Restart zbiornika 112L

mongiall
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 12 września 12, 19:29

Restart zbiornika 112L

Postautor: mongiall » 12 września 12, 19:32

Witam Wszystkich!
Jestem nowy na forum i z góry przepraszam za ewentualne "głupie pytania".
Sprawa wygląda następująco. W mieszkaniu które wynajmuję właściciel zostawił akwarium 112L profilowane. Na początku chciałem je zlikwidować ale nie miałem na to czasu i zostało. Po jakimś czasie zaczęło mi się to na tyle podobać że stało się moim nowym hobby. Akwarium jest w kuchni i zajmuje miejsce na blacie kuchennym więc postanowiłem je przenieść do pokoju jednak wystrój w akwarium mi się nie podoba i chciałbym przy okazji przenosin zmienić wszystko po swojemu - i tu zaczynają się pytania i wątpliwości.
Kilka zdać o akwarium i o sprzęcie:
1. Zakupiłem za allegro filtr Aquael MIDIKANI 800
2. Oświetlenie standardowe 2 x 18W (myślę o dodaniu świetlówki T5 24W)
3. Grzałka 150W
4. Obsada:
7x neonek
5x samica bojownika (samca nie ma bo go załatwiły)
2x gurami marmurkowy
3x kosiarka
4x zbrojnik niebieski
Podłoże w akwarium chciałbym mięć czarne więc myślę o bazalcie (granulacja 1-3 mm) z tym że nie wiem czy pod rośliny nie będzie potrzebne jakieś podłoże pod bazalt (jeśli tak to jakie). Chciałbym również dać czarne tło i sporo roślinek ( podoba mi się zieleń roślin na czarnym tle/podłożu).
Nie mam większego pojęcia jak dobrać obsadę rybek i roślin żeby wszystko jakoś ładnie się komponowało.
Prosiłbym o rady co do :
1. Podłoża (sam bazalt wystarczy czy potrzeba coś dla roślin pod nim.
2. Roślinności
3. Rybek (chciałbym zachować neonki , zbrojniki i ewentualnie gurami - na resztę mam chętnego
4. Oświetlenia - czy 2x18W wystarczy jeżeli chciałbym mięć ładne rośliny?
5. Czy filtr który kupiłem jest odpowiedni do 112L?
6. Czy bimbrownia własnej roboty wystarczy do nawożenia CO2 (+ np. węgiel w płynie) czy lepiej kupić jakiś zestaw z butlą (nie ukrywam że na początku nie chciałbym wydawać kasy na profesjonalną instalację - do tanich nie należy a już troszeczkę na przygotowania do przeniesienia akwarium wydałem).

Aha zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy - ile czasu akwarium po takiej operacji powinno dojrzewać bez rybek? Zastanawiam się czy na początek do "nowego" zbiornika nie wykorzystać wody która jest teraz w akwarium. Myślałem także żeby umieścić w nim obecny filtr ze względu na pożyteczne bakterie które pewnie się w nim znajdują. Czy to przyspieszy w jakiś sposób start zbiornika?
Na czas przenosin rybki trafią do zbiornika 60L.

Z góry dziękuję Wszystkim za pomoc i czekam na rady i ewentualne pytania jeżeli o czymś zapomniałem.
Pozdrawiam

Lula007
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 24 kwietnia 12, 11:57
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Lula007 » 12 września 12, 19:48

Witam. Przy bazalcie zbrojniki się pokaleczą. Co do ryb to trochę wymieszane biotopy Azja z Ameryką. Czarne tło ładnie wygląda ;) jeśli nie chcesz wydawać dużo kasy możesz założyć akwarium typu Low Tech, oświetlenie masz akurat, a na filtrach się nie znam. Wykorzystanie wody z poprzedniego zbiornika jest dobrym pomysłem, a co do tego po jakim czasie wpuścić ryby - wtedy kiedy parametry wody będą odpowiednie.

mongiall
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 12 września 12, 19:29

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: mongiall » 12 września 12, 19:56

Jeżeli bazalt jest zły dla zbrojnika to jakie inne czarne podłoże można zastosować. Co do obsady to czy taka będzie odpowiednia :
1+1 p. ramireza
1+1 zbrojnik niebieski
20 neon zielony lub inny
6 kirysek panda

Jeżeli bazalt jest zły dla zbrojnika to dla kiryska pewnie też.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Killifish » 12 września 12, 20:21

I pielęgniczek.
Zrób akwarium z piaskiem albo na substracie.

Nie wiem, co ludzie widzą, w czarnym, podnoszącym twardość wody bazalcie!

Naturalny żwirek 2/4 mm wygląda lepiej.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

mongiall
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 12 września 12, 19:29

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: mongiall » 12 września 12, 21:03

No to już kwestia gustu. Na allegro znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/czarny-piasek-kwarcow ... 19603.html

czy to będzie lepsze od bazaltu i bezpieczne dla rybek o których mowa wyżej?

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Killifish » 12 września 12, 21:12

Nie gustu a późniejszych problemów...
jak chcesz sztucznie barwiony piasek, to bierz, nie wygląda to naturalnie, ale widzę, że akwarium ma wyglądać dla ciebie, a nie być dobre dla ryb.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

mongiall
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 12 września 12, 19:29

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: mongiall » 12 września 12, 21:29

Nie chodzi o to że nie interesuje mnie zdrowie rybek. Po prostu podoba mi się czarne podłoże i szukam czegoś co będzie cieszyć moje oko i będzie bezpieczne dla rybek. Jeżeli nie znajdę odpowiedniego czarnego podłoża to na pewno nie nasypię bazaltu kosztem rybek.

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: leopard33 » 12 września 12, 22:02

Na Allegro możesz kupić piasek bazaltowy http://allegro.pl/czarny-piasek-bazalto ... 62246.html brałem od tego sprzedawcy i polecam.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Killifish » 12 września 12, 23:17

leopard33, to nadal bazalt.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

mongiall
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 12 września 12, 19:29

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: mongiall » 13 września 12, 07:33

Kurcze jeżeli bazalt jest rzeczywiście zły dla proponowanej obsady to chyba jednak z niego zrezygnuję bo nie chciałbym rezygnować ze zbrojnika i pielęgniczek. Powiedzmy że użyję żwiru naturalnego (granulacja 2-4 mm) tylko co pod żwir - ziemia ogrodnicza czy może kulki torfowe wystarczą?

cyklista
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 26 marca 12, 17:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: cyklista » 13 września 12, 08:10

Bazalt - szerokie pojęcie.

Generalnie bazalt do akwarium nie zmienia ph, byle jaki niewiadomego pochodzenia może to robić. Więc nie ma co demonizować bazaltu jako takiego.

Po drugie wiele czarnych kamyków jest sprzedawane jako bazalt a są to np. granity.

mongiall
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 12 września 12, 19:29

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: mongiall » 13 września 12, 08:28


Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Killifish » 13 września 12, 10:24

cyklista to się wykazałeś widzą :D
Jestem w podróży teraz na ZooBotanice, ale podawałem ostatnio wyniki testu bazaltu. Po za tym, mam prawie każde podłoże zbadane w tym kraju, także swoje fantazje, zostaw dla amatorów. Bazalt podnosi twardości i pH.
Jest jedno stanowisko w PL neutralnego bazaltu - i nie ma go w paczkach dla akwarystów.
A niby granit jest neutralny? Ciekawe, no to sensacyjne odkrycie :D

mongiall chcesz pielęgniczki i zbrojniki, ok. Zaraz wyśle do Ciebie PW.
Piasek + żwirek i kulki gliniane dla roślin, korzenie - tak się robi zbiorniki pod ten biotop.
Chcesz to pomogę i nie słuchaj rad tych, co nie badali sami a piszą bzdury powielane od lat.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: Hunter » 13 września 12, 11:05

Killifish pisze:Jestem w podróży teraz na ZooBotanice, ale podawałem ostatnio wyniki testu bazaltu. Po za tym, mam prawie każde podłoże zbadane w tym kraju, także swoje fantazje, zostaw dla amatorów. Bazalt podnosi twardości i pH.

Bazalt bazaltowi nie równy. Tak samo jak badałeś keramzyt, niby też Ci zatwardzał wodę, a u mnie badania wykazały chemiczną obojętność.

Natomiast mój bazalt, który wymieniłem niecały miesiąc temu też nie zatwardza wody. Chciałem iść za Twoją radą, myślę sobie, że skoro mówisz, ze bazalt zatwardza wodę, to krewetki się ucieszą, bo mają trochę za miękko. I nic parametry nie skoczyły.

Problem może być przy rybach kopiących, bo bazalt się ściera. Płukałem go i płukałem, a woda ciągle była mętna. W końcu odpuściłem, wrzuciłem do akwarium, delikatnie zalałem wodą z cienkiego wężyka, żeby nie poruszyć dna. Może to jest przyczyną zatwardzania? Jego podatność na ścieranie?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mongiall
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 12 września 12, 19:29

Re: Restart zbiornika 112L

Postautor: mongiall » 13 września 12, 11:34

DO Killifish
Super. Czekam na propozycje na PW odnośnie podłoża.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości