Zmiana podłoża

arwo
Ryba
Ryba
Posty: 185
Rejestracja: 10 listopada 12, 12:02

Zmiana podłoża

Postautor: arwo » 18 grudnia 14, 13:31

Witam.

W tej chwili mam akwarium żwirek 1-2 mm. Chciałbym wymienić go na komplet ziemia + piasek.
W moim mieście mam do wyboru tylko OBI i Praktiker, z kórego z nich kupić piasek?

Jeszcze jedno pytanie mam JBL e901. Wkłady gąbka i ceramika. Zostawić tak czy zmienić?

Pozdrawiam

Mateusz1809
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 7 grudnia 14, 19:27
Lokalizacja: Warsaw City

Re: Zmiana podłoża

Postautor: Mateusz1809 » 18 grudnia 14, 17:37

Nie polecam.
Najlepiej kupić piasek w sklepie akwarystycznym.
Chyba, że chce ci się gotować w garnku ten piasek to nie ma sprawy.
Akwarium 54l.
Początek czegoś nowego.
Start: 12-12-2014r.

Michał.M
Narybek
Narybek
Posty: 49
Rejestracja: 14 października 14, 19:35
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmiana podłoża

Postautor: Michał.M » 18 grudnia 14, 17:41

Możesz spokojnie kupić piasek do piaskownic w supermarketach np.Kreisel 098 jak taki używam i jest ok,tylko musisz wypłukać,nic nie trzeba gotować.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Zmiana podłoża

Postautor: KAMYK32 » 18 grudnia 14, 18:36

Mateusz1809 pisze:Nie polecam.
Najlepiej kupić piasek w sklepie akwarystycznym.
Chyba, że chce ci się gotować w garnku ten piasek to nie ma sprawy.

Może jaśniej :roll: jak lubisz wydawać kasę na prawo i lewo to Twoja sprawa,ale nie wciskaj ciemnoty innym :razz: .
arwo nie wiem czy przypadkiem ten piasek nie pomiesza się z ziemią-nie lepiej ziemia i to ca masz?

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: Zmiana podłoża

Postautor: Gagatka » 18 grudnia 14, 18:48

Piasek i ziemia jest ok. O ile nie posiadasz ryb kopiących, bo wtedy to zły pomysł.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zmiana podłoża

Postautor: Hunter » 18 grudnia 14, 18:56

W OBI bywał Sobex, albo Zew - oba dobre. Cena około 15zł za 25kg.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

arwo
Ryba
Ryba
Posty: 185
Rejestracja: 10 listopada 12, 12:02

Re: Zmiana podłoża

Postautor: arwo » 30 grudnia 14, 20:58

Jednak zostaję przy żwirku. Stąd pytanie co dać (taniego) pod niego?
Myślałem o ziemii lub kulkach. Co radzicie?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zmiana podłoża

Postautor: deXter » 30 grudnia 14, 23:56

Ziemia po co się bujać z kulkami co miesiąc i dawać nowe.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

peter10
Ryba
Ryba
Posty: 180
Rejestracja: 4 marca 10, 17:24

Re: Zmiana podłoża

Postautor: peter10 » 31 grudnia 14, 08:45

Robiliście badania tych "tanich" "ziem ogrodowych" co wszędzie polecacie? Składników pokarmowych tam praktycznie nie ma. Zamawiam taką ziemię w tysiącach m3 i wiem z czego to robią. 90% to torf, reszta to piach i wierzchnia rarstwa gleby uprawianej, a to tylko 3-5% objętości czyli nic.

Lepiej zebrać wierzchnią warstwę z pola i wymieszać z gliną. Warto jednak dla swojej ciekawości zrobić takie badania, koszt 30zł, a mamy jasność.

Awatar użytkownika
vader300
Ryba
Ryba
Posty: 464
Rejestracja: 19 grudnia 14, 16:48
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zmiana podłoża

Postautor: vader300 » 31 grudnia 14, 10:35

No ja to bym z pola ziemi nie wsadził owszem kiedy nie było oprysków sztucznych nawozów i całej gamy innego gówna (oprócz naturalnego ;-) )to tak ale dzisiaj bym sie obawiał.
Roślinne 450L na modułach LED. http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=40264

peter10
Ryba
Ryba
Posty: 180
Rejestracja: 4 marca 10, 17:24

Re: Zmiana podłoża

Postautor: peter10 » 31 grudnia 14, 10:37

Ziemię którą masz w worku to z kosmosu przywożą? :)
To w 90%tach torf jałowy i reszta to domieszka piachu, i czarnoziemu (w sumie nie ma czegoś takiego jak czarnoziem, nazwijmy to wierzchnią warstwą ziemi która jest zbierana z pola). Dla mnie idealna ziemia to taka którą sam wymieszam. Akurat raz w miesiącu robię badania gleby w laboratoriach i uwierzcie mi że ziemia sprzedawana w sklepie jest nic nie warta i bardzo jałowa.

Teraz co do kretowisk które często są polecane, one nie świadczą o dobrej ziemi. U mnie krety występują również na piaskach. Kolor ziemi świadczy tylko o tym która to klasa i jakie skały sie w niej znajdują. W sumie dzieki kolorkowi ziemi możemy sobie tylko obliczyć klin odłamu żeby nie wpaść do wykopu he he :)

Najlepsza ziemia do akwarium to taka która jest zebrana z pola uprawnego (najlepiej po ziemniakach), zmieszana z gliną i niczym więcej. Oczywiście poprzedzone powinno być to badaniami w laboratorium. Koszt około 30zł.


Wszyscy radzą kupować ziemię najtańszą i bez nawozów... tylko nie wiedzą ze nie ma tam skł. pokarmowych. Dla mnie to mija się z celem. To co z tyłu jest na opakowaniu to ładnie wygląda, papier przyjmie wszystko.


Co do grubości jaką stosować... dla roślin im większa grubosć podłoża tym lepiej, oczywiście mówię o tym co mają rozbudowany system korzeniowy. Nie ważne czy dasz 50cm ziemi czy 2 cm, ważne aby skład związków mineralnych był odpowiedni.

Robiłem ostatnio wycinkę w zbiorniku 600l i było tam 10cm ziemi, wiecie jaka była średnica korzenia u żabienicy po 4 latach? 1,6cm, a miała ich tysiące po wszystkcih 4 rogach akwarium. Całe podłoże było jak jeden wielki dywan korzeni, trzeba było nożem kroić i wyciągać w kawałkach. Ot takie bzdury opowiada ogrodnik po 19 latach praktyki... i po studiach.

Najlepszym podłożem w akwarium jest osad z dna oczka wodnego przykryty drobnym żwirem.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zmiana podłoża

Postautor: Sance » 31 grudnia 14, 11:38

peter10 pisze:Najlepszym podłożem w akwarium jest osad z dna oczka wodnego przykryty drobnym żwirem.


A nie z jeziora?
Btw nawet jak damy super duper ziemie przesyconą składnikami odżywczymi. torfami g....mi Nie podniesie to nam tempa wzrostu. Rośliny i tak są pod tym względem ograniczone.
Nie przesadzajmy znowu z tą jakością jeśli rośliny nawozimy a tak zazwyczaj jest to w zupełności wystarczy pobieranie składników ze słupa wody.
szczątki roślinne odchody i resztki pokarmu spadające na dno w zupełności wystarczą do odżywienia systemu korzennego.
Nie zapominajmy że podłoże jest tylko jednym ze składników potrzebnych do rozwoju roślin. Biorąc pod uwagę nawozy światło co2 jednym z mniej znaczących.

peter10, a co sądzisz o mycorrhizal fungi warto je dodawać do roślin akwariowych czy sprawdzają się tylko w przypadku roślin emersyjnych?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zmiana podłoża

Postautor: Hunter » 31 grudnia 14, 13:39

peter10 pisze:To w 90%tach torf jałowy i reszta to domieszka piachu, i czarnoziemu

Trochę pojechałeś z tymi 90%... Pod żwir pakuje się ziemię uniwersalną a nie torf, bo ziemię z zawartością 90% torfu można nazwać torfem ;) Każda ziemia ma na opakowaniu wypisany skład. Prócz torfu, którego faktycznie jest najwięcej (i dobrze bo ma co gnić a o to właśnie chodzi) jest tam też glina, piasek. Wartości podane procentowo. Nie mam aktualnie worka z ziemią, więc nie powiem jak to wygląda u mnie, ale jeśli sprowadzasz tonami ziemię z 90% zawartością torfu, to faktycznie nie nadaje się do akwarium.

peter10 pisze:Akurat raz w miesiącu robię badania gleby w laboratoriach i uwierzcie mi że ziemia sprzedawana w sklepie jest nic nie warta i bardzo jałowa.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Na podstawie badan pod względem jej % zawartości "półproduktów" (że to tak nazwę)? Jałowość ziemi nie ma tutaj większego znaczenia, bo w akwariach ziemia pod żwirem ciągle pracuje, a konkretnie nie ziemia, tylko mikroflora. Bakterie odpowiadają za procesy gnilne, dostarczając wszystkich makro i mikroelementów niezbędnych do wzrostu roślin wodnych. Nie działa to na tej zasadzie co wierzchnia warstwa ziemi narażona na ciągłe zmiany środowiska (deszcz, susza). Pod wodą mamy warunki w miarę stabilne, stale wilgotne co bardzo sprzyja mikroflorze. Właśnie dlatego mówi się, że akwaria Low-Tech (oparte na ziemi) dojrzewają ponad pół roku; mikroflora potrzebuje czasu.

Zalety ziemi ogrodowej mogą potwierdzić tylko Ci, którzy mieli akwaria na zwykłym żwirze bez nawozów do słupa wody i akwaria oparte na ziemi ogrodowej. Różnica jest kolosalna.

peter10 pisze: tylko nie wiedzą ze nie ma tam skł. pokarmowych. Dla mnie to mija się z celem.

Dla Ciebie mija to się z celem, ponieważ jak dotąd sądziłeś, że ważna jest żyzność ziemi, teraz już wiesz, że nie o to chodzi. Najlepsza ziemia, to ziemia poddana mineralizacji: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=19592
a żeby nie bawić się w mineralizację stosuje się ziemie uniwersalną z możliwie niską zawartością nawozów, bo tak czy inaczej ziemia oddaje je do wody. Rożnica jest taka, że przy ziemi z dużą zawartością nawozów mamy większe prawdopodobieństwo wysypu glonów, bo więcej "tych złych nawozów" (mocznik i ogólnie azot w formie amonowej) trafia wprost do wody, które systematycznie usuwamy podmianami, aż do momentu ustabilizowania się akwarium.

peter10 pisze:Całe podłoże było jak jeden wielki dywan korzeni, trzeba było nożem kroić i wyciągać w kawałkach. Ot takie bzdury opowiada ogrodnik po 19 latach praktyki... i po studiach.

To wcale nie bzdury. Po roku w swoim LT miałem zupełnie to samo. Zastanawiałeś się dlaczego system korzeniowy był tak rozbudowany, skoro miałeś tak super żyzne podłoże? Nie dlatego, że rośliny miały wszystko czego im potrzeba... Gdyby tak było ich korzenie byłyby cieniutkie i malutkie, bo po co roślina ma tracić energię na coś niepotrzebnego (rozrost korzeni)? Natura tak nie działa ;)
Rozbudowany system korzeniowy roślin posadzonych w podłożu z zawartością ziemi to właśnie efekt walki roślin o każdy kawałek podłoża, w którym składniki odżywcze dają bakterie rozkładające martwą materię organiczną. Rośliny nawożone do słupa wody nie mają aż tak rozbudowanego systemu korzeniowego. Pod żwirem w ziemi teoretycznie powinny panować warunki beztlenowe, ale rośliny natleniają korzeniami podłoże dostarczając bakteriom (głównie tlenowym) O2, a te z kolei dostarczają im mikro i makroelementów. Jako człowiek po studiach po kierunku jak się domyślam rolniczym zapewne wiesz jakie mikro i makroelementy wydziela mikroflora w procesie rozkładu, zapewne wiesz też jakie mikro i makroelementy potrzebują rośliny do wzrostu. Dostrzegasz podobieństwo? ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości