Wysoki poziom NO3

kryzys123
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 grudnia 13, 18:21

Wysoki poziom NO3

Postautor: kryzys123 » 3 grudnia 13, 20:13

Witam
Jestem świeżym akwarystą więc proszę o wyrozumiałość. Miesiąc temu założyłem akwarium 112l. Po tygodniu od założenia wpuściłem ryby. Wcześniej do wody dodałem bakterii, żeby szybciej akwa dojrzało. Wiem, że trochę za szybko wpuściłem ryby, ale córka już nie mogła się doczekać rybek. Wpusciłem 10 neoenk, 10 gupików (2 zdechły), 5 zwinników blehera (2 padły), 5 danio różowe (1 padło), 4 bystrzyki ozdobne, 2 miedziki, 2 prętniki karłowate, 3 małe zbrojniki niebieskie, 1 kirysek albinos i 1 glonojad złoty. Mam filtr wew Eheim Pickup 2012, grzałkę 200W, 2x36W 865 nowe. Temp utrzymana na poziomie 24-25st. Przez pierwsze 2 tyg wszystko wyglądało ok. Od 2 tygodni brązowieją mi rośliny i co kilka dni pada rybka. Wyczytałem na forum, żeby sprawdzić parametry wody i tak w akwarium jest:
Cl2 0
pH 8,0
KH 10d
GH >7d
NO2 0,5mg/l
NO3 100-250mg/l

woda w kranie na parametry:
Cl2 0
pH 7,6
KH 10d
GH >14d
NO2 0mg/l
NO3 100mg/l

Woda 1/4 podmieniana raz w tygodniu, odmulanie co 2tyg. Ryby karmię 2 razy dziennie.

Proszę o sugestię. Wydaje mi się, że jest za dużo ryb po pierwsze, po drugie woda ma za dużo NO3.

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: Karol13 » 3 grudnia 13, 20:27

Masz ostre przerybienie i ryby będą Ci padały.
Oddaj większość ryb i zdecyduj się na te, które mogą żyć w twojej wodzie.
Upuść 2/4 zbiornika i dodawaj bakterie nitryfikacyjne.

A czy czasem nie pomyliłeś się o jedno zero w wynikach?

kryzys123
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 grudnia 13, 18:21

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: kryzys123 » 3 grudnia 13, 20:33

No właśnie nie. Sam jestem zdziwiony, że w świeżej wodzie jest tak wysoki poziom NO3. Można to jakoś zmniejszyć? Tak myślałem, że ryb jest za dużo. Jaka ilość jest właściwa przy moim zbiorniku? Czy BactoActive mogę dodać do wody?

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: Karol13 » 3 grudnia 13, 20:40

BactoActive może być, lecz ja stosowałem Denitrol JBL-a.
Lej wodę osmotyczną, mieszając przy podmianie wody pół kranówki i pół osmotycznej
A jaki jest dokładny wynik NO3?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: Hunter » 3 grudnia 13, 20:52

Karol13 pisze:Upuść 2/4 zbiornika i dodawaj bakterie nitryfikacyjne.

Co to da? Przecież NO2 ma na poziomie 0 :roll: Bakterie nitryfikacyjne podczas oddychania tlenowego nie usuwają NO3 z wody. Usuwają podczas oddychania azotanowego, ale do tego potrzebne są warunki beztlenowe, o które wcale nie tak łatwo. Proces ten nazywamy denitryfikacją.
kryzys123 pisze:No właśnie nie. Sam jestem zdziwiony, że w świeżej wodzie jest tak wysoki poziom NO3

Zdarza się. Widywałem juz takie przypadki. Należy szukać innego źródła wody, albo oczyszczać wodę filtrem odwróconej osmozy, albo zbudować denitryfikator, lub dość duży filtr hydroponiczny z masą roślin zielonych. Tego typu woda nie nadaje się do celów akwarystycznych.

Edit: sorry za błędy :P Z rozmachu popisałem trochę bzdur. Kilka postów niżej sprostowałem co źle napisałem.
Ostatnio zmieniony 4 grudnia 13, 15:32 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: deXter » 3 grudnia 13, 21:45

Karol13 pisze:dodawaj bakterie nitryfikacyjne.
kryzys123 pisze:NO2 0,5mg/l
NO3 100-250mg/l


Kolega ma niedojrzałe akwarium, w którym NO2 już wynosi 0.5 ppm, a Ty mu polecasz dolewania pożywki dla bakterii tlenowych czyli właśnie NO2 brawo fachowe informacje.
Do tego podmienić pół zbiornika wody na wodę, która na starcie ma NO3 na poziomie 100 brawo ;]

Kolego filtr RO, albo woda z baniaka 5L, albo denitryfikator do akwarium, albo masa roślin szybkorosnących, albo hydroponika jak pisał Hunter.
Fajna woda nawozić nie trzeba tylko pewnie dopełnić fosfor trzeba będzie dać CO2 i jazda z chwastami xD
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

kryzys123
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 grudnia 13, 18:21

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: kryzys123 » 3 grudnia 13, 22:12

deXter pisze:
Karol13 pisze:dodawaj bakterie nitryfikacyjne.
kryzys123 pisze:NO2 0,5mg/l
NO3 100-250mg/l


Kolega ma niedojrzałe akwarium, w którym NO2 już wynosi 0.5 ppm,wiarygodneolecasz dolewania pożywki dla bakterii tlenowych czyli właśnie NO2 brawo fachowe informacje.
Do tego podmienić pół zbiornika wody na wodę, która na starcie ma NO3 na poziomie 100 brawo ;]

Kolego filtr RO, albo woda z baniaka 5L, albo denitryfikator do akwarium, albo masa roślin szybkorosnących, albo hydroponika jak pisał Hunter.
Fajna woda nawozić nie trzeba tylko pewnie dopełnić fosfor trzeba będzie dać CO2 i jazda z chwastami xD


Te roślin szybko rosnące to jakie kolega proponuje? Czy bez wchodzenia w większe koszty wystarczy dorzucić roślin? I czekać aż akwarium dojrzeje, czy jeszcze coś mogę zrobić? Testy paskowe sa wuarygodne, czy kupić rest kropelkowy NO3?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: deXter » 4 grudnia 13, 00:13

Kup test na NO3 imo najlepiej sera.
Rogatek, moczarka, limnobium, pistia, salwinia i nie pamiętam.

Problem nie zniknie, jeżeli w kranie masz 100 ppm NO3, bo będziesz ciągle dolewał.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

melon
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 24 listopada 13, 20:29

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: melon » 4 grudnia 13, 09:50

A jakiej firmy testow uzywasz ? Norma w kranie /maksimum/ dla No3 to 50 .

kryzys123
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 grudnia 13, 18:21

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: kryzys123 » 4 grudnia 13, 11:04

melon pisze:A jakiej firmy testow uzywasz ? Norma w kranie /maksimum/ dla No3 to 50 .


JBL paskowy. Właśnie wyczytałem, że norma wody pitnej to poniżej 50mg/l. Dziś kupię kropelkowy i zmierzę jeszcze raz. Zastanawiam się, jeśli poziom NO3 się potwierdzi, czy nie zgłosić tego do wodociągów.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: deXter » 4 grudnia 13, 11:20

Możesz zgłaszać, ale prędzej sanepid powinien się tym zająć ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

kryzys123
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 grudnia 13, 18:21

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: kryzys123 » 4 grudnia 13, 11:24

deXter pisze:Możesz zgłaszać, ale prędzej sanepid powinien się tym zająć ;]


Wiesz może jak to zgłosić do sanepidu? Jakieś koszty ponoszę, czy wystarczy zgłosić, że jest coś nie halo z wodą i kosztami obciążają zakład dostarczający wodę?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: deXter » 4 grudnia 13, 11:42

Zadzwoń do sanepidu, tylko najpierw kup test kropelkowy i zobacz co jest bliższe prawdy.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: Hunter » 4 grudnia 13, 15:39

Ekhm, otóż... Musze sprostować swoją poprzednią wypowiedź...

Hunter pisze:
Karol13 pisze:Upuść 2/4 zbiornika i dodawaj bakterie nitryfikacyjne.

Co to da? Przecież NO2 ma na poziomie 0 :roll: Bakterie nitryfikacyjne podczas oddychania tlenowego nie usuwają NO3 z wody. Usuwają podczas oddychania azotanowego, ale do tego potrzebne są warunki beztlenowe, o które wcale nie tak łatwo. Proces ten nazywamy denitryfikacją.

Sprostowanie... Karol oczywiście miałeś rację. Akwarium jest niedojrzałe o czym świadczy NO2 na poziomie wyższym od 0. Z rozpędu widziałem NO2 na poziomie 0, ale to woda kranowa.

Pardon :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

kryzys123
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 grudnia 13, 18:21

Re: Wysoki poziom NO3

Postautor: kryzys123 » 4 grudnia 13, 18:36

deXter pisze:Zadzwoń do sanepidu, tylko najpierw kup test kropelkowy i zobacz co jest bliższe prawdy.


Kupiłem test kropelkowy NO3 firmy Zoolek. Wynik niestety nie napawa optymizmem.

W akwarium NO3 80-130mg/l (kolor próbki tak pomiędzy, albo jest powyżej 130 bo skala kończy się na 130).

W kranie NO3 40-80mg/l

Pomiary jak dla mnie niosą za sobą pewną niedokładność. Jak na moje męskie rozróżnianie kolorów to ten z probówki nie odpowiadał kolorem żadnej barwie na wzorniku. U nie kolor wychodził bardziej w czerwień niż w różne odcienie różu na wzorniku.
Czy jest jakiś dokładniejsza metoda pomiaru?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości