Restart zbiornika 112L

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: kuba!!! » 13 września 12, 11:56

witam
mongiall pisze:1. Podłoża (sam bazalt wystarczy czy potrzeba coś dla roślin pod nim.

odpuść sobie bazalt bo zmienia parametry wody, jest ostry, słabo rośliny w nim rosną.
mongiall pisze:2. Roślinności

wybieraj niewymagające rośliny takie jak anubiasy, microsorium, moczarka, cryptocoryny, hygrophilie.
mongiall pisze:3. Rybek (chciałbym zachować neonki , zbrojniki i ewentualnie gurami - na resztę mam chętnego

neonki, zbroiniki i jakieś pielęgniczki to dobry pomysł, wybież jakieś pielegniczki a my powiemy czy mogą być
mongiall pisze:4. Oświetlenia - czy 2x18W wystarczy jeżeli chciałbym mięć ładne rośliny?

to zależy jakie rośliny kupisz dla jednych bedzie ok dla drugich za mało
mongiall pisze:5. Czy filtr który kupiłem jest odpowiedni do 112L?

do tego filtra przydał by sie jakiś wewnętrzny filtr pomocniczy z gąbką
mongiall pisze:6. Czy bimbrownia własnej roboty wystarczy do nawożenia CO2 (+ np. węgiel w płynie) czy lepiej kupić jakiś zestaw z butlą (nie ukrywam że na początku nie chciałbym wydawać kasy na profesjonalną instalację - do tanich nie należy a już troszeczkę na przygotowania do przeniesienia akwarium wydałem).

wiadomo że butla bedzie lepsza, jednak przy takim oświetleniu i przy niewymagających roślinach bimbrownia bedzie ok.
mongiall pisze:Aha zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy - ile czasu akwarium po takiej operacji powinno dojrzewać bez rybek? Zastanawiam się czy na początek do "nowego" zbiornika nie wykorzystać wody która jest teraz w akwarium. Myślałem także żeby umieścić w nim obecny filtr ze względu na pożyteczne bakterie które pewnie się w nim znajdują. Czy to przyspieszy w jakiś sposób start zbiornika?
Na czas przenosin rybki trafią do zbiornika 60L.


ostatnio na forum był temat o dojrzewaniu akwarium, toczyła tam się gorąca dyskusja ;)
Jak założysz akwarium na żwirku kwarcowym 2-5mm (tylko zwykły żwir kwarcowy, nie lakierowany, nie super extra deluxe itd) to później będziesz mieć mniej kłopotów z parametrami wody (nie bedą tak skakać)
ja proponuję ci tak zacząć
1. płuczesz kwarc i wrzucasz do nowego akwarium
2. wlewasz starą wodę i podłączasz stary filtr (filtr nie może być wcześniej czyszczony ani odłączany od prądu na dłużej niż godzinę)
3. dolewasz świeżą ODSTAŁĄ wodę lub z UZDATNIACZEM (chodzi o to aby nie było chloru w wodzie) woda powinna mieć ok 20-26'C
4. sadzisz roślinki i podłączasz nowy filtr
5. oświetlenie palisz max 6 godzin dziennie (jak jeszcze nie masz roślin to nie palisz oświetlenia)

teraz czekasz aż akwarium dojrzeje (u jednych trwa to tydzień u innych miesiąc nie ma reguły) u ciebie może być ok już po kilku dniach (w zależności jaki jest ten stary filtr i ile starej wody wlałeś)
6. jak w wodzie nie będzie NH3 i NO2 oraz Ph i twardości będą na stałym poziomie wpuszczasz część ryb w twoim przypadku 7 neonek i 4 zbrojniki.
resztę ryb dokup sobie za dwa tygodnie lub jeszcze później. Cierpliwość popłaca

cyklista,
bazalt nie jest neutralny, wiadomo że nie zmieni ph z 7 na 8 i twardości z 10 na 20 ale w jakimś stopniu zmieni. Woda w kranach i tak jest już twarda i zasadowa więc nie ma co jej jeszcze zatwardzać.
mongiall,
jbl manado też zatwardza wodę (jak bedziesz stosował wodę RO to może być)
a to drugie bedzie zbyt drobne dla roślin

Killifish,
Miałeś to drugie podłoże JBL SANSIBAR BLACK? ja stosowałem je do terrarium nie wiem czy coś do wody puszcza :niewiem:
i pytanie czy używałeś żwirów firmy zoolux ja miałem z nim styczność jakiś czas temu na kranówie i było ok.

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: leopard33 » 13 września 12, 13:27

Co do zmiany parametrów przez bazalt, mam akwarium na piasku bazaltowym jak z linku wyżej od lutego i parametry wody identyczne jak w innych akwariach na piasku i żwirze.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: kuba!!! » 13 września 12, 13:56

leopard33,
na kranówie czy na RO?
w sklepie miałem akwarium 100cm podzielone na 3 w dwóch miałem żwirek kwarcowy w jednym drobny bazalt. akwaria zalane czystym RO podłączone filtry i dojrzewały. Po 4 dniach sprawdzałem parametry wody wyniki bazalt dGH 2 ph7 kwarc dGH 0 oh 6.8 o ile do ph nie byłem przekonany na 100% to dGH na bank bylo wyższe.
Może taki bazalt się trafił nie wiem, możliwe że po podmianie na czyste Ro dGH było by na poziomie 0 nie wiem. Wiem że na starcie podniosło mi dGH.

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Hunter » 13 września 12, 14:19

kuba!!! pisze:Wiem że na starcie podniosło mi dGH.

A później jak to wyglądało? Ja Wam mówię, chciałem wymienić podłoże na czarne, miałem do wyboru drobny bazalt, czarny kwarc, albo żwir krzemowy. Wziąłem bazalt, bo podobno lekko zatwardza wodę. Dla krewetek mam za miękką. 7dGH to przecież mało. Skubańce nie chcą się mnożyć, więc zmotywowałem sie do działania i kupiłem testy. GH, KH i pH po tygodniu bez zmian. Co prawda akwarium zalane kranówką, ale to faktu nie zmienia. Skoro Wam RO zatwardza, to dlaczego mnie kranówkę nie? :P

Tak jak mówię. Woda w akwarium identyczna jak w kranie.
gH 7
kH 3
pH 7,5

Piszę jak to wygląda u mnie. Sam chciałbym dojść do tego czy faktycznie zatwardza czy nie i nic innego rozsądnego mi do głowy nie przychodzi jak to co sam napisałeś:
kuba!!! pisze:Może taki bazalt się trafił nie wiem
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: adam5454 » 13 września 12, 14:22

A mi bazalt podnosił GH :P Bo w kranówie ( paski JBL ) mam GH-3, a w akwarium było tak ze 4-5 :P

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: kuba!!! » 13 września 12, 15:01

Hunter pisze:A później jak to wyglądało?

Później w akwariach znalazły się korzenie i preparat aquadur lub hydro-mineral.
Obrazek

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: leopard33 » 13 września 12, 16:24

Ja mam na kranówce która i tak jest twarda, może dla tego nie widać różnicy.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Killifish » 16 września 12, 11:13

kuba!!! żwirki zoluxa zatwardzają. Na temat tego podłoża JBL nie pamiętam, wrócę z Wrocławia i poszukam.

Testy robi się na czystym RO. Bazalt nie jest neutralny. Mit jest dlatego, że większość trzyma ryby na kranówce i wtedy faktycznie parametry są bez zmian albo minimalne. Ale 70% ryb nie powinna być na kranówce i dlatego odradzam to podłoże.
Postaram się pełniej odpowiedzieć po powrocie z ZooBotaniki
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Hunter » 16 września 12, 11:31

Killifish pisze:Mit jest dlatego, że większość trzyma ryby na kranówce i wtedy faktycznie parametry są bez zmian albo minimalne. Ale 70% ryb nie powinna być na kranówce i dlatego odradzam to podłoże.


Ja wrócisz z Zoobotaniki to jeśli możesz wyjaśnij dlaczego RO zatwardza a kranówkę nie, lub minimalnie. Jestem ciekaw czym różni się w tej kwestii czyste H2O od kranówy.
Killifish pisze:Ale 70% ryb nie powinna być na kranówce i dlatego odradzam to podłoże.
Tylko wiesz... kranówa kranówie nie równa. Zawsze sądziłem, że mam twardą wodę, bo mówi się, że w całej Polsce taka jest, dopóki nie kupiłem testów. Wyniki podane są wyżej, myślę, że nie jest taka najgorsza pod względem twardości. A pH nieznacznie za wysokie, ale też nie jest najgorsze.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Asia08
Narybek
Narybek
Posty: 73
Rejestracja: 27 grudnia 11, 14:18
Lokalizacja: Skarżysko-Kam.

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Asia08 » 16 września 12, 17:31

Zadam małe pytanie.Czy przypadkiem 112 l na 4 zbrojniki (z tego co zrozumiałam) to nie za mało?Zbrojniki to dość duże ryby.
120 l - Słodkowodne

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: adam5454 » 16 września 12, 17:34

Zależy jakie Zbrojniki ;)

Asia08
Narybek
Narybek
Posty: 73
Rejestracja: 27 grudnia 11, 14:18
Lokalizacja: Skarżysko-Kam.

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Asia08 » 16 września 12, 18:09

Ja na przykład mam niebieskiego.I ma 15 cm :roll: A kolega który założył ten temat napisał,że ma niebieskiego.
120 l - Słodkowodne

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Hunter » 16 września 12, 19:19

Asia08, u Ancistrusów objawiają agresję między sobą samce. Więc spokojnie można trzymać 1+3. Nawet jak będa dwa samce, to będą sie tłukły, aż jeden nie zdominuje drugiego, potem to tylko zaczepki, większe lub mniejsze ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Killifish » 17 września 12, 03:15

Hunter większość wody wodociągowej naszego pięknego kraju ma pH > 7,5 i Ty masz te 7,5 ale u Ciebie twardości są niskie 7/3. Ja mam w okolicy ujęcie wody głębinowej i pH mam 7,56 ale twardości już dwucyfrowe. A w kranie woda o pH 8 lub trochę wyższa, a GH około 22.
Jak to ma się do bazaltu?

Zależy ile go na powierzchnię dna przypada. Objętość bazaltu ma wpływ na wynik testu. Tak jak gdzieś to już pisałem, jak ktoś chce gupiki trzymać ok, ale dla neonkow, pielęgniczek itd. piasek+troche żwirku 2/4mm naturalnego. RO ma zerowe twardości.


Na ZooBotanice z której właśnie wracam, organizator zapewniał podłoże dla wszystkich. Co to było? Piasek i żwir naturalny 2mm :D Pasowało wszystkim!
Natura, pamiętajcie. A jak chce mieć się ciemne dno to wystarczy liści, gałązek dbać zrobić lekką herbatę, dać rośliny pływające i gitara.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

mongiall
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 12 września 12, 19:29

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: mongiall » 20 września 12, 09:44

Witam!
Część już postanowiona.
Podłoże będzie ze żwirku naturalnego 2-4 mm (zastanawiam się czy nie dosypać do niego drobniejszego piasku i wymieszać).
Obsada:
1. Pielęgnice Ramireza 1+1 (Myslałem o 2+2 ale chyba 112L to za mało)
2. Neonek 20szt.
3. Zbrojnik niebieski 1+1

Jeżeli do tej obsady mogę na 112L jeszcze coś dodać to proszę o propozycje (myślałem o kirysku panda lub otoskach)

Rośliny:
1. Anubias nana
2. Microsorium
3. "Duży Heniek"
4. Mech jawajski na korzeń

Jeżeli macie jakieś propozycję co do roślin to będę wdzięczny.

Korzeń kupiłem taki :

http://allegro.pl/korzen-japonski-nr-50 ... 78895.html

właśnie się moczy.

Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości