badania szybkości nitrityfikacji (NH3→NO2–) i nitratyfikacji (NO2–→NO3–). Okazuje się, że pierwszy proces jest limitowany stężeniem tlenu dopiero poniżej 1mg/L, a poziom 2mg/L dotyczy drugiego. Oczywiście w obu przypadkach procesy nie ustają, a jedynie maleje ich szybkość (w zależności od publikacji i mierzonego parametru, całkowite zahamowanie nitryfikacji następuje dla zawartości tlenu 0,05-0,2mg/L). Różnica tych stężeń ma dla eksperymentatora znaczenie kapitalne. W normalnych warunkach dojrzałego akwarium szybkość wzrostu bakterii nitrityfikacyjnych jest mniejsza niż nitratyfikacyjnych, wskutek czego w wodzie nie obserwuje się azotynów (NO2–). Każda wyprodukowana porcja NO2– jest szybciej przerabiana na NO3–. W miarę spadku poziomu tlenu w filtrze, początkowo nie dzieje się nic. Poniżej 2mg/L szybkość nitratyfikacji zacznie spadać, aż produkcja NO2– stanie się większa, niż konsumpcja. Skutek? W wodzie w filtrze pojawią się jony NO2–, a ich stężenia będzie systematycznie rosnąć. I to jest bariera, której nie powinniśmy przekroczyć! Oczywiście później zaczną się kolejne procesy, które wytworzą kolejne szkodliwe substancje, ale nas interesuje zakres bezpieczny. Jeśli zatem ktoś chce poeksperymentować z wyłączaniem filtrów, niech zaopatrzy się w test NO2–, a potem niech sprawdza, po jakim czasie w filtrze rosnąć zacznie ich stężenie.
Na koniec, przed podłączeniem akwarium, warto taki filtr przepłukać. Niestety stawia to pod znakiem zapytania cykliczne wyłączanie filtrów, bo co rano płukanie? Z drugiej strony, jeśli tzw. biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT, ang. BOD) jest poniżej 6mg/L, a tak jest w zdecydowanej większości akwariów, jest spora szansa, że stężenie tlenu w czasie eksperymentu nie spadnie poniżej progu 2mg/L i nie stwierdzicie wzrostu stężenia NO2–.
Tak, czy inaczej, czekam na wyniki doświadczeń.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Wolfik
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 7 kwietnia 05, 09:04

Re: Akwarystyka - fakty i mity - wyłączanie filtra na noc

Postautor: Wolfik » 5 maja 12, 14:39

Rewelacyjnie to EyeQueue opisał, ze swojej strony dodam, że zawsze jeśli słyszę pytanie o wyłączanie filtra to odpowiadam, ze nie należy tego robić.
Bo gdyby pytający miał minimum wiedzy w temacie, nie zadał by tego pytania.

Nie ma co ukrywać, że ponad 90% filtrów w zbiornikach pracuje na granicy swojej "wydolności" lub dużo poniżej. Jeśli więc ktoś ma zbyt słabą filtrację w stosunku do wielkości i obsady zbiornika, to wyłączenie filtra na 8 czy 12h po prostu zabija całą równowagę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości