Wysokie NO2

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysokie NO2

Postautor: Hunter » 6 lutego 15, 19:48

MrGalka pisze:Dziękuję, chociaż trochę zabolało z tą bezmyślnością... Niestety wszystko konsultowałem w "poleconym" i znanym warszawskim sklepie gdzie kupowałem sprzet i ryby. sami zaproponowali skład i możliwośc wpuszczenia, a ja byłem skłonny się wstrzmać i nie upierałem się.

Wiem, miało zaboleć żebyś zapamiętał, że ryb wyczulonych na związki azotu nie należy wpuszczać do akwarium "na pierwsza linię" ;) Niestety inaczej tego nazwać nie można było, jak tylko dosłownie.
Z reguły wystarczy trochę pomyśleć a nie ślepo brnąć w to co mówią sprzedawcy. Tak na logikę, skoro znane Ci już bakterie nitryfikacyjne są bakteriami tlenowymi to ile mogą wytrzymać w zamkniętych szczelnie butelkach? Był pomysł, że w warunkach beztlenowych przechodzą na oddychanie azotanowe i tak się dzieje w naszych akwariach, w tak zwanych "strefach beztlenowych". Jeśli tak jest, zatem co jest w butelkach? NO2 i NO3, których i tak masz nadmiar ;) A i tak prędzej czy później pożywka skończy się, a bakterie padną. Chociaż i kwestię oddychania azotanowego można poddać dyskusji, bo co w takim wypadku z cyklem rozwojowym bakterii?

Nie do końca wiadomo co jest w tych magicznych buteleczkach, ale na pewno nie bakterie w formie nam znanej i występującej w akwariach. Formy przetrwalnikowe? O ile dobrze kojarzę te bakterie takich form nie tworzą.
U jednych startery działają u innych jak widać w tym temacie (i w wielu innych) nie, zatem polecam odstawić do lamusa mit o bakteriach w butelkach.

Jeśli oddasz komuś ryby do przechowania to akwarium bez podmian spokojnie dojrzeje. Jak tylko NO2 spadnie do zera, to niech wrócą same Ramirezy. Po tygodniu/dwóch dopiero neony.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Wysokie NO2

Postautor: abiba » 6 lutego 15, 20:10

Jeżeli tak zdecydowanie sie wypowiadacie o niemożliwości przechowywania bakterii w buteleczkach to rozumiem że macie jakąś wiedzę na temat mikrobiologii?

Z całym szacunkiem do wiedzy akwarystycznej tutaj prezentowanej ale w rzeczonym temacie mamy festiwal niekompetencji

Bakterie potrafią przeżywać w niekorzystnych nawet warunkach (przez to przetrwały w swoich formach miliardy lat). Po prostu, większość bakterii, gdy nie mają warunków do funkcjonowania, przechodzą w stan "spoczynku" - w formę przetrwalników.

Wprawdzie nie dotyczy to bakterii nitryfikacyjnych - one nie tworzą takich form, a mimo to, potrafią przetrwać bardzo długie okresy w niesprzyjających warunkach. Dzieje się tak, ponieważ bakterie nitryfikacyjne w takiej sytuacji drastycznie spowalniają swoje funkcje życiowe i produkują substancje, które chronią komórkę przed zniszczeniem i w takim stanie cierpliwie czekają na poprawę warunków. Im dłużej przebywają w nieprzyjaznych warunkach, tym głębszy ich stan uśpienia i tym dłużej zajmuje im powrót do normalnej pracy w przypadku poprawy parametrów środowiska, w którym się znajdują. Bakterie giną tylko kiedy ich ściana komórkowa zostanie zniszczona, co spowoduje wyciek substancji zawartych w niej, lub gdy taką ścianę przeniknie jakaś substancja trująca

A jeżeli chodzi o niektóre konkretne preparaty ("buteleczki z bakteriami ") przy innej okazji

ps
nie jestem mikrobiologiem lecz właścicielem oczyszczalni biologicznej i w związku z tym musiałem zgłębić elementarne zagadnienia

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysokie NO2

Postautor: Hunter » 6 lutego 15, 20:29

abiba pisze:Bakterie potrafią przeżywać w niekorzystnych nawet warunkach (przez to przetrwały w swoich formach miliardy lat). Po prostu, większość bakterii, gdy nie mają warunków do funkcjonowania, przechodzą w stan "spoczynku" - w formę przetrwalników.


Bakterie... Ogólnikowo. Za nitryfikacje odpowiadają konkretne szczepy, które form przetrwalnikowych nie mają. Nie spotkałem się nigdzie, by ktoś rzeczowo stwierdził iż takie formy przybierają. Literatura szeroko opisuje te szczepy, ale nic o przetrwalnikach nie ma. Diana Walstad jako mikrobiolog z wykształcenia pisała sporo na temat nitryfikatorów, ale o przetrwalnikach nic a nic.

abiba pisze:Wprawdzie nie dotyczy to bakterii nitryfikacyjnych - one nie tworzą takich form, a mimo to, potrafią przetrwać bardzo długie okresy w niesprzyjających warunkach. Dzieje się tak, ponieważ bakterie nitryfikacyjne w takiej sytuacji drastycznie spowalniają swoje funkcje życiowe i produkują substancje, które chronią komórkę przed zniszczeniem i w takim stanie cierpliwie czekają na poprawę warunków. Im dłużej przebywają w nieprzyjaznych warunkach, tym głębszy ich stan uśpienia i tym dłużej zajmuje im powrót do normalnej pracy w przypadku poprawy parametrów środowiska, w którym się znajdują. Bakterie giną tylko kiedy ich ściana komórkowa zostanie zniszczona, co spowoduje wyciek substancji zawartych w niej, lub gdy taką ścianę przeniknie jakaś substancja trująca


Wartowałby podać źródło kopiowanego dobrze nam znanego bloga w 4 szybach ;)
Przeczytałeś cały ten artykuł? Ze zrozumieniem? I jaka konkluzja? Wnioski? No chyba tylko jeden. Startery są dobre, pod warunkiem że były wypróbowane wczoraj. Najważniejsze zdanie pogrubiłem. Chyba nie wymaga komentarza.
Całą treść artykułu przekazałem w swoim poście trochę wyżej.

Festiwalem niekompetencji jest porównywanie akwarium z oczyszczalnią ścieków. Po przeczytanym artykule już wiesz, że w oczyszczalniach działają trochę inne szczepy bakterii niż u nas w akwarium, więc nijak ma się to do tych elementarnych zagadnień właścicielu oczyszczalni ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Wysokie NO2

Postautor: Sance » 6 lutego 15, 20:48

abiba pisze:właścicielem oczyszczalni biologicznej

Masz na myśli oczyszczalnię przemysłową czy przydomową bo to zasadnicza różnica.

Skoro po wyłączeniu filtra cała biologia pada w cztery godz to dlaczego nie tworzą się tam formy przetrwalnikowe czy rzeczone bakterie nie przechodzą w ów stan spoczynku?

MrGalka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 6 lutego 15, 14:55

Re: Wysokie NO2

Postautor: MrGalka » 6 lutego 15, 21:01

Tak na logikę, skoro znane Ci już bakterie nitryfikacyjne są bakteriami tlenowymi to ile mogą wytrzymać w zamkniętych szczelnie butelkach? Był pomysł, że w warunkach beztlenowych przechodzą na oddychanie azotanowe i tak się dzieje w naszych akwariach, w tak zwanych "strefach beztlenowych". Jeśli tak jest, zatem co jest w butelkach? NO2 i NO3, których i tak masz nadmiar ;) A i tak prędzej czy później pożywka skończy się, a bakterie padną. Chociaż i kwestię oddychania azotanowego można poddać dyskusji... - to cytat z kolegi wcześniej tylko oczywiście tu tez jestem nowicjuszem 😀...

No2 i No3 na pewno nie ma w tych buteleczkach, bo sprawdziłem testem 😜

Niemniej jednak dziękuje za wszystkie rady... Nie kłóćcie sie tak...to miało być przyjemne...

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Wysokie NO2

Postautor: Sance » 6 lutego 15, 21:05

MrGalka pisze:Nie kłóćcie sie


Ja mam nadzieję na twórczą dyskusję a nie kłótnię sam się zastanawiam co za cuda są w tych buteleczkach.

MrGalka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 6 lutego 15, 14:55

Re: Wysokie NO2

Postautor: MrGalka » 6 lutego 15, 21:15

A tak przy okazji to jeszcze dodatkowa kwestia. Z 13 neonów po 2 tyg zostało 7 padają co 2 dni po jednym, każdy który padł miał najpierw nalot na płetwach i postrzepione. Na początku po przyniesieniu ze sklepu jeden neon nie miał ogonka czego nie zauważyłem kupując. Czy możliwe ze wykańcza je cos innego niż No2, a poziom tego oczywiście nie pomaga?

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Wysokie NO2

Postautor: Sance » 6 lutego 15, 21:19

Ryby są osłabione i następuje naturalna selekcja. silniejsze wykańczają słabsze.

MrGalka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 6 lutego 15, 14:55

Re: Wysokie NO2

Postautor: MrGalka » 6 lutego 15, 21:23

Tak to wyglada bo te silniejsze pogryzaja najsłabszego. A ten nalot? Jak mam komuś dać je teraz na przechowanie jeśli dodatkowo chorują? Chyba jednak powalczę z wymianami wody.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wysokie NO2

Postautor: deXter » 6 lutego 15, 21:56

Sance pisze:Skoro po wyłączeniu filtra cała biologia pada w cztery godz to dlaczego nie tworzą się tam formy przetrwalnikowe czy rzeczone bakterie nie przechodzą w ów stan spoczynku?

I to zdanie kończy całą dyskusję na temat magicznych butelek ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

MrGalka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 6 lutego 15, 14:55

Re: Wysokie NO2

Postautor: MrGalka » 6 lutego 15, 22:14

Widzę ze o mnie zapomnieliście, no dobra hodujcie te swoje ego, a ja będę dalej walczył...

MrGalka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 6 lutego 15, 14:55

Re: Wysokie NO2

Postautor: MrGalka » 6 lutego 15, 22:23

Czy mogę dołożyć filtr od znajomego co ma pyszczaki? Wiem ze ma zapasowy wewnetrzny a zasadniczo korzysta z zewnetrznego. Czy inne parametry jego zbiornika maja znaczenie dla wykorzystania bakterii z jego filtra?

MrGalka
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 6 lutego 15, 14:55

Re: Wysokie NO2

Postautor: MrGalka » 6 lutego 15, 22:31

I czy dobrze robię podmieniając wodę wodą z filtra odwróconej osmozy? Czy to wpływa na proces dojrzewania zbiornika w porównaniu z odstaną z kranu. Po testach wychodzi mi ze z filtra nie ma cl, niższe pH i bardziej miękka.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wysokie NO2

Postautor: deXter » 6 lutego 15, 22:39

Zrób zdjęcia, daj na forum będzie łatwiej dyskutować, a nie biały nalot.
Wowo super...
Pleśniawka?

EDYTUJ POSTY!

MrGalka pisze:Widzę ze o mnie zapomnieliście, no dobra hodujcie te swoje ego,

Tak każdy zapomina, nie wpadłeś na to, że z błędów należy wyprowadzać?
MrGalka pisze:Wiem ze ma zapasowy wewnetrzny a zasadniczo korzysta z zewnetrznego.

Możesz przenieść zawsze to trochę przyśpieszy dojrzewanie, tak samo jak możesz wziąć od niego wodę tyle ile Ci da i podmienić u Ciebie ;]
MrGalka pisze:dą z filtra odwróconej osmozy? Czy to wpływa na proces dojrzewania zbiornika w porównaniu z odstaną z kranu. Po testach wychodzi mi ze z filtra nie ma cl, niższe pH i bardziej miękka.

Najpierw trzeba by się dowiedzieć co to jest filtr RO, i co zrobić z wodą po jego otrzymaniu i dlaczego woda po RO ma inne parametry.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Wysokie NO2

Postautor: KAMYK32 » 7 lutego 15, 05:31

deXter pisze:Możesz przenieść zawsze to trochę przyśpieszy dojrzewanie, tak samo jak możesz wziąć od niego wodę tyle ile Ci da i podmienić u Ciebie ;]

Co do większej podmiany wody od znajomego to bym trochę uważał ;-) wspomniałeś,że ma pyszczaki czyli Malawi,a co za tym idzie wodę "beton" (bynajmniej tak powinno być) która może zaszkodzić i tak osłabionej obsadzie,no chyba,że bez obsady szklanka jest to tylko pozostanie zabawa z obniżaniem PH.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości